aA
Savo pašnekovo paklaususi, kas yra idealus darbas, išgirstu gana standartinį atsakymą: „Toks, kuriame nejauti, kaip eina laikas.“ Tačiau užklaustas, ar realiai egzistuoja idealus darbas, psichologas teigia, kad jo link, deja, galima tik artėti. Ir nors šis suvokimas išlaisvina (vadinasi, ne taip jau kvaila dirbti neidealų darbą), šiokia tokia abejonė lieka. „Verta savęs paklausti, kiek procentų mano įsivaizduojamo idealaus darbo sudaro dabartinį: 10, 30 ar 50?“ – siūlo R. Glazneris. Jei tas procentas labai mažas, derėtų susimąstyti.
Darbuotojas, nelaimingas, nedarbas, bedarbis
© Corbis

Psichoterapeutas Derekas Draperis rašo, jog yra keletas pagrindinių dalykų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį persvarstant savo karjerą. Pirmasis yra pojūtis, jog tai, ką dirbi, yra teisinga – bent jau didžiąją laiko dalį jautiesi dirbąs naudingą darbą.

Antrasis – entuziazmas. Normalu retkarčiais neturėti jėgų, tačiau po kurio laiko jos grįžta, skatindamos imtis naujų iššūkių, pažadindamos mintis. Trečiasis svarbus aspektas yra vidinė ramybė: dirbdamas pagal savo pašaukimą jautiesi esantis savo vietoje. Ketvirtasis – lengvumas. Darbas tiesiog tirpsta rankose, o jį dirbdamas jauti pakylėjimą. Kaip jaučiatės savo darbe?

Tikriausiai nesuklysiu spėdama, kad dėl daug ko abejojate. Nerimas užkrečiamas, jis persiduoda tarsi elektros srovė. Psichologiniai tyrimai rodo, kad tik 30 procentų darbuotojų nerimauja dėl to, kad bus atleisti iš darbo. Visus kitus yra apėmusi globali panika, kurios priežastis įvardyti nepaprastai sunku. Juk darbas – ne tik alga kas mėnesį, tai ir bendravimas kasdien, prasmingumo išgyvenimas. Kuris iš šių aspektų jus jaudina labiausiai?

Nors sukrėtimai priverčia susimąstyti apie tai, kas svarbiausia, perkratyti savo svajones, vis dėlto nerimas – ne pati palankiausia būsena radikaliems sprendimams priimti. Kaip atskirti, ar pareiškimas „Apsisprendžiau: imsiuosi verslo!“ yra panikos priepuolio išdava, ar tinkama išeitis iš beviltiškos padėties?

„Išoriniai sukrėtimai paaštrina tai, kas viduje brendo jau seniai“, – teigia psichologas R. Glazneris. Jis mano, jog jeigu turi planą ir jauti vidinio „kompaso“ kryptį, rodančią į tam tikrą pusę, raginančią išbandyti tam tikrus įgūdžius, profesiją ar sritį, tikėtina, kad toks sprendimas – ne blaškymasis, o žingsnis savo tikrojo kelio link.

Laukite tęsinio...

Rašyti apie darbą krizės laikais sunkoka. Svarstydama apie tai, kas yra idealus darbas, pašaukimas, saviraiška, jaučiuosi tarsi rėčiu bandyčiau semti vandenį. Juk jeigu idealus darbas neegzistuoja, gal vis dėlto protingiau pamilti tą, kurį turi? Psichologas R. Glazneris man pritaria: „Krikščioniškas požiūris yra toks: pajusk, kad Viešpačiui tą darbą dirbi, ir jį pamilsi.“ Tačiau jis perspėja, kad šventųjų tarp mūsų nedaug. Paieškojęs gali atrasti pliusų bet kuriame darbe, bet jeigu jis visiškai neatitiks tavo asmenybės, laimingas nebūsi.

„Durnius – darbą, darbas – durnių“, – štai kokia iškalbinga lietuvių tautosaka, perspėdama apie būtinybę įsisąmoninti savo pasirinkimus. Ar ieškote dabartinio savo darbo pliusų, ar pradedate viską nuo nulio, ar keičiate profesijos kryptį, paklauskite savęs, kiek sprendimas atitinka jūsų vertybes, kiek jis artimas jūsų sielai, kiek savo energijos, dvasios ir materialių išteklių galite skirti jam įgyvendinti. Praėjus tam tikram laikui, klauskite iš naujo. Gyvenimas eina.

4 KLAUSIMAI APIE PRASMĘ

Tai – klausimai, kuriuos verta sau užduoti, kai jaučiate nepasitenkinimą darbu. Yra daugybė būdų keistis – nuo naujo požiūrio iki naujos profesijos.

Kada patyrėte pasitenkinimą darbu?

Nusipieškite darbo kreivę: ant horizontaliosios ašies išvardinkite savo karjeros etapus, o vertikalėje pažymėkite savo pasitenkinimą darbu. Atkreipkite dėmesį į kreivės pakilimus. Kas juos lėmė: darbo pobūdis, žmonės, su kuriais dirbote, kompanija, kuriai atstovavote, įgūdžiai, kurių išmokote, pripažinimas, atlyginimo dydis?

Koks įvykis sunaikino jūsų meilę darbui?

Atkreipkite dėmesį į jūsų darbo kreivės nuosmukius. Ar įžvelgiate tam tikrą dėsningumą? Gal tuo metu pakeitėte darbą ar pareigas, o gal jums tiesiog viskas įkyrėjo? Kai kuriems žmonėms darbo pradžia – pats geriausias etapas, kitiems –sunkiausias, jie geriau jaučiasi jau kurį laiką padirbę ir apsipratę su situacija. Kaip yra jums? Gal jūsų neigiami jausmai susiję su specifiniu karjeros etapu, kurį jau esate išgyvenę?

Kas vyksta jūsų gyvenime ir gali turėti įtakos pasitenkinimui darbu?

Galbūt jums nepatinka, kad dėl darbo nematote savo šeimos? O gal nervina ilgas kelias į darbą ir namo? Asmeninės problemos, tokios kaip barniai šeimoje, gali trukdyti gerai jaustis darbe. Žmonės, kurių asmeninis gyvenimas klostosi sėkmingai, lengviau ištveria ir darbo problemas.

Kiek realūs jūsų reikalavimai?

Psichologai teigia, jog šiuolaikinis žmogus labai daug tikisi iš darbo. Tai nėra visai neprotinga – juk darbe praleidžiame mažiausiai pusę savo sąmoningos kasdienybės. Tačiau retas darbas ir darbdavys gali atitikti visus keliamus reikalavimus. Jei jaučiate, kad iš darbo negausite visko, ko tikitės, pabandykite paieškoti prasmės kitose savo gyvenimo srityse: bendraudami, mokydamiesi, dalyvaudami visuomeninėje veikloje.

Naujajame žurnalo „Aš ir psichologija“ numeryje skaitykite:

Tik idiotai visada laimingi
Darbas. Perkrautas
Vaikų pyktis ir jo valdymo problemos
Mokyklose – patyčių epidemija
Draugystės anatomija
Sinchroniškumas: lemtingų ženklų psichologija
Gyvenime kaip kine
Interviu su režisieriumi Georgijumi Gavrilovu.
Kokia jūsų gyvenimo stiliaus melodija?
Rekomendacijos tiems, kas pasiilgo saldaus ir ramaus miego.
Knygos, kurios mus pasirenka
Variacijos pradžios ir švenčių tema

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Gyvai / Graikijos ir Lietuvos čempionų mūšis: „Panathinaikos“ – „Žalgiris“ (193)

Penktadienio vakarą finišuoja 20-asis Eurolygos reguliariojo sezono turas. Paskutinėse jo...

Policija: nebuvo tokio įvykio kaip pagrobimas papildyta (667)

Penktadienio vakarą policijos pareigūnai sušaukė spaudos konferenciją naujienoms apie galimą...

Magistraliniame kelyje BMW taip rėžėsi į pėsčiąjį, kad iš pradžių net nebuvo aiški žuvusiojo lytis papildyta (176)

Sausio 17-osios vakarą, apie 20.05 val., Šiaulių r., magistraliniame kelyje A12, ties Domantų...

Tragiška paskutinės raupų aukos istorija: manė, kad liga jau išnaikinta, bet vėl smogė pačiu netikėčiausiu metu (22)

1978 metų vasarą viso pasaulio mokslininkai ėmė kalbėti apie grandiozinį pasiekimą, kurio...

Norite išvengti širdies ligų – privalote žinoti svarbų kraujo rodiklį: tuo pasirūpinti reikia kuo anksčiau (13)

Neseniai atlikto tyrimo autoriai pabandė atsakyti į klausimą, ar, atsižvelgiant į cholesterolio...

Dailius Dargis prabilo apie Remio ir OG Version tėvus: jie – skandalingi nusikalstamo pasaulio veikėjai (31)

Žinomas knygų apie mafiją autorius Dailius Dargis neliko abejingas ir pastaruoju metu aktualiems...

Tokio prekybininkų šou lietuvis dar nebuvo matęs: vokiečiai ten šėlsta nuo pat ankstaus ryto (22)

Šį kartą Orijus lankėsi Hamburge – viename įdomiausių ir gražiausių miestų Vokietijoje ....

Vitalija Guobė

Dieve, apsaugok nuo klasės susitikimų! (10)

Viskam yra ribos. Kai prieš Naujuosius dalyvavau klasės susitikime, visa pakylėta, šį kartą be...

Mirė mažiausias pasaulio žmogus (15)

Eidamas 28-uosius metus, mirė mažiausias pasaulio žmogus Khagendra Thapa Magaras, pranešama...

Sukritikuota Donata Virbilaitė aukcione parduoda skandalingąją suknelę: galėsite ją sudeginti! (40)

Šiemet nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos filmavimuose pasirodžiusi Donata Virbilaitė...