„Darbas – nebe rutina“, – kartojo DELFI kalbinti žmonės, pabandę suderinti profesines pareigas su įsipareigojimais namams. Rezultatai pranoko lūkesčius.
© Shutterstock

Vilnietis notaras Tomas, nuo rudens penktadienius vadina ne tik džinsų, bet ir šunų biure diena. Tiesa, jo augintinė Mona – ne paprastas, o diplomuotas šuo. Baigusi specialius kaniterapijos mokymus, ji dalyvauja edukaciniuose užsiėmimuose, moko vaikus, kaip elgtis su keturkojais, o taip pat padeda socializuotis vaikams, turintiems sveikatos ar elgesio sunkumų.

Jos diena biure – penktadienis. Vestis į darbovietę augintinę teisininkas pradėjo norėdamas įpratinti augintinę prie besikeičiančios aplinkos, nepažįstamų žmonių.

Išbandė kitokį darbo būdą – rezultatai pranoko lūkesčius
© Asmeninio albumo nuotr.

„Kita priežastis – norėjau pažiūrėti, kaip į keturkojį „darbuotoją“ reaguos notarinių reikalų atėję tvarkyti klientai. Žinoma, kiekvieno atsiklausdavau, ar nebijos, neprieštaraus, kad biure būtų šuo, tačiau nuo lapkričio pasitaikė tik viena klientė, kuriai buvo nejauku, tad Moną uždarėme virtuvėje“, – pasakojo notaras.

Pasak Tomo, jam dirbti, kai šalia augintinė – smagu, ji taip pat gauna bendradarbių dėmesio, o klientus gyvūno buvimas ramina. „Neretai tvarkyti notarinių reikalų žmonės ateina įsitempę: pardavimai, paveldėjimo reikalai, dokumentai. Laukdami žmonės nerimauja, kaip seksis, ar ilgai užtruks, kiek kainuos, ar turės visus dokumentus ir pan. O šuo priverčia nusišypsoti, nuima stresą“, – mato notaras.

Išbandė kitokį darbo būdą – rezultatai pranoko lūkesčius
© Asmeninio albumo nuotr.

Ir pačiam Tomui smagiau dirbti, kai pakėlęs galvą nuo dokumentų pamato gulinčią ar per langelį besižvalgančią Moną. „Dabar ji rado naują vietą – išėjusi iš mano kabineto atsigula prie laiptų ir žiūri į pirmą biuro aukštą iš viršaus. Jaučiasi kaip šeimininkė“, – pasakodamas šypsojosi teisininkas.

Jei šuo stabilios psichikos, išauklėtas, su juo jokio vargo – tik džiaugsmas biure. „Vieną penktadienį į mūsų biurą su savu šunimi buvo atėjęs užsienietis. Kol tvarkė notarinius reikalus, Mona su tuo šuniuku žaidė. Vėliau dar viena klientė su šunimi atėjo. Buvo šunų diena“, – prisiminė Tomas.

Keturkoju biuro darbuotoju ypač džiaugiasi klientų vaikai. Žaidžiant su šunimi jiems neprailgsta laukti, kol tėvai susitvarkys reikalus.

Išbandė kitokį darbo būdą – rezultatai pranoko lūkesčius
© Asmeninio albumo nuotr.

Nustemba pamatę iš rankinės išlendančius gaurus

Įmonės Publicum PROI Worldwide vykdomąją direktorę Daivą Bumblytę į darbinius susitikimus lydi augintinis Pitas, tik ne visi tai pastebi.

„Jeigu šuo lotų, nesinešiočiau jo į darbą, palikčiau namuose. Tačiau Pitas ramus, tyli, tad net ne visada išsiduodu, kad jį turiu. Būna, klientai nustemba, kai po dviejų valandų susitikimo pasiimu rankinę ir iš jos išlenda šuniuko galva“, – pasakodama juokėsi D. Bumblytė.

Įsigydama augintinį ji žinojo, kad įmonė, kurioje dirba – draugiška gyvūnams. Publicum Group kompanijų biuruose galima rasti net tarantulą ar ežį.

„Pas mus penktadienis ta diena, kai daug kas į biurą atsiveda augintinius. Būna apsčiai gerų emocijų. O Pitas eina „dirbti“ kiekvieną dieną. Juokaujam, kad beveik metus yra nuolatinis mūsų kolega“, – sakė įmonės vadovė.

Išbandė kitokį darbo būdą – rezultatai pranoko lūkesčius
© Asmeninio albumo nuotr.

Jos šuo mažiukas, nedaug sveria, tad nešiotis su savimi visai nesunku. Per darbinius pokalbius šunelis guli rankinėje šalia šeimininkės, matydamas ją jaučiasi saugiai. Eidama pietauti Daiva su Pitu pasivaikšto. Pirmenybę teikia vietoms, draugiškoms šunims.

Sušildo atšiauriausią aplinką

„Šuo sušildo net atšiauriausią aplinką. Štai mūsų kolegos kaniterapeutai Tartu odontologijos klinikoje „įdarbino“ terapinį šunį, Sibiro haskį Alfi, kuris sumažina vaikų baimes, nervinę įtampą, palengvina nemalonias procedūras. Įdarbinti šunį sugalvojo pati klinikos savininkė. Šuo išlaikė terapinio šuns egzaminą, buvo specialiai tam ruošiamas“, – DELFI pasakojo Kaniterapijos asociacijos atstovė Aurelija Staskevičienė.

JAV terapiniai šunys pasitelkiami teismuose: sunkiose, vaikus emociškai veikiančiose apklausose, liudijant teismų posėdžių metu. Pietų Prancūzijoje kartu su gelbėtojais dirba niūfaundlendai. Srovėms ar bangoms toli nuo kranto nunešus žmones, jie gelbėtojų laivu plaukia į jūrą ir įšokę padeda gelbėti nelaimėlius. Kartais į įvykio vietą atskraidinami ir sraigtasparniais.

Išbandė kitokį darbo būdą – rezultatai pranoko lūkesčius
© Asmeninio albumo nuotr.

Lietuvos Kaniterapijos asociacija taip pat organizuoja mokymus ir egzaminus būsimiesiems terapiniams šunims bei kaniterapijos asistentams, dirba su šunimis SOS vaikų kaime Vilniuje, sostinės „Vilties“ mokykloje-daugiafunkciniame centre, bei kitose ugdymo, globos įstaigose.

Kaniterapijos asociacijos inicijuotas projektas „Skaitymas su šunimi“ tęsiamas Trakų viešojoje bibliotekoje, planuojami skaitymai Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Terapiniai šunys lankosi neįgaliųjų dienos centruose, senjorų globos namuose, net yra buvę įkalinimo įstaigoje Kaune. „Lietuvoje tai retenybė, o užsienyje – įprasta“, – sakė A. Staskevičienė, pridurdama, jog ypač daug terapiniai šunys gali nuveikti specialiųjų poreikių turinčių vaikų ugdymo srityje, ir tai Lietuvoje jau smarkiai pasistūmėjo į priekį.

Išbandė kitokį darbo būdą – rezultatai pranoko lūkesčius
© Asmeninio albumo nuotr.

Ruošiasi šuns dienai

Šuns diena Lietuvoje minima balandžio 24 dieną. Šiemet jos tema kaip tik bus šuo darbe. Šios šventės sumanytoja Lietuvos kinologų draugija, kvies atsivesti šunis į darbą. Juo labiau, kad šiemet balandžio 24-oji bus pirmadienis.

Pasak Kaniterapijos asociacijos atstovės, nėra šunų veislės, tinkančios ar netinkančios vestis į biurą. Viskas priklauso nuo tinkamo šuns auklėjimo, atsakingo šeimininko požiūrio, šuns kūno kalbos bei instinktų išmanymo.

„Be abejo, yra labiau bendrauti su žmonėmis linkusių šunų (visos retriverių veislės, vadinamųjų dekoratyvinių veislių šunys), kurie patys ieško bendravimo su žmogumi, nuolat domisi, ką veikia, kokios nuotaikos yra jo mylimas šeimininkas. Ir yra, sakykime, medžioklinių veislių šunys, kuriuos labiau domina kvapai, garsai, judantys objektai“, – lygino A. Staskevičienė, pabrėždama, jog atsakingas šeimininkas, norėdamas atsivesti augintinį į biurą, pirmiausia su juo pasivaikščios, pažais, kad darbe šuo nebūtų pernelyg aktyvus, neįkyrėtų aplinkiniams.

„Pasaulyje tokios akcijos, kai žmonės kviečiami atsivesti savo augintinį į darbą, vyksta daug kur. Draugiškų šunims šalių apstu. Jeigu su augintiniu eisite Italijos miestų ar miestelių gatvėmis, visi jus pakalbins ar bent šypsena palydės. Bet nesidairykim taip toli. Artėja šiltasis metų laikas, tuoj atsidarys lauko kavinės, pasižiūrėkit, kiek daug šunims draugiškų vietų ir vietelių yra Vilniuje, daugėja jų visoje Lietuvoje. Požiūris į šunis keičiasi, tačiau mes, šunų augintojai, neturėtume pamiršti tinkamai socializuoti šunis, laikytis higienos reikalavimų, netrikdyti viešosios tvarkos“, – priminė pašnekovė.

Išbandė kitokį darbo būdą – rezultatai pranoko lūkesčius
© Asmeninio albumo nuotr.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dėl siūlomos pensijų reformos vieniems atlyginimas padidės, kitiems – sumažės (55)

Jeigu valdantieji iš tiesų pakeis pensijų kaupimo tvarką, dalies gyventojų atlyginimas į rankas...

„Sofos“ ūkininkus medžios naujomis taisyklėmis (42)

Prasidėjęs pasėlių deklaravimas gali dar labiau atsijoti vadinamuosius „sofos“ ūkininkus....

Toronte į pėsčiuosius rėžėsi mikroautobusas: 10 žmonių žuvo, dar 15 sužeista atnaujinta 7:47 (79)

10 žmonių žuvo ir dar 15 buvo sužeista po to, kai judrioje sankryžoje Toronte į pėsčiuosius...

Mokslininkai pastebėjo neįprastą gamtos reiškinį prie Norvegijos fjordų, kur per karą slėpėsi įspūdingas vokiečių laivas (5)

„Tirpitz“ buvo vienas iš dviejų vokiečių „Bismarck“ klasės laivų Antrajame pasauliniame...

Naujausios tendencijos: išmanūs bus ne tik telefonai, bet ir namai (2)

Netrukus Lietuvoje bus pristatyta dar tik bandoma balsu valdoma išmaniųjų namų sistema. Kol kas...

Rusijai paskelbtos JAV sankcijos smogė ir Latvijai (62)

Rusijos verslininkams paskelbtos JAV sankcijos padarė neigiamą įtaką Latvijos bankų sistemai...

TOP 5 Makaliaus naudojami daiktai patogiai kelionei: kuriuos iš jų naudoji tu? (2)

Niekam nėra paslaptis, kad keliauti man tenka labai daug, o aš tuo labai džiaugiuosi, žinoma!...

Legendiniam modeliui Twiggy jau 68-eri: kaip ji atrodo prabėgus penkiems dešimtmečiams nuo karjeros pradžios? (1)

7-ojo dešimtmečio dievaitė Twiggy ruošiasi minėti 50 metų mados pramonėje sukaktį ir teigia,...

Garsus lenktynininkas nukreipė žvilgsnį į „CityBee“ taranuotą pavėžėtojo automobilį: kilo įtarimų (24)

Sekmadienio paryčiais Vilnių sukrėtė skaudi avarija – girto vairuotojo vairuojamas išnuomotas...

Orai: į šalį atklys nemalonūs reiškiniai (7)

Ilgą laiką lepinę orai subjurs. Pavasaris artimiausiu metu bus vėjuotas ir vėsus, dažnai...