aA
Leidinyje „Annals of the New York Academy of Sciences“ publikuoto tyrimo autoriai nustatė, kad kandidatų į darbuotojus fizinis patrauklumas gali reikšmingai įtakoti pokalbio rezultatą: tarp naujų patrauklių ir vidutinės išvaizdos darbuotojų yra aiškus skirtumas gerų ir prastų darbo sąlygų pasiūlymo atžvilgiu.
Interviu, karjera
© Corbis/Scanpix
„Kai kas nors yra vertinamas kaip patrauklus asmuo, dažniausiai manoma, kad tam patraukliam asmeniui taip pat būdingi įvairūs socialiniai gebėjimai bei aukštesnis intelektas. Tai yra vadinama „aureolės efektu“ ir jau anksčiau nustatyta, kad nuo to iš dalies priklauso pokalbių dėl darbo rezultatas“, - sakė tyrimo autoriai Carlas Senioras ir Michaelas J.R. Butleris. Mokslininkai aureolės įtaką tyrė simuliuodami pokalbio dėl darbo scenarijų, kuomet darbdavius vaidinantiems vyrams ir moterims buvo rodomos vidutiniškai patrauklių ir labai patrauklių vyrų bei moterų, kurie, atseit, atėjo į pokalbį dėl darbo, nuotraukos.

Nustatyta, kad darbdaves vaidinusios moterys patraukliai atrodantiems kandidatams į darbo vietas skirdavo geriau vertinamus darbo pasiūlymus nei vidutiniškai atrodantiems vyrams. Moterys darbdavės taip pat geresnius darbo pasiūlymus teikdavo patraukliems vyrams nei patrauklioms moterims. Vyrai darbdaviai geresnius darbo pasiūlymus teikė abiejų lyčių patraukliai atrodantiems kandidatams ir neteikė pirmenybės nė vienai lyčiai. Bet vyrai darbdaviai, nepriklausomai nuo kandidato lyties, apskritai teikė daugiau prastų darbo pasiūlymų.

Tačiau vyrai darbdaviai nebuvo visiškai bešališki. Priimant sprendimus buvo matuojamas elektroderminis atsakas (electrodermal response – EDR) – psichofiziologinis atsakas, išmatuojamas, kuomet priimamas pasirenkamasis sprendimas. Yra manoma, kad lūkesčių EDR būna aukštesnis, kuomet priimant sprendimą svarbios emocijos. Kai vyrai darbdaviai prastus darbo pasiūlymus pateikdavo patrauklioms moterims kandidatėms, jų lūkesčio EDR labai reikšmingai padidėdavo. Faktas, kad skirtumas pastebėtas tik skiriant prastus darbo pasiūlymus, parodo, kad sprendimas dėl darbo pasiūlymo yra motyvuotas ne tarpasmenine trauka, o labiau emocijomis. Moterims darbdavėms lūkesčio EDR niekuomet reikšmingai nepadidėdavo – tai rodo, kad jos sprendimą priima kognityviniame lygmenyje.

Šis tyrimas buvo pirmasis, kurio metu panaudojant EDR buvo nustatinėjama grožio, padėties ir sekso įtaka pokalbio dėl darbo rezultatui. „Verslo požiūriu, vadovai turėtų žinoti apie savo nepagrįstas nuomones, priimant sprendimus – nesvarbu, ar tai būtų strateginiai, ar veiklos sprendimai – ir kad jie gali būti linkę į emocijas bei šališkumą“, - sakė tyrimo autoriai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Apklausė ekspertus apie Nausėdos užsienio politiką: vaizdas labai skiriasi nuo Grybauskaitės (201)

Ruošdamasi pranešimui per Metinę politologų konferenciją apie prezidento Gitano Nausėdos...

Lenkai brangina alkoholį: ar dar apsimokės važiuoti į Augustavą ir Suvalkus (104)

Kai kurie laisvo laiko turintys ir sutaupyti norintys lietuviai pastaraisiais metais įprato...

Penktadienį Lietuvoje prognozuojamas stiprus vėjas ir audra (6)

Penktadienį Lietuvoje prognozuojamas stiprus vėjas, praneša Hidrometeorologijos tarnyba.

Ko NATO gali imtis dėl Turkijos? Pašalinimas atneštų neregėtų padarinių (17)

Jeigu Šiaurės Atlanto sutarties organizacija būtų eilinis klubas, ji nedvejodama išspirtų...

Šiame Lietuvos mieste naujos statybos būstų nėra, o buto nuomai reikia laukti eilėje (165)

Ukmergė – nedidelis senas miestas Aukštaitijoje, nuo Vilniaus ir Kauno nutolęs apie 70 km. Apie...

Lietuviai statybininkai Danijoje pateko į spąstus: tapo „popieriniais milijonieriais“ (162)

Sigitas Mačiulis nėra nei milijonierius, nei verslininkas. Vyras gyvena avarinės būklės bute...

Gyvai / DELFI Premjeroje - Stano knygos pristatymas: kaip metai su vėžiu vos nesugriovė dainininko santuokos? biografinis romanas „Kodėl aš?“

Prieš daugiau nei metus vėžio diagnozę išgirdęs dainininkas Stano savo patirtį sudėjo į...

Paskelbta madingiausia 2020 m. drabužių ir interjero spalva (5)

2019 m. karaliavusiai vaiskiai koralinei spalvai tenka užleisti pozicijas kiek subtilesniam ir...

Po dešimtmetį trukusios tylos Greta Šapkaitė papasakojo apie skaudžias skyrybas, sūnų ir naują gyvenimo lapą (39)

Prieš daugiau nei dešimtmetį Lietuvos šou pasaulyje besisukusi egzotiškos išvaizdos...

Landsbergis: Skvernelis daro sau didžiulę žalą (469)

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) partijos pirmininkas Gabrielius...