aA
Ne, lengviau iškęsti braziliškąją depiliaciją nei pasakyti kolegei, kad su šia suknia ji atrodo septintą mėnesį nėščia. Esama dalykų, kuriuos ištarti neapsiverčia liežuvis. O ką daryti, jei reikia? Ar yra būdas išsakyti nemalonius dalykus neįžeidžiant pašnekovo? Psichologai ramina: taip. Ir siūlo aštuonių pakopų programą visiems nemalonių pokalbių vengėjams.
Draugės
© Corbis
Kai kurių pokalbių vengiame sąmoningai. Atidėliojame juos iki paskutinės minutės. Jie nemalonūs, nieko gera nežadantys, jie gadins nuotaiką ir mums, ir tam, kuriam ketiname savo nuomonę išsakyti.

Kai pagaliau sukaupę jėgas išdėstome, ką nemalonaus turėjome pasakyti, kažkodėl nepalengvėja. Atvirkščiai, viskas dar labiau komplikuojasi: santykiai, savijauta, emocijos. Ką daryti?

1. Suvok tikrąsias priežastis

Prieš apipildama ką nors priekaištais įsitikink, kad zyzi dėl reikalo. Kitaip tariant, kalbi apie problemą, o ne šalutinį jos poveikį. Pavyzdžiui, nuolat kabinėjiesi prie vaikino, nes jis palieka TV pultą kur papuola. Arba nemoka pakloti lovos. Tokių “arba” gali būti įvairiausių. Tik iš tiesų tu pyksti visiškai ne dėl lovos, TV pulto ar ko kita.

Problema kur kas rimtesnė: gal nerviniesi, kad mylimasis tau skiria nepakankamai dėmesio. Gal širsti, nes jis vis dar susirašinėja su savo buvusiąja. O gal apskritai seniai jo nemyli, vien žiūrėdama į jį nori žiovauti, tačiau neturi drąsos imtis ryžtingų veiksmų ir santykius nutraukti.

Tik suvokusi tikrąją visų šių įkyrių priekabių priežastį suprasi, apie ką judviem iš tiesų reikia pasikalbėti. Priešingu atveju nuolatiniai pešiojimaisi ne tik nesibaigs, bet ir stiprės — proporcingai didėjančiam nepasitenkinimui.

2. Tiesink požiūrį

Kai jau suprasi, apie ką bus tas taip nelaukiamas ir seniai atidėliojamas pokalbis, tau prireiks išlaikyti tinkamą požiūrį. Jei ilgai rengtą kalbą pradėsi kovos šūksniais, neabejotinai gausi tokį pat atsaką. Kalbėsi ramiai, santūriai ir maloniai — visiškai tikėtina, jog būsi išgirsta ir į tavo pastabas bus reaguota.

Žinoma, tokiomis aplinkybėmis emocijas valdyti sunku. Tačiau pasistengti, kad jos nesugadintų viso reikalo, — įmanoma. Jei nuėjusi pas bosą prašyti didesnio atlyginimo leptelėsi “gal aš ne laiku” arba “gal noriu per daug”, jis visiškai su tuo sutiks.

Jei draugei, neseniai pradėjusiai susitikinėti su vaikinu ir primiršusiai tave, piktavališkai demonstruosi pyktį, greičiausiai prarasi bičiulę. Bet juk tau reikia laimėti, o ne skaičiuoti, kiek kartų ir kam iškabinai akis dėstydama savo tiesas. Tokiomis ir panašiomis situacijomis negali būti vienintelės (pavyzdžiui, tavo) tiesos. Būk diplomatiška.

Jei norėtum, kad vaikinas numestų svorio, ragink jį sportuoti dėl jo sveikatos, o ne dėl savo įgeidžių.Nemalonų pokalbį lengvina pasitikėjimas savimi, bet ne arogancija.

3. Neatidėliok, ką pradėjusi

Kuo ilgiau vilkinsi nemalonų pokalbį, tuo sunkiau bus spręsti problemą. Tu tyliai kenti, vis ramini save, kad dar truputį, dar dienelė, ir gal jau ryšies. Bet laikas bėga, o tu tramdydama emocijas taip įkaisti, taip įsitempi, kad kai galiausiai prabyli, pokalbis prilygsta artilerijos atakai.

Štai ir rezultatas: norėjai tik paprašyti draugo nepalikti tuščių alaus butelių prie sofos, o viskas baigėsi aršiomis peštynėmis. Alaus buteliai? Ooo, jie tapo gyvybės ir mirties klausimu. Jei kas nors tave nervina, pokalbio neatidėliok — ramus žodis dabar sutaupys nemažai nervų vėliau. Kai įsierzinusi pasakysi tai, dėl ko gali paskui gailėtis.

4. Rinkis laiką

Patarimas neatidėlioti nemalonių pokalbių tikrai nereiškia, jog viską metus reikia pradėti aiškintis čia ir dabar. Išsirink tinkamą laiką. Kai tėvai aiškinasi santykius, suirzę dėl nemalonumų darbe ar šiaip diena jiems buvo varginanti, prašausi nutarusi jiems pranešti, jog susiruošei autostopu pakeliauti po Europą. Sugalvojai su draugėmis savaitgalį praleisti pajūryje? Apie tai vaikinui pasakyk tada, kai liksite dviese ir galėsite ramiai pasikalbėti.

5. Pasirenk iš anksto

Dažniausiai tokius pokalbius mielai atidedame, nes žinome: žmogus, kuriam ketini pasakyti nemalonią tiesą, tuoj puls gintis. Tiksliau, puls tave. Todėl jei subrendo tikrai rimtas pokalbis, geriau pasirenk jam iš anksto. Susirašyk visus priekaištus, visus argumentus, kuriuos norėtum išsakyti. Ir pačiai bus aiškiau, ko nori, ir galėsi atremti pašnekovo kontrargumentus.

Tarkim, susiruošei išdrožti pamokslą kambario draugei dėl tvarkos. Užsirašyk, kiek laiko prarandi tvarkydama jos paliktą chaosą. Tačiau jei kalbėsi apie kur kas rimtesnius ir ne taip lengvai sprendžiamus klausimus (pavyzdžiui, ji piktnaudžiauja alkoholiu), vien pamokslai ir geri norai nepadės. Teks pasiūlyti ir konkretų problemos sprendimo būdą.

6. Nusiteik išklausyti

Sunku klausytis kito, kai taip norisi kalbėti pačiai. Tačiau jei nori, kad tave išgirstų, bent 50 proc. viso pokalbio laiko skirk kitos pusės argumentams išklausyti. Galiausiai juk tu šitam pokalbiui rengeisi, o tavo pašnekovas — ne. Visiškai tikėtina, jog dalykai, kurie tau atrodo akivaizdūs, jam bus naujiena, apie kurią jis neturi nė menkiausio supratimo.

Leisk jam išsikalbėti, ir gal tada paaiškės, jog sielojaisi be reikalo. Pavyzdžiui, vaikinas flirtuoja su tavo draugėmis, nes jam atrodo, kad tu taip pat elgiesi su jo draugais. Pasistenk nepamesti galvos: tau reikia spręsti problemą, suvokti, kodėl ji kilo ir kaip padėtį ištaisyti, o ne dar labiau komplikuoti. Psichologai tokiais atvejais pataria net apkabinti vienam kitą (tai, beje, mažina kraujospūdį), kad diskusija nevirstų paprastu barniu.

7. Nenukrypk į šalį

Labai svarbu išsakius nemalonius dalykus neleisti pašnekovui išeiti iki galo neišaiškinus situacijos, nes jis manys, jog viskas, ką išdėstei, yra ne jo, o tavo problema. Arba kad tai tau kažkas nepatinka, o ne jis elgiasi kažkaip blogai. Idealu, jei pašnekovas po pokalbio gali apmąstyti, ką pasakei. Jei manai, kad buvai neišgirsta, gali kilti pagunda viską išsakyti dar sykį.

Deja, dažniausiai šios pastangos būna bergždžios — žmonės nelinkę klausyti pakartotinai brukamų tiesų. Verčiau raštu primink jiems, ką jauti ir kas buvo nuspręsta per pokalbį. Tai gali būti meilės laiškas (mylimajam), elektroninė žinutė (bosui), SMS žinutė (draugei).

8. Galvok apie ateitį

Nemalonūs pokalbiai visada rizikingi: gali prarasti artimą žmogų ar net darbą. Ir nuo tos minties darosi dar baisiau. Pasverk, kas geriau: ar prabilti, ar vis dėlto patylėti. Kas bus, jei prisipažinsi vaikinui, jog padauginusi alkoholio bučiavaisi su nepažįstamuoju?

Vargu ar jis tave supras. Gali ir neatleisti. Esi tam pasirengusi? Bet jei nuspręsi tylėti, iš anksto susitaikyk su mintimi, jog tylėti šiuo klausimu turėsi visą gyvenimą. Nes jei kada nors pagaliau išdrįsi prisipažinti, pasitikėjimas tavimi gali negrįžtamai išgaruoti.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nausėda: tokio biudžeto pasirašyti negalėsiu Papildyta 12:21 val. (89)

Prezidentas Gitanas Nausėda kritikuoja politikų apetitus leisti lėšas ir fantazijos stoką,...

Perdirbėjų pagalbos šauksmas: gelbėkite mus nuo „Lidl“ (327)

Trys Lietuvos grūdų, mėsos ir paukštienos gamintojus ir perdirbėjus vienijančios asociacijos...

Pas Kaune sučiuptą narkobaroną rasta pusė milijono eurų ir keturi ginklai vilkike – 320 kg ekstazio (7)

Sekmadienį, lapkričio 17 d., Lietuvoje bei Latvijoje vyko Europolo koordinuota tarptautinė...

Estijos ministro žodžiai sukėlė skandalą: Baltijos šalys rengia planą B opozicija reikalauja ministrą atleisti (67)

Suomijos kraštutinių dešiniųjų euroskeptiškos Konservatorių liaudies partijos (EKRE) lyderis...

Nerandant bendro sutarimo, ministerija svarsto iš viso atsisakyti tėvadienių siūlo naujus laisvadienius – ne tik vaikų priežiūrai (188)

Vieną vaiką auginanti Indra jau po Naujųjų metų žada grįžti į darbą. Pagal dabar galiojantį...

Kavinėje stoties rajone pasijautė lyg restorane: nebegali sulaikyti džiaugsmo (19)

Leiskite jums papasakoti apie dar vieną „Pietų pertrauka“ idėją, kurią praėjusią savaitę...

Paskelbta, kurie septyni automobilių modeliai šiemet pripažinti pačiais geriausiais (39)

„Lietuvos metų automobilio 2020“ rinkimai pasiekė aukščiausią pavarą. Trečiadienį...

Panevėžyje – gydytojų specialistų trūkumas: jei būtų ką, į darbą priimtų tą pačią dieną (1)

Nors alergijos, kamuojančios tiek kūdikius, tiek suaugusiuosius, yra viena dažniausių ligų,...

Egidijui Dragūnui gresia nauji nemalonumai: vaiko teisių apsaugos tarnyba tirs Selo bendravimą su vaiku (81)

Egidijus Dragūnas, panašu, turi dar daugiau nemalonumų. Socialiniuose tinkluose pasirodžius...

Žinutė iš Sevilijos: „Žalgiris“ dėl Riverso nesikreipė

Sevilijos portalas „Diario de Sevilla“ skelbia, kad informacija apie Kauno „Žalgirio“ klubo...