aA
Yra daug straipsnių, pateikiančių CV rašymo patarimų. Tačiau dauguma jų daro prielaidą, kad CV Tu jau turi ir tenori jį atnaujinti ar patobulinti. O ką daryti, jeigu reikia parašyti visiškai naują gyvenimo aprašymą „nuo nulio“? Gera žinia – ta, kad panikuoti neverta. Tiesą sakant, sukurti gyvenimo aprašymą „iš oro“ visai nebūtinai užtrunka amžinybę.
Kaip greitai parašyti CV „nuo nulio“?
© Shutterstock nuotr.

Jei pasinaudosi šiais penkiais paprastais patarimais, galėsi labai greitai suregzti kandidatūrai tinkamą CV.

1. Skaidyk dalimis

Susidūrus su bet kokia sudėtinga problema (o sutalpinti visą tavo profesinį gyvenimą į vieną lapą – viena tokių), ją verta padalinti į mažesnes, lengviau valdomas dalis. Būtent taip reiktų elgtis ir su savo CV. Tai – tarsi tam tikras susikuriamas žemėlapis, padedantis judėti pirmyn.

Pradžiai, pagalvok, kokiame savo karjeros taške esi dabar. Jei nori keisti profesiją, Tavo gyvenimo aprašymas atrodys kitaip, nei absolvento ar patyrusio vadovo. Apsvarstyk, ką turėtum paminėti be darbo patirties, pavyzdžiui: išsilavinimą, įgūdžius, profesines organizacijas, savanorystę ar šalutinius projektus. (Ir, žinoma, antraštę su vardu, adresu, el. paštu bei telefono numeriu.)

2. Išvardink susijusias patirtis

Išsirinkus, kokį formatą nori naudoti, metas viską užpildyti. Visos užimtos pozicijos gyvenimo aprašyme turi būti surašytos atbuline tvarka, tad pradėk nuo paskutinės savo patirties.

Anksčiau ar vėliau turėsi pasirūpinti, kad viskas tilptų viename popieriaus lape, tačiau dabar surašyk visas darbo pareigas ir pasiekimus, kokius tik gali prisiminti ir kurie būtų susiję su postais, kuriuos norėtum užimti. Viską patobulinsi ir sutrumpinsi vėliau.

Be to, neturėtum apsiriboti tik apmokėtomis, pilno etatu darbo patirtimis. Kaip jau buvo minėta, būtinai paminėk savanorystę, popamokinę vadybinę patirtį ar kitus įdomius užsiėmimus.

3. Įvardink savo pasiekimus

Iki šiol viskas buvo ganėtinai lengva, ar ne? Na, dabar atėjo laikas visų taip vengiamai daliai: punktų surašymui. Daugelis klaidingai mano, kad būtina surašyti visas, net pačias mažiausias, užduotis, kurias atlikai praeituose darbuose. Tai – netiesa. Geriau susitelk ties pagrindiniais pasiekimais ir atsakomybėmis.

Kitais žodžiais tariant, kuo labiausiai didžiuojiesi iš kiekvienos turimos patirties? Tau nereikia 20 „kulkų“ kiekvienai pozicijai; pakaks ir saujelės. Atsirink, ką paminėti ir aprašyti. Tavo tikslas – aiškiai nurodyti savo pareigas, kuriose įgijai darbdaviui svarbios darbo patirties. Patarimas: įterpęs numerius, puikiai parodysi darbo apimtį ir svarbą.

4. Redaguok

Ko gero, tai, ką turi dabar, – peržengia rekomenduojamą vieno puslapio ribą. (Gyvenimo aprašymas tikrai neturėtų būti ilgesnis už vieną puslapį, nebent jei esi 10 metų patirtį turintis vadovas.) Taigi, šiame punkte svarbiausia drastiškai pašalinti viską, kas neturi aiškaus tikslo Tavo CV.

Taigi, ką verta palikti gyvenimo aprašyme? Pagalvok, ar patirtis yra pakankamai svarbi, įdomi ar įspūdinga, kad užvestų pokalbį? Ar ji paaiškina spragą gyvenimo aprašyme? Jeigu tai – nei viena, nei kita, metas su šia patirtimi atsisveikinti. Pagalvok, „Gelbėtojo vasaros darbas mokykloje“, „Microsoft Word įgūdžiai“ atrodytų juokingai šalia „Rekomendaciniai laiškai teikiami pagal užklausimą“.

Savaime suprantama, patirties svarba ir atitikimas priklauso nuo pozicijos, kuriai aplikuoji, tad gali pasilikti ir pirminį gyvenimo aprašymą, kuriame bus sužymėti įvairūs postai ir projektai, kad turėtum į ką užmesti akį, kandidatuojant į įvairius darbo postus.

5. Tegu tai būna gražu

Šis punktas neturėtų būti nužvelgiamas pašaipiu žvilgsniu. Formatavimas – labai svarbus: kad ir kokie pasiekimai būtų surašyti kandidato gyvenimo aprašyme, jei juos sunku įskaityti, niekas nė nesivargins to daryti.

Pagražinti savo CV gali arba naudodamas internete patalpintus šablonus (resume templates), arba savo rankomis keisdamas paraštes ir teksto dydį, sutrumpindamas sakinius, kurių vienas žodis nušoka į kitą eilutę bei tikslingai naudodamas pastorintą šriftą ir kursyvą. Šis būdas palieka kiek daugiau laisvės įterpti papildomos informacijos į gyvenimo aprašymą. Internete gali rasti daug CV tobulinimo pavyzdžių ir šablonų.

Tačiau neskirk tam pernelyg daug laiko. Galiausiai darbdaviams svarbiau yra tai, ką – o ne kokiu šriftu – įrašai CV skiltyse.

Ir voilà, baigta! Parašyti gyvenimo aprašymą – ne juokų darbas, tad baigęs, gali savimi pasidžiaugti. Jei išties nesusidoroji su šia užduotimi, pabandyk atsiversti konkretų darbo pasiūlymą. Kartais, po akimis turėdamas darbdavio reikalavimus ir lūkesčius, apsispręsti, ką įtraukti, o ką pašalinti iš CV – kur kas lengviau.

Sėkmės!

firsty.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Masiniai protestai Baltarusijoje tęsiasi: bendražygiai skelbia apie Tichanovskojos sulaikymą, naudojamos guminės kulkos, ašarinės dujos tūkstančiai žmonių traukia į Minsko centrą; pildoma (713)

Po sekmadienį vykusių rinkimų, kuriuos opozicija laiko suklastotais, Baltarusijoje vėl prasideda...

Gimusiųjų skaičius Lietuvoje per 30 metų nukrito daugiau nei dvigubai: mokslininkų prognozės – liūdnos (98)

Gimstamumo didinimas šiandien daugelyje Europos šalių yra aktuali tema. Lietuva – ne išimtis....

Nausėda: dabar jau esame įvaldę kitas poveikio priemones nei per pirmąją koronaviruso bangą (157)

Prezidentas Gitanas Nausėda mano, kad dėl represijų po rinkimų Europos Sąjungai atėjo laikas...

Rojumi žemėje pramintą salą ištiko ekologinė katastrofa: niekada neatsigausime po padarytos žalos (26)

Sunerimę Mauricijaus gyventojai krovė iš maišų su cukranendrių lapais užtvarą, kad...

Poilsiaujant prie ežero sukandžiojo nežinomas gyvis: skausmas buvo toks stiprus, kad paėjau tik šlubuodama (87)

Į redakciją kreipėsi vilnietė, poilsiavusi prie Sienio ežero, netoli Aukštadvario, Trakų...

Įvertino rinkimus Baltarusijoje: Lukašenka turi suprasti realybę – jo laikas baigėsi (61)

Skelbiama, kad sekmadienį Baltarusijoje daugiau nei 30 miestų ir miestelių vyko piliečių...

Balkonas nuo namo nukrito neatsitiktinai: visi buvo prieš dvi dienas įspėti nebesinaudoti balkonais (151)

Penktadienį pranešta apie incidentą Lazdynuose – nuo vieno iš šio mikrorajono daugiabučių...

Kodėl Japonijoje sutuoktiniai miega atskirai (10)

Japonijoje net ir tose šeimose, kurios gyvena mažesniame name ar bute, sutuoktiniai dažniausiai...

Šiauliečiai paaiškino, kodėl Pietinis rajonas toks populiarus: tai mūsų moterys sugalvojo prie sportinių kelnių avėti aukštakulnius (33)

Tikrai ne apie kiekvieną mikrorajoną Lietuvoje rašomos knygos. O štai apie Šiauliuose esantį...

Gudžiaus varžovas driokstelėjo – diską švystelėjo toliau nei 71 metrą vaizdo įrašas

Pirmadienį Švedijos sostinėje Stokholme vykusiose „Sollentuna Grand Prix“ lengvosios atletikos...

|Maža didelių žinių kaina