aA
Viską įsiminsite geriau, jei prieš sėsdami prie knygų šiek tiek pasimankštinsite, portale psychologytoday.com tvirtina psichologas Arashas Emamzadehas. Pasak jo, prieš mokantis patartina pasivaikščioti su šunimi ar nupjauti kieme veją.
© Shutterstock

Ar fiziniai pratimai gali turėti įtakos pažinimo procesams? Ar gali būti, kad tiems, kurie reguliariai mankštinasi, mokytis ir įsiminti sekasi geriau? Jei taip, kada būtų geriausias laikas mankštintis – prieš imantis užduoties, atliekant užduotį ar ją pabaigus?

Remiantis tyrimu, kurį neseniai atliko JAV Misisipės universiteto tyrėjų komanda, vadovaujama Jameso T. Hayneso, keletas fizinių pratimų prieš sėdant prie mokslų, priverčia aktyviau veikti ir trumpalaikę, ir ilgalaikę atmintį.

Įvairiais tyrimais įrodyta, kad fizinis aktyvumas daro teigiamą įtaką ne tik sveikatai, bet ir pažinimo procesams. Pavyzdžiui, 2010 m. atlikus sisteminę tyrimų, susijusių su vyresnio amžiaus suaugusiais žmonėmis, analizę paaiškėjo, kad 71 proc. visų į analizės aprėptį patekusių tyrimų patvirtina teigiamą santykį tarp fizinio aktyvumo ir pažinimo procesų (taip pat mažesnės demencijos išsivystymo rizikos).

2013 m. atlikta duomenų peržiūra tyrėjams leido prieiti prie išvados, kad širdies ir kraujagyslių sistemai stiprinti skirti pratimai daro teigiamą poveikį atminčiai.

Atliko tyrimą

Remdamiesi ankstesniais savo tyrimais, kuriais buvo siekiama daugiau sužinoti apie trumpalaikį fizinių pratimų poveikį, J. T. Haynesas su kolegomis pamėgino išsiaiškinti, kada reikėtų atlikti fizinius pratimus, kad poveikis atminčiai būtų didžiausias.

Tiriamųjų imtį sudarė 24 koledžo studentai, kurių amžius svyravo nuo 18 iki 35 metų, iš jų 67 proc. – moterys, 79 proc. – lotynų amerikiečių kilmės baltaodžiai. Iš galimų tiriamųjų eliminuoti rūkantieji, besilaukiančios moterys, neseniai patyrusieji smegenų sukrėtimą, asmenys, kuriems diagnozuotas aktyvumo ir dėmesio sutrikimas arba mokymosi sutrikimų, taip pat asmenys, vartojantys psichotropinius vaistus. Tyrime dalyvauti negalėjo ir tie studentai, kurie buvo neseniai sportavę, gėrę kavos ar vartoję marihuanos.

Kaip pagerinti atmintį vos per 15 minučių?
© Shutterstock

Dalyvių buvo paprašyta keturis kartus atvykti į laboratoriją vienos valandos trukmės tyrimams: vieno vizito metu tiriamiesiems nereikėjo atlikti jokių fizinių užduočių – tik atminčiai įvertinti skirtą testą, o per likusius tris vizitus reikėjo dar ir sportuoti – prieš atliekant užduotį, atliekant užduotį ir ją pabaigus.

Tyrimo tikslu pasirinktas treniruoklis – bėgimo takelis. Juo dalyviams reikėjo eiti arba bėgti 15 minučių. Takelio apkrovą jie turėjo nusistatyti patys, gavę nurodymą pasirinkti tokį tempą, kokį jie rinktųsi, jei matytų, kad vėluoja į paskaitą.

Patvirtino kitais metodais atliktų tyrimų rezultatus

Per pirmąjį vizitą į laboratoriją, kurio metu sportuoti nereikėjo, dalyviams buvo liepta prieš atliekant užduotį penkias minutes pailsėti.

Per likusius tris vizitus tyrimo dalyviai užduotį atliko trejopai: prieš lipdami ant bėgimo takelio, juo eidami arba bėgdami ir, galiausiai, nuo jo nulipę. Tyrėjų parinkta užduotis – žodžių klausymo ir įsiminimo testas, pagal kurio rezultatus vertinama trumpalaikė ir ilgalaikė atmintis.

Atliekant visus keturis eksperimentus gauti skirtingi rezultatai. Stipriausias poveikis nustatytas atliekant eksperimentą, per kurį lipti ant bėgimo takelio tiriamiesiems reikėjo prieš imantis užduoties. Būtent šio eksperimento metu užfiksuoti ir geriausi ilgalaikės atminties veikimo rodikliai.

Šio tyrimo išvados patvirtina ankstesnius tos pačios tyrėjų komandos atliktus tyrimus, kurie parodė, kad vidutinio ir didelio intensyvumo fizinės veiklos, atliekamos prieš imantis protinės užduoties, teigiamas poveikis mokymosi procesui didesnis.

Kaip šias žinias pritaikyti praktiškai?

Kai kitą kartą teks ruoštis egzaminui arba testui, įsiminti naują darbui reikalingą informaciją arba tiesiog išmokti patinkančios dainos žodžius, prieš tai skirkite 15 minučių vidutinio intensyvumo fizinei veiklai, pavyzdžiui, išveskite pasivaikščioti šunį ar nupjaukite kieme veją.

Taip, pasak A. Emamzadeho, ne tik sustiprinsite sveikatą ir pagerinsite savijautą, bet ir, labai tikėtina, lengviau įsiminsite tai, ką reikia.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pagirtinai tris kėlinius kovojęs „Žalgiris“ neatlaikė Eurolygos vicečempionų tempo (251)

Kauno „Žalgiris“ (1/2) penktadienį nesėkme užbaigė šią Eurolygos dvigubą savaitę ir...

Buvau priversta rinktis tarp aborto ir psichiatrinės ligoninės (17)

Kai Julie Mannix atsisakė darytis abortą, jos tėvai uždarė ją į psichiatrijos ligoninę. Tik...

Masinė avarija kelyje Vilnius–Panevėžys: susidūrė 4 automobiliai ir autobusas žuvo žmogus (112)

Bendrasis pagalbos centras informavo, kad kelyje Vilnius–Panevėžys (A2) 21 kilometre susidūrė 4...

Ar tai įmanoma? Geriausios pirmosios klasės vietos lėktuve pigiau nei ekonominės klasės? (19)

Oro linijų pramonės ekspertai skelbia, kad pirmoji klasė nyksta ir atrodo – ilgam. Kai kurios oro...

Putino žodžiai sukėlė audringą reakciją socialiniuose tinkluose (296)

Politikos forume „Valdai“ Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad jei kita...

APEC vadovas: laimėtojų prekybos kare galiausiai laukia pralaimėjimas (2)

Niekas neišvengs Jungtinių Valstijų-Kinijos prekybos karo poveikio, netgi tos šalys, kurios...

Savaitgalį orai pasikeis galutinai: nemalonumai apims visą Lietuvą (43)

Šeštadienį Lietuvoje termometrai rodys 8–13 °C. O nuo naujos savaitės vidurio orai pasidarys...

Juokaudamas darbdaviui pasakė trokštamą atlyginimą – jo atsakymas pribloškė (14)

Dirbu vienoj reklamos įmonėje dizaineriu , gaunu aš tą 1000 Eur „į rankas“. Prieš tai...

Pirmagimio besilaukianti Meghan Markle kelionėje pademonstravo apvalėjantį pilvuką (13)

Sidnėjuje viešinti karališkoji pora sulaukia didžiulio vietinių gyventojų dėmesio. Lankydamiesi...

Psichiatras: nemanykite, kad nuolatinis informacijos perteklius jums neatsilieps (14)

Iki 40-ies galime ištverti labai didelius krūvius, siekti karjeros bet kokia kaina, „kalti“...