aA
Bendraujant su sunkaus charakterio žmonėmis, mūsų nenumaldomas noras dažniausiai būna toks - gintis. Tačiau esti ir gudresnių būdų, kaip sutarti su tironu.
Pokalbis
© Corbis

Su kai kuriais žmonėmis bendrauti būna itin sudėtinga. Prisiminkite kokią nors žymią aktorę, kurios poreikių niekad neįmanoma patenkinti, arba vadovą, kuris duoda vis naujas užduotis. Sunki asmenybė tyčinę provokaciją paverčia tam tikra meno forma. Neretai už jo veiksmų slypi nepasakytas: „Arba sutinki su manimi, arba pasigailėsi“.

Vienas požymių, kad žmogus stengiasi jus pažeminti ar jumis manipuliuoti, yra jo neprognozuojamas elgesys – veiksmai, kurie atrodo nepagrįsti. Diktatorius palieka savo pavaldinius nežinioje – ir išsigandusius. Kai kurios despotizmo formos yra subtilesnės: Duke‘as Ellingtonas išprovokuodavo konkurenciją ir ginčus tarp savo grupės draugų, tikėdamas, kad dėl to muzika tampa aistringesnė.

Nepastovus elgesys – galingas ginklas, nes jis neleidžia tiksliai prognozuoti. Dažnai toks elgesys nustebina net ir patį sudėtingo charakterio žmogų.

Įniršis, gluminantis spoksojimas, abejingumas – įprastos strategijos, priverčiančios jus pasimesti. Neprognozuojami veiksmai leidžia sutrikdyti potencialius priešininkus ir išvengti atsakomybės. Jūsų vadovas įniršta, mėto daiktus ir šaukia. Kai kas gali jį pavadinti iracionaliu. Tačiau iracionalumas – jo ginklas, rašo „Psychology Today“.

Nepastovus elgesys padėjo prisitaikyti mūsų protėviams praeityje – padeda mums ir dabar. Lygiai kaip smulkios žuvelės plaukia zigzagais, kad jų nesučiuptų didesnė žuvis, vadovas rėkia, kad išvengtų būtinybės atskleisti savo motyvus.

Nepastovus elgesys vystėsi siekiant apsisaugoti nuo žmonių, kurie gali tave perkąsti. Negalima sakyti, kad nepastovus žmogus visuomet elgiasi priešiškai ir agresyviai. Sunkus žmogus gali būti ir prašytojas ar gundytojas: prisiminkite lemtingas moteris, tokias kaip biblinė Judita ar Mata Hari. Neprognozuojamas elgesys slepia apgavystę ir gali būti tiek sąmoningas, tiek nesąmoningas.

Jei taip elgiasi jūsų vadovas ar sutuoktinis, jums reikia apmąstyti savo elgesį. Esti keletas problemų, kurias reikia įveikti. Jūsų ego šnibžda, kad turite apginti savo interesus, bet jūs norite išvengti nereikalingo ginčo.

Paprastai negalime susilaikyti nesuirzę ir nepradėję gintis. Lengvumas, su kuriuo įsipainiojame į dvikovas – „garbės kultūros“, kuria reikėjo persiimti daugumai mūsų protėvių, palikimas. Nedelsdami puolame gintis. Neandertaliečio poreikis ištaisyti neteisybę įsijungia automatiškai. Įsijungus programai „aš prieš tave“ ir „mes prieš juos“, sunku surasti išmintingesnį ir labiau apgalvotą sprendimo.

Mes paprastai gailimės, kad įsivėlėme į ginčą – ar bent jau klausiame savęs, ką galvojome tuo metu. O tiesa ta, kad mes negalvojome. Apgalvotą reakciją pralenkė emocinė. Joks racionalus žmogus nesivels į ginčą su atsitiktiniu žmogumi gatvėje. Tačiau jei kažkas į mus atsitrenks, užstos mums kelią ar kitaip mus suerzins, mūsų reakcija bus sustoti, kovoti ar pabėgti. Taip pat ir mūsų momentinė reakcija į sunkaus žmogaus manipuliacijas dažnai būna konfliktas. Paprastai iškart pagalvojame: „Negaliu pakęsti šio beprotiško, įžeidaus elgesio“.

Mes pernelyg greitai šokame į savigynos poziciją, kai pasijuntame įžeisti. Taip elgiamės, nes išsiugdėme didžiulį susirūpinimą tuo, kaip atrodome šalia kitų. Šis statuso klausimas opus kalbant apie dominavimą ir galią, savybes, kurios virsta realiomis poravimosi galimybėmis. Poreikis atgauti statusą – neandertaliečio pavyzdys. Šis impulsyvus poreikis gali priversti mus prarasti sveiką protą ir susitelkimą ties didesniais tikslais, tokiais, kaip darbo ar partnerio išsaugojimas. Norime įrodyti, kad esame teisūs – bet jei darysime tai piktai ir netolerantiškai, užkirsime kelią saviems tikslams.

Dominavimas visur yra geras dalykas, bet ne būtinybė. Vis dėlto mus taip žavi dominavimo apraiškos, kad mokame boksininkams milijonus, kad galėtume žiūrėti jų kovas.

Tai nereiškia, kad visi jaučia nenumaldomą norą esant būtinybei iškart pradėti gintis. Kai kurie žmonės susidūrę su kritika sustingsta, sakydami sau: „aš neturėčiau būti kritikuojamas“ ar „aš turiu būti aukščiau kritikos“. Laikinas paralyžius kaip atsakas į fizinę grėsmę kažkada galėjo išsaugoti jums gyvybę, tačiau sąstingis susidūrus su žodiniu įžeidimu šioje situacijoje nepadės.

Norint išmokti bendrauti su sunkiu žmogumi, reikės peržiūrėti savo automatines gynybos filosofijas, tokias kaip „su manimi niekas nesielgs taip, neleisiu, kad jis liktų nenubaustas“ ar „mano reputacija pakibs ant plauko, jei pralaimėsiu“.

Nepatekti į šiuos spąstus, paspęstus tokių žmonių, lengviau, jei žinote, kad esate pažeidžiamas, kad galite įsiskaudinti ir tuomet supykti. Ši tendencija – neandertaliečio palikimas, kadangi seniau buvo laikai, kai jūsų statusas buvo glaudžiau susijęs su gyvenimu ar mirtimi nei yra dabar.

Geriau peržiūrėkite savo automatines kovos, sąstingio ar pabėgimo reakcijas ir atsisakykite tapti dalimi dvikovos, kurioje atsidurtumėte netyčia. Žinoma, jums reikia pakovoti už save, bet tuo pat metu nereikalaukite, kad būtumėte aukščiau kritikos bet kokia kaina. Priminkite sau apie ilgalaikius tikslus.

Kaip išlikti šaltam

Jei jums reikia atsakyti į iracionalią ataką, paklauskite priešininko, dėl ko būtent jis nusiminęs, kad parodytumėte, kad jums svarbus bendravimas, o ne ginčas. Dabar atsakomybės našta vėl grįžta priešininkui.

Po nepagrįstos tirados sutikite su racionaliu grūdu tiesos priešininko nusiskundime. Nugalėsite savo neandertalietišką impulsą gintis ieškodami to smulkaus fakto, dėl kurio kritikas teisus – ir tuomet sutikdami su juo. Jei vadovas pasako „tu susimovei“, paklauskite, „kurioje būtent vietoje?“ Jei atsakymas bus paprasčiausiai „tu tiesiog susimauni“, galite sutikti su vienu konkrečiu pavyzdžiu (jei jis tikrai pagrįstas), bet pataisykite visą apibendrinimą.

Lengviau ir taktiškiau apginsite save, kai emocinė įtampa bus praėjusi. Tarkime, jei vadovas sako, kad susimovėte, jūs galite apsiginti nepuldami į gynybinę poziciją: „Tiesa, kad suklydau, bet vertinčiau konstruktyvias pastabas, kad ateityje klaidų būtų mažiau.“ Pripažinkite konkrečią klaidą, bet atsisakykite klijuojamos etiketės.

Pabandykite spėti, kaip tas žmogus jaučiasi: „Regis, jūs dabar tikrai supykote, ir man dėl to labai gaila“. Tai pademonstruos jūsų norą suprasti kito žmogaus jausmus nesiginant ir nekaltinant.

Atsispirkite norui ginčytis ir laimėti ginčą. Klausykite ir užduokite klausimus, kad padarytumėte geresnes išvadas. Šis procesas vadinamas Sokrato metodu. Nors jis galiausiai nepadėjo Sokratui, šiandien įstatymai geresni, tad galės padėti jums.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Albinas Januška: klysta manantys, kad Šimonytė pralaimės Nausėdai (93)

Jei prezidento rinkimų antrame ture susirungs Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda , bent dalis...

9 kiaušinių pakuotės ir krentantis Putino reitingas: kaip rusai gyvena 2019 metais (26)

Vietoje įprastos dešimties kiaušinių pakuotės – dėžutė su devyniais. Tokį vaizdą Rusijos...

Svarbiausia Europos upė džiūsta: pasekmes jaučia milijonai gyventojų (4)

Kevino Kilpso automobilių keltas skrodžia Vokietijos Reino upės vandenis, jam sukant į krantą...

Landsbergis: Lietuva prarado Meką taip ir nesupratusi, ką iš tikrųjų turėjo (279)

Trečiadienį mirė vienas garsiausių lietuvių kilmės kino menininkų Jonas Mekas . Jam buvo 96-eri.

Andrius Užkalnis. Išaiškėjo, ką Užkalnis iš tikrųjų veikia JAV ir ką liepia dirbti jums (221)

Pamatėte nuotrauką ir žinote, kodėl iš tikrųjų taip ilgai ir dažnai būnu Amerikoje....

Sulaukta dar vieno „Sandros Grafininos apsireiškimo“: mįslė ramybės neduoda ir jos artimiesiems, ir Nigelo Westo advokatui (5)

Detektyvu virtusi Sandros Grafininos dingimo istorija iki šiol nėra išnarpliota. Naujienų apie...

Rusija viešai pademonstravo raketą, galinčią sužlugdyti ginkluotės sutartį su JAV (220)

Rusija trečiadienį pademonstravo raketų sistemą, anot Vašingtono, pažeidžiančią svarbą...

Sielos išsivystymas liks (1)

V. V. L.: Atsimenu gražius tavo tekstus iš dienoraščio, kai maždaug 1950-ais metais rašei, kad...

Dainiaus Sinkevičiaus filmo „Pravieniškių mafija“ premjera (70)

Visą Lietuvą sudrebinusios ir kalėjimų sistemos tamsiąją pusę atskleidusios ir jau betseleriu...

Kelionės tikslas – Jordanija: turistų neišlepinti vietiniai atostogas paverčia tobulomis (65)

Prieš pradėdamas norėčiau įspėti – jei Jūs esate poilsį paplūdimyje mėgstantis turistas,...