Pinigų klausimas dažnai yra tabu. Kartais atrodo, kad drąsiau kalbėti apie seksą, nei apie atlyginimą ar premiją Naujųjų metų proga. Siekdami kovoti su finansinėmis baimėmis, aptarkime, kaip paprašyti didesnio atlyginimo.
© Shutterstock nuotr.

1. Nebijokite!

Kodėl amerikietės prie kavos puodelio lengvai aptarinėja vyrų atlyginimus, o yra šalių, kur tai atrodo amoralu, žmogus niekada nesutiktų atskleisti šios paslapties.

Kalbėti apie savo pajamas sunku ir todėl, kad mes nesąmoningai save vertiname ir lyginame su kitais. Mažai uždirbančiam ir nepakankamai save vertinančiam žmogui tai gali būti ganėtinai skausminga. Ir priešingai, didelės pajamos gali erzinti pavyduolius, o visuomenėje, kur stipriai išreikštas nusikalstamumas, tai gali kelti pavojų. Kad ir kaip paradoksaliai skambėtų, sunkiausia aptarti pinigus būtent su tais, kurie mums juos moka.

2. Adekvačiai save įvertinkite

Pradžiai pasistenkite blaiviai įvertinti savo „vertę“, tai yra rinkoje egzistuojančius pasiūlymus. Jeigu specialistams su jūsų patirtimi ir žiniomis siūloma vidutiniškai 15 procentų daugiau nei jūs gaunate, galima prašymą grįsti taip: nuo to laiko, kai man buvo nustatytas šis atlyginimas, situacija rinkoje pasikeitė, todėl aš norėčiau, kad mano pajamos būtų prilygintos rinkos vidurkiui.

Žinoma, šioje vietoje turėtumėte pateikti faktus, todėl apsirūpinkite jūsų žodžius įrodančia informacija. Taip pat nepamirškite būti punktualūs, laikykitės nustatytų užduočių terminų, imkitės sudėtingų darbų. Kuo geriau atliksite savo kasdienį darbą, tuo logiškiau atrodys derybos dėl paaukštinimo pareigose ar atlyginimo padidinimo.

3. Teisingai pasirinkite laiką

Kaip prašyti pakelti atlyginimą? Nepakanka vien tik norėti, labai svarbu atsižvelgti į jūsų įmonės to meto finansines galimybes. Ar jūsų įmonė turi resursų, kad galėtų patenkinti jūsų prašymą? Yra keletas korektiškų momentų, kai galima susitarti dėl pakėlimo. Geriausia tai daryti įmonei palankiais laikotarpiais.

Kitas variantas – pasistenkite sužinoti, kada įmonė tvirtina biudžetą kitiems metams. Priešingu atveju vadovybė turės nenuginčijamą kozirį, esą, viskas jau patvirtinta. Specialistai pataria šį delikatų klausimą aptarti labiau į savaitės pabaigą ir antroje dienos pusėje. Tikrai nepatariama prašyti priedo atlyginimų dieną.

4. Palenkite bosą savo naudai

Stenkitės būti geranoriški, šypsokitės, patogiai atsisėskite, palaikykite su oponentu akių kontaktą. Jūsų nusiteikimas ir povyza turi transliuoti pašnekovui: jūs atėjote ne reikalauti, ne prašyti, ne maldauti, o aptarti.

5. Pagrįskite savo prašymą

Jeigu jūsų atlyginimas yra pakankamai didelis, tačiau jums vis tiek norisi daugiau, išreikškite savo pasirengimą prisiimti naujas užduotis. Darbo užmokestis didinamas priklausomai nuo verslo sąlygų ir atsižvelgiant į rezultatus. Trumpai išdėstykite, kaip visą tą laiką nuoširdžiai ir atsakingai darbuojatės, kaip tai atsiliepė jūsų skyriaus ir visos įmonės rezultatams.

O svarbiausia, nepamirškite paminėti, kokios jūsų idėjos ir projektai padės optimizuoti rezultatus ir pelną. Universali augimo formulė atrodo taip: „Aš prašau, o mainais gali suteikti papildomus privalumus“. Priešingu atveju jūsų pokalbis atrodys tarsi užgaida: noriu gauti daugiau pinigų, darydamas tą patį darbą. Pabaigai pasakykite, kokį konkrečiai atlyginimą norite gauti, tačiau nepamirškite, kad suma turi atitikti rinkoje susiklosčiusią situaciją.

6. Tiesiai iškelkite klausimą

Jeigu jūsų pateikti argumentai nepasirodė įtikinantys, paprašykite paklausti tiesiai – ką galite padaryti, kad gautumėte daugiau? Jeigu viršininkas pažadės „pagalvoti“, pasitikslinkite, kada konkrečiai galima grįžti prie šio pokalbio.

7. Atsisakymas

Surizikuoti ir negauti to, ko nori – pakankamai įprasta darbo proceso dalis. Labai retai neigiamo atsakymo priežastys būna asmeninio pobūdžio. Dar daugiau, vadovybė gerbia žmones, kurie nebijo ryžtingų žingsnių ir yra pasirengę rizikuoti. Nenuleiskite rankų. Gali būti, kad šiuo metu kompanijos galimybės tikrai yra ribotos.

Parenkite dirvą kitam „raundui“: periodiškai priminkite apie save ir savo pasiekimus, taip pat leiskite suprasti, kad tam tikras finansinis paskatinimas leistų jums padaryti dar daugiau. Nieko gėdingo, jeigu po pusmečio grįšite prie pokalbio dėl atlyginimo pakėlimo.

8. Kaip daryti nereikia

Pagrindinė ir labai dažna klaida – ateiti pas viršininką ir sakyti: „Noriu gauti daugiau, nes dabar turiu paskolą mašinai/vaikų/remontą/ambicijų“. Tai pats tiesiausias kelias į neigiamą atsakymą be teisės į apeliaciją. Dar daugiau, tai tik dar labiau pablogins jūsų situaciją įmonėje.

Viršininkui gali pasirodyti, kad jūs esate nepatenkinti savo darbu ir nenoriai jį atliekate. Tarp kitų klaidingų taktikų vertėtų paminėti šantažą („Jeigu jūs man nepakelsite atlyginimo, aš išeisiu iš darbo!“), lyginimą su kolegomis („Viktoras dirba blogiau ir mažiau už mane, tačiau gauna daugiau!“) arba užuominą apie konkurentus („O štai bendrovėje „n“ siūlo du kartus daugiau!“).

Taip pat neprašykite didesnio atlyginimo ir tuomet, kai matote, kad viršininkas prastos nuotaikos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Latvijos ekonomistas: pamirškite apie 20–30 proc. algų augimą (3)

Darbdaviai Baltijos šalyse dar puikiai pamena praėjusią finansų krizę, todėl darbuotojams...

VSD pažymose – ne tik „MG Baltic“: atskleisti kitos įtakingos verslo grupės veiksmai (15)

Neleistinus politikų ir verslo ryšius tiriantis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas...

Orai: po trumpo lietaus temperatūra pašėlusiai kils – galimas 30 laipsnių karštis (8)

Itin gražiais ir šiltais orais lepinusi gegužė nesiliaus mūsų stebinti ir toliau. Savaitės...

Odontologės įspėja: neatlikus įprastos procedūros, gresia baisios ligos ir byrantys dantys (147)

Kada paskutinį kartą jums buvo atlikta burnos higienos procedūra? Odontologės įspėja, kad...

Priverstinė emigracija į Norvegiją neatšaldė svajonės laimę kurti Lietuvoje (78)

Po studijų kelių įmonių biuruose dirbusi Vaida Juodževičiūtė metė sau iššūkį ir prieš...

Artimieji susikibo dėl nužudyto kovotojo Morkevičiaus palaikų: už urnos laikymą namuose velionio mylimajai gresia bauda

2016 metų gruodį nužudytas garsus kovotojas Rolandas Morkevičius , kuris TV žiūrovams buvo...

6 priežastys atsisakyti „Chrome“ naršyklės (162)

Naršyklė yra nepakankamai saugi, greičiau iškrauna nešiojamojo kompiuterio bateriją, perduoda...

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas užfiksuotas pikantiškoje vietoje (118)

Antradienio vakarą Druskininkų miesto meras Ričardas Malinauskas leido kartu su šimtais...

Mitais apipinti Balio paplūdimiai vilioja ir atstumia (9)

Balio salą gaubia daugybė senųjų ir modernių mitų. Vienas garsiausių – kad į šią salą...

DELFI skaitytojai atvėrė namų duris: pamatykite, kaip jie gyvena (21)

Konkursas „Interjeras, kurį sukūriau pats“ paskatino daugybę DELFI skaitytojų pasidalinti savo...