„Darbas – nebe rutina“, – kartojo DELFI kalbinti žmonės, pabandę suderinti profesines pareigas su įsipareigojimais namams. Rezultatai pranoko lūkesčius.
© Shutterstock

Vilnietis notaras Tomas, nuo rudens penktadienius vadina ne tik džinsų, bet ir šunų biure diena. Tiesa, jo augintinė Mona – ne paprastas, o diplomuotas šuo. Baigusi specialius kaniterapijos mokymus, ji dalyvauja edukaciniuose užsiėmimuose, moko vaikus, kaip elgtis su keturkojais, o taip pat padeda socializuotis vaikams, turintiems sveikatos ar elgesio sunkumų.

Jos diena biure – penktadienis. Vestis į darbovietę augintinę teisininkas pradėjo norėdamas įpratinti augintinę prie besikeičiančios aplinkos, nepažįstamų žmonių.

Išbandė kitokį darbo būdą – rezultatai pranoko lūkesčius
© Asmeninio albumo nuotr.

„Kita priežastis – norėjau pažiūrėti, kaip į keturkojį „darbuotoją“ reaguos notarinių reikalų atėję tvarkyti klientai. Žinoma, kiekvieno atsiklausdavau, ar nebijos, neprieštaraus, kad biure būtų šuo, tačiau nuo lapkričio pasitaikė tik viena klientė, kuriai buvo nejauku, tad Moną uždarėme virtuvėje“, – pasakojo notaras.

Pasak Tomo, jam dirbti, kai šalia augintinė – smagu, ji taip pat gauna bendradarbių dėmesio, o klientus gyvūno buvimas ramina. „Neretai tvarkyti notarinių reikalų žmonės ateina įsitempę: pardavimai, paveldėjimo reikalai, dokumentai. Laukdami žmonės nerimauja, kaip seksis, ar ilgai užtruks, kiek kainuos, ar turės visus dokumentus ir pan. O šuo priverčia nusišypsoti, nuima stresą“, – mato notaras.

Išbandė kitokį darbo būdą – rezultatai pranoko lūkesčius
© Asmeninio albumo nuotr.

Ir pačiam Tomui smagiau dirbti, kai pakėlęs galvą nuo dokumentų pamato gulinčią ar per langelį besižvalgančią Moną. „Dabar ji rado naują vietą – išėjusi iš mano kabineto atsigula prie laiptų ir žiūri į pirmą biuro aukštą iš viršaus. Jaučiasi kaip šeimininkė“, – pasakodamas šypsojosi teisininkas.

Jei šuo stabilios psichikos, išauklėtas, su juo jokio vargo – tik džiaugsmas biure. „Vieną penktadienį į mūsų biurą su savu šunimi buvo atėjęs užsienietis. Kol tvarkė notarinius reikalus, Mona su tuo šuniuku žaidė. Vėliau dar viena klientė su šunimi atėjo. Buvo šunų diena“, – prisiminė Tomas.

Keturkoju biuro darbuotoju ypač džiaugiasi klientų vaikai. Žaidžiant su šunimi jiems neprailgsta laukti, kol tėvai susitvarkys reikalus.

Išbandė kitokį darbo būdą – rezultatai pranoko lūkesčius
© Asmeninio albumo nuotr.

Nustemba pamatę iš rankinės išlendančius gaurus

Įmonės Publicum PROI Worldwide vykdomąją direktorę Daivą Bumblytę į darbinius susitikimus lydi augintinis Pitas, tik ne visi tai pastebi.

„Jeigu šuo lotų, nesinešiočiau jo į darbą, palikčiau namuose. Tačiau Pitas ramus, tyli, tad net ne visada išsiduodu, kad jį turiu. Būna, klientai nustemba, kai po dviejų valandų susitikimo pasiimu rankinę ir iš jos išlenda šuniuko galva“, – pasakodama juokėsi D. Bumblytė.

Įsigydama augintinį ji žinojo, kad įmonė, kurioje dirba – draugiška gyvūnams. Publicum Group kompanijų biuruose galima rasti net tarantulą ar ežį.

„Pas mus penktadienis ta diena, kai daug kas į biurą atsiveda augintinius. Būna apsčiai gerų emocijų. O Pitas eina „dirbti“ kiekvieną dieną. Juokaujam, kad beveik metus yra nuolatinis mūsų kolega“, – sakė įmonės vadovė.

Išbandė kitokį darbo būdą – rezultatai pranoko lūkesčius
© Asmeninio albumo nuotr.

Jos šuo mažiukas, nedaug sveria, tad nešiotis su savimi visai nesunku. Per darbinius pokalbius šunelis guli rankinėje šalia šeimininkės, matydamas ją jaučiasi saugiai. Eidama pietauti Daiva su Pitu pasivaikšto. Pirmenybę teikia vietoms, draugiškoms šunims.

Sušildo atšiauriausią aplinką

„Šuo sušildo net atšiauriausią aplinką. Štai mūsų kolegos kaniterapeutai Tartu odontologijos klinikoje „įdarbino“ terapinį šunį, Sibiro haskį Alfi, kuris sumažina vaikų baimes, nervinę įtampą, palengvina nemalonias procedūras. Įdarbinti šunį sugalvojo pati klinikos savininkė. Šuo išlaikė terapinio šuns egzaminą, buvo specialiai tam ruošiamas“, – DELFI pasakojo Kaniterapijos asociacijos atstovė Aurelija Staskevičienė.

JAV terapiniai šunys pasitelkiami teismuose: sunkiose, vaikus emociškai veikiančiose apklausose, liudijant teismų posėdžių metu. Pietų Prancūzijoje kartu su gelbėtojais dirba niūfaundlendai. Srovėms ar bangoms toli nuo kranto nunešus žmones, jie gelbėtojų laivu plaukia į jūrą ir įšokę padeda gelbėti nelaimėlius. Kartais į įvykio vietą atskraidinami ir sraigtasparniais.

Išbandė kitokį darbo būdą – rezultatai pranoko lūkesčius
© Asmeninio albumo nuotr.

Lietuvos Kaniterapijos asociacija taip pat organizuoja mokymus ir egzaminus būsimiesiems terapiniams šunims bei kaniterapijos asistentams, dirba su šunimis SOS vaikų kaime Vilniuje, sostinės „Vilties“ mokykloje-daugiafunkciniame centre, bei kitose ugdymo, globos įstaigose.

Kaniterapijos asociacijos inicijuotas projektas „Skaitymas su šunimi“ tęsiamas Trakų viešojoje bibliotekoje, planuojami skaitymai Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Terapiniai šunys lankosi neįgaliųjų dienos centruose, senjorų globos namuose, net yra buvę įkalinimo įstaigoje Kaune. „Lietuvoje tai retenybė, o užsienyje – įprasta“, – sakė A. Staskevičienė, pridurdama, jog ypač daug terapiniai šunys gali nuveikti specialiųjų poreikių turinčių vaikų ugdymo srityje, ir tai Lietuvoje jau smarkiai pasistūmėjo į priekį.

Išbandė kitokį darbo būdą – rezultatai pranoko lūkesčius
© Asmeninio albumo nuotr.

Ruošiasi šuns dienai

Šuns diena Lietuvoje minima balandžio 24 dieną. Šiemet jos tema kaip tik bus šuo darbe. Šios šventės sumanytoja Lietuvos kinologų draugija, kvies atsivesti šunis į darbą. Juo labiau, kad šiemet balandžio 24-oji bus pirmadienis.

Pasak Kaniterapijos asociacijos atstovės, nėra šunų veislės, tinkančios ar netinkančios vestis į biurą. Viskas priklauso nuo tinkamo šuns auklėjimo, atsakingo šeimininko požiūrio, šuns kūno kalbos bei instinktų išmanymo.

„Be abejo, yra labiau bendrauti su žmonėmis linkusių šunų (visos retriverių veislės, vadinamųjų dekoratyvinių veislių šunys), kurie patys ieško bendravimo su žmogumi, nuolat domisi, ką veikia, kokios nuotaikos yra jo mylimas šeimininkas. Ir yra, sakykime, medžioklinių veislių šunys, kuriuos labiau domina kvapai, garsai, judantys objektai“, – lygino A. Staskevičienė, pabrėždama, jog atsakingas šeimininkas, norėdamas atsivesti augintinį į biurą, pirmiausia su juo pasivaikščios, pažais, kad darbe šuo nebūtų pernelyg aktyvus, neįkyrėtų aplinkiniams.

„Pasaulyje tokios akcijos, kai žmonės kviečiami atsivesti savo augintinį į darbą, vyksta daug kur. Draugiškų šunims šalių apstu. Jeigu su augintiniu eisite Italijos miestų ar miestelių gatvėmis, visi jus pakalbins ar bent šypsena palydės. Bet nesidairykim taip toli. Artėja šiltasis metų laikas, tuoj atsidarys lauko kavinės, pasižiūrėkit, kiek daug šunims draugiškų vietų ir vietelių yra Vilniuje, daugėja jų visoje Lietuvoje. Požiūris į šunis keičiasi, tačiau mes, šunų augintojai, neturėtume pamiršti tinkamai socializuoti šunis, laikytis higienos reikalavimų, netrikdyti viešosios tvarkos“, – priminė pašnekovė.

Išbandė kitokį darbo būdą – rezultatai pranoko lūkesčius
© Asmeninio albumo nuotr.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Juščenka: taika pasiekiama tik dviem keliais – pergale arba pralaimėjimu (125)

Tuoj bus penkeri metai, kai tūkstančiai žmonių Maidane, Ukrainoje, nuvertė tuometinį šalies...

Po savanorio A. Sakalausko žūties Lietuvos spec. tarnybos padarė tai, kas atrodė neįsivaizduojama (303)

1991 m. rugpjūčio 21 d. Vilniuje gindamas šalies parlamentą nuo okupantų kulkos žuvo karys...

Savaitės orai: vasara trauktis atsisako

Po gaivaus trečiadienio į Lietuvą plūstelės gerokai šiltesni orai. Ketvirtadienį termometrai...

Telefonu sutiko išbandyti maisto papildus — netrukus liko skolinga (92)

Bandydami parduoti savo gaminius prekybininkai griebiasi įvairiausių triukų, vienas iš jų —...

Rugsėjis atnešė nemalonių naujienų: tėveliai supažindinti su nauju kainoraščiu (224)

Artėjantis rugsėjis patuštins ne tik tų tėvelių, kurių atžalos jau eina į mokyklą, kišenes....

Ryšių su Rusija turėjusį Trumpo rinkiminės kampanijos vadovą teismas pripažino kaltu (6)

Buvęs Trumpo rinkimų kampanijos vadovas Paulas Manafortas pripažintas kaltu 8-iuose iš 18...

VRK planuoja skelbti mažiau duomenų apie rinkimuose dalyvavusius kandidatus (7)

Vyriausiosios rinkimų komisijos planuose – užverti savo duomenų bazes apie kandidatus. Svarstoma...

Ameriką sukrėtė kraupi šeimos drama (24)

33 metų Kolorado gyventojui Chrisui Wattsui pateikti kaltinimai nužudžius besilaukiančią žmoną...

Broliai atsisveikina su Panevėžiu: įsimylėjome šį miestą (6)

Broliai Kšištofas ir Darjušas Lavrinovičiai netrukus turėtų papildyti „Prienų“ komandą, o...

Neįgaliųjų čempionate lietuvės triumfas džiugina medalių kraitį auksu papildžiusią Airiją (12)

Europos lengvosios atletikos neįgaliųjų čempionate švieslentė fiksavo lietuvės pergalę 1500 m...