aA
Principai, kaip laiku atsisakyti daryti tai, ko negalite ar nenorite daryti.
Kaip išmokti sakyti „ne“
© Shutterstock

Vargu ar būsite produktyvūs, jei prisiimsite per daug įsipareigojimų. Kai esi perkrautas darbais, sunku pasiekti gerų rezultatų, juolab laikytis nustatytų terminų. Bet jūs įpratote būti ramsčiu visiems, praradote įgūdį sakyti „ne“ ir jausti nuovargį, tikėdamiesi, kad vadovybė įvertins jūsų veržlumą ir pakels atlyginimą, paaukštins, o visi kiti bus nuoširdžiai dėkingi arba bent jau jumis žavėsis.

Iš tiesų vadovai neturi laiko pastebėti jūsų triūso, ypač jei jūs be žodžių atliekate viską, kas jums kraunama – darbas padarytas, ir gerai. Bendradarbiai paprastai skeptiškai vertina svetimą darboholizmą ir su džiaugsmu pasilengvina sau naštą, perduodami dalį užduočių jums. Kalbant apie gyvenimą už biuro ribų, pagalba draugams ir giminaičiams – šventas dalykas, bet jie gali paprasčiausiai neįsivaizduoti jūsų apkrovos masto ir kaskart reikalauti vis daugiau, galvodami, kad jums tai ir iš tiesų nesunku. Juk būtent taip jūs jiems atsakote, kaip įprasta pridūrę „Taip, žinoma!“

O užduotys ir prašymai pilasi kaip iš gausybės rago – telefonu, į paštą, pokalbių langą ar žodžiu. Ir ko gero jau patys supratote, kad norint sustabdyti besikaupiančio streso laviną, laikas išmokti sakyti „ne“, nors galvoje įkyriai sukasi mintis: „O jei tai sugadins santykius?“, „O kas, jei nuvilsiu viršininką?“ NE. Nieko panašaus nenutiks. Jei pajutote, kad grimztate į įsipareigojimų pelkę – skubiai mokykitės atsisakymo meno.

Pateikiame bazinius meno sakyti „ne“ žingsnius: septynias taisykles ir tris pagalbines frazes.

1. Vertinkite savo laiką

Realistiškai įvertinkite savo apkrovą ir profesionalumą – taip lengviau suprasite, kiek realybėje kainuoja jūsų laikas (darbe ir ne tik). Kai kažkas ketina jus „nudžiuginti“ nauja užduotimi, mintyse pamėginkite įterpti ją į kasdienį savo grafiką ir, jei pastebėsite, kad apmąstymai trunka ilgiau nei dvi minutes, atsisakykite. Jūsų darbų sąrašas pilnas – taip ir paaiškinkite situaciją.

2. Išsigryninkite prioritetus

Net jei netyčia atsiranda laisvo laiko – retą savaitgalį ar šiokiadienį vakare – tai ne priežastis dovanoti jį visiems, kas nenori pasidaryti savo darbų savarankiškai. Jūs iš tiesų pasirengę iškeisti ilgai lauktas atostogas su mylimu žmogumi ar šeima į tai, ko jūsų prašo?

3. Praktikuokitės

Sakykite „ne“ taip dažnai, kaip galite – tai puikus būdas įgusti tai daryti natūraliai. Kartais šio stebuklingo žodžio kartojimas yra vienintelis būdas atsikratyti pernelyg įkyrių žmonių. Laikykitės savo, ir galiausiai jie supras, kad jūs nejuokaujate.

4. Neatsiprašinėkite

Tipiška klaida – pradėti atsiprašymą nuo žodžių „Atsiprašau, bet....“, todėl, kad nenorite skambėti nemandagiai. Gal ir pasirodysite mandagūs, bet sutriuškinti tokį atsiprašinėjimo toną nesunku – jūs ir nepastebėsite, kaip jus įtikins sutikti. Kalbėkite griežtai ir kategoriškai, saugodami savo laiką – nėra ko atsiprašinėti.

5. Užteks būti visiems geru (-ai)

Paslaugiu būti pavojinga, o jei stengsitės visiems būti geras (-a), ilgainiui galite pajusti, kaip mažėja savivertė, kol galiausiai visai nebevertinsite savo asmeninių interesų. Kuo lengviau žmonės gali užgrobti jūsų laiką („O, ji tokia miela, visada padeda!), tuo jie su didesniu užsidegimu tai darys. Bet supratę, kad nusibrėžėte griežtas ribas nuo per didelio gerumo nutekėjimo, jie persijungs į lengvesnius tikslus.

6. Sakykite „ne“ viršininkui

Gindami savo laisvės trupinius jūs neperžengiate ribų. Visų pirma, sutartyje nenurodyta, kad kaskart darysite daug daugiau, nei numatyta. Antra, užkraudama jums per daug pareigų vadovybė rizikuoja jūsų darbo kokybe. Jei jums nori pridėti užduočių, tegul numato, kada galėsite atlikti tas, kurios jau yra jūsų sąraše. Viskas vienu metu ir už tą patį atlyginimą – ne, ačiū.

7. Užkirskite kelią

Kartais užkirsti kelią bręstančiai užduočiai lengviau, nei vėliau jos atsisakyti. Jei įtariate, kad į jus ketinama kreiptis su prašymu, galima imtis iniciatyvos ir paskelbti (per rytinį pasitarimą ar dalykinius pietus): „Tik įspėju, kad žinotumėte – šios savaitės darbai suplanuoti, nesugebėsiu įterpti nė vieno naujo.“

Pagalbinės frazės

Paprastos formuluotės, kurios padės sušvelninti atsisakymą – tiems, kam sunku griežtai sakyti „Ne“.

„Pagalvosiu ir atsakysiu“

Vietoj griežto atsisakymo, žmogui, kuris kreipiasi su prašymu, galima pasakyti, kad jūs kažkiek pagalvosite ir duosite atsakymą – nebūtinai teigiamą.

„Aptarkime tai vėliau“

Dar vienas švelnaus atsisakymo variantas, kuris yra veiksmingas, kai norite palikti klausimą atvirą – jei kartais persigalvotumėte.

„Tai ne man“

Skamba kaip nuotraukos vertinimas tinderyje, bet tinka visiems gyvenimo atvejams: jūs galite nuoširdžiai pagirti idėją, projektą, žmogų ir pasakyti, kad tai tiesiog jums netinka, bent jau šiuo metu.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(34 žmonės įvertino)
4.4412

Top naujienos

Pajudėjo ledai dėl naujo „Akropolio“ statybų prie Vingio parko (103)

Panašu, kad po beveik dešimtmečio nežinios netrukus gali pajudėti naujo „Akropolio“ prie...

Sukėlę paniką skuba pasiteisinti – Vaiko teisių apsaugos tarnyba tikslina informaciją dėl vaikų palikimo pas senelius (244)

Ketvirtadienį apie naują vaikų palikimo pas senelius tvarką paskelbusi Valstybės vaiko teisių...

Prezidentūrą papildė dar du patarėjai: baigta formuoti vidaus politikos grupė

Pirmadienį darbą Prezidentūros Vidaus politikos grupėje pradėjo teisininkė Rėda...

Rusija Arktyje dislokavo S-400 raketų sistemas (32)

Rusija Arktyje esančiame Naujosios Žemės salyne dislokavo raketų sistemas S-400 , skelbia...

Arūnas Valinskas prisiminė sunkią savo ligą: ne kartą buvo, kad vakare su palatos draugu kalbiesi, o ryte jį randi užklotą (19)

Darganą pirmadienio rytą Vilniaus Katedros aikštėje buvo pristatytas „Vienos kėdės...

Nematytame įraše tėvą išvydęs Ronaldo prapliupo ašaromis: jis nepamatė, ką pasiekiau (1)

Pasaulio futbolo žvaigždė Cristiano Ronaldo netikėtai stipriai susijaudino, kai televizijos...

Sudrausminusi vaiką mušančią mamą sulaukė pasmerkimo feisbuko grupėje: kokioje visuomenėje gyvename? (61)

Praėjusią savaitę su dukryte laukėme eilėje pas gydytoją , šalia sėdėjo ir kitos mamos su...

Lietuvė mokslininkė iš Dublino: vaistai nuo vėžio yra, tačiau yra kita bėda (110)

Būtent paankstinti vėžio aptikimą – pagrindinis tikslas tyrimų, kuriuos atlieka dr. Živilė...

Gyvai / Netobulos. Agnė Grigaliūnienė: mes linkę gyventi stambumo neigime

Renginių ir komunikacijos agentūros bendraturtė, laidų vedėja, aktyvi visuomeninkė Agnė...

Patikrinome, ką vilniečiai veikia ryte automobiliuose: vaizdas kelių policijai nepatiktų (159)

Kasmet Lietuvoje tūkstančiai vairuotojų sulaukia baudų dėl to, kad naudojasi mobiliaisiais...