aA
Juk nekalti žmonės siunčiami į kalėjimą, teroristai puola nekaltus piliečius, faktai apie nuodingas medžiagas maiste yra nuslepiami ir dar milijonas dalykų, kurie lyg ir įrodo, kad gyvenimas yra nesąžiningas, neteisingas ir žiaurus. O gal mes tik skundžiamės?
Dalai Lama
© Reuters/Scanpix
Pateiktuose pavyzdžiuose žodis „nesąžiningas“ yra žodžio „neteisingas“ sinonimu. Neteisybės atvejais visada yra įrodymų, kurie patvirtina neteisingą elgesį. Deja, labai dažnai tie, kurie skundžiasi, jog pasaulyje daug neteisybės, iš tiesų kalba apie savo jausmus. Taip yra todėl, kad trys ketvirtadaliai to, ką matome, yra už mūsų akių. Kitaip pasakius, tai yra mūsų mintyse.

Vietoj to, kad matytume pasaulį tokį, koks jis yra, mes jį matome tokį, kokiu norime ji matyti. Pavyzdžiui, Tomo vadovas paaukština kitą asmenį skyriuje. Kodėl jis nepaaukštino Tomo? „Tai taip nesąžininga“, - skundžiasi Tomas.

Jo skundimasis skamba tarsi jis ieškotų tiesos, argi ne taip? Kaip žmogus, kuris ieško nepelnytų privilegijų, atlygio ar pripažinimo, gali būti susidomėjęs teisingumu? Tokį asmenį yra apibūdinęs Samuelis Butleris: „Teisybė yra tai, kas man leidžia daryti tai, ką noriu. Neteisybė – tai, kas man neleidžia to daryti“.

Labai dažnai toks verkimas apie pasaulyje esančią neteisybę tėra skundimasis, jog gyvenimas nesiklosto taip, kaip jie to norėtų. Jie dar nesuaugo. Jų neteisybės suvokimas yra neracionalus ir remiasi vaikiškais reikalavimais ir nerealiais lūkesčiais. Jie nori grįžti į laikus, kai jie buvo kūdikiais, kadangi tada jiems užtekdavo paverkti (pasiskųsti) ir kažkas ateidavo ir išpildydavo jų norus.

Jeigu pagauname save galvojant apie pasaulio neteisybę, laikas keisti savo pažiūras. Kodėl? Nes toks požiūris yra labai neproduktyvus. Jis žlugdo mus. Skundimasis dėl to, ko neturiu, neleidžia pasiekti, ko noriu.

Antra, toks pesimistinis požiūris į pasaulį yra klaidingas ir gadina santykius. Jeigu aš piktinuosi ir pavydžiu kitų sėkmės, aš negalėsiu su jais palaikyti artimų santykių. Tai dar labiau atitolins mane nuo sėkmės.

Taigi, kaip išvengti pasinėrimo į susierzinimo, nevilties ir pavydo liūną? Kaip atsisakyti beviltiškų vaikiškų reikalavimų?

1. Pabuskite. Trinktelėkite sau per galvą ir ištarkite: „Pabusk! Gyvenimas nėra man skolingas.

Prabudimas
© Corbis

Jeigu aš nepatenkintas esama situacija, turiu prisiimti atsakomybę ir pradėti kurti gyvenimą, kurį noriu gyventi“. Vietoj to, kad ieškotumėte kažko, ką apkaltinti dėl savo nelaimės, ieškokite sprendimų.

Paklauskite savęs „Ką darau blogai? Kokios mano galimybės? Kaip galiu gauti naudos iš to, ko ieškau?“ Skundimasis tėra akligatvis. Apsisukite ir kelio ieškokite rasdami sprendimus, kurdami planus ir imdamiesi atitinkamų veiksmų.

2. Dirbkite su kitais, o ne prieš kitus.

Jeigu darbe turite tikslų ir norų – bendraukite, derėkitės ir prašykite to, ko Jums reikia tikslui pasiekti. Kalbėkite apie tai, ko norite, o ne apie tai, kas yra „teisinga“. Nepamirškite, kad „teisingumas“ yra subjektyvus, todėl pasistenkite atsižvelgti ir į kitų žmonių požiūrį. Atminkite, kad tie, su kuriais dirbate, taip pat turi siekių, norų ir teisių. Būkite pasiruošę bendradarbiauti ir ieškoti kompromisų.

Nereikalaukite to, ko norite – užsidirbkite tai. Ieškokite ne pralaimėjimas-laimėjimas situacijų, o visada ieškokite laimėjimas-laimėjimas galimybių. Padėkite kitiems pasiekti tai, ko jie nori. Tai yra atsakomybės prisiėmimas ir buvimas komandos nariu. Jeigu padėsite kitiems, jie padės jums.

3. Galvokite galva, o ne jausmais. Tie kam sekasi, visada viską apgalvoja.

Kirpėja nešasi manekeno galvą
© Reuters/Scanpix

Mes kuriame planus ir strategijas smegenimis, o ne jausmais. Jeigu atsiranda neigiamų jausmų, kovokite su jais. Tik todėl, kad bosas mane apšaukė, aš neturiu nuspręsti, jog jis ant manęs pyksta. Juk daugelis dalykų gali jam sugadinti nuotaiką. Neigiami jausmai ir mintys gali priversti mane padaryti klaidingų išvadų ir priversti be reikalo jaudintis.

Neigiamos pykčio ar baimės emocijos sustabdys progresą, o teigiamos – padės pasiekti pergalę. Pavyzdžiui, gailestingas žmogus, apšauktas vadovo, paklaus „Kas negerai, pone? Gal galiu kažkuo padėti?“ Taip galima neigiamą situaciją paversti teigiamais išgyvenimais.

4. Skaičiuokite sėkmes, o ne nusivylimus.

Kaip galiu pasinaudoti pasitaikančiomis galimybėmis, jeigu jų nepastebiu ar nesuprantu? Dejuojantys ir besiskundžiantys mato tiktai to, ko trūksta. Trūksta galimybių, trūksta „teisybės“, trūksta bendradarbiavimo. Jie niekada neišaugo iš vaikiško „teisybės“ supratimo.

Tokie žmonės vis dar atsimena, kaip mama vaikams padalindavo sausainius. Visi gaudavo po lygiai. Čia tai teisybė! Todėl jie tikisi, kad ir vadovas tolygiai paskirstys atlyginimus, neatsižvelgdamas į nuopelnus. Kai tik jie pradės skaičiuoti pasisekimus, jie pradės progresuoti.

5. Pasirinkite pirmenybes, o ne reikalavimus. Tie, kurie gyvenime nesubręsta ir reikalauja pasaulio išpildyti kiekvieną norą, labai dažnai bus priversti nusivilti ir susierzinti. Tiktai tie, kurie supranta, kad dalykai ne visada vyks taip, kaip norisi, bus ramūs ir laimingi.

Jie supranta, kad prasidės audros, siaus liepsnos ir bus tragedijų. Jie stengiasi išvengti katastrofos. Nežiūrint to, jeigu ji neišvengiama, jie susitaikys su ja, įveiks ją ir dėl to taps stipresniais.

Dalai Lamos patarimai:

Dalai Lama
© Reuters/Scanpix

Kai pralaimite, nepamirškite iš to pasimokyti.

Neleiskite mažam nesutarimui sugriauti draugystės.

Vertinkite sėkmę tuo, ką paaukojate tam, kad pasiektumėte, ko norite.

Kai tik supratote, jog suklydote, nedelsiant imkitės veiksmų klaidai ištaisyti.

Atminkite, kad didelė meilė ir dideli pasiekimai neatsiejami nuo didelės rizikos.

Atminkite, kad kartais negauti, ko norisi, yra didelė laimė. (Nes kartais gavus tai, ko labai troškai, paaiškėja esant ne tai, ko iš pradžių tikėjaisi)

Vadovaukitės trijų P taisykle: Pagarba sau, Pagarba kitiems, Prisiimk atsakomybę už savo veiksmus.

Gyvenk gerą, garbingą gyvenimą. Tada senatvėje galėsi jį prisiminti ir dar kartą juo pasimėgauti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Sunkios ligos kamuojamas Jurgis atsidūrė beviltiškoje padėtyje: nežinau, ką man reiks pasakyti savo dukrai (48)

„Laivas skęsta, bet mane išmetė pirmąjį“, – laidoje „ DELFI diena “ sakė cukriniu...

Pavojingai kaista abu Vokietijos visuomenės pakraščiai: grasinti imasi net moterims ir vaikams

Jau kuris laikas Vokietijoje dažnėja pranešimų, rodančių, jog pavojingai kaista abu visuomenės...

Gydytoja įspėja apie neatsargų vaistų vartojimą: po to žmonės patenka į reanimaciją ir niekas nebepadeda

DELFI laidoje „Sveikatos receptas“ pokalbis apie atsparumą antibiotikams — kasmet dėl šios...

Pirko rusišką lėktuvnešį, o įsigijo nesibaigiantį galvos skausmą (513)

Kaip ir daug kitų šalių, Indija nori įsigyti geriausių ginklų, kokių tik išgali nusipirkti....

Rimvydas Valatka. Lietuvos lenko pasikalbėjimas su arabų šeichu (283)

Iki šiol abejojama, kas parašė „Lenko pasikalbėjimą su lietuviu“. Bet niekas neabejoja, kad...

Kuzminskas ir Kalnietis – vieni pagrindinių „Lokomotiv“ pergalės kalvių

Iš Graikijos į Rusiją persikėlęs Mindaugas Kuzminskas sėkmingai debiutavo Vieningosios lygos...

Avarija Prienų rajone: du žmones vadavo ugniagesiai gelbėtojai (1)

Sekmadienio vakarą, apie 18.15 val., Prienų rajone, Kauno plente, Ignatavos kaimo ribose, maždaug 4...

„Žalgiris“ išliejo įtūžį: Pasvalyje iškovota didžiausia sezono pergalė (73)

Penktadienį skaudžią nesėkmę Eurolygos rungtynėse prieš Pirėjo „Olympiakos“ patyręs Kauno...

Įspėja šiukštu nemaišyti šių dažniausiai vartojamų vaistų: galima ne tik apsinuodyti, bet ir pakenkti svarbiems organams (31)

Užklupus skausmui, peršalimui ar kitiems netikėtumams, pirmiausia puolame į savo vaistinėlę. Ten...

Manto Kvedaravičiaus „Partenonas“ užvėrė „Scanoramą“ sostinėje

Sekmadienio vakarą Vilniuje kino mylėtojai rinkosi į šventinę Europos šalių kino forumo...