aA
Viską įsiminsite geriau, jei prieš sėsdami prie knygų šiek tiek pasimankštinsite, portale psychologytoday.com tvirtina psichologas Arashas Emamzadehas. Pasak jo, prieš mokantis patartina pasivaikščioti su šunimi ar nupjauti kieme veją.
© Shutterstock

Ar fiziniai pratimai gali turėti įtakos pažinimo procesams? Ar gali būti, kad tiems, kurie reguliariai mankštinasi, mokytis ir įsiminti sekasi geriau? Jei taip, kada būtų geriausias laikas mankštintis – prieš imantis užduoties, atliekant užduotį ar ją pabaigus?

Remiantis tyrimu, kurį neseniai atliko JAV Misisipės universiteto tyrėjų komanda, vadovaujama Jameso T. Hayneso, keletas fizinių pratimų prieš sėdant prie mokslų, priverčia aktyviau veikti ir trumpalaikę, ir ilgalaikę atmintį.

Įvairiais tyrimais įrodyta, kad fizinis aktyvumas daro teigiamą įtaką ne tik sveikatai, bet ir pažinimo procesams. Pavyzdžiui, 2010 m. atlikus sisteminę tyrimų, susijusių su vyresnio amžiaus suaugusiais žmonėmis, analizę paaiškėjo, kad 71 proc. visų į analizės aprėptį patekusių tyrimų patvirtina teigiamą santykį tarp fizinio aktyvumo ir pažinimo procesų (taip pat mažesnės demencijos išsivystymo rizikos).

2013 m. atlikta duomenų peržiūra tyrėjams leido prieiti prie išvados, kad širdies ir kraujagyslių sistemai stiprinti skirti pratimai daro teigiamą poveikį atminčiai.

Atliko tyrimą

Remdamiesi ankstesniais savo tyrimais, kuriais buvo siekiama daugiau sužinoti apie trumpalaikį fizinių pratimų poveikį, J. T. Haynesas su kolegomis pamėgino išsiaiškinti, kada reikėtų atlikti fizinius pratimus, kad poveikis atminčiai būtų didžiausias.

Tiriamųjų imtį sudarė 24 koledžo studentai, kurių amžius svyravo nuo 18 iki 35 metų, iš jų 67 proc. – moterys, 79 proc. – lotynų amerikiečių kilmės baltaodžiai. Iš galimų tiriamųjų eliminuoti rūkantieji, besilaukiančios moterys, neseniai patyrusieji smegenų sukrėtimą, asmenys, kuriems diagnozuotas aktyvumo ir dėmesio sutrikimas arba mokymosi sutrikimų, taip pat asmenys, vartojantys psichotropinius vaistus. Tyrime dalyvauti negalėjo ir tie studentai, kurie buvo neseniai sportavę, gėrę kavos ar vartoję marihuanos.

Kaip pagerinti atmintį vos per 15 minučių?
© Shutterstock

Dalyvių buvo paprašyta keturis kartus atvykti į laboratoriją vienos valandos trukmės tyrimams: vieno vizito metu tiriamiesiems nereikėjo atlikti jokių fizinių užduočių – tik atminčiai įvertinti skirtą testą, o per likusius tris vizitus reikėjo dar ir sportuoti – prieš atliekant užduotį, atliekant užduotį ir ją pabaigus.

Tyrimo tikslu pasirinktas treniruoklis – bėgimo takelis. Juo dalyviams reikėjo eiti arba bėgti 15 minučių. Takelio apkrovą jie turėjo nusistatyti patys, gavę nurodymą pasirinkti tokį tempą, kokį jie rinktųsi, jei matytų, kad vėluoja į paskaitą.

Patvirtino kitais metodais atliktų tyrimų rezultatus

Per pirmąjį vizitą į laboratoriją, kurio metu sportuoti nereikėjo, dalyviams buvo liepta prieš atliekant užduotį penkias minutes pailsėti.

Per likusius tris vizitus tyrimo dalyviai užduotį atliko trejopai: prieš lipdami ant bėgimo takelio, juo eidami arba bėgdami ir, galiausiai, nuo jo nulipę. Tyrėjų parinkta užduotis – žodžių klausymo ir įsiminimo testas, pagal kurio rezultatus vertinama trumpalaikė ir ilgalaikė atmintis.

Atliekant visus keturis eksperimentus gauti skirtingi rezultatai. Stipriausias poveikis nustatytas atliekant eksperimentą, per kurį lipti ant bėgimo takelio tiriamiesiems reikėjo prieš imantis užduoties. Būtent šio eksperimento metu užfiksuoti ir geriausi ilgalaikės atminties veikimo rodikliai.

Šio tyrimo išvados patvirtina ankstesnius tos pačios tyrėjų komandos atliktus tyrimus, kurie parodė, kad vidutinio ir didelio intensyvumo fizinės veiklos, atliekamos prieš imantis protinės užduoties, teigiamas poveikis mokymosi procesui didesnis.

Kaip šias žinias pritaikyti praktiškai?

Kai kitą kartą teks ruoštis egzaminui arba testui, įsiminti naują darbui reikalingą informaciją arba tiesiog išmokti patinkančios dainos žodžius, prieš tai skirkite 15 minučių vidutinio intensyvumo fizinei veiklai, pavyzdžiui, išveskite pasivaikščioti šunį ar nupjaukite kieme veją.

Taip, pasak A. Emamzadeho, ne tik sustiprinsite sveikatą ir pagerinsite savijautą, bet ir, labai tikėtina, lengviau įsiminsite tai, ką reikia.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Išžaginimu įtariamas „Alfa vyras“ Airinas išleistas iš kalėjimo (37)

Išžaginimu ir santykiavimu su nepilnamečiu asmeniu įtariamas Airinas Arutiunianas – laisvėje....

Išnarstė e.sveikatos sistemą: kelerius metus nejudintas problemas atiduoda prokurorams (45)

Registrų centras atlikęs e. sveikatos sistemos auditą dėl galimai neteisėtų veiksmų ir dėl...

Aiškėja daugiau detalių apie Naujosios Zelandijos piliečių įvaikinamą kaunietę: įsivaikinti mergaitės niekas nenorėjo (424)

Aiškėja daugiau detalių apie vakar Lietuvoje pasklidusią informaciją dėl dešimtmetės...

Gyvai / DELFI Diena. Išskirtinis pokalbis su sudėtingiausios Vilniaus ligoninės vadovu ir kaip bankai reaguoja į „Revolut“ veiksmus vyksta apklausa  (1)

Kaip gyvena viena sudėtingiausių sostinės ligoninių? Kodėl nestreikuoja medikai ir kokios...

Karbauskis pasiruošęs keisti NT apmokestinimą (336)

Premjeras Saulius Skvernelis ir Seimo „valstiečių“ frakcijos lyderis Ramūnas Karbauskis...

Prabangių automobilių vagių gauja nespėjo pasipriešinti nei Lietuvoje, nei Vokietijoje (39)

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) pareigūnai, bendradarbiaudami kartu su...

Nelaimė Vilniaus rajone: pusantrų metukų mergaitei šuo nukando pirštą (26)

Antradienį, 13.59 val., Vilniaus apskrities policija gavo pranešimą apie nelaimę Vilniaus rajone,...

Buvęs JAV ambasadorius Maskvoje: dėl trumpalaikių pergalių Putinas aukoja ateitį (198)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kruopščiai kuria stipraus ir veiksmų besiimančio...

Naujametės šventės dilema: vaikus pasiimti kartu ar palikti auklei? (5)

Jei jūsų vaikai dar per maži vakarėliams, fejerverkų pliūpsniai jų dar nežavi, o geriausia...

650 tūkstančių gyventojų – „Sodros“ pranešimai apie naują pensijų skaičiavimo tvarką (66)

Gyventojams, kurie dalyvauja pensijų kaupime ir buvo pasirinkę kaupimą pagal formulę 2+0+0 bei nuo...