aA
Turėti žmogų, su kuriuo galėtum pasikalbėti, užsiimti bendra veikla arba tiesiog būti kartu svarbu kaip numalšinti alkį ar troškulį. Ne veltui esame socialios būtybės, nuo seniausių laikų ieškojusios vis tobulesnių bendravimą palengvinančių priemonių.
Kaip išlaikyti draugystę, artimą ryšį, kai reikia laikytis socialinio atstumo?
© V.Jankauskienės nuotr.

Apie draugystę ir apie tai, ar pandemija lemia augančią jos svarbą, kalbamės su Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų fakulteto Psichologijos katedros docentu dr. Visvaldu Legkausku.

– Kaip manote, ar pandemijos metu draugo reikšmė išaugo?

– Be abejonės, nes sumažėjo bendras kontaktų skaičius. Tenkinant bendravimo poreikį dalyvauja visi žmonės, kuriuos sutinkame. Įskaitant pardavėjas, aptarnaujančias mus parduotuvėje. Jeigu neiname į fizines prekybos vietas, bet produktus užsisakome elektroninėje erdvėje, jeigu neiname į kavines, bet maistą mums pristato į namus, bendravimo kiekis sumažėja. Nebesutinkame tiek pažįstamų ir tiesiog praeivių gatvėje. Tokiam bendram kontaktų skaičiui sumažėjus, proporcingai išauga draugų reikšmė.

– Įmanoma išlaikyti draugystę, artimą ryšį, kai reikia laikytis socialinio atstumo?

– Čia padėti nelabai ir reikia. Ryšys laikosi natūraliai. Tai, kad reikia laikytis dviejų metrų atstumo, nieko nekeičia. (Juokiasi.)

Taip, gyvo bendravimo yra mažiau. Su tais žmonėmis, su kuriais didelė santykio dalis rėmėsi bendra veikla, jis tampa fragmentiškas. Tačiau, kita vertus, suintensyvėja santykis su tais, su kuriais užmegzta draugystė, paremta kalbėjimusi.

Dabar gyvenimas sunkesnis tiems, kurie nėra kalbūs. Jie pakelia telefono ragelį, tačiau nemoka išlaikyti ilgo pokalbio. Jų socialinis poreikis nėra taip gerai patenkinamas kaip plepiųjų.

– Per karantiną daug laiko leidžiame namuose, ar šis užsidarymas skatina žmones labiau ilgėtis kontakto su kitais?

– Individualu. Ekstravertai išsiilgsta, o intravertai džiaugiasi to atsikratę.

– Kaip, jūsų nuomone, plečiasi draugo sąvoka dėl socialinių tinklų vartojimo?

– Niekaip nesiplečia ir niekaip nesikeičia. Tiesiog atsiranda daugiau tokių naujų žmonių, kurie galėtų būti įvardijami pažįstamais. Tačiau ne akivaizdžiai, o elektroniniu būdu. Taip buvo visada. Nuo pat tada, kai buvo išrastas raštas. Žmonės susirašinėdavo. Tik priemonės skyrėsi. Tačiau, žinoma, artimesni santykiai dažniausiai susikurdavo jau vienaip ar kitaip susitikus. Negausu atvejų, kai tarp žmonių užsimezga artima draugystė dar prieš susitinkant.

– Jei žmogus jaučia, kad jam sunku užmegzti artimą pažintį, draugystę, ką jam patartumėte?

– Visų pirma reikia pripažinti sau, kad tai yra reikalinga. O antra – ieškoti vienokios ar kitokios pagalbos. Jeigu žmogui ilgesnį laiką nepavyksta užmegzti draugyste pagrįstų santykių su kitais, tikėtina, tame slypi gilesnės psichologinės priežastys. Todėl būtų pravartu tai aptarti su psichologu.

– Vieno gero draugo gana?

– Turi būti bent vienas, kurį žmogus suvoktų kaip artimą. Tačiau paprastai tokių būna daugiau. Du, trys. Artimi gali būti tie žmonės, su kuriais nuolat bendraujame. Draugystė – laikui imlus dalykas. Nuolatiniam bendravimui su penkiais ar šešiais žmonėmis, kurie nėra mūsų šeimos nariai, tiesiog nepakanka dienos valandų.

Sakykim, studentiško gyvenimo etape, kai atrodo, kad gali nemiegoti per naktis, gal ir pavyksta palaikyti artimą ryšį su būriu draugų. Tačiau ne įprastame suaugusio ir dirbančio žmogaus gyvenime. Tai nereiškia, kad toks žmogus negali turėti ne tokių artimų draugų. Bet kokiu atveju, jei žmogus turi kelis artimus, jis neišvengiamai turės didesnį ar mažesnį skaičių „tiesiog draugų“. Tai tokia sveika pusiausvyra.

– Toks amžinas klausimas... ar įmanoma draugystė tarp priešingos lyties atstovų?

– Tol, kol bent vienas jų reprodukcinius interesus nukreipia kitur, tai būna įmanoma. Tačiau, jei nutinka taip, kad abiejų reprodukciniai interesai nėra patenkinti, draugystė yra linkusi „migruoti“ į seksualinius santykius.

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
4.1000

Top naujienos

Kelionė į Jungtinę Karalystę virto pragaru: nežinojau, ar pavyks išgyventi (29)

Išvykdami į Jungtinę Karalystę vargingose šeimose gyvenę jaunuoliai svajojo apie geresnį...

Lietuvės papasakojo apie karčią įsidarbinimo užsienyje patirtį: miegodavo su striukėmis, gavusios po 100 Eur buvo išmestos (29)

Darbą užsienyje dvi jaunos merginos iš Lietuvos prisimins dar ilgai. Per karantiną išvykusios...

Prie Lietuvos artės galingas anticiklonas: orai atvės, pūs žvarbus vėjas (2)

Šeštadienį iš vakarų prie Lietuvos artės galingas anticiklonas. Pradedant pajūriu ir Žemaitija...

Kiek pabodusi atostogų kryptis dabar vėl „ant bangos“: iš Lietuvos kyla pilni lėktuvai (208)

Atnaujinus skrydžius į Egiptą pirmieji lėktuvai pakilo pilni, o lietuvių susidomėjimas šia...

Keičiami izoliacijos terminai: reikšmingi pokyčiai išvykstantiems iš Lietuvos keičiasi izoliacijos sąlygos atvykusiems iš 2 šalių (41)

Penktadienį atnaujintą paveiktų šalių sąrašą, iš kurių atvykus taikomos griežtesnės...

LGBT bendruomenę „iškrypėliais“ pavadinęs Kretingos Pranciškonų gimnazijos kapelionas atleidžiamas iš pareigų (942)

Socialiniuose tinkluose šią savaitę pradėjo plisti vaizdo įrašas, kuriame Kretingos...

Domantas Sabonis pakeis Durantą NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynėse (75)

NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynėse sirgaliai išvys Domantą Sabonį – ESPN skelbia, kad...

Nesivaldęs Mirotičius susiplėšė marškinėlius, „Barcelona“ antrą kartą nusileido ASVEL (11)

Eurolygos 26-asis turas baigėsi įtemptomis rungtynėmis Katalonijoje, kur turnyro lentelės lyderė...

Viktorija Rimaitė | D+

Kokia yra tikroji Vladimiro Iljičiaus biografija? Jo idėjos kėlė siaubą, o kilmę liudijusius dokumentus teko įslaptinti (42)

Kaip vienam žmogui pavyko išjudinti galingą Rusijos imperiją ir padėti pamatą Šaltojo karo...