aA
Atidėliojimas yra susijęs ne tik su laiko tvarkymu ar tinginyste. Tai kaltės jausmas, kai laikote rankose televizijos pultelį ir žinote, kad dabar turite skaityti knygą ar pergalvoti investavimo strategiją. Kodėl atsiranda praraja tarp stimulo ir veiksmo? Psichologai įsitikinę, kad tai nerimo ir klaidingų įsitikinimų dėl produktyvumo samplaika, rašoma www.psychologytoday.com.
Moteris, nerimas
Moteris, nerimas
© Corbis/Scanpix
Prof. Timas Pychylas paskatino studentus susidurti su vilkinimo problema paskutiniąją savaitę prieš atiduodant projektą. Iš pradžių studentai pasakojo apie nerimą ir kaltę, nes jie net nebuvo pradėję projektų. „Jie sau sakė: „Geriau dirbu, kai mane spaudžia laikas“ arba „tai nesvarbu“, - teigė Pychylas. Tačiau pradėję dirbti, jie pajuto daugiau teigiamų emocijų; jie daugiau nebevilkino laiko ir nebeaiškino, kad spaudimas padeda.

Psichologai susitelkė ties studijuojančiųjų vilkinimo problema, kadangi čia problema geriausiai matoma: ja skundžiasi kone septyniasdešimt koledžo studentų, sako prof. Josephas Ferrari.

Pychylas taip pat nustatė, kad vilkinimas kenkia sveikatai. Studentai, kurie atidėliojo darbus, vartojo daugiau alkoholio, rūkė, skundėsi nemiga, skrandžio problemomis, peršalimais ir gripu.

Taigi kodėl žmonės negali paprasčiausiai atsisėsti ir atlikti darbo?

Klaidingi įsitikinimai

Dauguma atidėliotojų įsitikinę, kad jie geriau dirba spaudžiant laiku arba kad jie geriau pasijus atidėję darbą vėlesniam laikui. Tačiau rytojus niekuomet neateina, o paskutinės minutės darbas retai būna kokybiškas. „Vilkintojai retai padaro ką nors gerai“, - sako Ferrari. Tai bene populiariausias mitas tarp vilkintojų.

Nesėkmės baimė

„Pagrindinė priežastis, dėl kurios žmonės atidėlioja – baimė“, - sako dr. Neilas Fiore. Atidėliotojai bijo, kad jiems nepavyks, nes jie neturi gabumų ar įgūdžių. „Jie baiminasi atrodyti kvaili“. Pasak Ferrari, „atidėliotojai veikiau norėtų atrodyti tinginiai, nei nesugebantys kažko padaryti“.

Perfekcionizmas

Atidėliotojai neretai būna perfekcionistai – ir jie pervargsta, nes jaučiasi nesaugūs. Žmonės, kurie daro tiek, kiek gali, nes nori laimėti, nevilkina; tačiau tie, kurie jaučia, kad turi būti tobuli, kad įtiktų kitiems, neretai atideda darbus. Jie bijo, kad „niekas nemylės, jei nebūsiu genijus“. Toks perfekcionizmas kaltas dėl daugybės nebaigtų romanų.

Savikontrolė

Impulsyvumas gali atrodyti priešingas vilkinimui, tačiau abu šie dalykai gali būti didesnės problemos - savikontrolės - dalis. Žmonės, kurie yra impulsyvūs, gali nesugebėti nusistatyti prioritetų, sako Pychylas. Taigi atsitinka taip, kad rašydami projektą, užsimanote valgyti, pamatote netvarką šaldytuve ir galiausiai iš pagrindų sutvarkote visą virtuvę.

Baudžiantys tėvai

Autoritariškų tėvų vaikai neretai linkę atidėlioti. Pychylas mano, kad tokių tėvų vaikai atidėlioja, nes jų sprendimai dažniausiai būdavo kritikuojami. Be to, vaikas gali vilkinti maištaudamas. Atsisakymas studijuoti gali būti pykčio ar savigynos išraiška mamai ir tėčiui.

Pavojų ieškojimas

Kai kuriems vilkintojams patinka skubėjimo metu gaunama adrenalino dozė. Tokie žmonės jaučia pasitenkinimą spėdami atlikti darbą prieš pat atidavimo datą.

Su užduotimi susijęs nerimas

Atidėliojimas gali būti susijęs su specifinėmis situacijomis. „Žmonės vengia to, kas nuobodu ir sunku“, - sako Fiore. Taigi visi mes atidėliojame vizitą pas stomatologą...

Neaiškūs lūkesčiai

Vilkinimą lemia ir neaiški užduoties kryptis. Vadovas, kuris sako, kad viskas svarbu, veikiausiai turės palaukti. Vadovas, kuris sako, kad „šis projektas svarbesnis, o aną planą galima naudoti kaip šabloną“, gali tikėtis didesnio pavaldinių produktyvumo.

Depresija

Depresija gali lemti vilkinimą – arba atvirkščiai. Sprendimų darymas – kita problema. Kadangi apimti depresijos žmonės nejaučia malonumo, visos galimybės jiems rodosi vienodai blankios ir neįdomios, o bet koks darbas – beprasmis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Tyrimas parodė, ką Rusija iš tiesų planavo Ukrainoje: svarbiausias vaidmuo buvo numatytas ne kariuomenei sadizmas – ne atsitiktinis (2)

Planuodama užpulti Ukrainą Rusija tikėjosi, kad didįjį darbą nudirbs platus šnipų tinklas, o...

Malinauskas stebisi Šimonytės pasirinkimais (23)

Neseniai daug triukšmo sukėlė Ingridos Šimonytės ir Agnės Širinskienės viešas...

Kremliaus eteryje – netikėtos kalbos apie rusų sutriuškinimą: suklusti privertė karininkas, kurio prognozės jau pasitvirtino (6)

Ukrainai iš Vakarų perduota šarvuotoji technika jau riaumoja poligonuose ir laukia savo valandos,...

Į Garbačiauskaitės-Budrienės ir Mažylės konfliktą įsikišo etikos sargai: dalyvaudama laidoje dėstytoja pažeidimo nepadarė

Žurnalistikos bakalauro studijų programos komitete svarstant Vilniaus universiteto dėstytojos doc....

Pasiūlymą pateikęs Lukašenka grasina „pačiu baisiausiu ginklu“ papildyta (7)

Karą Ukrainoje būtina sustabdyti, kovo 31 dieną savo kalboje Baltarusijos parlamentui ir tautai...

Polina Šilina, Danilas Fedkevičius, rus.delfi.lv

Akmuo į Lietuvos daržą: kartu su kitomis penkiomis ES šalimis kaltinama, kad reikalauja išpūstų kompensacijų už Ukrainai perduotus ginklus KAM komentaras (1)

Kovo 28 dieną „Politico“, remdamasis šaltiniais iš Europos Sąjungos diplomatinių sluoksnių...

Nė dvejų metų neturinčiai Milanai – lemtinga diena: pagaliau pritaikytas ilgai lauktas gydymas

Pasaulyje per 7,5 metų, pasitelkiant genų terapiją , gydyta daugiau nei 3 tūkst. vaikų,...

Karas Ukrainoje. JAV: dėl Rusijos užmojų turime naujos informacijos Kyjivas: kilo dar viena grėsmė (1)

Vėlų ketvirtadienio vakarą Rusija apšaudė Charkivą. Pirminiais duomenimis, sužeistųjų ar...

Nelaimė Vilniuje: soliariumą tvarkiusį darbuotoją nutrenkė elektra, jis skubiai išgabentas į ligoninę

Penktadienį medikai bei pareigūnai išskubėjo į Ateities gatvėje esantį soliariumą....

Kaip parduotuvės dirbs per Velykas: galimybių paskutinės minutės pirkiniams liks

Pirmąją Šv. Velykų dieną, balandžio 9, dauguma šalies prekybos vietų neatvers durų, tačiau...