aA


Įsivaizduokite ilgai planuotą vakarą – dega žvakės, lėkštėse garuoja vakarienė, susirinkusi visa šeima. Visi rūpesčiai išspręsti, jokių nenumatytų reikalų, galite pajausti dėkingumą, džiaugsmą, tačiau tolumoje, fone tyko baimė.
Smurtas
Smurtas
© Shutterstock nuotr.

Pagalvokite kaip dažnai ir kokiu lygiu patiriate nelabai malonius jausmus, susijusius su šventėmis ar kitais, atrodytų, maloniais renginiais. Tikriausiai niekas negali paneigti, jog net ir atostogos, šeimos šventės, vakarėliai dažnai tampa išbandymu. Taigi, kyla klausimas, kodėl net ir malonūs dalykai kelia tam tikrą įtampą.

Kas lemia tokį prieštaravimą būnant su kitais žmonėmis? Kodėl bandome save raminti maistu ir gėrimais? Nuo ko bėgame ir ko baiminamės? Kas iš tikro mums trukdo gyventi pilnavertiškai būnant su pačiais artimiausiais žmonėmis?

Pilnavertiško gyvenimo baimė susijusi su socialiniu gyvenimu. Socialinio gyvenimo, grupių taisyklės tarsi sudaro rėmus, pateikia lūkesčius, vizijas kokie turėtume būti ir kaip gyventi.

Kiekvieną grupę, su kuria susiduriame, galime pažinti pagal jos skiriamuosius bruožus – grupės standartus, todėl tapdami grupės nariu perimame žinias ir elgesio būdą kaip „teisinga” vaikščioti, rengtis, mąstyti, elgtis ir pan. Vis tik, nepaisant to, kokios grupės nariu taptume, žinome kas esame ir kuo skiriamės nuo kitų, tačiau siekdami pateisinti numatytus lūkesčius, išmokstame nuslopinti skirtumus tarp savęs ir kitų.

Bijome nesutarimų, prieštaravimų, nors tai yra natūrali grupės gyvenimo dalis. Bijome, jog grupės darys mums spaudimą, todėl išmokstame laikytis nuošaliau, valdyti savo emocijas, o savo nuomonę pasilaikyti sau. Deja, viso to rezultatai nebūna teigiami.

Savo gyvenimą, kitus žmones imame vertinti kaip zombiai ir sunkiai pastebime, jog šviečia saulė, žydi gėlės, o gamta kviečia gyvenimui. Pamirštame, jog gyvename kvėpuodami meile, laime, džiaugsmu, liūdesiu, pykčiu ir baime. Per dažnai pamirštame save ir savo poreikius, kuriuos patenkinę jaustumėmės žymiai geriau.

Per dažnai neleidžiame sau pajausti pasitenkinimo ir pilnatvės. Galiausiai, per dažnai jaučiamės tarsi mediniai, įsitempę, apniukusiomis akimis ir širdimis. Kai pats laikas gyventi ir džiaugtis, atrodo, jog patys renkamės mirtį, nes esame tarsi apsėsti savo aplinkos, neigiančios gyvenimą, ir nesvarbu tai būtų valgymas, alkoholio vartojimas, apsipirkinėjimas, televizorius, internetas ar dar kas nors, ko pagalba bėgame nuo gyvenimo.

Iš kur kyla tas noras bėgti, slėptis? Kaip galime atsikratyti ribų, trukdančių reikštis mūsų asmenybei? Kaip galime pašalinti nuolat jaučiamą įtampą? Kaip galime nusikratyti trukdžių, žalojančių mūsų santykius? Deja, nėra lengva išmokti gyventi pilnavertiškai. Nuolatinis rigidiškumas, apatija yra baimės refleksų rezultatas, o pilnavertiško gyvenimo baimė yra visų anksčiau aptartų baimių aukščiausia išraiška.

Baimės ištakos

Galvodami apie socialinį gyvenimą ir save jame, susiduriame su didelės krizės išgyvenimu. Dažnai užmiegame ir pabundame su mintimis apie baimę keliančias situacijas, su kuriomis gali tekti susidurti ir kurios nemaloniai mus veikia. Lengva teigti, jog baimės, susijusios su socialiniu gyvenimu, kyla iš masinio informavimo priemonių, technologijų pažangos, taršos ar modernėjančio gyvenimo apskritai, tačiau socialinio gyvenimo kontrolės baimė visada buvo žmogaus gyvenimo dalimi. Be abejo, baimės dažnis ir intensyvumas pastaraisiais metai augo, dėl ko tapome labiau pažeidžiami.

Dabartimis pasaulio matymas yra ankstesnių santykių patyrimo, priežasties – pasekmės situacijų suvokimo rezultatas. Aptartos baimės atspindi visa tai, kas vyko mūsų gyvenime ir paliko pėdsakus asmenybėje, kūne ir būde, kuriuo reaguojame tarpasmeniniuose santykiuose.

Nesame tiesiog padarai, kurių elgesį valdo paprasčiausi instinktai, stengiamės plėsti vidinį pasaulį vystant naujus įsitikinimus bei patirtimi nuspalvinant kasdienį patyrimą, todėl neišvengiamas poreikis bendrauti tarsi sudaro sąlygas mūsų baimėms pasireikšti. Būtent kūno įtampa yra vienas iš būdų, kuriais ginamės nuo pavojingų, gąsdinančių gyvenimo įvykių, todėl ne retai jaučiamės sustabarėję, susikaustę.

Būdama trijų – ketverių Helen ima didžiuotis tuo, jog gali išreikšti save ir tai, kas vyksta su ja. Ketverių – šešerių supranta, jog egzistuoja tam tikri trišaliai santykiai, susiję su bendradarbiavimu, konkurencija net ir artimiausioje aplinkoje.

Vėlesniame amžiuje mergaitė gali pajausti kitų žmonių įtaką jos elgesiui, jausmams, mintims ir baimėms, o paauglystėje susiduria su nauja užduotimi – asmeninio identiteto kūrimu visuomenėje, kurioje pateikiami aiškūs standartai. Taigi kaip Helen pasiekti, jog jos asmeninis indentitetas būtų socialiai patvirtinimas, priimtinas, tačiau kartu nesugniuždytas socialinių normų?

Tai rodo, jog Helen ima kelti klausimą, kaip galvojant apie šeimos, darbo, religijos, kultūros ir daugelį kitų reikalavimų būti tuo, kuo noriu būti. Taip nenuostabu, jog galvojant apie įvairių sričių reikalavimus gyvename kaip zombiai, galbūt ne visada žinodami ko norime patys.

Taigi ar grupė netampa pavojumi, tinklu į kurį įsipainiojame ir kuriame keliame klausimą „Kaip išlaikyti savo tapatumą, identitetą, jausmą kas aš esu, visų socialinių reikalavimų, prieštaravimų kontekste?”

Kaip baimė veikia mūsų gyvenimą

Gyvenime retai susimąstome kaip socialinis kontekstas, trišaliai santykiai įtakoja mūsų santykius. Tikriausiai nesusimąstome ir apie sėkmės, nesėkmės, aistros ir kitus simbolius, kurie anksčiau buvo labai svarbūs.

Vietoj to, jog aktyviai reaguotume į tai, kas mums svarbu, dažniau galvojame apie reikalavimus, kuriuos mums kelia kiti, spaudimą, nerimą, nuovargį, kurį patiriame sociume.

Žinome kaip kartais nelengva pateisinti kitų žmonių lūkesčius laikantis asmeninių, moralinių, etinių, dvasinių įsipareigojimų, gyvenant pasaulyje kur tiek daug prieštaravimų. Taigi kaip galime jaustis gyvenantys pilnavertiškai, kai suvokimas kas mes esame nuolat svyruoja?

Būdami vaikai ir gaudami tam tikrą atsaką iš tėvų, patys išmokstame elgtis tam tikru būdu, kuris suaugus ne visada lieka tinkamiausiu. Dėl to, siekiant pilnavertiškesnio gyvenimo, socialiniai santykiai kartais gali atrodyti bauginantys, gąsdinantys.

Tačiau ilgą laiką gyvenę pagal tam tikrą modelį nepastebime visų su socialinių gyvenimu susijusių jėgų. Atiduodami save kitiems, rodydami meilę tarsi patys pastatome save į situacijas, kurios kelia mums didesnę grėsmę, kita vertus, turime galimybę sulaukti didesnio atvirumo iš kitų.

Pilnavertiško gyvenimo siekimas reiškia siekimą plėtoti savo patyrimą, jautrumą kovojant su neigiama socialinių grupių ir jų normų įtaka. Esame linkę sustoti, trauktis nuo to, kuo galime būti.

Ir kiek iš mūsų gali pasakyti, jog artimuose santykiuose galėjo atiduoti labai daug, nepaisant to, kaip baiminosi intymumo ir įsipareigojimo? Puikiai žinome kaip kartais patys atitoliname save nuo meilės – savo partnerių, vaikų, draugų, kolegų, tačiau dabar žinome, jog gyventi pilnavertiškai trukdome tik patys sau.

Baimės įveikimas

Apsvarstykite įvairių socialinių grupių reikalavimus

Skaitę ankstesnius skyrius (bei galbūt atlikę aprašytus pratimus) jūs pradėjote konstruoti naują asmeninę istoriją, kurioje iš naujo pažįstate savo baime ir jų priežastis. Jei gerai paalizuosite būdus, kuriais „gyvenate” socialinėse grupėse, pažinsite kaip tų grupių reikalavimai stimuliuoja įvairias baimes.

Pažinsite kaip nematomos normos, reikalavimai jus veikė ilgą laiką ir kaip formavo jūsų asmenybę, kūno pojūčius bei tarpusavio santykius. Tad atsipalaiduokite, kvėpuokite giliai ir atkreipkite dėmesį į tai, kas iškyla galvojant apie įvairias grupes, kurioms priklausote ar su kuriomis susiduriate.

Gyvybingumo žurnale pasidarykite sąrašą grupių, kurioms priklausote, pvz.: šeima, darbas, bažnyčia, mokykla ir pan. Ties kiekviena jų pasižymėkite po įvykį ar kelis, labiausiai įstrigusius atmintim ir užduokite sau kelis klausimus. Kaip jaučiatės tai prisimenant? Su kuo kalbėjotės? Kokį spaudimą jutote?

Apsvarstykite kiekvieną jau aptartą baimę tose situacijose – ar jaučiate vienatvės, bendravimo, apleistumo, savęs įtvirtinimo, nepripažinimo, sėkmės, nesėkmės ar grupės normų, spaudimo baimę?

Prisiminkite ir pasižymėkite fizinius ir emocinius pojūčius, kuriuos patyrėte galvojant apie kiekvieną grupę. Žinodami tai, ką jau dabar žinote apie baimes, pagalvokite kaip socialiniai santykiai jas palaikė. Atradimus pasižymėkite gyvybingumo žurnale ir kūno žemėlapyje.

Įvertinkite kūno - minčių - santykių ryšius

Kardiologai paskiria nešioti specialius prietaisus, kurių pagalba gali įvertinti širdies darbą. Žmogus turi paspausti mygtuką tada, kai pajaučia širdies veiklos pakitimus, o aparatas visa tai įrašo.
Įsivaizduokite, jog turite tokį prietaisą savo gyvybingumui įvertinti.

Šis prietaisas yra labai jautrus ir aktyviai fiksuoja kas vyksta su jumis. Turėdami tokį prietaisą galite pasakyti, kada pasireiškia jūsų baimės refleksai ir kaip jie veikia jūsų kūną – galite tiksliai žinoti 1) kaip jūsų baimė reiškiasi 2) kiek laiko kiekviena baimės reakcija trunka ir 3) kiek baimė susiaurino jūsų patyrimą bei kiek pėdsakų paliko.

Geros žinios, jog nereikia laukti kada tokie prietaisai bus sukurti, nes mūsų kūnai tai atlieka geriau nei bet kokie mechanizmai, tik mes turime atidžiau vertinti ir įsigilinti į tai, kas su mumis vyksta. Nuo pat vaikystės mūsų kūnai sukūrė savitą bio atsako programą, kuri ir dabar veikia ir veiks automatiškai iki tol, kol nesiimsime keisti nustatytų programų.

Taip vis naudojame vaikystėje įrašytas baimės vengimo programas dabarties įvykiams spręsti, tačiau sprendimas, jog reikia imtis iniciatyvos valdant baimės refleksus rodo, jog mokomės kovoti su savimi kuriant naujas programas ir struktūras. Ką manote apie tokį savęs perprogramavimą ir kokius rezultatus pateiktų jūsų gyvybingumą fiksuojantis prietaisas?

Padirbėkite su savo kūnu

Toliau aprašyti pratimai leidžia per trumpą laiką prisiliesti prie savo kūno esmės. Galite juos atlikti ryte ar bet kuriuo kitu metu, kai jaučiate įtampą. Pradėkite nuo kvėpavimo: laikykite kojas pečių plotyje, sulenktas per kelius. Giliai įkvėpdami kelkite rankas ir tempkitės, stiepkitės į viršų. Iškvėpdami nuleiskite rankas.

Kartokite tai keletą kartų. Pajauskite kaip jūsų kūnas įsitempia ir atsipalaiduoja. Toliau laikykite rankas laisvai, nedenkite krūtinės bei atpalaiduokite pečius. Tam, jog gilintumėte kvėpavimą bei atidarytumėte krūtinę, sulenkite rankas per alkūnes ir po vieną veskite atgal, lyg bandytumėte ką nustumti.

Atlikdami tokius judesius alkūnėmis, galite vaizduoti, jog bandote pašalinti kažką, kas yra jums už nugaros, taip pat judesius galite derinti su žodžiais, kurie padėtų išreikšti neigiamas emocijas.

Dabar ištieskite rankas prieš save ir atlikite veiksmą lyg ką stumtumėte. Kartu galite tarti „Eik šalin“ arba „Ne“. Kartokite tai keletą kartų. Po šių pratimų, skirkite laiko atsipalaidavimui, stenkitės kvėpuoti giliai, atpalaiduokite rankas ir kojas, galite jas pakratyti, pasukti, pašokinėti ant vienos kojos, o po to ant kitos. Pajuskite savo kūno lengvumą, laisvę.

Toliau atpalaiduokite nugarą ir apatinę jos dalį. Lėtai sukite ratus dubeniu į vieną, o po to į kitą pusę. Tada šiek tiek sulenkite kojas per kelius ir kelis kartus atkiškite dubenį į priekį. Įtampa, stresas tarsi surakina mūsų stuburą, dubens kaulus, todėl šiais pratimais galime labiau juos atpalaiduoti.

Atkreipkite dėmesį į kojas ir pėdas. Pastovėkite ant vienos kojos, visą kūno svorį perkeldami ant jos, iškvėpdami šiek tiek sulenkite kelį, tūpkite. Įkvėpdami ištieskite koją. Kartokite tai kelis kartus, po to pakeiskite koją.

Susikoncentruokite į tai kas vyksta, ką jaučiate kiekvienu savo raumeniu, pajauskite įtampą ir palengvėjimą. Po to stovėkite ant abiejų kojų ir lenkitės į priekį kiek tik galite. Papurtykite galvą, rankas, galite ir kojas. Pabaikite viską taip, nuo ko ir pradėjote. Pasižymėkite atradimus gyvybingumo žurnale ir kūno žemėlapyje.

Nuskandinkite monstrą

Būvimas įvairių grupių nariu dažnai susijęs su tuo, jog nesijaučiame visiškai savimi. Kūnas ir vaizduotė sukuria įtampą, dėl kurių galime jaustis siaubingai. Todėl nuskandinkite monstrą tardami „Tai buvo tada. Tai yra dabar“.

Naujų kelių paieška

Šios knygos tikslas buvo siekis supažindinti su asmeninėmis baimėmis bei noras parodyti, jog tam tikrus elgesio būdus palaikome nuo pat vaikystės, tačiau dabar jie ne visada yra tinkami ar net palaikantys nuolatinę įtampą. Autorius tiki, jog ši patirtis padrąsins drąsiau žvelgti į savo baimes ir mokytis būdų, kuriais nuskandintume savo monstrus, kol jie nenuskandino mūsų.

http://psichika.eu
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Susiruošusiems grįžti emigrantams – nauji iššūkiai: dabar darbo vietos jau nėra svarbiausia (60)

Lietuva jau išgyveno ne vieną emigracijos bangą. 2010 m. po ekonominės krizės ji buvo kone...

Iš užsienio emigrantų siunčiamų pinigų srautas šiemet bliūkšta: suma gali būti triskart mažesnė (30)

Nors kasmet į užsienį gyventi ir dirbti išvykę emigrantai į Lietuvą atsiųsdavo reikšmingą...

Nepaisant artėjančios vakcinos, pasaulio ekonomika rizikuoja neatsitiesti ir 2021-aisiais (14)

Išplitęs koronavirusas kursto baimes dėl naujo pasaulio ekonomikos nuosmukio, didindamas...

Koronaviruso paveiktų šalių ir regionų sąraše – dar daugiau valstybių

Į koronaviruso paveiktų šalių ir regionų sąrašą nuo pirmadienio įtraukta Malta, Slovakija ir...

Prie ausies susprogęs daniškas dinamitas išvaikė miegus lietuviams belgai prieštarauja Maskoliūno žodžiams (2)

Lietuvos krepšinio rinktinė tęsia pasivažinėjimą amerikietiškais kalneliais Europos čempionato...

Laurie Garrett | D+ nariams

Prasideda beprotiška pasaulio skiepų karuselė

Ar įmanoma turėti per daug skiepų? Netrukus išsiaiškinsime.

Verslininkų dosnumas: nuo milijonų bažnyčioms iki paramos popiežiaus vizitui

Socialiai atsakingos įmonės ir verslininkai dosnūs paramos ne tik skurstantiesiems, vaikams ar...

Kodėl į skalbimo mašiną verta įpilti acto?

Kai kurie patyrę šeimininkai ir šeimininkės prieš skalbimo procesą į skalbyklę įpila šiek...

Vitaminų gali būti ir per daug: specialistės išvardijo perdozavimo požymius

Vitaminų gali būti ne tik per mažai, bet ir per daug. Tiesa, apie pastarąją problemą kalbama...

|Maža didelių žinių kaina