aA
„Pasakysiu auklėtojai, pasakysiu mokytojai...“ – kadaise šie žodžiai dažną mūsų lydėdavo bene kasdien. Ir nors darželio, mokyklos laikai greitai nusirito į praeitį, noras padėti nubausti blogiukus ir už tai sulaukti saldainio ar pagyrimo išliko. Tiesa, vietoj auklėtojų ir mokytojų atsirado viršininkai, šie gąsdinantys žodžiai garsiai nebeištariami, o saldainius pakeitė priedai prie atlyginimų, nemokamos kelionės į užsienį, sporto klubų abonementai arba... minkštesnės kėdės.
Bendradarbiai
Bendradarbiai
© Corbis
„Geniukų“ populiacija

Juos vadina „geniukais“, „stukačiais“ arba tiesiog skundikais. Kažin, ar daug būtų galima rasti įmonių, valstybės įstaigų, kuriose į vadovo duris nestuksentų net apie menkiausias bendradarbių klaidas ir prasižengimus nerimstantys pranešti pirštai, kabinetuose iš už kompiuterių ekranų nekyšotų ištemptos ausys, o išplėstos akys nelakstytų į šalis ir nesistengtų visko pamatyti.

„Geniukų“ populiacija klestėjo visais laikais, tačiau dabar ypač klesti, nes kiekviena darbo kėdė tapo labai brangi.

Jie puikiai moka sukurti uoliai dirbančių ir nepakeičiamų darbuotojų įvaizdį, tačiau atpažinti „geniukus“ ne visada paprasta – dažnai aštrų snapą slepia saldi šypsena ir begalinis noras įsiteikti ir padėti.

Ne kas kitas, o jie pirmieji suskumba guosti nuskriaustuosius ir keiksnoti valdžią atsargiai tampydami už liežuvio ir laukdami, kol atvirumo akimirką tariamu nuoširdumu patikėjęs, vadovybe arba darbo sąlygomis nepatenkintas ir nusivylęs bendradarbis leptels savo tiesą.

Tuk tuk tuk – ir durys atsiveria

„Mūsų įmonėje skundimas toleruojamas ir skatinamas, – prisipažįsta vienoje transporto įmonėje vadybininke dirbanti L. J. – Už tai mokami nemenki priedai, perleidžiami turtingesni klientai, išperkami abonementai į sporto klubus. Darbuotojai vertinami ne pagal sugebėjimus, atliktų darbų kokybę ir įmonei nešamą pelną, bet skundimą – kuo daugiau iššniukštinėji ir praneši vadovybei, tuo labiau vertinamas esi.“

L. J. sako, kad kiekviename jų įmonės skyriuje yra po keletą pakalikų, kurie naudodamiesi vidiniu tinklu arba akis į akį skuba pranešti vadovams visas naujienas. Įmonėje stebimas susirašinėjimas elektroniniu paštu, klausomasi pokalbių telefonu.

Dėl noro kuo daugiau sužinoti dažnai nutinka netgi komiškų situacijų.

„Štai pradedi kalbėti telefonu ir matai, kaip šalimais dirbanti bendradarbė nustoja tarškinti klaviatūrą ir atsargiai keldamasi nuo kėdės kaip žirafa ištempia kaklą, – juokiasi L. J.

Tačiau tai tampa nebe juokinga, kai viskas kartojasi diena dienon.

„Apsimeti, kad nieko nematai, nežinai, ir dirbi toliau – juk nieko nebepakeisi“, – matyt, ne ji viena taip bando nusiraminti ir išlaukti sunkųjį laikotarpį. Nors turi puikų išsilavinimą ir daug patirties, išeiti dirbti kitur ji kol kas nedrįsta: "Visur tai vyksta...“

Beveik dvylika metų valstybės tarnyboje išdirbęs A. P. juokauja, kad jeigu nori darbe būti pastebėtas ir įvertintas, kišenėje turi nešiotis muilo. Jo manymu, padlaižiaujama ir skundžiama dėl keleto priežasčių: noro būti reikalingam, nukreipti nuo savęs dėmesį (iš baimės patiems būti apskųstiems), užkopti karjeros laiptais arba... išsaugoti darbą.

„Ne kartą nauji darbuotojai yra prasitarę, kad jų paprasčiausiai paprašoma papasakoti, ką girdėjo ir matė, o jie bijodami likti bedarbiais net nespėję apšilti kojų priversti imtis skundiko vaidmens“, - pasakojo pašnekovas

A. P. pasakoja savo kailiu išbandęs, kaip greitai veikia slapto informavimo sistema, – tiesiog kartą po darbo kavinėje su bendradarbiais gerdamas alų mestelėjo juokelį apie valdžią, o ryte jau buvo iškviestas pasiaiškinti.

Jo draugą bendradarbį išmokyti paklusnumo sumanęs viršininkas išsitraukė popieriaus lapą ir pažodžiui ėmė skaityti viską, ką šis kada nors nelabai tinkamo buvo pasakęs apie valdžią.

„Skundikai – tai išrinktųjų kasta, jiems daug kas leidžiama ir atleidžiama. Patekti skundiko nemalonėn yra tas pats, kaip viršininko – juk vadovas klausys sau ištikimo žmogaus, be to, prieiti prie jo ne visi mirtingieji gali“, - sakė pašnekovas. 

Noras išsaugoti darbą ne vieną priverčia tylėti ir prisitaikyti.

Mažmenine prekyba užsiimančioje bendrovėje nuo pat įkūrimo dirbanti T. M. bando skaičiuoti, kiek žmonių dėl vidinių intrigų turėjo palikti darbą ir išeiti kitur. Nors bendrovė nedidelė, paskalos ir skundimas vešėte veši.

„Aš neskundžiu – tik pasakau, kad žinotų“, – šie netyčia vienai darbuotojai išsprūdę žodžiai priverčia kitus nuolat galvoti, kaip elgtis, ką ir kaip sakyti.

Tačiau T. M. liūdina ne tik tai: „Vadovybė į mus, paprastus darbuotojus, žiūri iš aukšto – tarsi suteiktų mums malonę leisdama dirbti, pasisveikinus neretai net nesivargina atsakyti. Ar gali tada jaustis visaverčiu žmogumi?“

Nuolatinis sekimas, darbe tvyranti įtampa, baimė netgi poilsio pertraukėlių metu atsipalaiduoti ir laisvai bendrauti ima atsiliepti ne tik darbo kokybei, bet ir sveikatai. Raminamaisiais pakvimpa ir namai, ir darbo vietos. Tad gal naudingiau tapti „geniuku“?

Ar visi vadovai mėgsta „geniukus“?

Jau daug metų vienoje valstybės įstaigoje skyriaus viršininku dirbančio E. B. nuomone, viskas priklauso nuo paties vadovo – kiek jam, kaip žmogui, priimtinas skundimas ir padlaižiavimas: „Nuo  vadovavimo pradžios darbuotojams parodžiau, kad į asmeninio pobūdžio skundus nereaguosiu, taigi šiuo metu su tokio pobūdžio skundais nesusiduriu, nors bandymų būta.“

Kad nenukentėtų darbo kokybė ir vidinė atmosfera, jis pagal galimybes kabinetuose susodino gerai sutariančius darbuotojus, taigi ir noro skųsti nebeliko.

„Būna – ateina pas mane darbuotojai ir pasako, kas ir kur prisidirbo“, – pasakoja vienos siuvimo įmonės administratorė R. B. Ji išklauso tik su darbu susijusius skundus, bet iš karto nepuola nei aiškintis, nei bausti – laukia, kol pats žmogus ateis ir prisipažins.

Tiesa, prisipažinti, kad sugadino audinį ar darbo metu palikęs įjungtus įrenginius neva į tualetą išėjo geram pusvalandžiui, ne kiekvienas išdrįsta. Tik tada prasikaltęs darbuotojas kviečiamas pokalbiui ir sumažinama už gerą darbą mėnesio pabaigoje mokama priemoka. Padlaižiavimo R. B. netoleruoja. Tačiau ar daug tokių vadovų?

Avalyne ir buities reikmenimis prekiaujančių įmonių savininkai A. A. ir J. G. griežti: skundikai – tai pirmieji kandidatai būti atleisti iš darbo.

„Geniukų“ globėjai apie skundimą kalbėti nelinkę...

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Loreta Graužinienė paskelbė grįžtanti į politiką (399)

Buvusi „darbietė“ Loreta Graužinienė pasiryžo grįžti į politiką, ir kaip nepriklausoma...

Vairuotojų laukia dar vienas pokytis: techninės apžiūros kainos turėtų didėti (125)

Pavasario pradžioje Susisiekimo ministerija siūlė, kad nuo birželio 1 d. techninės apžiūros...

Vairuotojus įsiutino remontuojamos gatvės ruožas: pravažiavus greičiau galima sukti tiesiai į servisą

Su „ Kas vyksta Kaune “ redakcija susisiekęs kaunietis atkreipė dėmesį, jog Jonavos gatvėje,...

Pentagonas griežtina toną dėl Rusijos: jei tai tiesa, imsimės veiksmų (324)

Pentagono aukščiausio rango pareigūnai ketvirtadienį pažadėjo „imtis veiksmų“, jei JAV...

Rūdis bandysianti nušveisti rinktinė buriasi Palangoje (2)

Tradiciniu laiku ir tradicinėje vietoje – penktadienį Lietuvos krepšinio rinktinė kaip visuomet...

Partijų reitinguose pokyčiai: LVŽS aplenkė konservatorius (616)

Iki Seimo rinkimų likus trims mėnesiams, partijų reitingų lentelėje – lyderių rokiruotė.

Darbo partija prieš rinkimus gaus nemenką sumą? VRK priėmė sprendimą dėl 1,8 mln. eurų (76)

Vyriausioji rinkimų komisija ( VRK ) penktadienį priėmė sprendimą, kuriuo Darbo partijai (DP)...

Kaltė neleidžia atostogauti be vaikų? Psichologės įžvalgos pakeis jūsų nusistatymą (1)

Daugelis tėvų sutinka, kad dažnai po atostogų su vaikais, reikia dar vienų atostogų. Bet ne visi...

„PayPal“ nutraukia paslaugų teikimą Rusijoje

Tarptautinė atsiskaitymų platforma „ PayPal “ nutraukia paslaugų teikimą klientams Rusijoje...

Paviešino skundą EK dėl neteisėto valstybės pagalbos teikimo Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai (34)

Interneto žiniasklaidos asociacija ir UAB „All Media Lithuania“ viešina skundo, pateikto prieš...

|Maža didelių žinių kaina