aA
Principai, kaip laiku atsisakyti daryti tai, ko negalite ar nenorite daryti.
Kaip išmokti sakyti „ne“
© Shutterstock

Vargu ar būsite produktyvūs, jei prisiimsite per daug įsipareigojimų. Kai esi perkrautas darbais, sunku pasiekti gerų rezultatų, juolab laikytis nustatytų terminų. Bet jūs įpratote būti ramsčiu visiems, praradote įgūdį sakyti „ne“ ir jausti nuovargį, tikėdamiesi, kad vadovybė įvertins jūsų veržlumą ir pakels atlyginimą, paaukštins, o visi kiti bus nuoširdžiai dėkingi arba bent jau jumis žavėsis.

Iš tiesų vadovai neturi laiko pastebėti jūsų triūso, ypač jei jūs be žodžių atliekate viską, kas jums kraunama – darbas padarytas, ir gerai. Bendradarbiai paprastai skeptiškai vertina svetimą darboholizmą ir su džiaugsmu pasilengvina sau naštą, perduodami dalį užduočių jums. Kalbant apie gyvenimą už biuro ribų, pagalba draugams ir giminaičiams – šventas dalykas, bet jie gali paprasčiausiai neįsivaizduoti jūsų apkrovos masto ir kaskart reikalauti vis daugiau, galvodami, kad jums tai ir iš tiesų nesunku. Juk būtent taip jūs jiems atsakote, kaip įprasta pridūrę „Taip, žinoma!“

O užduotys ir prašymai pilasi kaip iš gausybės rago – telefonu, į paštą, pokalbių langą ar žodžiu. Ir ko gero jau patys supratote, kad norint sustabdyti besikaupiančio streso laviną, laikas išmokti sakyti „ne“, nors galvoje įkyriai sukasi mintis: „O jei tai sugadins santykius?“, „O kas, jei nuvilsiu viršininką?“ NE. Nieko panašaus nenutiks. Jei pajutote, kad grimztate į įsipareigojimų pelkę – skubiai mokykitės atsisakymo meno.

Pateikiame bazinius meno sakyti „ne“ žingsnius: septynias taisykles ir tris pagalbines frazes.

1. Vertinkite savo laiką

Realistiškai įvertinkite savo apkrovą ir profesionalumą – taip lengviau suprasite, kiek realybėje kainuoja jūsų laikas (darbe ir ne tik). Kai kažkas ketina jus „nudžiuginti“ nauja užduotimi, mintyse pamėginkite įterpti ją į kasdienį savo grafiką ir, jei pastebėsite, kad apmąstymai trunka ilgiau nei dvi minutes, atsisakykite. Jūsų darbų sąrašas pilnas – taip ir paaiškinkite situaciją.

2. Išsigryninkite prioritetus

Net jei netyčia atsiranda laisvo laiko – retą savaitgalį ar šiokiadienį vakare – tai ne priežastis dovanoti jį visiems, kas nenori pasidaryti savo darbų savarankiškai. Jūs iš tiesų pasirengę iškeisti ilgai lauktas atostogas su mylimu žmogumi ar šeima į tai, ko jūsų prašo?

3. Praktikuokitės

Sakykite „ne“ taip dažnai, kaip galite – tai puikus būdas įgusti tai daryti natūraliai. Kartais šio stebuklingo žodžio kartojimas yra vienintelis būdas atsikratyti pernelyg įkyrių žmonių. Laikykitės savo, ir galiausiai jie supras, kad jūs nejuokaujate.

4. Neatsiprašinėkite

Tipiška klaida – pradėti atsiprašymą nuo žodžių „Atsiprašau, bet....“, todėl, kad nenorite skambėti nemandagiai. Gal ir pasirodysite mandagūs, bet sutriuškinti tokį atsiprašinėjimo toną nesunku – jūs ir nepastebėsite, kaip jus įtikins sutikti. Kalbėkite griežtai ir kategoriškai, saugodami savo laiką – nėra ko atsiprašinėti.

5. Užteks būti visiems geru (-ai)

Paslaugiu būti pavojinga, o jei stengsitės visiems būti geras (-a), ilgainiui galite pajusti, kaip mažėja savivertė, kol galiausiai visai nebevertinsite savo asmeninių interesų. Kuo lengviau žmonės gali užgrobti jūsų laiką („O, ji tokia miela, visada padeda!), tuo jie su didesniu užsidegimu tai darys. Bet supratę, kad nusibrėžėte griežtas ribas nuo per didelio gerumo nutekėjimo, jie persijungs į lengvesnius tikslus.

6. Sakykite „ne“ viršininkui

Gindami savo laisvės trupinius jūs neperžengiate ribų. Visų pirma, sutartyje nenurodyta, kad kaskart darysite daug daugiau, nei numatyta. Antra, užkraudama jums per daug pareigų vadovybė rizikuoja jūsų darbo kokybe. Jei jums nori pridėti užduočių, tegul numato, kada galėsite atlikti tas, kurios jau yra jūsų sąraše. Viskas vienu metu ir už tą patį atlyginimą – ne, ačiū.

7. Užkirskite kelią

Kartais užkirsti kelią bręstančiai užduočiai lengviau, nei vėliau jos atsisakyti. Jei įtariate, kad į jus ketinama kreiptis su prašymu, galima imtis iniciatyvos ir paskelbti (per rytinį pasitarimą ar dalykinius pietus): „Tik įspėju, kad žinotumėte – šios savaitės darbai suplanuoti, nesugebėsiu įterpti nė vieno naujo.“

Pagalbinės frazės

Paprastos formuluotės, kurios padės sušvelninti atsisakymą – tiems, kam sunku griežtai sakyti „Ne“.

„Pagalvosiu ir atsakysiu“

Vietoj griežto atsisakymo, žmogui, kuris kreipiasi su prašymu, galima pasakyti, kad jūs kažkiek pagalvosite ir duosite atsakymą – nebūtinai teigiamą.

„Aptarkime tai vėliau“

Dar vienas švelnaus atsisakymo variantas, kuris yra veiksmingas, kai norite palikti klausimą atvirą – jei kartais persigalvotumėte.

„Tai ne man“

Skamba kaip nuotraukos vertinimas tinderyje, bet tinka visiems gyvenimo atvejams: jūs galite nuoširdžiai pagirti idėją, projektą, žmogų ir pasakyti, kad tai tiesiog jums netinka, bent jau šiuo metu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(33 žmonės įvertino)
4.4242

Top naujienos

Darbdaviai rado naują būdą įtikti darbuotojams: kas mėnesį prisideda šimtais eurų (1)

12 proc. arba kas aštunta Lietuvoje – toks skaičius įmonių, konsultacijų bendrovės „Korn...

Venckienės tėvai kreipėsi į Nausėdą: prašo keisti kardomąją priemonę ir užtikrinti saugumą (3)

Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) kalinamos buvusios teisėjos Neringos Venckienės tėvai...

Rusija savo mokslininkams išsiuntė drakoniškų taisyklių rinkinį – grįžtama į Sovietų Sąjungos laikus (163)

Rusijos valdžia nori, kad šalies akademikai susigrąžintų prestižą, kuriuo mėgavosi Sovietų...

Jakeliūnas neremia Sinkevičiaus kandidatūros į eurokomisarus (73)

Su „valstiečių“ sąrašu išrinktas Europos Parlamento narys Stasys Jakeliūnas pareiškė...

Seimas baigia Vyriausybės formavimą: profesionalus keičia partiniai politikai (217)

Užtrukęs Vyriausybės formavimas pakoregavo Seimo narių darbotvarkę: į rugpjūtį...

Palangos paplūdimyje pernelyg atsipalaidavęs ir visas tarnybas ant kojų sukėlęs aukštaitis gavo 300 eurų baudą

Praėjusį savaitgalį Palangos gelbėtojams teko ne tik drausminti girtuokliaujančius poilsiautojus,...

Kas artimiausiu metu laukia Lietuvos krepšinio rinktinės? (29)

Po kontrolinio turnyro Suomijoje Lietuvos rinktinė grįžo į Vilnių ir surengs keturias...

Justina Stambrauskaitė: retas vyras ištikimas ir žmonos dėl to pačios kaltos (88)

Daili blondinė Justina Stambrauskaitė mus pasitinka savo būste prestižiniame sostinės rajone....

8 faktai, kuriuos reikėtų žinoti apie epidūrinę nejautrą

Epidūrinė nejautra – turbūt viena dažniausiai aptarinėjamų ir neteisingai suprantamų su...