Moterų teisių problematika yra marga kaip ir politinis, kultūrinis pasaulio žemėlapis. Dar yra vietų, kur jos kenčia dėl bazinių žmogaus teisių nesilaikymo, tačiau net ir išsivysčiusiose šalyse moterys susiduria su problemomis, pavyzdžiui, siekiant derinti šeiminį ir profesinį gyvenimą. Apie tai, kaip spręsti lyčių lygybės problemas, kalbėtasi Demokratijų bendrijos lyčių lygybės darbo grupės posėdyje pirmadienį.
Mama ir dukra
© Corbis

Žmogaus teisių gynimo organizacijos "Human Rights Watch" duomenimis, pati blogiausia moterų padėtis yra konservatyviame, musulmoniškame Afganistane. Nors 2001 metais nuo valdžios nuvertus Talibaną, joms buvo leista grįžti į darbus ir mokytis, šia vakarietėms savaime suprantama galimybe realiai pasinaudoti gali reta Afganistano moteris. Dar daugiau - tiek šioje karo niokojamoje šalyje, tiek kaimyniniame Pakistane šimtais skaičiuojami moterų žmogžudysčių, "nužudymų dėl garbės", pagrobimų, vyro smurto, savižudybių, išprievartavimų atvejai.

"Lietuva, dalyvaudama misijose Afganistane ir padėdama užtikrinti saugumą, kartu labai prisideda prie moterų ir mergaičių padėties šioje šalyje gerinimo", - sakė Lietuvoje viešinti JAV ambasadorė lyčių lygybės klausimais Melanne S. Verveer per spaudos konferenciją pirmadienį.

Pasak ambasadorės, moterų teisių klausimas kalbant apie taikos užtikrinimą yra labai svarbus, būtina ieškoti būdų, kaip joms padėti gauti išsilavinimą, suteikti galimybę ugdyti savo talentus, gauti sveikatos paslaugas.

Tarptautinė bendruomenė imasi pastangų siekiant pagerinti moterų padėtį. Pasak užsienio reikalų viceministro Evaldo Ignatavičiaus, Nyderlandai inicijuoja moterų mokymo Afganistane projektą, JAV - moterų lyderystės Rytų Europoje ir Kaukaze programą. Čia prisidės ir Lietuva, rengdama moterų verslumo skatinimo Baltarusijoje, Kaliningrado srityje, Gruzijoje programas.

"Skiriamas dėmesys moterų lyderystės skatinimo klausimui Moldovoje, Azerbaidžane, sutarta koncentruotis ir į moterų padėtį Kirgizijoje. Aktyviau įtraukti į bendradarbiavimą Irano moteris", - teigė E. Ignatavičius.

Nors moterų padėtis demokratinėse ir išsivysčiusiose pasaulio valstybėse yra nepalyginamai geresnė, moterų teisių aktyvistai sako, kad ir čia dar yra kur dirbti. JAV ambasadorės teigimu, problemų kyla derinant šeimą su karjera, ir šioje srityje dar reikia ieškoti sprendimų.

Štai Lietuvoje, kur iš trijų svarbiausių valstybės pozicijų dviejose - moterys: Lietuvos valstybės vadovė yra Dalia Grybauskaitė, o Seimui vadovauja Irena Degutienė, kituose vadovaujančiuose valstybės ir savivaldos postuose, užsienio reikalų viceministro nuomone, jų galėtų būti ir daugiau. Lietuvoje aukščiausiose valdymo struktūrose ir savivaldybėse moterų - 19,1 proc., tai atitinka pasaulinį vidurkį.

"Bet Europoje dar turime į ką lygiuotis. Pavyzdžiui, Norvegijoje, norint pasiekti lyčių balansą, buvo taikomos kvotos. Manau, kad tai diskutuotinas klausimas", - teigė E. Ignatavičius.

Pasak viceministro, Lietuvoje pakankamai ryškios disproporcijos išryškėja ir žvelgiant į akademinės karjeros siekiančių moterų statistiką.

"Nors dauguma turinčiųjų aukštąjį išsilavinimą yra moterys, tačiau, žiūrint į mokslinius laipsnius, moterų ryškiai mažėja. Habilituoto daktaro laipsnį turi tik 19 proc. moterų, o profesoriaus vardą - tik 15 proc. Tai reiškia, kad yra kliūčių, trukdančių moterims daryti karjerą", - sakė E. Ignatavičiaus.

Užsienio reikalų viceministras taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad Lietuvoje moterys vidutiniškai gauna penktadaliu mažesnį atlyginimą, rizika patirti skurdą joms yra didesnė. Pavyzdžiui, pensinio amžiaus moterys skursta 2,5 karto labiau.

"Kalbant apie smurto prieš moteris problemų sprendimą, mūsų priimti teisiniai mechanizmai yra vieni pirmaujančių Europoje, tačiau, viena, yra įstatymai, kita - jų vykdymas. Be to, Lietuva nėra sala, per mūsų regioną taip pat veda prekybos moterimis, mergaitėmis keliai", - problemas vardino E. Ignatavičius.

Demokratijų bendrijai pirmininkaujanti Lietuva balandžio 11-12 dienomis Vilniuje sušaukė Demokratijų bendrijos Lyčių lygybės darbo grupės steigiamąjį susirinkimą.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

4-mečio liudijimas sukrėtė medikus: mama iš karto uždaryta į areštinę (196)

Tik atsidūręs ligoninėje 4-metis išdrįso papasakoti, ką patiria namuose. Išgirdę berniuko...

JAV suimta Neringa Venckienė papildyta 14.55 (873)

Lietuvos prašymu Jungtinėse Valstijose suimta buvusi Seimo narė Neringa Venckienė , kaltinama...

Gyvai / DELFI TV Gyvai: Generalinė prokuratūra komentuoja Neringos Venckienės suėmimą JAV (3)

Generalinėje prokuratūroje (Rinktinės g. 5A) Baudžiamojo persekiojimo departamento vyriausiasis...

Sirijoje – naujausi rusų naikintuvai papildyta 14.35 (64)

Rusijos kariuomenė pradėjo naudoti naikintuvus „ Su-57 “ tik 2018 m. vasario pradžioje....

Spaudė, sekė ir smerkė: skandalingo Makaraitytės straipsnio bijojo ir aukščiausi šalies vadovai (354)

Žurnalistė Indrė Makaraitytė iki šiol atsimena prieš 13 metų darytą interviu, kurio metu...

Ruošiami pokyčiai trečiame pagal dydį Lietuvos oro uoste: dabartinės kryptys netenkina (11)

Praėjusiais metais Palangos oro uostas turėjo 11 krypčių į užsienio šalis, tačiau verslo ir...

Specialistai informuoja: kaip elgtis atėjus šalčiams (2)

Stipriai atšalus orams, Nacionalinio visuomenės sveikatos centr o specialistai primena kaip...

Po akibrokšto iš Vokietijos Maskvoje „atkimšinėjami šampano buteliai“ (231)

Naujos didžiosios Vokietijos koalicinės vyriausybės sutartyje penkios pastraipos skirtos ir...

Kaimynų triumfas: Latvijai – pirmas istorijoje žiemos olimpinių žaidynių auksas (24)

„Net jeigu ir vėl/Tik per klaidą netapom mes čempionais“ – skamba Marijono Mikutavičiaus...

Ko iš tiesų siekia liberalai, keldami kandidatą į prezidentus (72)

Keldamas savo kandidatą į prezidentus Liberalų sąjūdis (LS) siekia sudaryti įspūdį, kad su...