aA
Tikriausiai net nereikia įtikinėti, kaip šaunu yra gyventi tokioje aplinkoje, kuomet per didžiuosius dienos karščius – siestos metu, galima atitrūkti nuo kasdieninių darbų ir tiesiog nieko neveikti.
© Shutterstock nuotr.

„O kaip gi aš galiu dirbti, kai lauke taip kaitina saulė, ką, jūs manote tai nekenkia sveikatai?“, – skundžiasi ispanas, kuriam siestos metu parduotuvė yra uždaroma kelioms valandoms.

Taigi, ar kada nors susimąstėte, kad ilgos pietų pertraukos – tai net tik kelios valandos poilsio? Tai – tinginystė, kuria greitai „susergama“ ir sunkiai „pagydoma“. Tad gal ir gerai, kad mes, lietuviai, neturime siestų, tiesa?

Ilgos pietų pertraukos: UŽ

Dar vaikystėje mums mokė, jog pietų miegas – labai sveika ir yra rekomenduojama. Naiviai tuo tikėjome ir eidavome į lovytę pietų pogulio sulig darželio auklėtojos griežtais žodžiais.

Ir nors dabar jau nesame vaikai, dažnas iš mūsų pasvajojame, kaip būtų smagu, darbe, po pietų, vietoj stiprios kavos puodelio, eiti pamiegoti...bent pusvalandį ištiesti kojas ir atsipalaiduoti. Bet apie tai galime tik pasvajoti, negalime imti tiesiog ir užmigti, bent keletui minučių pietų miego. O gaila...

Miego nauda žmogui yra neabejotina. Ne paslaptis, kad gerai išsimiegojęs, pailsėjęs žmogus yra daug darbingesnis, jo dėmesys taip pat yra daug geresnis nei to, kuris naktį nemiegojo – mokėsi arba šoko iki paryčių klube. Pastebėta, kad kaip ir įtampa, taip ir miego trūkumas mūsų sveikatai daro degeneracinį poveikį.

Kalifornijos universiteto Berkelyje atliktas tyrimas parodė, kad poguliai ne tik gerina sveikatą, bet ir didina protinius gebėjimus. Tyrimo metu dalyvavo dvi grupės. Viena grupė kiekvieną dieną nusnūsdavo maždaug devyniasdešimt minučių, kita – nemiegodavo. Kaip parodė tyrimo rezultatai, tie, kurie miegojo, išlaikė žinių testus geriau, nei tie, kurie nemiegojo. Taigi, buvo nustatyta, kad miegas pagerina smegenų aktyvumą.

Dar viena iš svarbiausių priežasčių, dėl kurios Vakarų Europos karšto klimato zonoje esančios šalys, tokios kaip Italija ar Ispanija, renkasi pietų pogulį – tai Poludnicos (pusiaudienio) keliami pavojai. Jau nuo pat senų laikų Rytų Europoje sklandė įvairios legendos apie Poludnicos rūstybę, bylodamos, kad jeigu ji karštą vasaros dieną sugaus žmogų vaikščiojant lauke, smogs jam negailestingai – sukels širdies smūgį, virškinimo sutrikimus ir įvairias kitas sveikatos problemas.

Taigi, atrodo, italai ir ispanai išties pabijojo Poludnicos keliamų sveikatos pavojų. Štai kodėl dabar mes, turistai, kiekvieną kartą atvykę į Ispaniją ar Italiją matome, kaip siestos metu, dažnai po vidurdienio valgio, italai ir ispanai užveria savo didelių langų langines ir eina pietų pogulio. Gal ir mums reikėtų pasimokyti to iš jų? Nors saulė ir nekepina taip dažnai, kaip pas juos, tačiau saldaus pietų pogulio neatsisakytume, tiesa?

Yra sakoma, kad „ne viskas yra auksas, kas auksu žiba“. Gal taip yra ir su pietų poguliu? Gal išties miegas po pietų nėra jau toks nekaltas ir nekenksmingas sveikatai, kaip mums atrodo? Taip pat, dėdė miegas ugdo tinginystės jausmą, kuris gali sukelti daug įvairių problemų...

Ilgos pietų pertraukos: PRIEŠ

Manoma, kad nekalto pogulio tradicija Europoje ėmė nykti XVIII a.. Istorikų manymu tai nutiko dėl to, jog atsirado mechaniniai laikrodžiai. Dėl jų pasikeitė laiko suvokimas bei požiūris į darbą. Darbininkai pradėjo gauti valandinį, o ne vienetinį atlyginimą už atliktus darbus, dėl tos priežasties pogulis tapo vis retesniu ir retesniu reiškiniu.

Prie pogulio išnykimo kai kuriose šalyse prisidėjo ir pramonės revoliucija, nepertraukiamą darbo dieną paversdama sistema daugelyje pasaulio šalių. Visgi, kai kurios šiltesnio klimato zonų šalys, tokios kaip Ispanija ar Italija, sugebėjo atsilaikyti prieš visa tai.

Viena iš svarbiausių priežasčių, kodėl ilgos pietų miego pertraukos žmogui yra kenksmingos, tai ne tik tinginystės ugdymas, bet ir diabeto rizika. 2009 metais Glazge vykusioje diabeto draugijos konferencijoje buvo paskelbta vieno tyrimo medžiaga, kuri teigė, jog pogulio einančių žmonių tikimybė susirgti II tipo diabetu buvo 26 procentais didesnė negu dieną nemiegančių tyrimo dalyvių. Mokslininkai padarė prielaidą, kad dienos pogulis sutrikdo nakties miegą, kuris, kaip žinia, yra labai svarbus kovojant su diabetu.

Vietoj išvadų

Lietuviams, ko gero, net nėra galimybės rinktis pietų pogulio. Esame priversti nuolat dirbti ir trumputę pietų pertrauką dažniausiai išnaudojame tikrai ne tam saldžiam pietų miegui. Gal ir gerai, nes Lietuva –ne šiltesnio klimato zonoje esanti šalis, tad ir pietų pogulis, galbūt, yra visai mums nebūtinas...

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pasakoja apie slaptus bandymus su žmonėmis Rusijoje: instinktyviai dar mėginau įkvėpti (23)

Nepriklausomu informacijos kanalu „Proekt“, prie kurio darbuojasi tiriamąjį darbą dirbantys...

Bene keisčiausiame mieste pasaulyje savaitgalis kainuoja tūkstančius (9)

Bemaž pusė tūkstančio už viešbučio kambarį, šimtai už įėjimą į pramogų parką, o jame...

Pirmąją popiežiaus Pranciškaus vizito dieną – netikėtas gestas ir gausios pagyros Lietuvai (1467)

Šeštadienio vakarą baigiasi pirmoji popiežiaus Pranciškaus diena Lietuvoje. Ko gero, svarbiausiu...

Telefonai kaista: skelbiama apie didžiulį emigrantų susidomėjimą grįžti į Lietuvą (425)

Teigiama, kad tarp Jungtinėje Karalystėje (JK) gyvenančių lietuvių susidomėjimas grįžimu į...

Orai: bus šalta ir lis

Virš Skandinavijos besisukantis galingas žemo slėgio sūkurys į šalį atnešė rudenišką orą....

Nosį pasaulio čempionui sukruvinęs rusas turėjo brangiai sumokėti (10)

Anthony Joshua apgynė savo titulus, svarbiausioje bokso sunkiasvorių dvikovoje nokautavęs...

Kaune piligrimai popiežiaus lauks per naktį – vieni melsis iki ryto, kiti nakvos tiesiog prie scenos (24)

Į Lietuvą atvykęs ir Vilniaus mieste su geros valios žmonėmis susitikęs popiežius Pranciškus...

Darbuotojai pasipiktinę – atlyginimai vėluoja po pusmetį (85)

Pledus, baldinius ir kitokius audinius gaminančios bendrovės „Lanalita“ gamybinio padalinio...

Tokių Prezidento rinkimų Lietuva seniai nematė: Pakso referendumas dėl lito ir kiti nežinomieji (747)

Likus mažiau nei metams iki prezidento rinkimų, prie starto linijos rikiuojasi kandidatai. Nors per...

Ypatingą vaidmenį popiežiaus vizito metu atlikęs 14-metis: iš pradžių tuo nepatikėjau (258)

Nors popiežius Pranciškus jau išvyko nakčiai į Apaštališkąją nunciatūrą, tūkstančiai...