aA
Vienintelis atostogų minusas – jos greitai baigiasi. Kiekvienam vadovui yra iššūkis vėl suburti savo komandą po vasaros šurmulio.
Komanda
Komanda
© Shutterstock

Tyrimų duomenimis, 8 iš 10 darbuotojų grįžę po atostogų peržiūri „cvonline“ ir panašaus tipo svetaines, maža to, 6 iš 10 pradeda planuoti naujas atostogas. Klausimas paprastas, kaip juos užkurti produktyvumui ir entuziazmui?

„Žinai, jau sėdžiu lėktuve, galvoje – jūra, smėlis, įdegis, ir staiga skambutis iš kliento, – galvojau išprotėsiu!“ „Išsidrėbėm ant šezlongo, rankoje kokteilsi, prieš akis – Turkijos kalnai...“ „Žinai, Ispanijoj vynas dukart pigiau Vilniuje“, „...jo, buvau, Palangoje, su vaikais, prie jūros, o paskui – kelias dienas Nidoje“ „Oho, įsivaizduoji, visą pirmą savaitę dar darbą sapnavau!“ „O tu kur?“ „Kaime, pas tėvus, sodyboje prie ežero, žvejyba, romantika“.

Tai tik kelios atostogų nuotrupos, kurios kartu su dviračių, burlenčių, vėjo aitvarų, motociklų ir keturračių gausmu sklando „gimtajame“ ofise. Kaip įveikti šį baltąjį triukšmą? Ką daryti, kad jis neužgožtų planavimo susirinkimų, telefonų skambučių ir ramaus printerių dūzgimo?
Pagrindinis patarimas – tapti tobulu komandos nariu.

Tobulas komandos narys

TOP 500 „Fortune“ kompanijas konsultuojantis JAV vadybos konsultantas Patrick Lencioni, savo knygoje „Idealus komandos žaidėjas“ (2016) teigia, kad geriausias komandos narys yra:
A) Kuklus ______________%;
B) Alkanas ______________%;
C) Gudrus ______________%.

Blic testas. Padalink 100 % į tris dalis – kokia dalimi šios trys vertybės atspindi tavo asmenybę?

Kuklumas autoriaus išskiriamas kaip svarbiausia ir reikalingiausia vertybė. Be jo – nė iš vietos. Dominuojantis alkis paverčia žmogų buldozeriu, dominuojantis gudrumas – žavingu burtininku. Kuris manipuliuoja žmonių sąmonę pradangindamas cilindre triušį.

Kuklus gudruolis gali virsti mėgstamu tinginiu, alkanas gudruolis – nekenčiamu politiku. Daugiausiai problemų kyla, kai dominuoja alkis ir kuklumas. Trūkstant gudrumo, galima privirti košės tiek, kad srėbsi paskui net ausys lapsės.

Taigi, idealus komandos narys yra toks, kuriame visos trys vertybės dera po lygiai, po 33,33 procento. Įsivaizduok idealų Lietuvos krepšinio rinktinės narį narį. Kuklumas: pasiryžęs imtis bet kokios užduoties vardan komandos sėkmės. Alkis: ištroškęs pergalių, nuotykių, patirčių ir sirgalių palaikymo. Gudrus, nes moka pasinaudoti ne tik savo profesionalumu, bet ir priešininkų psichologija. Pasiruošęs laimėti? Taip!

O dabar – giliau

Kuklus, visų pirma, tai žmogus, kurio tikslas – aukštesnis gėris.

Sunku geriau apibrėžti kuklumą. Galima ieškoti ribos tarp dvasinių ir materialinių vertybių, galima diskutuoti apie Aristotelio Gėrį, Grožį ir Tiesą, tačiau tokiai diskusijai jau reikalinga pagarba. Taigi, kuklus žmogus, visų pirma, gerbia kitą, pripažįsta pagrindines žmogaus laisves ir teises ir neturi šakninės arogancijos.

„Kur buvai, Maljorkoj? Fe, aš tai nemėgstu violiotis pliaže...“ „Su vaikais? Tai nei į naktinį klubą, nei shopintis, ar ne?“ „Skaitei knygas per atostogas? Kvailys. Aš tai alų nuo ryto viešbuty, „all inclusive“ „Plaukei baidarėmis? Tai jau nė ant Bulgarijos neuždirbi?“ „O aš kai atostogavau, tai mano 3* viešbutis buvo geresnis už kitų 5*!“ „Na, o man tai BUVO...“ „Tu tik giliai įkvėpk...“

Pagavai, kas yra arogancija? Kuklumas ir ji yra susisiekiantys indai. Daugiau arogancijos – mažiau kuklumo. Ir atvirkščiai.

Aukštesnis gėris, beje, gali varijuoti – komanda, rezultatas, efektyvumas, savirealizacija ar šeima, čia jau nesvarbu, svarbiau tikėjimas, kad egzistuoja kažkas aukščiau virš pilvo. Sužadinti kuklumą savyje reikia pastangų. Visų pirma, pradėti apie tai galvoti.

Kaip ugdyti kuklumą? Visų pirma, nepamiršk pasidžiaugti Juo, kitu žmogumi, parodyti jam dėmesį ir pagarbą. Išklausyti, pagirti, užmegzti emocinį ryšį. „Na, o jeigu trumpai apibendrintum savo atostogas – trys TOP dalykai, a?“ Bus puiki proga dar kartą prisiminti gražiausius momentus ir po trumpo apibendrinimo pereiti prie kitos temos.

Ką planuoji veikti artimiausiu metu?

Aksioma: „Alkanas žmogus visuomet dirba su aistra“.

Tai žinodamas komandos vadovas gali įžiebti motyvacijos kibirkštį: „Puikiai žinau, kad po atostogų kišenėje vėjai švilpauja, beje, kaip tik yra naujas projektas kaip tik žmogui, kuris nori sutaupyti kitoms atostogoms!“ „Klientai jau išalkę tavęs, po atostogų, gerai nusiteikę, pasirengę plačiai atverti savo pinigines, imamės darbų?“ „Turėjai laiko pailsėti, parsivežei daug energijos, gera proga jiems paskambinti ir pristatyti rudens sezono pasiūlymus?“

Internete aibės tyrimų, kalbančių apie tai, kad atostogos padeda žmogui atgauti dvasinę, emocinę ir fizinę sveikatą. Sveikam žmogui sužadinti sveiką alkį žinioms, patirtims, asmeniniam augimui ir karjerai nėra itin sudėtinga, todėl itin svarbu, kad klausimas: „Ką planuoji veikti?“ ten ir nukreiptų.
Nuo „mačiau, puikios atostogų nuotraukos „Instagram“, gal norėtum administruoti mūsų įmonės „Facebook“ paskyrą?“, „rinkoje yra poreikis, norėčiau, kad pasidomėtum „Ruby“, „giphy“ ir „Google Adwords“, „gal paanalizuok X padalinio RND galimybes“, „kaip tik susirinkime diskutavome, kad tavo žinios ir patirtis labai tiktų naujai steigiamam kokybės padaliniui“ iki „ar nenorėtum vadovauti savo pardavimų komandai?“

Kai kamuoja alkis, įeisi ir per duris, ir per langą. Viską darai su užsidegimu. Ir, svarbiausia, alkanas žmogus niekada netingi. Gali būti, kad ramus poilsis ar aštrūs pojūčiai atostogų metu tą alkį kaip reikiant atbukino. Žmogus pasisotino ir aptingo.

Jeigu elgsiesi išmintingas, su užsidegimu papasakosi apie naują gurmanišką patiekalą. Jei žmogus tokio neragavęs, – pats pamatysi, – akyse žybtelės alkio liepsnelės.
Kaip ugdyti alkį? Godumas. Kartais kraujo lašo užtenka, kad pažadintų snaudžiantį ryklį.

„Ieškokite gudručio!“

Gudrus yra tas, kuris pažįsta žmones ir jų emocijas.

Jeigu jau taip visai paprastai. Gudrus žino, ko reikia kitiems, turi gerai išvystytą common sense, o taip pat moka pasitelkti savo intelektą tikslams pasiekti.

Psichologinės studijos rodo, kad 5 iš 10 darbuotojų jaučiasi nepatogiai išeidami atostogų. Šiaurės Amerikoje, pavyzdžiui, kai kurių tyrimų duomenimis, net 49 proc. darbuotojų neina arba trumpina savo atostogas, ir tai siejama būtent su šia priežastimi: „Nenoriu niekam palikti savo darbo“.

Kitas, aišku, privels klaidų, nepaskambins, užmirš, myks, niurgs ir kels konfliktus. Galų gale viskas daug kas grius, žlugs, strigs, vėliau reikės dėti pastangų atstatyti. Tai žinoma jau nuo faraono Cheopso laikų, kai pagrindinis piramidės architektas išvyko atostogų su žmona kruizu Nilu.

Todėl gudrus vadovas nepamirš kertinės frazės: „Ilsimės tam, kad padidintumėme savo produktyvumą“. Kalbėti apie produktyvumą – vadovo pareiga. Padėti susivokti dabartyje, priminti apie laukiančius iššūkius, aptarti galimas rizikas – taip pat. Atostogų perspektyvą pro rasotą stiklą nukreipti profesinio tobulėjimo ir karjeros link.

„Suprantu, pirmą dieną po atostogų gali atrodyti, kad viskas griūva, ramiai...“, „galim bandyti versti kalnus, bet pradžioje pasiraitokim rankoves“, „apsižiūrėk, kas ir kaip, peržiūrėk užduočių statusą“, „paskui, jei reikia, skiriam 15–30 minučių susirinkimą probleminių klausimų aptarimui“, „pagalvok, kokios pagalbos reikės iš kitų komandos narių“.

Kaip ugdyti gudrumą? Gudrus žmogus apsvarsto savo žingsnius, yra apdairus, išmintingas ir įžvalgus. Apdairumas padeda pagalvoti apie numatomas rizikas ir jų išvengti. Išmintis – pasverti savo argumentus ir perleisti juos per savo patirtį. O apsukrumas padeda megzti tinklus tarp žmonių ir didinti savo įtaką sėkmei.

Tobulėti yra kur, sakoma „Person Premier“ pranešime spaudai. Tai, kad gal jau metas išjungti „Out of Office“ ir parašyti pirmajam klientui?

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nedarbas kasdien didėja: kur buvo daugiausia galimybių įsidarbinti, dabar didžiausia tikimybė būti atleistam (156)

Įvestas karantinas neabejotinai vienaip ar kitaip paveikė Lietuvos verslą – vieni prarado...

Nustebino kainos degalinėje: kodėl kortelių naudotojams už kurą reikia mokėti brangiau? (139)

„Delfi“ sulaukė skaitytojo laiško, kuriame jis išdėstė savo pastebėjimus apie kuro kainas...

Verslininkai: pinigų ir greitų sprendimų reikia dabar, po to bus vėlu (82)

Įpusėjo ketvirta savaitė karantine, šalies verslas susiduria su ypatingais iššūkiais, o...

Veryga valstybės vadovams rekomenduoja kas savaitę tikrintis dėl COVID-19 (39)

Aukščiausi šalies vadovai turėtų būti nuolat prevenciškai tiriami, ar neužsikrėtė koronavirusu.

Pranešė, kur lankėsi užsikrėtę koronavirusu: ėjo į darbus, apsipirkinėjo parduotuvėse, lankėsi vaistinėse (42)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras atliko epidemiologinį tyrimą ir išnagrinėjo, kur...

Po grįžimo iš Londono laukė akibrokštas: tyrimo duomenys dingo, o kaip elgtis toliau niekas nepaaiškino (105)

Turbūt neginčijamai šiandien aktualiausia tema – testai dėl koronaviruso. Algoritmai...

Parduodamas žinomas viešbučio kompleksas: kainą sumažino trečdaliu (90)

Vieniems šis kol kas dar neilgas sunkmetis yra pabaiga, o kitiems – galimybė. Ypač tiems, kurie...

Įspėja apie „dezinfekciją iš vidaus“: pasekmes gydytojai sprendžia priėmimo skyriuje (43)

Pasaulyje siaučiant koronavirusui , žmonės jo išvengti bando ir pačiais keisčiausiais būdais....

Anytos vengiau kaip velnias kryžiaus – tik kai ji mirė sužinojau visą tiesą (26)

Man – ne dvidešimt. Ir ne trisdešimt, o mano anyta jau senokai iškeliavusi anapilin.

Paviešintos išvados dėl Klaipėdos universitetinės ligoninės: ar miesto valdžia ir prokurorai gavo tą patį? (184)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga vieną dieną prabilo apie galimai gresiančią...

|Maža didelių žinių kaina