aA
Neteisinga kritika, kritikos vengimas ir jos baimė yra viena iš didžiausių kliūčių kylant karjeros laiptais ir siekiant asmeninės sėkmės. Nepaisant to, kritika yra neišvengiama didesnių pasiekimų dalis. Kuo ambicingesni jūsų tikslai, tuo daugiau kritikos susilauksite. Kadangi dažniausiai kritika būna skausminga bei sukelia nemalonius pojūčius, dauguma žmonių stengiasi bet kokia kaina jos vengti.
© Corbis/Scanpix
Bet tiesa tokia, kad kai kritikos pradedama bijoti, vengti arba netinkamai į ją reaguoti, sėkmės šansai žymiai sumažėja. Su tuo reikia mokėti susitvarkyti, nes kitaip praktiškai neįmanoma pasiekti nepaprastos sėkmės bet kurioje profesinėje srityje. Ir visai nesvarbu, kokia destruktyvi ar skausminga kritika bebūtų. Negalite jos sunaikinti, išvengti ar kovoti. Tačiau galite padaryti taip, kad kritika iš kliūties pavirstų jūsų pagalbininke.

Yra daugybė būdų, kaip netinkamai reaguoti į kritiką, tačiau yra vienas, kuris galėtų kritiką iš labiausiai bijomų priešų paversti jūsų sąjungininku. Jei taip atsitiks, daugiau nebebijosite kritikos ir nesistengsite jos išvengti. Nei kritika, nei kritikai negalės jūsų sužeisti bei sugriauti pasitikėjimo savo jėgomis.

Kritikoje visada ieškokite aukso

Tikriausiai visi žinote, kad Amerikoje buvo taip vadinama „aukso karštligė“, kai daugybė nuotykių ieškotojų traukė į kalnus Laukiniuose Vakaruose ieškoti aukso. Tai buvo alinantis, sunkus, kupinas pavojų darbas. Žmonės dėl šio brangaus metalo buvo pasiryžę net gyvybes paaukoti. Aukso smiltys dažniausiai glūdėdavo upelių dugnuose, susimaišiusios su smėliu ir dumblu. Negano to, kad tekdavo išsemti begalinius kiekius vandens, dar reikėdavo aukso smiltis atskirti nuo žemės priemaišų.

Siūlau pasinaudoti šia analogija ir į kritiką žiūrėti kaip į kibirą, kuriame yra daug vandens, šiek tiek smėlio ir tik truputėlis aukso. Kai jus kas nors kritikuoja, įsivaizduokite, kad ant jūsų užpila kibirą tokio vandens. Kai jus apipila kibiru kritikos, pirmiausia veidą pasiekia vanduo. Jis šaltas ir sukelia šoką, tačiau yra visiškai nekenksmingas. Viskas, ką tokiu atveju reikia daryti, tai pagriebti rankšluostį ir nusišluostyti.

Žinoma, veidą pasiekia ir kibiro dugne buvusio smėlio dalis, kurio smulkūs grūdeliai patenka į akis. Tai kur kas nemaloniau ir erzina žymiai labiau nei vanduo. Kad nustotų skaudėti akis ir aiškiau matytume, smėlį iš akių reikia iškrapštyti. O kurgi auksas? Jis liko pasislėpęs ant kibiro dugno likusiame smėlyje. Štai čia ir yra šios analogijos esmė.

Vanduo yra tik nepagrįsta, emocinga kritikos dalis. Tai neatitinkančio tikrovės, slopinančio teiginio pavartojimas. Viskas ką gali padaryti vanduo – tai jus sušlapinti. Jis negali jūsų nei sužeisti, nei užmušti. Reikia suprasti, kad emocinė kritikos dalis – perdėjimai ir aukščiausio laipsnio būdvardžių vartojimas – yra tik vanduo ir nieko daugiau.

Dar yra smėlio jūsų akyse. Tai gelianti kritikos dalis, ji erzina ir skaudina. Smėliu gali būti kritiko šiurkštumas, grubumas, smerkimas, teisimas, neapykanta ar pyktis. Tai gali atspindėti žodžiai, balso tonas ar nežodinis bendravimas – kūno kalba bei žvilgsnis. Kad ir kaip skaudu tai būtų, įmanoma viską pakeisti. Tai padarius, dingsta skausmas ir nemalonios emocijos. Vienas iš būdų tą padaryti – užrašyti kritiką ir ją perskaityti.

Kai kritika užrašoma, joje nebelieka emocingo balso tono ir erzinančios kūno kalbos. Ir galų gale prieiname prie aukso. Jis yra kritikos tiesa, kuri gali padaryti jus protingesniais, skatinti pakeisti savo elgesį, bendravimo būdą ar požiūrį. Visiškai nesvarbu, ar kritikoje rasite tik mažytę aukso smiltelę, ar didžiulį grynuolį, kuris bus neišmatuojamos vertės. Svarbiausia suvokti, kad kritikoje dažnai yra dalis tiesos, kuri gali pagelbėti tiek jums, tiek žmonėms, su kuriais bendraujate.

Apsvarstykite kritikos šaltinį

Ne visi kritikai yra vienodai teisūs, tad pirmasis žingsnis veiksmingai susidorojant su kritika yra apsvarstyti jos šaltinį. Pirmas klausimas, į kurį reikia atsakyti svarstant kritikos šaltinį – ar kritikas pakankamai kompetentingas, kad galėtų kritikuoti?

Kai kurie kritikai turi pakankamai kompetencijos kritikuoti vienus dalykus, tačiau yra visiškai nekompetentingi kitose srityse. Suvirintojas tikriausiai mažai ką išmanys apie buhalteriją, o buhalterė apie suvirinimą. Paradoksas yra tame, kad daugelis žmonių vienodai skaudžiai reaguoja į kritiką, nesvarbu, ar kritikas kompetentingas ar ne.

Antrasis klausimas, į kurį reiktų rasti atsakymą – koks yra kritikos pagrindas? Kritika dažnai būna paremta vienu iš kelių veiksnių, kurie parodo jos pagrįstumą. Štai keletas iš jų: kritiko emocijos, jausmai, patirtis ar nesėkmės; jūsų paties patirtis, rezultatai ir praeities nesėkmės; kritiko supratimo apie jūsų ketinimus, motyvus bei tikslus stoka; tikslesnės, didesnės ir gilesnės kritiko žinios bei išmanymas.

Paskutinysis klausimas, įvertinant kritikos šaltinį – koks yra kritiko motyvas jus kritikuoti? Žinant kritiko motyvą, galima spręsti apie kritikos pagrįstumą. Jei motyvas yra teigiamas, kritiką galima panaudoti savo labui ir iš jos pasimokyti. Kita vertus, jeigu motyvas neigiamas, galima suabejoti kritikos pagrįstumu. Tačiau net jei kritiko motyvas buvo negatyvus, kritika nebūtinai neturi pagrindo. Pavyzdžiui, kokia nors įmonė gali sukritikuoti apgaulingus kitų toje pačioje srityje veikiančių įmonių veiklos principus. Tokiu atveju, nors ir kritikuojama egoistiškai, žiūrint tik savo verslo interesų, kritika vis tiek gali būti tiksli ir pagrįsta.

Apsvarstykite kritikos tikslumą

Reikia turėti omenyje, kad kartais kritika būna labai tiksli, kartais – tik iš dalies tiksli, o dauguma atvejų visiškai netiksli. Būtent tokia kritika labiausiai skaudina ir pridaro daugiausiai žalos. Todėl yra labai svarbu įvertinti kritikos tikslumo faktorių ir visiškai nesukti sau galvos dėl kritikos, kuri neatitinka tikrovės.

Prisiimkite visišką atsakomybę už savo reakcijas į kritiką

Kai kas nors jus sukritikuoja, sureaguoti yra natūralu. Reakcija dažniausiai kyla iš noro apginti savo elgesį ar veiksmus, kurie yra kritikuojami. Noras priešintis ir sumenkinti kritiką glūdi giliai kiekviename iš mūsų. Labai norisi parodyti kritikams, kad jie nežino, ką kalba. Keršijame jiems, patys juos kritikuodami, jei mus įžeidžia – siekiame įžeisti ir juos.

Tai tik keletas įgimtų žmogiškų reakcijų į kritiką ir neigiamas emocijas, kurias jinai sukelia. Deja, visos šios reakcijos nėra naudingos ir duoda tik priešingus rezultatus. Jos tikrai nepastūmės jūsų svajonių link, priešingai, jūs nuo jų nutolsite. Tad yra du pasirinkimai: arba pasiduoti įgimtiems polinkiams ir sureaguoti į kritiką, arba juos suvaldyti ir kritikai pasiduoti.

Kuo skiriasi reagavimas nuo pasidavimo? Kai reaguojate, jus valdo jūsų neigiami įgimti polinkiai, kurie atima galimybę veiksmingai pasinaudoti kritika siekiant savo tikslų. Kai pasiduodate kritikai, atimate valdžią iš savo prigimties ir paverčiate kritiką savo sąjungininku.

Nereikia kaltinti savęs, jei jums nepavyksta susitvardyti ir i kritiką sureaguojate. Tai natūralu, kadangi esame žmonės ir klystame. Tačiau klaidą visuomet galima ištaisyti ir net iš pradžių į kritiką sureagavus, grįžti atgal ir jai pasiduoti. Tai vienintelis būdas, norint kritikoje rasti aukso. Iš pradžių reikia nusišluostyti vandenį ir išsikrapštyti iš akių smėlį. O paskui – kasti, kasti, kasti.

Jei kritika tiksli, pagrįsta ir teisinga, auksą rasti gali būti labai lengva. Jei ne – gali tekti gerokai pavargti. Bet ir mažiausia aukso smiltelė, rasta kritikoje, gali atverti milžiniškas galimybes ateityje. Tad ar verta kasti – spręsti jums.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

„Ekologistikos“ savininkas Cicėnas rėžė: nuimkite areštus nuo sąskaitų, nes atleisiu darbuotojus (199)

Alytaus įmonė „Ekologistika“, kurioje spalio 16-ąją kilo milžiniškas gaisras naudotų...

Naują automobilių mokestį Mačiulis sumalė į miltus: galės išvengti visi, kas tik norės (109)

„Klausimas, ar toks mokestis neprieštarauja Europos Sąjungos teisei, nes iš esmės tai prilygsta...

Didžiausios pasaulyje dykumos mįslės: radiniai iš kosmoso, dinozaurų kapinės ir banginių slėnis (1)

Sacharos smėlis per ilgus amžius pasiglemžė daugybę gyvūnų, žmonių ir net miestų. Tai...

Kardiologė perduoda svarbią žinią apie cholesterolio tyrimą: kam ir kada privalu nedelsiant atlikti? (2)

Visuomenės nuomonės tyrimo duomenimis, lietuviai skiria daug dėmesio cholesterolio kiekio kraujyje...

EP rezoliucija dėl Sausio 13-osios bylos teisėjų persekiojimo: pirmas žingsnis žengtas, bet finišas dar toli (17)

Pirmas rimtesnis postūmis link rezoliucijos, skirtos pasmerkti Rusijos vykdomą Sausio 13 -osios...

Paskelbė naujausią Lietuvos gyventojų sergamumo vėžiu statistiką: yra 3 pagrindinės onkologinės ligos (67)

Naujausia Nacionalinio Vėžio instituto (NVI) statistika rodo, kad sergamumas vėžiu auga – nuo...

Mokykla Biržuose neišsitenka tik su mokiniais: šviesti nusprendė ir tėvus (3)

Mokyklose vis daugiau dėmesio skiriant mokinių savijautai ir santykiams tarp mokyklos bendruomenės,...

Kalbėti apie pinigus – sveika: kaip tą daryti su savo antrąja puse?

Pinigai daugybei žmonių yra sudėtinga tema. Viena vertus, planai yra visada didesni už sumą...

Tragedija treniruotėje: nukritusi nuo lygiagrečių žuvo 20-metė gimnastė (3)

Tragiškai baigėsi gimnastikos treniruotė Pietų Konektikuto universitete (SCSU) – jos metu nuo...

Tragiškas įvykis Vilniaus pakraštyje – Minsko plente žuvo moteris (57)

Antradienio pavakarę, apie 17.09 val., sostinės policija ir greitoji pagalba gavo pranešimą, kad...