Dauguma žmonių optimistus apibūdintų kaip amžinai laimingus, nuolat kupinus vilčių, žmones, kurie visuomet mato pusiau pripildytą stiklinę. Tačiau tai būtent tas iliuzinis džiaugsmingumas, kurio siekti psichologai nerekomenduoja, rašo time.com.
© Corbis

„Sveikas optimizmas reiškia neprarasti ryšio su realybe, – sako Talas Ben-Shaharas, Harvardo profesorius, kuris 2002 –2008 m. dėstė pozityviąją psichologiją – populiariausią dalykas universitete. – Optimizmas toli gražu nereiškia nuolat manyti, kad viskas puiku ir nuostabu.“

T. Ben-Shaharas, kuris yra knygos „Happier“ („Laimingesni“, 2007 m.) ir naujausios knygos „The Pursuit of Perfect“ („Tobulumo siekimas“, pasirodžiusios 2009 m. balandžio mėn.) autorius, optimistus apibūdina labiau kaip „optimalistus“ , kurie negalvoja, jog viskas, kas vyksta, yra tik į gera, bet stengiasi įvykius, kurie nutinka, nukreipti teigiama linkme.

Savo gyvenime T. Ben-Shaharas taiko tris optimalistų pratimus, kuriuos jis vadina LRP. Kai jaučiasi prislėgtas, pavyzdžiui, nenusisekus paskaitai, jis suteikia sau leidimą (L) būti žmogumi. Jis sau primena, kad ne kiekviena paskaita būtinai turi būti įvertinama Nobelio prizu, pasitaiko ir mažiau vykusių.

Toliau jis taiko rekonstrukciją (R). Jis išanalizuoja nepavykusią paskaitą, kad ateityje žinotų, kas tinka ir kas netinka paskaitose. Ir galiausiai – perspektyva (P). Pripažinimas, kad didžiojoje gyvenimo schemoje viena nepavykusi paskaita iš tiesų nieko nereiškia.

Tyrimai parodo, kad žmonės, kurie sugeba koncentruotis į teigiamas negatyvaus įvykio pasekmes – tai yra, moka priimti nesėkmę – nepajunta fizinių streso ir nerimo pasekmių.

Naujausiame Kalifornijos universiteto tyrime mokslininkai grupės moterų paprašė pasakyti kalbą nepažįstamų žmonių auditorijai, nerodančiai emocijų. Pirmąją dieną visos dalyvės prisipažino jautusios baimę, jų organizme padidėjo kortizolio ir baimės hormonų kiekis. Tačiau vėliau, kitomis dienomis, moterys, kurios praeityje buvo išgyvenusios didelę gyvenimo krizę, nebejautė tokios pačios viešo kalbėjimo baimės ir jų organizme kortizolio kiekis nebedidėjo. Jos suvokė, kad neigiamas įvykis galiausiai praeis ir jos jį išgyvens.

„Tai atsarginis įėjimas į tą pačią pozityvią būseną, nes tokie žmonės moka priimti ir toleruoti neigiamus dalykus“, - sako Elissa Epel, viena iš tyrime dalyvavusių psichologių.

Priimti skausmą ir liūdesį

Būti optimistu nereiškia neleisti sau jausti liūdesio ar skausmo. Klinikinis psichologas Martinas Seligmanas, kuris vadovauja Pozityviosios psichologijos centrui Pensilvanijos universitete, prisipažino, jog anksčiau didžiuodavosi, kai pavykdavo pacientui padėti atsikratyti liūdesio, nerimo ar pykčio. „Manydavau, kad padarysiu žmogų laimingu, – sako jis. – Bet taip niekada neatsitikdavo. Žmogus tapdavo tuščias.“

Tai jį paskatino pradėti pozityviosios psichologijos studijas. 1998 m. kreipdamasis į Amerikos psichologijos asociaciją, jis išsakė novatoriškas idėjas. Jis pareiškė, jog vietoj to, kad koncentruotųsi į blogų dalykų ištaisymą ir kančių išsklaidymą, psichologai turėtų padėti pacientams puoselėti gerą psichinę sveikatą ugdant konstruktyvius įgūdžius, tokius kaip T. Ben-Shaharo LRP. Svarbiausia išmokyti pacientus sustiprinti savo stipriąsias puses, o ne vien tik atsikratyti silpnybių.

„Neužtenka vien tik išravėti piktžoles, – pasakė M. Seligmanas. ¬– Jei norite rožių, reikia pasodinti rožių krūmą.“

Kai miršta mylimas žmogus ar prarandate darbą, natūralu ir sveika gedėti. Normalu, kad jaučiate liūdesį ar net depresiją. Tačiau negalima izoliuotis liūdesyje per ilgai. Kalifornijos universiteto mokslininkai atliko tyrimą, kurio metu buvo tiriami ŽIV nešiotojai, kurių partneris (-ė) mirė. Paaiškėjo, kad vyrai, kurie leido sau gedėti, bet tuo pačiu metu siekė priimti mirties faktą, sugebėjo greičiau atsitiesti po tragedijos. O tie tyrimo dalyviai, kurie labiau koncentravosi į savo netektį nei į tai, kad mirtis išlaisvino jų partnerį (-ę) nuo kančių, gedėjo daug ilgiau, labiausiai dėl to, kad nemokėjo rasti išeities iš liūdesio.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: sniegas neskubės tirpti, grįš šaltis (13)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

SEB paskelbė naujus įkainius – kai kas brangs dukart (431)

Kaip ir kiti komerciniai bankai, SEB bankas pranešė kad netrukus didins dalies paslaugų...

Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą buvo ištikęs krachas, greičiausias – Juknevičius (439)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (431)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Avangarde finišavęs Juknevičius: labai gaila Vaido (6)

Vienuoliktasis Dakaro etapas vieniems Lietuvos sportininkams buvo sėkmingas, kitiems labai skaudus....

Šeškus tiki LiAngelo ateitimi: jam reikia pradėti mąstyti europietiškai Jasilionis prisipažino pasinaudojęs Ballų silpnybėmis (12)

Edvinas Šeškus praleido rungtynes dėl kelio skausmų, todėl jo tėvas ir vyriausiasis...

Kaip mylimajam pasakyti, kad vienas jo sekso judesys jums visai nepatinka? (36)

Kiekvieną mėnesį „Women`s Health“ svetainė su trimis „Men`s Health“ atstovais analizuoja...

Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (403)

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (33)

Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

Mokslininkai aptiko dar vieną vyrų ir moterų skirtumą: kas susijaudinus darosi jų galvose? (12)

Tai, kad moterys ir vyrai yra labai skirtingi, žino visi. Evoliucija ir per tūkstantmečius...