aA
Darbų, profesijų įvairovė šiandieniniame pasaulyje didelė. Kiekvienas iš mūsų gali susirasti sau patinkantį ir įdomų darbą. Kadangi tempai šiuolaikiniame versle dideli, reikalavimai darbo rinkoje irgi greitai kinta. Didžiausią dalį kiekvienos kompanijos sėkmės nulemia jos sugebėjimas atsirinkti, pritraukti ir išlaikyti geriausius žmones.
© Corbis/Scanpix
Darbuotojai kompanijai nėra kažkas, darbuotojai yra viskas. Individuali kompetencija versle yra gyvybiškai svarbi, todėl varžybos dėl geriausių darbo vietų nuolat intensyvėja. Sėkmė profesinėje srityje yra vienas iš svarbiausių kiekvieno žmogaus gyvenimo tikslų, tad tinkamo darbo pasirinkimas yra itin svarbus.

Nuo ko pradėti?

Pirmas žingsnis, ieškant darbo bet kurioje srityje, yra atsisėsti ir rimtai pagalvoti, koks darbas jums būtų įdomus ir kokio darbo norėtumėte. Juk negalite pataikyti į taikinį, kurio nematote. Kad ką nors rastum, pirma reikia žinoti, ko ieškai.

Kai kas darbo paiešką supranta tik kaip CV siuntinėjimą visiems darbdaviams iš eilės. Jei ieškote bet kokio darbo, tokia strategija tinka. Bet jeigu norite konkrečios pozicijos, toks paieškos būdas nelabai veiksmingas. Praktiškai kiekvieno milijonieriaus patarimuose yra akcentuojama, kad jokiu būdu negalima užsiimti nemėgstama veikla.

Išsiaiškinti tikruosius savo talentus ir sugebėjimus nėra taip lengva, bet labai svarbu. Galbūt jus nuo vaikystės domina kokia nors sritis, gal apie kokią nors profesiją slapta svajojate, bet manote, kad tos svajonės niekada nepavyks įgyvendinti. Galų gale yra daugybė įvairiausių testų asmenybės tipui ir įgimtiems įgūdžiams nustatyti. Jei tvirtai nežinote, ko norite, jie gali jums pagelbėti apsispręsti.

Esmė tokia: kuo detaliau ir tiksliau žinosite, kokio darbo ir kodėl norite, tuo lengviau ir greičiau jį surasite. Dar viena labai svarbi taisyklė: darbo pobūdį reikia pasirinkti pagal savo pomėgius ir sugebėjimus, o ne pomėgius ir sugebėjimus bandyti pritaikyti prie darbo pobūdžio. Tik atlikus šį pirmąjį žingsnį, galima pereiti prie sekančių etapų.

Darbo paieškos būdai

Nesigilinsime į tai, kaip užpildyti savo CV, nes tai sugeba kiekvienas studentas, be to, pavyzdžių pilna internete. Tad pereiname prie kito svarbaus punkto - naudokite kuo įvairesnius darbo paieškos kanalus. Naudojant tik kelis paieškos būdus, tokius kaip skelbimai laikraščiuose ar internete, smarkiai susiaurėja paieškos galimybės. Norint sėkmės šiandieninėje darbo rinkoje, reikia išnaudoti visus įmanomus metodus, neapsiribojant pačiais populiariausiais. Pasirodo, kad jų yra išties nemažai: tiesioginė paieška, darbų mugės, privačios ir valstybinės įdarbinimo agentūros, įvairūs verslo žurnalai, profesinės asociacijos.

Šiek tiek plačiau norėtume aptarti vieną iš darbo paieškos būdų - tiesioginę paiešką. Šis būdas yra kiek netradicinis. Kol siuntinėjate CV ir laukiate kvietimo į pokalbį, patys skambinkite potencialiems darbdaviams ir teiraukitės apie galimybes įsidarbinti. Sudarykite kompanijų sąrašą, kuriose norėtumėte dirbti ir pasikalbėkite su jų atstovais. Pasakykite, kad jus domina ši veiklos sfera. Galite net apsimesti, kad atliekate apklausą.

Jūsų pagrindinis tikslas - gauti kuo daugiau informacijos apie kompaniją ir jos veiklą, vertybes bei tikslus. Patariama tokiais atvejais iš karto neišsiduoti, kad ieškote darbo, o pirmiau surinkti informaciją. Gali paaiškėti įvairių dalykų, kurie jums bus nepriimtini. Jei surinkus visus faktus, kompanija jus tebedomina, tada bandykite atkreipti į save dėmesį ir gauti kvietimą į pokalbį.

Kaip pasiruošti ir elgtis pokalbio metu

Norint gerai pasiruošti pokalbiui dėl darbo, pirmiausia reikia suvokti, kad kiekvieną pokalbį sudaro du aspektai: jūsų pozicija ir darbdavio pozicija. Kandidatai, ruošdamiesi interviu, dažnai pamiršta pažvelgti į situaciją iš darbdavio perspektyvos. Darbdaviams atsirinkinėjant kandidatus, dažniausiai rūpi šie pagrindiniai dalykai:

1. Sugebėjimas susitvarkyti su būsimomis pareigomis ir kompanijos kultūros bei vertybių atitikimas.

2. Atsidavimas ir lojalumas kompanijai, pasiryžimas dėl kompanijos gerovės stengtis iš visų jėgų, "nueiti papildomą mylią".

3. Sugebėjimas dirbti komandoje.

4. Kandidato profesionalumas ir sugebėjimas spręsti problemas.

Tad turite būti pasiruošę atsakinėti į tokio pobūdžio klausimus. Be to, reikia turėti omenyje, kad klausimas gali būti užduotas netiesiogiai ir pagrindinė jo mintis užslėpta. Turite perprasti jus testuojančio žmogaus mąstyseną.

Darbdavys dažniausiai nori sužinoti daugiau, nei atrodo iš užduoto klausimo. Idėjos, kurios gali būti paslėptos klausimuose: kodėl norite pas jį dirbti, kokios jūsų karjeros ambicijos, kas jums patiko/nepatiko senajame darbe, kaip įsivaizduojate save kelerių metų perspektyvoje, ar sugebate atsilaikyti prieš spaudimą ir pan. Nepasimeskite išgirdę painių ir provokuojančių klausimų, jokiu būdu neįsižeiskite ir nesupykite. Tokiu būdu yra tikrinamas jūsų pasitikėjimas savo jėgomis, savitvarda, sugebėjimas išsisukti iš nepatogių situacijų.

Pokalbiu metu nebūkite kaip mokinukas, vien atsakinėjantis į mokytojo užduodamus klausimus. Atminkite vieną taisyklę - pokalbį kontroliuoja tas, kas uždavinėja daugiau klausimų. Įsivaizduokite, kad jūsų žinios ir sugebėjimai yra prekė, o kompanijos, norinčios ją nupirkti, yra jūsų klientai. Jums reikia pasirinkti tokį klientą, kuris pasiūlys geriausias sąlygas ir sumokės daugiausiai. Tad drąsiai uždavinėkite klausimus darbdaviui. Kodėl laisva darbo vieta, į kurią pretenduojate? Išsiaiškinkite, kas ir kiek laiko dirbo prieš jus, dėl kokiu priežasčių išėjo ar buvo atleistas. Kokios karjeros galimybės ir paaukštinimo pareigose kriterijai? Pasidomėkite, kiek žmonių dirbo tose pareigose per pastaruosius keletą metų ir kas jiems nutiko.

Paklauskite interviuotojo, kodėl jis pats atėjo dirbti į tą kompaniją, kiek laiko dirba ir ar yra patenkintas darbo sąlygomis. Būtinai pasiteiraukite, kas bus jūsų tiesioginis vadovas ir su juo pabendraukite. Tai bendra, svarbiausia informacija, kurią turėtumėt sužinoti, prieš priimdami sprendimą. Ieškant norimo darbo, reikia elgtis kaip medžioklėje – žinoti, kokį grobį medžiojate, kaip prie grobio prisėlinti ir kaip jį nudobti. Sėkmės medžioklėje!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Putino liudininkai“: 2012-aisiais prasidėjo tikros nesąmonės (51)

Vitalijaus Manskio dokumentinis filmas „Putino liudininkai“ – viena iš svarbiausių...

Po daugelio metų aplankė Gariūnus: tokias kainas mieste sunkiai rasi (35)

Ilgus metus Gariūnuose nesilankiusi Aistė apniukusį šeštadienį nusprendė netysoti namie, o...

Dar vienas skandalas Kaune: medikus šokiravo motinos elgesys su mažyliu – skubiai iškvietė vaikų teises (544)

Motina meta kaltinimus Kauno klinikų medikams . Anot jos, šie galimai per stipriai suspaudė vaiką.

Po žinių apie sniegą – patikslinta sinoptikų prognozė: nemalonumai užklups netikėtai (3)

Sekmadienio dieną Lietuvos padangė bus debesuota. Nedideli pragiedruliais pasirodys kai kuriose...

Rumunai suvarpė Lietuvos vartus ir išmetė rinktinę į žemiausią divizioną (311)

Šeštadienį daugiau nei 15 tūkstančių vietų turinčiame Ploješčio miesto stadione vykusiose...

Vieta, apie kurią lietuviai galėjo tik pasvajoti: paslaptingas kino teatras, kur leidžiama daugiau nei įprastai (67)

Sostinėje įsikūrė nauja vieta, apie kurią anksčiau net nesvajojote, kad tokia gali būti. Po...

Žurnalistė apsilankė nuogalių kurorte: orgijos vyko vidury baltos dienos (142)

„Ateik greičiau pažiūrėti! Aname balkone vyksta orgija!“ – sušukau savo seseriai, rodydama...

Kremliaus kėslai verčia sunerimti: visai šalia Lietuvos – pavojingi signalai (117)

Latvija švenčia šimtmetį . Tačiau Latvijos parlamentarai nespėjo įteikti dovanos šaliai –...

Pažintis socialiniame tinkle: kaip vos iš kelių žinučių suprasti, kad viskas baigsis blogai (185)

„Tinder“, „Facebook“ ir kiti socialiniai jau kurį laiką yra kone populiariausia platforma...