aA
Nes galite pasiekti visai ne tą rezultatą, kurio tikėjotės. Nereikia pradėti pokalbio ar pažinties šiomis frazėmis-žudikėmis, jeigu nenorite sugadinti pirmojo įspūdžio ar išprovokuoti sau pačiam netikėtos pašnekovo reakcijos.
Gerai pagalvokite, prieš pradėdami sakinį šiomis frazėmis
© Shutterstock

„Tiesą sakant…“ Ši frazė – kaip raudonas skuduras klausytojams, kadangi verčia susimąstyti: argi jūs tik dabar pradedate kalbėti tiesą? Reiškia, viskas, ką` sakėte prieš tai, buvo melas? Kai pokalbyje priduriame pratarmę ar kai ryžtamės po jau padaryto pareiškimo pridėti dar kažką, visa tai, ką kalbėjome anksčiau, nebekels pasitikėjimo. Prisiimkite atsakomybę už viską, ką sakote, vietoje to, kad pridurtumėte kokias nors papildomas frazes. Ir tada pašnekovas neturės priežasčių jumis nepasitikėti.

„Tu nepyk, bet…“ Tuo momentu, kai pašnekovas išgirs šiuos žodžius, savo viduje jis pasiruoš sulaukti įžeidimo. Frazė skamba kaip „štai dabar jau rėšiu tai rėšiu“. Jeigu jums išties reikia pakritikuoti, padarykite tai atskirai. O antra, pradėkite kalbą nuo žodžio „Aš“. Pavyzdžiui: „Aš nerimauju dėl to, kad…“ – ir paaiškinkite priežastį. Yra dar vienas delikatus būdas: „Jūs neprieštarausite, jei išsakysiu savo nuomonę?“

„Na, apskritai tai…“ Visiškai atsisakykite šitos įžangos, kuri paverčia jus žmogumi, kuris iškėlė save aukščiau visus kitus ir maloningai teikiasi bendrauti su visais tais, iš apačios. Žymiai produktyviau pasakyti kažką panašaus į: „pagal mano turimą informaciją…“ Tai palieka kitam žmogui galimybę arba pridėti kažką savo prie to, ką pasakėte, ar netgi sutikti.

„Tau tai gali skambėti kvailai…“ Po to, kai įvedėte į sakinio konstrukciją tokią negatyvią detalę kaip „kvailai“, „neteisingai“, jūs jau nebegalėsite atsiimti jos atgal. Pašnekovas jau nusiteikė laikyti jus vidutinybe. Taip pat jūs tuo pademonstruojate pasitikėjimo savimi trūkumą, ypač jei naudojate tokias frazes darbe. Šiuo atveju visi aplinkiniai ims žvelgti į jus atlaidžiai, kaip į neišmanėlį. Užduokite klausimus ir išsakykite nuomonę be įžangų, kurios sunaikins viską, ką ruošiatės pasakyti.

„Tau vertėtų…“ „Jei būčiau tavo vietoje…“ Frazės sukuria pernelyg atlaidžią atmosferą. Jūs duodate suprasti, kad esate kažkuo geresnis už pašnekovą ir jam gali susidaryti įspūdis, jog jis neturi teisės turėti savą požiūrio, ar kad jo emocijos ne tokios svarbios kaip jūsų. Geriau, jei tiesiog klausysitės, ką jums kalba, nekomentuodami. Jei norite pasakyti ką nors, jūsų manymu, naudingo, pirmiausiai paklauskite, ar žmogus neprieštarauja, kad dabar jūs kai ką pasakysite šia tema. Gavę teigiamą atsakymą, pradėkite kalbą nuo tokios frazės, kaip: „Jūs, tikriausiai, tai jau išsiaiškinote…“ arba „Į tai galima žvelgti įvairiais aspektais, tačiau, kaip nebūtų keista, man tai padėjo…“

„Na, aš manau…“ Kas nutiko jūsų nuomonei? Tai iš tiesų labai silpna pradžia kalbai pradėti dalykiniame susitikime. Iš pirmo žvilgsnio atrodo natūralu pradėti pareiškimą šia fraze, tačiau skambės ji nelabai įtikinančiai. Jūs gi nenorite tuo pasakyti, kad „Nesu tikras, bet…“? Vietoje to geriau vartoti tokias įžangines frazes kaip :Aš tikiu“, „Esu tikras, kad…“ arba „Remdamasis savo patirtimi…“

„Žinau, ką jaučiate…“ Vienas blogiausių būdų pradėti kalbą, ypač jeigu kalbatės su liūdinčiu žmogumi. Niekas negali žinoti, ką jaučia kitas žmogus, net jeigu jūs, kaip ir jis, netekote artimųjų. Geriau paklausti, ar nenorėtų žmogus pasikalbėti. Šitaip suteiksite jam galimybę išsikalbėti tiek, kiek jam šiuo momentu norisi. O paskui dar sykį delikačiai pademonstruokite palaikymą, kai visi kiti žmonės pasišalins. Pasiūlykite ką nors konkretaus, ką nors padaryti, kur nors žmogų pakvieskite ir t.t.

„Kaip aš jau minėjau anksčiau…“ Naudodami šią frazę jūs tarsi raginate nesiklausyti. Taip pat gali susidaryti įspūdis, kad bandote pretenduoti į idėją ar mintį – bet vėlgi pernelyg agresyviu būdu. Jūs, žinoma, vertas pagyrimo už puikų pasiūlymą ir nusipelnėte auditorijos pagarbos savo personai. Tačiau tokia įžanga tikrai nepadės šioje situacijoje. Bet kokiu atveju bus geriau, jeigu šioje frazėje pakeisite žodį „Kaip AŠ jau minėjau“ į „Kaip Mes jau kalbėjome“.

„Tiesiog…“, „Galėtumėte tiesiog…“ ar netgi „Aš tiesiog norėčiau žinoti…“ Tiesiog pasakykite „Ne!“ šitoms frazėms. Jos visiškai neefektyvios. Tokių frazių signalas maždaug toks: „Aš ruošiuosi pasakyti kažką svarbaus ir tuo pat metu visiškai nesiruošiu paisyti jūsų jausmų“. Geriau pradėti ne tokia agresyvia fraze kaip „norėtųsi sužinoti“. Praleiskite tą „tiesiog“ ir gausite teisę padėti galutinį tašką.

Tradicinių vertybių tinklapis „Šeima ir namai“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
4.3333

Top naujienos

Po Estijos nusikalstamo pasaulio „krikštatėvio“ nužudymo – chaosas: nieko panašaus dar nebuvo (61)

Kodėl po Estijos nusikalstamo pasaulio „krikštatėviu“ vadinamo Nikolajaus Tarankovo mirties...

Tokios krizės automobilių prekeiviai dar nematė: pirkėjų nė kvapo (67)

Dėl koronaviruso paskelbtas karantinas paralyžiavo visą Lietuvos verslą, bet automobilių prekyba...

Orai: per Lietuvą keliaus audros debesys (1)

Sekmadienį virš Rytų Žemaitija nusidrieks kontrastingas atmosferos frontas. Vakariniuose rajonuose...

Priversta saviizoliuotis iš Norvegijos grįžusi lietuvė: man aiškiai parodė, kad esu emigrantė ir antrarūšė budulė (690)

Karantinas Lietuvoje šiuo metu yra labai sušvelnintas, o nuo birželio 1 d. buvo ir išplėstas...

COVID-19 sirgęs vyras apibūdino ligos pradžią: net nejuto, kad smarkiai karščiuoja (135)

„Įprastai, kai turi temperatūros, jauti šaltkrėtį, nuovargį, o šįkart to nebuvo“, –...

Statė namą sau, bet neliko nepastebėtas didelio koncerno: lietuvio būsto idėja sulaukė pasisekimo (197)

Tomui Petrauskui – 26-eri, tačiau jis šiandien savomis rankomis stato modulinius ekologiškus...

Tragedija, pakeitusi fechtavimosi sportą: olimpinis čempionas mirė nuo lūžusios rapyros dūrio į akį (45)

Šiuolaikiniame fechtavimosi sporte traumos – didelė retenybė: kostiumai ir kaukės patikimai...

Bedarbio statusas: kaip mokėti PSD ir kokių naujų išmokų tikėtis jau netrukus (96)

Vienuoliktą karantino savaitę Užimtumo tarnyba „suskaičiavo viščiukus“. Karantininės...

Kruvinas vakaras Kroatijoje: Golubickui lūžo žandikaulis – reikalinga operacija (1)

Atnaujintas Kroatijos futbolo čempionatas itin prastai prasidėjo 20-mečiui saugui iš Lietuvos...

Paulius Jurkevičius. Kava su sviestu ir kiti klausimai daktarui (112)

Vieni jį dievina. Kiti keiksnoja. Vieni giria jo profesijos išmanymą. Kiti be gailesčio...

|Maža didelių žinių kaina