aA
Trumpa apklausa: kada paskutinį kartą pagyrėte save ar įvertinote save teigiamai? Teisingai: JŪS. Ne jūsų sutuoktinis, ne jūsų vaikai, ne viršininkas, bendradarbiai ar draugai. Tiesiog jūs pats.
Kolektyvas
© Corbis

Rimtai, pagalvokite apie tai. Jei praėjo daug laiko nuo tada, kai paskutinį kartą save gyrėte, dabar pat skirkite tam laiko.

Paklauskite savęs: kiek kartų praėjusį mėnesį jūs pasiekėte savo tikslų? Per praėjusius metus? Per praėjusius 10 metų? Ar galite savo laimėjimus prisiminti taip pat lengvai, kaip ir nesėkmes, klaidas?

Tai nė kiek nesavanaudiškas ir neegoistinis poelgis. Savęs vertinimas ir laimėjimų pripažinimas suteikia vertingų įžvalgų ir suvokimo, leidžiančių judėti į priekį, siekti didesnių tikslų. Viena iš sėkmės paslapčių yra nuolatinis savo laimėjimų ir pralaimėjimų pripažinimas, vertinimas to, ką turi.

Nepamirškite pamąstyti apie didelius ir mažus pasiekimus. Dauguma žmonių nuvertina mažus dalykus, kuriuos kasdien sėkmingai įgyvendina, bet prisimena smulkiausias tų atvejų, kai jiems nepasisekė arba kai jie suklydo, detales. Taip yra todėl, kad smegenys atsimena įvykus lengviau, kai jie yra susijęs su stipriomis emocijomis.

Pavyzdžiui, jūs galite labai gerai prisiminti mokyklos baigimą, 5 kg svorio netekimą, vaiko gimdymą, kai laimėjote apdovanojimą arba gavote norimą darbo vietą. Bet pažiūrėkite, ar galite prisiminti tiek pat mažų, mažiau pastebimų laimėjimų, pavyzdžiui, intymų pokalbį su sutuoktiniu praėjusią naktį, santykių su sena drauge atnaujinimą, nuostabų laiką, kurį praleidote su savo vaikais šiandien, kaip išmokote kažko naujo darbe ir pan.

Didžioje gyvenimo schemoje tai gali atrodyti nereikšmingi dalykai, bet jie verčia mus jaustis visaverčiais, laimingais ir kažko pasiekusiais, bebandant siekti tų didesnių tikslų.

Savo klaidų pripažinimas taip pat turi pliusų, bet dažniausiai mes nepatiriame didelių sunkumų juos prisimindami ar dėl jų grauždamiesi. Esmė: jei nepripažinsite savo laimėjimų tokiu pat būdu, kaip pripažįstate savo klaidas, jūsų atmintyje liks tik virtinė klaidų. Negatyvia informacija apie gyvenimo klaidas „užkrautas“ protas nesuteiks jums energijos, pasitikėjimo, kūrybiškumo bei motyvacijos eiti toliau.

Pagalvokite ir apie tai: jei jūs prisiminsite tik klaidas ir nesėkmes, nebūsite pasiruošęs rizikuoti dėl sėkmės. Formuokite pasitikėjimą savimi atsimindami visus atvejus, kai jums pasisekė, ir jūsų smegenys bus pripildytos vaizdų, kai vėl ir vėl sėkmingai pasiekiate savo tikslų.

Nelaukite, kol jus kas nors kitas pagirs. Tai darykite patys.

1) Sudarykite ir pildykite savo pasiekimų sąrašą. Pradėkite, kai buvote labai mažas, ir pagalvokite apie visus nuo tada pasiektus savo tikslus.

Nerašykite vien tik pagrindinių ir esminių įvykių, surašykite visus dalykus, net ir tuos, kurie jums atrodo savaime suprantami. Pavyzdžiui, jei užrašote universitete įgytą laipsnį, užrašykite ir dėkingumą už tai, kad turėjote galimybę čia mokytis, susirasti draugų, galbūt - visam gyvenimui. Taip pat galite pildyti kasdien vedamą žurnalą ir peržiūrėti jį, kai susidursite su nauju iššūkiu.

Kasdien rašydami savo laimėjimus, jūs užtvirtinate tai ilgalaikėje atmintyje ir tai bus tai, kas jus paskatins. Tai gali tapti pozityvių priminimų ir teiginių šaltiniu tą akimirką, kai jausitės prislėgtas, o taip pat ir asmeninių pasiekimų sąrašu ir įrašais apie jus, kurie taps jūsų palikimu.

2) Atšvęskite savo laimėjimus atminimo dovanėlėmis. Apsupkite save priminimais apie sėkmę. Pasikabinkite nuotraukų, straipsnių, rinkite trofėjus, apdovanojimus ir kitus dalykus, kurie byloja apie jūsų sėkmę.

Tegul jūsų aplinka kalba apie jūsų pasiekimus. Didžiuokitės jais!
Be to, savęs ir savo pasiekimų vertinimas yra kur kas daugiau nei vien tik pasitikėjimo stiprinimas. Tai tarsi kaskada – didėjantis jūsų pasitikėjimas savimi išplis ir į kitas gyvenimo sritis.

Stebėkite, kas nutiks, kai įgysite to ypatingo pasitikėjimo savimi. Jums atsiras daugiau galimybių, mėgausitės daugiau pasitenkinimo teikiančiais santykiais ir jums bus paprasta siekti didesnių tikslų.

Atminkite: žmonėms patinka bendrauti su tais, kurie savimi pasitiki, siekia gyvenimo tikslų, o ne tik burba ir graužiasi dėl praeities. Prisiminkite savo laimėjimus ir smegenys pradės jums sakyti tiesą: kad jūs galite padaryti bet ką!

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Po protesto akcijos mokytojai lieka ŠMM: nuotaikos dabar kitos (1291)

Prieš protesto akciją ministerijoje budintys mokytojai su ašaromis akyse kalbėjo, kad nuotaika...

Kuria naują tvarką: nepatenkinti gydytojų darbu galės reikalauti pinigų (133)

Sveikatos apsaugos ministerijos siūlomas „žalos be kaltės“ modelis pacientams leistų...

Sprendžiama, ką daryti dėl plynųjų kirtimų gražiausiose Lietuvos vietose (34)

Vos prieš kelis mėnesius aktyvūs visuomenės nariai, gamtosaugininkai ir miškų gynėjai...

Orai: lietų ir šlapdribą pakeis sniego pusnys (32)

Pirmadienį orus lems ciklonas keliaujantis nuo Atlanto vandenyno . Dangumi plauks niūrūs,...

Taupyklės ir sankcijos: kaip subyrėjo rublio ir naftos kainų ryšys (130)

Pastarąjį kartą žaliavinės naftos kainos staigiai smigo žemyn 2015 metų pabaigoje, patraukdamos...

Jurga Klimaitė-Riebling nusivylė šventiniu Vilniumi: žinau, kodėl sostinės eglutė gavo į skudurus (30)

Šiemet kalėdinis laikotarpis daugeliui lietuvių sukėlė ne tik džiugias emocijas, bet ir...

Didelė dalis nežino, kad yra alergiški kasdien vartojamiems produktams: Unikauskas siūlo pasitikrinti patiems (9)

Tam tikru momentu savo gyvenime kiekvienas žmogus gali patirti jautrumą maistu, LRT TELEVIZIJOS...

Skvernelis nepanoro LVŽS frakcijos narių priimti į vyriausybę (150)

Nors ir nedidelė tikimybė, kaip parodė balsavimas Seime, bet, jeigu daugiausia konservatorių...

Psichologines bėdas pripažinęs Suttonas – apie santykius su Adomaičiu ir „Instagram“ žinutes (24)

Rungtynėse Europos taurėje ir su Panevėžio „Lietkabeliu“ prastai pasirodęs Dominique‘as...

Lūžis parduotuvių lentynose: lietuviški obuoliai brangesni už bananus (155)

Šį rudenį parduotuvių lentynose pakankamai daug permainų, kurios stebina. Kinta tiek kainos, tiek...