aA
Stresų skalėje darbo praradimas yra vienas iš stipriausių išgyvenimų. Psichologiniu požiūriu labiau žmogų sukrečia nebent skyrybos ar artimo žmogaus mirtis. Ypač jei iš darbo išeinama ne savo noru. Specialistai pataria: pasistenkite išeiti garbingai, neįžeidinėdami kitų ir nežlugdydami savęs. Nuo to, kaip elgsitės šiuo sunkiu metu, priklauso jūsų ateitis.
Vyras
© Corbis
Sukaupkite valią!

Galite jausti didžiulę pagundą išsakyti viršininkams viską, apie juos galvojate, arba iškrėsti kokią šunybę – paslėpti reikalingus duomenis, išsinešti svarbių klientų telefonų numerius, tokiu būdu paralyžiuojant įmonės darbą. Susilaikykite ir nedarykite to! Visų pirma, profesinis ratas labai siauras ir kai jūsų būsimas darbdavys paskambins buvusiam, vargu ar šis apie jus pasakys bent porą gerų žodžių, rašo "Argumentai ir faktai". Be to, jei norite, kad vadovas (-ė) imtų gailėtis, jog jus atleido, veikti reikia priešingai.

Sukaupkite valią ir paskutinę dieną šiltai ir kiek įmanoma maloniau su juo (ja) atsisveikinkite. Galbūt jis (ji) nepakvies jūsų grįžti (nors tai visai įmanoma), tačiau būtinai parašys puikią charakteristiką. Nesvarbu, kokie buvo jūsų santykiai iki šios minutės. Seniai žinoma, kad geriausiai įsimena pirmieji ir paskutiniai žodžiai.

Rizikos grupė

Darbo praradimas dažniausiai būna stiprus smūgis žmogaus savivertei. Juntamas apmaudas ir atrodo, kad prarasta gyvenimo kontrolė: „Kodėl atleido būtent mane?“, „Nejau aš pats (-i) blogiausias (-ia) darbuotojas (-a)?“, „Šiame gyvenime aš nieko nesprendžiu“. Jei jus apniko panašios mintys, reikia sau pasakyti: „Stop! Gyvenimas – ne vien darbas.“ Tokioje sudėtingoje situacijoje daug konstruktyviau užduoti sau kitokius klausimus: kodėl likimas atsiuntė man tokį išbandymą ir kokią pamoką galima iš jo išmokti?

Praktika rodo, kad dažniausiai darbo netenka žmonės, kurie vadovaujasi dviem priešingomis psichologinėmis nuostatomis. Visų pirma tai tie, kurie nė patys nepastebi, jog pasidavė inercijai. Jiems darbas jau seniai neteikia nei moralinio, nei materialinio pasitenkinimo, tačiau tokiems žmonėms neužtenka drąsos patiems parašyti prašymą dėl atleidimo iš darbo. Todėl jie kasdien eina į darbą kaip į katorgą. Tad likimas ir pateikia jiems netikėtą problemos sprendimą – kaip personalo mažinimą arba rotaciją, dėl kurių jie atleidžiami iš darbo.

Kaip bebūtų keista, darbą prarasti rizikuoja ir priešingai nusiteikę žmonės – darboholikai, kurie savo gyvenimą tapatina su darbu, pastarajam suteikdami svarbiausią vietą gyvenimo vertybių skalėje. Neretai likimas baudžia už tokį vienašališkumą. Be to, pernelyg uolus darbuotojas neretai kelia vadovybės susierzinimą – o jeigu jis taps didesnis profesionalas nei vadovai?

Užburtas ratas

Darbą praradęs žmogus turi daug laisvo laiko. Galbūt iš pradžių tai netgi džiugina: pagaliau pavyks pailsėti! Tačiau iš tikrųjų atsipalaiduoti paprastai nepavyksta ir bedarbis (-ė) pajunta staiga jo gyvenime atsiradusią tuštumą. Psichologų pastebėjimu, tokioje situacijoje gali išsivystyti neurozė.

Atsiranda savotiškas užburtas ratas: neturėdami darbo jūs jaučiate depresiją, o tai, savo ruožtu, trukdo susirasti kitą darbą. Jei tokia būsena trunka gana ilgai, galima susirgti ne tik depresija, bet ir rimtomis fizinėmis ligomis.

Tokį „psichofizinio išsekimo“ sindromą psichiatrai diagnozuoja ne tik žmonėms, kurie prarado darbą, bet ir pensininkams: intensyviai dirbęs žmogus staiga pradeda sparčiai senti, jį ima kankinti įvairūs negalavimai.

Kad neįspeistumėte savęs į kampą, specialistai pataria: naujo darbo pradėkite ieškoti tą pačią dieną, kai jums praneša apie atleidimą. Kuo daugiau laiko praeina nuo darbo praradimo, tuo sudėtingiau bus rasti naują. Atleidimą traktuokite kaip jūsų tvirtybės išmėginimą, kaip egzaminą, kurį išlaikius nusišypsos sėkmė.

Kuo daugiau veiksmų, tuo geresni rezultatai

Tam, kad per laikotarpį „nuo darbo iki darbo“ nesužlygdytumėte savęs, o taip pat nesugadintumėte santykių su draugais ir artimais žmonėmis, pasistenkite sukurti aiškią strategiją.

● Išlaikykite ankstesnį gyvenimo ritmą ir tvarką. Kelkitės, pusryčiaukite, pietaukite ir vakarieniaukite tuo pačiu laiku kaip ir anksčiau. Vyrams kas rytą patartina skustis. Moterims – susitvarkyti plaukus ir nepamiršti makiažo.

● Kasdien ką nors darykite ieškodami darbo: peržiūrėkite interneto svetaines, siuntinėkite savo gyvenimo aprašymą, peržiūrėkite skelbimus laikraštyje, vaikščiokite į interviu. Pastebėtas dėsningumas: jei šiandien paskambinote ne penkioms, o dešimčiai įmonių, rytoj jūs sulauksite dvigubai daugiau skambučių nei ankstesnėmis dienomis.

● Laisvą laiką išnaudokite gerindami savo sveikatą. Nežiūrėkite televizoriaus iki vėlumos, išsimiegokite, negerkite kavos ir stiprios arbatos, būtinai kasdien išeikite pakvėpuoti grynu oru. Apsilankykite pas stomatologą, kitus gydytojus, jei reikia, praeikite nurodytą gydymo kursą. Atlikite visus nuobodžius, bet būtinus buities darbus, kuriems anksčiau pritrūkdavo laiko.

Neužsidarykite

Darboholikas
© Corbis/Scanpix

Stresą, susijusį su atleidimu iš darbo, stipriau jaučia vyrai. Moterys paprastai būna atsparesnės likimo smūgiams ir lanksčiau reaguoja į stresines situacijas. Labai skaudžiai darbo praradimą išgyvena pensinio amžiaus žmonės bei asmenys, peržengę „pavojingo“ amžiaus ribas: išgyvenantys pirmąją brandą (33-35 / 35-37 metų) ir brandą (46-48 / 52-54 m.).

Patiriamo streso lygis priklauso ir nuo žmogaus psichologinio tipo. Temperamentingi, mėgstantys bendrauti žmonės nors ir sunkiai priima žinią apie atleidimą, gana greitai įveikia streso situaciją. Paprastai jiems užtenka dviejų savaičių, kad stresas palengvėtų. Visai kitaip reaguoja flegmatiški, uždari žmonės. Stresas auga palaipsniui ir tęsiasi ilgai.

Priverstinės neveiklos laikotarpiu žmogus dažnai susigadina santykius su artimaisiais. Iš pradžių aplinkiniai jį užjaučia, tačiau jam vis labiau užsidarant ir panyrant į depresiją, aplinkinius tai ima vis labiau erzinti.

● Stenkitės neatsiriboti nuo šeimos gyvenimo: perimkite kokias nors pareigas iš kitų, išsakykite savo mintis, aptarkite šeimos problemas.

● Jei draugai jus kviečia į svečius, neatsisakykite, net jei nuotaika prasta. Galbūt draugų susibūrime sutiksite žmogų, kuris padės jums rasti darbą. Nepaisant progreso įdarbinimo srityje (internetas, įdarbinimo agentūros), darbdaviai vis dar labiausiai pasitiki „pažintimis“.

● Neatsisakykite laikino darbo ir tęskite nuolatinio darbo paieškas.

Įdomu

● Nuo dramatiškų likimo vingių niekas neapsaugotas. Net genijai. Gerai žinomas vieno Madrido futbolo klubo „Real“ žaidėjo pavyzdys. Po automobilio avarijos jis ištisus metus praleido invalido vežimėlyje. Galiausiai jam pavyko atsistoti ant kojų, tačiau teko atsisveikinti su sėkminga futbolo žaidėjo karjera.

„Ką man veikti? Juk be futbolo daugiau nieko nemoku!“ – kankinosi buvęs futbolininkas. Draugai patarė jam išmėginti ... dainavimą. Ir neapsiriko. Taip „gimė“ dainininkas Chulio Iglesiasas.

● Ne mažiau įspūdinga ir kito garsaus žmogaus istorija. Prieš išgarsėdamas literatūros srityje, jis dirbo buhalteriu. Viskas pasikeitė po to, kai niekam nežinomas ponas Porteris buvo apkaltintas pinigų iššvaistymu ir pasodintas į kalėjimą. Iš nuobodulio ir beviltiškumo jis ėmė rašyti apsakymus, o iš kalėjimo išėjo jau būdamas populiariu rašytoju, žinomu O‘Henry pseudonimu.

Setyni būdai prarasti darbą

1. Neturėkite planų.

2. Nepuoselėkite ir neugdykite savo įgūdžių ir gebėjimų.

3. Nepateikite jokių rezultatų.

4. Manykite, kad jūs nepakeičiamas (-a).

5. Suburkite aplink save pakalikus.

6. Pamirškite rodyti pagarbą kitiems.

7. „Nereklamuokite“ savo darbo pasiekimų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Naujų mokesčių prakeiksmas kabo virš Seimo: tokių pokyčių neplanuota net per didžiausias krizes (148)

Premjeras Saulius Skvernelis tikisi, kad kitų metų biudžeto projektas bus priimtas gruodžio 10...

„Huawei“ vadovai – apie santykius su JAV ir technologijų ateitį: pamirškite 5G, prasitarė apie kuriamą 6G specialiai DELFI iš Paryžiaus (28)

5G ryšio diegimas, 6G kūrimas, klientų duomenų saugumas bei Kinijos santykių su JAV pasekmės...

Lietuvos gyventojų sveikata ilgainiui tik dar labiau blogės: profesorė įvardijo, kokios priemonės gali mus išgelbėti (17)

Jeigu žiūrėtume kelių dešimtmečių perspektyvoje, tai visa situacija tik blogėja. Fizinis...

Meghan Markle vėl atrodė kaip atstumtoji: ekspertai paaiškino, kodėl jai neliko vietos prie svarbiausių karališkosios šeimos narių

Per savaitgalį vykusią Atminties dienai skirtą ceremoniją Jungtinės Karalystės karalienė...

Dvigubą dublį surinkęs Valančiūnas su „Grizzlies“ sugadino Parkerio pagerbimo šventę

Memfio „Grizzlies“ (3-7) krepšininkai sugadino Tony Parkerio pagerbimo vakarą San Antonijuje....

Volstritas ir Londono Sitis gąsdina Berlyną (8)

Vokietijos finansų ministras Olafas Scholzas pripažino šią savaitę, kad Europos Sąjunga (ES)...

NASA ruošiasi misijai į Marsą: net menkiausias sveikatos sutrikimas astronautams gali būti mirtinas (36)

Nuo to momento, kai žmogaus koja žengė Mėnulio paviršumi, visų akys nukrypo į Marsą. Štai...

Dažnas lietuvis klysta valgydamas pomelo – atsakė, kada jis gali būti net pavojingas (11)

Pomelo – vadinamas didysis greipfrutas, taip pat citrusinis vaisius, išoriškai labai panašus į...

Paprasti būdai, kurie sudžiūvusiai duonai sugrąžins minkštumą

Kvapni šviežia duona su traškia plutele, dar karšta, skleidžianti aromatą, kuris akimirksniu...

Paulauskas – apie JAV atmestus kaltinimus Venckienei: manęs toks argumentas neįtikina (451)

Į Lietuvą sugrąžinta Neringa Venckienė už grotų praleis porą mėnesių. Tiesa, didelė dalis...