aA
Jie gyvena laukdami eilinės nesėkmės arba baimindamiesi, kad bet kuriuo momentu jiems gali nutikti kažkas baisaus. Kodėl kai kuriems mūsų nesiseka nugalėti tokio neigiamo požiūrio į gyvenimą?
Kaukė
Kaukė
© Shutterstock nuotr.

„Per nerimą, nepasitikėjimo jausmą arba savo nevisavertiškumo pojūtį (kylantį be jokios priežasties) pasireiškia giluminės baimės, kurios neretai susijusios su tuo, ką mes išgyvenome vaikystėje“, - mano psichoanalitikas Konstantinas Jagniukas.

Be abejo, sunku gyventi žinant, kad esti rizika susirgti, tapti nelaimingo atsitikimo auka arba prarasti artimą žmogų. Tačiau jei nuolat lauksite blogiausio, gyventi laisvai ir laimingai taps neįmanoma, rašo wday.ru.

Realybės baimė

Nerimastingi žmonės stengiasi apsaugoti save nuo realių ar menamų nemalonumų: jie atsisako artimų santykių, kad nekentėtų išsiskyrimo atveju, nieko nesiima daryti, kad išvengtų galimos nesėkmės. „Toks elgesys liudija apie giluminę baimę gyventi“, - komentuoja Konstantinas Jagniukas.

„Žmogus bijo veikti, siekti tikslų. Jis apriboja save nuo pernelyg intensyvių išgyvenimų arba pastangų, tačiau tai suteikia tik laikiną saugumo jausmą, o tuomet gimsta kaltė, kad jis iš tikro negyvena. Tokie žmonės perka laisvę nuo baimės savigriovos kaina.“

Be kaltės kalti

Nelaimingi atsitikimai, ligos, nusikaltimai – visa, apie ką pasakoja žiniasklaida, jie prisitaiko sau. Blogiausio laukimas jiems reiškia negebėjimą užsitarnauti geresnio. Tokia reakcija liudija apie nesąmoningą kaltės jausmą.

„Jį išgyvena ne suaugęs, o vaikas, gyvenantis kiekviename mūsų“, - mano prancūzų psichoanalitikas Moussa Nabati. – „Jei jį kada nors nuskriaudė, morališkai ar fiziškai traumavo, jei jis buvo tėvų išgyvenimų liudininkas (darbo praradimo, konfliktų, alkoholizmo), jis jaučiasi atsakingas už tai. Jis auga su mintimi, kad už laimę visuomet reikia sumokėti skausmu ir kančia.“

Ši patirtis apkartina gyvenimą. Žiniasklaidos pranešimai tik patvirtina tokio žmogaus baimes: „Tai, kas šiandien nutiko su kitais, rytoj nutiks su manimi.“ Ir prieš tai, kol žmogus vėl leis sau būti laimingam, jam teks prisiminti praeitį, kad išgydytų savo dvasios žaizdas.

Ką daryti?

Analizuokite savo baimes

Siekiant išsilaisvinti iš nuolatinio nemalonumų laukimo, būtina suvokti, ko gi iš tikro bijotės. Visai galimas daiktas, kad už jūsų baimių slypi gilesnės baimės arba skausmingi vaikiški prisiminimai. Svarbiausia – aiškiai pamatyti baimių priežastį: tai padės pakeisti santykį su jomis.

Tapatinimas

Perdėta neegzistuojančios grėsmės baimė gali būti paaiškinta ypatingu realybės matymu: jūs galite tapatintis su žmonėmis, kurie išties nukentėjo. Užrašykite savo išgyvenimus ir išanalizuokite, kas būtent sukelia jūsų nerimą. Tuomet sugalvokite gerą baisios istorijos pabaigą. Tada būtinai pasakykite sau, kad tai padės tik jums, o ne aukoms, su kuriomis save sutapatinote.

Patarimai tam, kas šalia

Nesistenkite įtikinti žmogaus, nuolat laukiančio nemalonumų, kad jis saugus. Taip, jį gali ištikti netikėta mirtis, su jo vaikais gali nutikti nelaimingas atsitikimas, įsimylėjęs jis gali būti paliktas.

Tačiau pabrėžkite: netgi jei visa tai tiesa, esamu momentu jam niekas negresia. Gyventi – vadinasi, nuolat justi mirties ir praradimų riziką. Ir vienintelė galimybė mėgautis gyvenimu – priimti šią riziką, kuri yra mūsų egzistencijos tragedija. Neraminkite ir negailėkite tokio žmogaus. Priešingai, stenkitės jį prajuokinti. Humoras kaip niekas kitas gali parodyti baimei jos tikrą vietą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vaidas Mikaitis | D+

Raudonųjų žibintų kvartale apsilankiusius lietuvius nustebino geidulių tenkinimo tvarka: pasijutome tarsi sporto salėje

Vienas protingas žmogus yra pasakęs, jog jei rašytojas nori būti gerai skaitomas, jis turi...

Žiaurumu visą Lietuvą šokiravęs 17-metės žudikas per daug kentėjo, todėl gaus solidžią kompensaciją (343)

Dėl įvykdyto šaltakraujiško nusikaltimo daugiau kaip prieš dešimt metų visą Lietuvą...

Po kvietimo panaudoti 100 „Litexpo“ likusių dozių – būrys norinčiųjų pasiskiepyti papildyta (334)

Šeštadienį likus 100 „ AstraZeneca “ dozių, Vilniaus miesto mero patarėjas Karolis...

XX amžiaus pradžioje gimęs interjero stilius, kuris mūsų namų nepalieka iki šių dienų: skoninga ir ne pigi elegancija (20)

Minimalistinis stilius pradėjo formuotis praėjusio amžiaus pradžioje. Tam neginčijamos...

Netrukus bus viešai skelbiamos vyrų ir moterų algos įmonėse: 4 patarimai darbdaviams (62)

Siekiant mažinti algų atotrūkį tarp vyrų ir moterų darbo užmokesčio, „Sodra“ skelbs...

Intymi išpažintis: man 25-eri ir aš lig šiolei nežinau, kas yra orgazmas (34)

Kalbos apie seksą ir seksualumą neretai verčia jausti didelį spaudimą būti „normaliems“, t....

Aurimas Kuckailis | D+

Ašaromis nuplautas futbolo žvaigždės nuopuolis: į dugną nutempė vaikų pornografija, pasmerkė komandos draugai (6)

Vokietija niekaip nenusipurto slogučio, užgulusio po ką tik praūžusios ir didelio atgarsio...

Šiurpi per naktį mirusių 1746 žmonių paslaptis atskleista: ant lavonų netūpė net musės (25)

1986 metų rugpjūčio 21 dieną prie Nioso ežero Šiaurės vakarų Kamerūne pasigirdo keistas...

Pastebėtas paslaptingos smegenų ligos protrūkis: kerta žmonėms nuo 18 iki 85 metų (19)

Kanados Naujojo Bransviko provincijoje stebimas paslaptingos smegenų ligos protrūkis . Jau...

Daugelis tėvų vis dar vengia kalbėtis su savo vaikais apie seksą: psichologė paaiškino, kodėl tai būtina ir nuo kelių metų pradėti (80)

Daugelį tėvų ši tema vis dar verčia raudonuoti ir jaustis nejaukiai. Bet norite tikėkite, norite...