aA
Nepakanka gerai uždirbti, kad galėtum gyventi per daug nesirūpindamas savo piniginės reikalais. Kur kas svarbiau yra mokėti tinkamai panaudoti savo finansinius išteklius ir taupyti.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Kaip užkirsti kelią neplanuotiems pirkiniams? Kaip išsiugdyti teisingus finansų valdymo įpročius (t.y. nešvaistyti pinigų ant nereikalingų pirkinių ir nuolat pildyti savo taupomąją sąskaitą)? Kaip taupyti, neiškeičiant turtingo kepsnio į riekę batono su sviestu? Naudokitės šiais paprastais patarimais.

1. Užsirašykite finansinius tikslus. Tikslų užsirašinėjimas padeda vienu žingsniu prie jų priartėti. Pabandykite juos išsikelti naudodamiesi metodika, skirta tikslų formulavimui. Pavyzdžiui, SMART, kuria vadovaujantis tikslas turi būti konkretus, išmatuojamas, įgyvendinamas, prasmingas ir apribotas laike.

Internete rasite daugybę kitų technikų – išsirinkite jums labiausiai tinkamą. Svarbiausia tai, kad užsirašę tikslus jų nenukištumėte į tolimiausią komodos stalčių. Laikykite juos matomoje vietoje arba nešiokitės su savimi piniginėje.

2. Atsisiųskite programėles, padedančias kontroliuoti ir stebėti, kam išleidžiate pinigus. Kartais nė nepastebim, kiek pinigų paliekam parduotuvėse: prieš darbą norisi užbėgti nusipirkti pieno rytinei kavai, per pietų pertrauką prisireikia deserto, o po darbo – bokalo alaus.

Finansų ekspertai pataria nusistatyti pinigų, kuriuos galim per dieną išleisti maistui limitą – tai padės bent minimaliai save riboti ir kontroliuoti. Galite pasinaudoti išmaniųjų programėlių pagalba, kurios suskaičiuoja, kiek išleidote tądien bei kiek nukrypote nuo nusistatytų normų.

Viena iš tokių – Budgt programėlė, tačiau interneto platybėse rasite jų pačių įvairiausių – netingėkite paieškoti.

3. Kontroliuokite savo norus – atsisakykite emocinių pirkinių. Labai lengva pasiduoti įvairiausiems patraukliems pasiūlymams bei akcijoms, kurių apstu maisto prekių ir drabužių parduotuvėse, tačiau prieš imdami prekę visuomet pagalvokite, ar tą akimirką jums jos tikrai reikia.

Ar planavote pirkti skutimosi peiliukus, prieš pastebėdami jiems suteikiamą akciją? Ne? Tuomet padėkite juos atgal į lentyną.

4. Susikoncentruokite į ateitį. Dažnai atsitinka taip, jog sunkiai susiejame tai, ką trokštame turėti ateityje (pavyzdžiui, po dešimties metų), su tuo, kas esame ir ką veikiame dabar. Tad reikia pasistengti nuolat sau tai sąmoningai priminti.

Norite turėti nuosavą būstą po penkerių metų? Tuomet turite sau karts nuo karto pakartoti, kad pradėti kaupti tam lėšas reikėtų jau dabar.

5. Priverskite save pasijusti kaltais. Apklausos rodo, jog net trečdalis žmonių nėra linkę kiekvieną mėnesį pasitikrinti, kiek pinigų turi savo sąskaitoje. Derėtų tą daryti ne tik tam, kad pastebėtumėte tam tikrus galimus nesklandumus – pavyzdžiui, per didelę pinigų sumą, nuskaičiuotą jūsų mobiliojo ryšio tiekėjo, tačiau taip pat ir tam, kad galėtumėte save sudrausminti.

Dažnas vengia tikrinti savo banko sąskaitos likutį, nenorėdamas patirti apmaudo, aplankančio supratus, kiek daug pinigų buvo išleista visai neplanuotai. Tikrinkite savo sąskaitą reguliariai ir pamatysite, jog imsite labiau kontroliuoti išleidžiamus pinigus, siekdami išvengti skaudaus nusivylimo.

6. Mokėkite grynaisiais. Tyrimai atskleidžia, kad atsiskaitantys banko kortelėmis išleidžia daugiau pinigų nei tie, kurie įpratę mokėti grynaisiais. Jei pasinaudosite prieš tai pateiktu patarimu ir apskaičiuosite, kiek pinigų galite skirti maistui per savaitę, išsigryninkite būtent tokią sumą pinigų ir palikite banko kortelę namuose.

Net jei ir užsinorėsite papildomos ledų dėžutės ar vietoj vakarienės gaminimo namuose susigalvosite nusipirkti picą išsinešimui, prieš tai pagalvosite ir paskaičiuosite, ar taip neviršysite dienos biudžeto. Skamba griežtai, bet tik taip išmoksite palengva save kontroliuoti.

7. Įpročius paverskite pasilepinimu. Kiekvieną darbo dieną pietums renkatės restoranų ir kavinių siūlomą maistą? Pabandykite šiek tiek pakoreguoti šią tradiciją ir leiskite sau taip pasilepinti, pavyzdžiui, tik penktadieniais.

Kitomis dienomis, jei darbo vietos sąlygos tai leidžia, galite kuo puikiausiai pietauti ofise, atsinešdami namuose pasiruošto maisto. Tokiu būdu šiek tiek pramankštinsite savo fantaziją, kadangi galėsite išbandyti ir išmokti gaminti naujus patiekalus, labiau vertinsite tuos retesnius išėjimus į kavines bei restoranus, o ir pinigų neabejotinai sutaupysite.

8. Gavę algą, iškart tam tikrą sumą perveskite į kitą sąskaitą. Taip bus vizualiai aiškiau, kokią sumą pinigų galite išleisti per mėnesį bei ją paskirstyti, pavyzdžiui, kiekvienai savaitei bei paprasčiau seksis „nepaliesti“ tų pinigų, kuriuos nuspręsite taupyti.

9. Paskoloms – STOP. Pasistenkite vengti paskolų, be kurių galima išsiversti – pavyzdžiui, lizingo televizoriui ar mobiliajam telefonui. Tai taip pat gali būti susiję su emociniu pirkimu: kam nesinori išbandyti patraukliai reklamuojamo naujo telefono modelio?

Kontroliuokite save tokiais atvejais, nes nors ir atrodo, kad mėnesinės įmokos už tokias prekes nėra didelės, turint keletą tokių paskolų, nė nepajusite, kaip palengva pinigai iškapsės iš jūsų banko sąskaitos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Bandymas sudrausminti vaikus baigėsi policijos komisariate: užteko praeivio skambučio (236)

Kaunietės pasivaikščiojimas gamtoje su dviem mažamečiais vaikais baigėsi policijoje. Kaip sako...

Lietuvoje fiksuojama rekordinė ekonomikos augimo trukmė – pastarąjį kartą taip buvo prieš krizę (75)

Bendrasis vidaus produktas Lietuvoje auga 9 metus iš eilės, vartotojų pasitikėjimo indeksas –...

Isterija dėl Trumpo sprendimo – tik pradžia: kaip branduolinių pajėgų sutarties mirtis atsilieps Lietuvai? (484)

JAV prezidento Donaldo Trumpo sprendimas trauktis iš Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų...

Perspėjo, kuo gali baigtis mokesčių didinimas savarankiškai dirbantiems (81)

Nauji įmokų tarifai savarankiškai dirbantiems asmenims buvo žinia tarsi iš giedro dangaus,...

Sąjūdžio jubiliejaus dieną Landsbergis – apie dabarties grėsmes: siūlomas pražūtingas kelias (165)

Minint Sąjūdžio steigiamojo suvažiavimo trisdešimtmetį Lietuvos sąjūdžio garbės pirmininkas...

Ketvirtus metus iš eilės vyks Mokyklų kovos: laimėtojų mokykloje Radistai surengs kalėdinį vakarėlį! (1)

Šiemet DELFI ir Rolandas Mackevičius bei Jonas Nainys jau ketvirtą kartą rengia Mokyklų kovas,...

Medžiotojų šventė kaime baigėsi iššaudytais šunimis: dabar baisu ir į kiemą išeit (761)

Sekmadienį feisbuke ėmė plisti dviejų, kaip įtariama, nušautų šunų nuotraukos. Įrašu...

Po žudynių Kryme paviešintas vaizdo įrašas užminė mįslę (23)

Spalio 21 d. Rusijos valstybinės televizijos ir radijo kompanijos (RVTRK) Krymo filialas,...

Benediktas Vanagas parduoda savo ralio automobilį (2)

Du sezonus Lietuvos ralio čempionate ištikimai tarnavęs „ General Financing team Pitlane “...

Valančiūnui vadovaujantis strategas neabejoja – Jamesui palikus „Rytus“ viskas įmanoma

Nuo Didžiosios Britanijos kelyje sugedusio autobuso iki vadovavimo 150 mln. JAV dolerių biudžetą...