aA
Jei nedarbo šešėlis aplenkė jus ir jūsų šeimą – tikra sėkmė. Kiekvieno mūsų aplinkoje yra žmonių, pastaruoju metu netekusių darbo. Daugumai dirbančiųjų, išsaugojusių darbo vietą, mažėjo darbo užmokestis, o apie kitas motyvavimo priemones apskritai teko pamiršti. Tačiau nepieškime visko tik tamsiomis spalvomis – išeičių įmanoma ir privaloma rasti.
Darbas
© Corbis/Scanpix

Dar pernai didžiausio populiarumo knygos mus mokė kaip grupuoti darbus į A, B, C ir D kvadratus, kaip dirbti 110% efektyvumu, plėsti įtakos zoną bei imtis iniciatyvos. Šiandien, deja, iš tokių patarimų maža naudos. Nebent turite užsilikusį „Ferarį“, kurį galėtumėte parduoti. Nebėra jokios prasmės mokytis neatidėliojant atlikti bjauriausius darbus (kaip mokė B.Tracy knygoje „Eat that frog“) – 16 procentų darbingo amžiaus žmonių, pasak SEB banko prognozės, 2010 metais to darbo apskritai neturės.

Bet ne viskas taip beviltiška, kaip kartais gali atrodyti. Kiekvieną 2009 metų ketvirtį Lietuvoje yra apie 6000 laisvų darbo vietų. Mažai, numosite ranka? O juk Jums tereikia vienos – tad tiesiog privalote pabandyti ją gauti!

Pasiruošimas pateikti save

„Ką čia ruoštis – nusiuntei CV ir lauki, kol paskambins..“ – pasakys dauguma. Taip, taip daro dauguma, tačiau privalai būti geresnis, nei dauguma, jei nori geresnio rezultato, nei dauguma. Išsilavinimo įgijimas, persikvalifikavimas yra geri, tačiau ilgai užtrunkantys ir daug kainuojantys būdai. Netekus darbo ne laikas tuo užsiimti (tačiau, kaip sako patarlė, ir niekada nevėlu). „Pasigerinti CV“ galima keliais greitesniais ir pigesniais būdais.

1. Sužinokite apie save patys

Gyvenimo aprašymą gavęs darbdavys ar personalo atrankos įmonė būtinai pasidomės jumis internete. Šį testą galima atlikti ir pačiam – tiesiog įveskite savo vardą bei pavardę paieškos sistemoje. Nustebsite, kiek apie jus ten galima rasti! Nuo mokyklos, universiteto baigimo žinių, iki dalyvavimo šachmatų turnyre įrašų. Nepatingėkite į paieškos laukelį įvesti ir savo telefono numerį ar el. pašto adresą, nurodytą CV. Galbūt juos taip pat nurodėte kažką pirkdami, parduodami, arba ieškodami draugijos vakarui? Visa tai galimam darbdaviui padeda susidaryti nuomonę apie jus – tad geriau ją žinoti iš anksto.

2. Pakoreguokite tai, ką sužinojote

Ne, nereikia rašyti laiškų Sergejui Brinui (vienam Google vadovų) su prašymu pašalinti paieškos rezultatus iš paieškos sistemų. Pirmiausia – jis žmogus užsiėmęs, o antra – rezultatai ten atsiduria be jo pagalbos. Juos sukuriame mes patys, tad ir „išimti“ juos taip pat galime patys. Be gailesčio trinkite netikusius pasisakymus forumuose ar straipsnių komentaruose, bet kokią neigiamą atspalvį turinčią informaciją, nederamas nuotraukas, narystes svetainėse, skelbimus ir t.t. Nors patyrę personalo specialistai šią informaciją net ir po pašalinimo gali atrasti, tačiau 90% atvejų jos nieks neieškos, jei užuominos į ją nepateiks paieškos sistemos.

3. Susikurkite norimą savąjį AŠ

Jaunystės šėliones su draugais, ksenofobiškus komentarus ar narystę nepadorių pažinčių svetainėje paslėpėte. O gal nieko panašaus niekada ir neturėjote. O jei jūsų apskritai nėra internete? Ieškant Jūsų, parodomi tik dešimtis kita jūsų bendrapavardžių – kas tada, puiku? Ne, ne viskas gerai. Juk mes siekiame būti geresni, nei šimtas kitų, kurie taip pat nori jūsų nusižiūrėtos darbo vietos.

Kaip šunų ar kaimo moterų skriaudėjai gali tapti matomi internete, taip ir bet kas kitas. Priklausomai nuo to, ko norite pasiekti, tapkite matomi toje srityje. Jei norite dirbti apsaugoje – užsiregistruokite ir aktyviai reikškitės kultūrizmo ar kovos menų svetainėse. Jei jūsų sritis finansai – komentuokite rimtus specializuotų žurnalų straipsnius, dalyvaukite specializuotų svetainių diskusijose. Teisininkai jų turi. Automobilistai turi. Mokytojai, kariai, žurnalistai.

Laiko neturėjimas – blogas pasiteisinimas. Darbdaviui tai greičiau reiškia, jog savo gyvenimo aprašyme meluojate, rašydamas „esu komunikabilus, mano profesija yra ir mano hobis“ ar pan. Galų gale, juk deklaruojate „gerus darbo kompiuteriu įgūdžius“!

4. Sukurkite savo prisistatymo puslapį

Šis patarimas siejasi su antruoju. Daugybė žmonių turi savo puslapius socialiniuose tinkluose (pavyzdžiui „Facebook“). Net Lietuvos Vyriausybė tokį turi – vadinasi jį susikurti tikrai negali būti sudėtinga. Kaip jau minėjau, reikia būti atsargiam, pateikiant informaciją apie save internete. Jūsų draugai baikeriai ar keli šimtai nepilnamečių mergaičių jūsų „Facebook“ paskyroje (profile – angl.) gali gerokai sugadinti įvaizdį. Tuo tarpu buvę ar esami bendradarbiai, pripažinti jūsų srities profesionalai, jų ir jūsų pastebėjimai „į temą“ – jį sustiprinti. „Linked-in“ socialinis tinklas jungia žmones pagal profesijas.

Jei čia išplėtosite žinomų draugų tinklą, tai bus geriausias jūsų profesionalumo ir komunikabilumo įrodymas. O jei į „draugus“ pavyks įtraukti įmonės, kurioje norite dirbti, darbuotojų, bus tiesiog nuostabu. Tačiau visuomet jauskime saiką – daugiau nei keli šimtai kontaktų gali reikšti, kad esate paviršutiniškas, bei nesustiprins jūsų įvaizdžio kaip tikimasi. Perfrazavus R.Dekartą – „Aš „online“ – vadinasi, aš esu“

5. Pagerinkite CV

Sunkmetis ne tik sumažino jūsų pajamas, bet ir kitus privertė mažinti kainas. Ypač tai pasijuto mokymų sektoriuje. Jei anksčiau seminaro neįsivaizdavai be kelių šimtų litų išlaidų, tai šiandien paskaitoje-seminare gali sudalyvauti vos už 40. Pusės dienos mokymai – 200 litų.

Išlaidos, be abejo - bet ne tūkstantinės. O dalyvio sertifikate jos nenurodomos. Tarkim darbo ieškančiam pardavimo vadybininkui dalyvavimas pardavimų mokymo seminare ne tik leis pasitobulinti, papuoš CV, bet ir darbdaviui parodys, kad jūs „laikot ranką ant pulso“ ir nestovit vietoje, nors laikinai ir neturite darbo. Iškalbos, viešo kalbėjimo, savimotyvacijos, vadovavimo paskaitos ir seminarai – tik rinkis.

Savęs pateikimas

Atlikę šiuos nesudėtingus namų darbus, patobulinę gyvenimo aprašymą, esame pasiruošę pulti į darbo medžioklę. Neaiškinsime, pagal kokias raštvedybos taisykles rašyti CV ar motyvacinį laišką – nors tai turi reikšmę, tačiau ne tokią didelę, kokią turi pati jų rašymo kultūra bei idėja.

Svarbu suvokti pamatinį principą – „kitoje pusėje“ jūsų laišką bei gyvenimo aprašymą skaitys žmogus. Tą žmogų (nesvarbu, ar tai samdytas personalo atrankos įmonės konsultantas, ar pats įmonės vadovas) reikia įtikinti, kad Jūs – jų ieškomas kandidatas. Nepakanka šaltai ir abejingai išdėstyti gyvenimo faktus, atskiestus kiekvieno kito kandidato laiške sutinkamomis „klišėmis“.

Reikia parodyti, kad Jums iš tiesų rūpi darbas būtent toje įmonėje. Pasidomėkite ja – atlikite dar vienus namų darbus. Įmonės misija, vizija ar tikslai gali netikėtai sutapti su jūsiškiais – paminėkite tai laiške. Turite patirties dirbti su Rusijos partneriais – o įmonė eksportuoja į Rusiją? Nuostabu! Įmonėje įdiegta ISO 9001? Jūsų ankstesnėje darbovietėje taip pat tokia buvo? Jūs tinkat!

Išsiuntėte pribloškiamą CV. Jūsų negali nepakviesti į pokalbį – bent taip privalote galvoti. Ir sunkiai dirbti, kad laukiamas pokalbis iš tiesų padėtų tašką jūsų naujoje darbo sutartyje. Štai čia vėl galite kreiptis pagalbos į „sėkmės mokytojus“, kurių biblioterapinės knygos padės įsivaizduoti, patirti ir pasiruošti būsimam stresą sukeliančiam pokalbiui. Kaip įgyti draugų, padaryti įtaką žmonėm, atskleisti savo, sėkmės lydimo žmogaus, 7 įpročius. Darbo medžioklėje laimi stipriausias ir geriausiai pasiruošęs. Darbo yra – tik reikia jį „sumedžioti“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Landsbergis: Lietuva prarado Meką taip ir nesupratusi, ką iš tikrųjų turėjo (107)

Trečiadienį mirė vienas garsiausių lietuvių kilmės kino menininkų Jonas Mekas . Jam buvo 96-eri.

Andrius Užkalnis. Išaiškėjo, ką Užkalnis iš tikrųjų veikia JAV ir ką liepia dirbti jums (115)

Pamatėte nuotrauką ir žinote, kodėl iš tikrųjų taip ilgai ir dažnai būnu Amerikoje....

Rusija viešai pademonstravo raketą, galinčią sužlugdyti ginkluotės sutartį su JAV (5)

Rusija trečiadienį pademonstravo raketų sistemą, anot Vašingtono, pažeidžiančią svarbą...

Dainiaus Sinkevičiaus filmo „Pravieniškių mafija“ premjera (36)

Visą Lietuvą sudrebinusios ir kalėjimų sistemos tamsiąją pusę atskleidusios ir jau betseleriu...

Įtampa Vilniaus daugiabutyje: kaimynui pradėjus remontą – pradėjo griūti visas namas (159)

Nenori susipykti su kaimynu, nepradėk remonto, – sako žmonės. Vieno Vilniaus daugiabučio...

Kelionės tikslas – Jordanija: turistų neišlepinti vietiniai atostogas paverčia tobulomis (37)

Prieš pradėdamas norėčiau įspėti – jei Jūs esate poilsį paplūdimyje mėgstantis turistas,...

Rusijos grėsmių akivaizdoje – svarbus iššūkis Lietuvai: ekspertai įvardijo, koks žingsnis būtų pražūtingas (492)

Kas turi dar įvykti, kad lietuviai nebesiilgėtų Sovietų Sąjungos? Kuri šalis mums atrodo pati...

Statistikos analitikų prognozė „Žalgiriui“ negailestinga (8)

Eurolygos partneris eurohoops.net paskelbė prognozę, kaip atrodys galutinė turnyro lentelė po...

Iš „Eurovizijos“ atrankų pasitraukusiam Sashai Song gresia tūkstantinė bauda (11)

Trečiadienio vakarą LRT televizijoje filmuojant dar vieną „Eurovizijos“ atrankų laidą...

Kuzminskas – apie mūšio su „Žalgiriu“ svarbą, norą pasirodyti ir Kurtinaitį Eurolygoje specialiai Krepšinis.lt iš Milano (7)

Milano „Olimpia Armani“ ekipos puolėjas Mindaugas Kuzminskas Eurolygos rungtynių su Kauno...