Sako, tai visai nesudėtinga. Kaip pagrindas panaudotas metodologiškai klaidingas teiginys „reikia tiesiog būti“. O vėliau prasideda svarstymai apie tai, kad projekto sėkmei būtina skirti 5-10 gyvenimo metų. Ir ką, manote, tai „paprasta“? Strateginiame planavime, kaip ir žaidžiant šachmatais, yra sąvoka „neteisinga pradžia“. Tai štai, šis paprastumas yra sudėtingesnis už aukštąją matematiką.
Žmonės
© Corbis
Nieko nėra paprasto. Tačiau galima pasistengti viską suprasti, ištirti, išmokti. Kaip sakė Mopasanas, gyvenimas ne toks paprastas, kaip atrodo, bet ir ne toks sudėtingas, kaip žmonės mano.

Išsiaiškinkime papunkčiui.

1. Būti tinkamoje vietoje

Esmė tame, kad jums tinkamų vietų žemėje nėra tiek jau daug. Žmonių bendruomenei būdingas įsivaizdavimas, kad be jų – kaip be rankų. Bet tai – absoliučiai klaidingas įsivaizdavimas. Žmonės susirinko kažkokioje, jų manymu, tinkamoje vietoje, išsikepė pyragą ir be jokio vargo suvalgys jį jums nepadedant, nepalikdami jums nė trupinėlio. Nes tai – jų darbas, jų žinios, jų patirtis, o dalintis su konkurentais niekas nesiruošia.

Tokios verslo taisyklės: kiekvienas už save. Tai – pirma. Antra – svarba komandoje. Atsirasti reikiamoje vietoje būtent tuo metu, kai renkama komanda – rečiausia galimybė, kurios svarbą suvokia kiekvienas 20 metų ribą peržengęs žmogus.

Aiškus pavyzdys. Po universiteto baigimo mane išlydėjo sakydami: „Linkime jums patekti į gerą laboratoriją, kur žmonės užsiima rimtais tyrimais“. Bet nepavyko, kitaip būčiau tapęs fiziku.

Kas galėjo numatyti pertvarką? Kas skaičiavo, kiek mokslinių karjerų sužlugdyta? Kiek profesionalų emigravo? Žmonės savo komandos ir valstybės nepalieka be priežasties, arkliai ne iš gero gyvenimo prunkščia.

2. Tinkamu laiku: kas nesuspėjo – tas pavėlavo

Kai kuriamas strateginis planas, viskas vyksta be galo konfidencialiai, apie tai netgi nesužinosite. Pinigai mėgsta tylą, o dideli pinigai – visišką tylą. Ir kai reikalas jau būna organizuotas, etatai išdalinti, viskas veikia, pinigai pradeda tekėti, atsiranda reklama – visi apie tai sužino, bet į pinigų dalijimosi traukinį jau pavėluota.

Atėjote į dalijimosi pabaigą – tai ir stokite į socialinės eilės galą. Visiškai nereikia genialumo, kad suprastumėte: karjerą galima susikurti tik tuo atveju, jei stovite ties veiklos ištakomis. Kuomet įmonė išvysto gamybinius pajėgumus, atitinkančius strateginį planą, toje kompanijoje naujos karjeros galimybių praktiškai nebelieka, nes vertikali rotacija būna be galo lėta.

Pavyzdys. Kad ir koks bebūtumėte genialus, su neprilygstamu išsilavinimu ir patirtimi, nekvailas vadovas teiks pirmenybę savam, patikrintam žmogui, o ne atsitiktiniam praeiviui. Visada reikia prisiminti, kad egzistuoja įdirbio veiksnys. Ir reikia tiesiog nesveikai pasitikėti savimi, kad manytum, jog dėl jūsų bus pastumtas žmogus, su kuriuo vadovas dirba jau daugelį metų.

Kiekvieno vadovo problema: žmonių reikia, bet konkrečiai JŪS – ne. Dialektiškai prieštaringos metodikos „kadrai lemia viską“ ir „nepakeičiamų nėra“ byloja apie tai, kad teisybė yra kažkur per vidurį ir šio aukso vidurio reikia ieškoti kiekviename projekte, kiekviename hierarchijos kopėčių pakopoje, kiekvieną darbo dieną.

Kai kuriems labai pasiseka. Randa. O kad sėkmė nebūtų atsitiktinė, būtina sisteminė analizė ir sintezė – reikia žinoti teoriją. Kaip vadovai užmeta tinklus, sijoja duomenų bazes, ieškodami tos auksinės žuvelės – pavaldinio, taip ir auksinės žuvelės ieško savo vadovų, toks yra komandos sudarymo reikalavimas.

Galite būti puikus specialistas, bet jūsų laikas praėjo, jūs tiesiog per senas bendradarbiauti naujame stambiame projekte. Deja! Suvokimas „jaunystė > senatvė“ yra tiesiog proporcingas strateginių planų užmojams.

3. Tinkamos „kokybės“

Galite būti puikus specialistas, bet būtent toje projekto vystymo fazėje jūsų sugebėjimai nereikalingi. Ir ką tuomet daryti? Metų metus laukti tinkamos „kokybės“? O pasaulis, kiek mes suprantame, yra materialus: pinigų reikia šiandien, dabar ir kasdien. Taigi, kartojame, ką daryti? Vadovų atsakymas/atsisakymas skamba taip: „Netinka“.

Pasižiūrėkite, kokios vyksta peštynės didžiajame versle, kai prasideda pyrago dalyboms. Už šimtą eurų jums gali nukapoti visas bent kiek išsikišusias kūno dalis. O jūs ką, manote, kad rimta kalba vyksta tik dalinantis kažkokį nelaimingą šimtą eurų? Prisiminkite posakį „laikas - pinigai“ ir suprasite, kad žmonės kovoja už gyvenimo laiką, už praleistas galimybes, už prarastą darbo laiką ir dėl to negautą pelną, už prisiimtų įsipareigojimų nevykdymą.

Vienos vadovybės grandinės grandies trūkimas reiškia, kad visa komanda ir jų šeimos lieka be atlyginimo. Laikas! Kaip žinia, net ir dievai nesugeba jo suvaldyti. Jums to neatleis. Štai ir susimąstykite apie savo verslo įvaizdį. Klestėjimas turi daug auklių. Kiekvienas jūsų sėkmingas žingsnis – jūsų aktyvas, nesėkmė – pasyvas, o jų balansas nurodo jūsų vietą hierarchijos kopėčiose.

Vykdant rimtus projektus jus patikrins iki paskutinio plaukelio. Ir visai gali būti, kad nesate kaltas, kad ankstesnis jūsų projektas neišdegė – tai nieko nedomina, svarbiausia – kad dalyvavote nevykusiame projekte.

O dabar ,jei įsivaizduosime, kad kiekviena iš šių trijų sąvokų yra problemų plokštuma, tai sudėtinė užduotis taps trimate. Ir kiek kartų per konsultacijas, besinagrinėjant klausimą, dėl ko projektas nesiseka taip, kaip suplanuota, susidurta su tokia problema. Ekspertų įvertinimas rodo, kad viskas buvo padaryta teisingai, pasirinktas geras išėjimo į rinką momentas, organizacija nepriekaištinga, personalo atranka puiki, technologijos šiuolaikiškiausios, o nepavyko.

Gal dėl to, kad žvaigždės ne taip išsidėstė, o gal dėl to, kad dolerio kursas smarkiai krito. Kaip žinia, visi gudrūs pasakyti „O gi reikėjo žinoti!“. Ilfo ir Petrovo romane „Aukso veršis“ į klausimą „Kas gi žinojo, kad įvyks revoliucija?“, Ostapas atsakė taip pat.

Ir mes suprantame, kad tai satyriškas kūrinys, mums juokinga, nes tai buvo susiję ne su mūsų asmeniniu gyvenimu. Tačiau realybės šou parodo, kad komedija – tai atidėta tragedija, o pinigai yra pats gyvybės pagrindas, pats oras, kuriuo mes kvėpuojame – ir su savo gyvybe niekas nejuokauja, nes tai tiesiog nėra juokingas dalykas.

Norint patekti į profesionalų komandą – juolab, įkūrėjų komandą – turite turėti idėjų, investicinio kapitalo, valdymo patirties, specializuotą, konkrečiai tame projekte reikalingą išsilavinimą, jaunystę – potencialą dirbti ir kurti, patrauklią išvaizdą ir daug įvairių kitų savybių bei dalykų.

Ir reikia pasakyti, kad tokių žmonių yra daug. Bet nenusišypsojo jums sėkmė, „žvaigždės taip nulėmė“. Galima tik užjausti ir skėstelėti rankomis. Po svetimu skruostu esantis dantis, kaip žinia, neskauda. Ką mes matome?

Idėjos amortizuojasi, kapitalas tirpsta tiesiog akyse, patirtis pasensta, išsilavinimas niveliuojasi. Parodykite man tokį žmogų, kuriam rūpi jūsų problemos. Kam to reikia? Tėčiui, mamai, dėdei? Galbūt. O jei jie patys ničnieko nenutuokia?

Skaitome straipsnio komentarus: nieko nesupratau, nesąmonė kažkokia! Atkreipkime dėmesį į priežasties-pasekmės ryšį. Tai, ko žmogus nesupranta, jam atrodo nesąmonė – visiškai teisingai. Bet pagalvokite, kas švaistys savo gyvenimo laiką, savo pinigus ir pastangas tam, kad paaiškintų žmogui apie ką kalbama, kad jam kažkoks projektas, kažkokia idėja įgytų prasmę? Nerasite tokio žmogaus, kad ir kokios iš prigimties gražios bebūtų jūsų akys, apsiesime be iliuzijų.

Atlikite eksperimentą: padėkite priešais save tuščią popieriaus lapą, paimkite rašiklį ir išdėstykite ką nors protingo, o vėliau bent jau prieš namiškiams paviešinkite savo „genialųjį“ projektą. Kiekviena tezė yra susijusi su veiksmu, ištekliais, laiku ir žiniomis, todėl jūsų skrydžio į Marsą idėja neišlaikys bet kokios kritikos. Sako, pristatymas – geriausias mokytojas.

Prisimenant genialųjį Ilfo ir Petrovo romaną, pabaigsime tokiu teiginiu: skęstančiųjų gelbėjimas – pačių skęstančiųjų reikalas. Ponai, viską teks daryti savo rankomis, smegenimis ir širdimi.

Prisiminkite, žmogus vertina savo ir tik savo darbą, nes iš šalies bet koks darbas ATRODO niekinis. O štai kai tam darbui skirsite savo širdį, protą, pastangas, pradėsite gerbti ir kitų darbą bei vertinti galimybę, kuomet įvertinus projekto specifiką kreipiamasi į jus su pasiūlymu bendradarbiauti. Kiekvienas turi sugebėti sau pasikloti ir išmiegoti. Tai ir etiška, ir nebrangu, ir patogu, ir praktiška. Sėkmės!

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: sniegas neskubės tirpti, grįš šaltis (5)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

SEB paskelbė naujus įkainius – kai kas brangs dukart (388)

Kaip ir kiti komerciniai bankai, SEB bankas pranešė kad netrukus didins dalies paslaugų...

Gyvai / Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą ištiko krachas, greičiausias buvo Juknevičius (397)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (394)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Avangarde finišavęs Juknevičius: labai gaila Vaido (5)

Vienuoliktasis Dakaro etapas vieniems Lietuvos sportininkams buvo sėkmingas, kitiems labai skaudus....

Šeškus tiki LiAngelo ateitimi: jam reikia pradėti mąstyti europietiškai (2)

Edvinas Šeškus praleido rungtynes dėl kelio skausmų, todėl jo tėvas ir vyriausiasis...

Kaip mylimajam pasakyti, kad vienas jo sekso judesys jums visai nepatinka? (34)

Kiekvieną mėnesį „Women`s Health“ svetainė su trimis „Men`s Health“ atstovais analizuoja...

Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (378)

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (31)

Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

Mokslininkai aptiko dar vieną vyrų ir moterų skirtumą: kas susijaudinus darosi jų galvose? (10)

Tai, kad moterys ir vyrai yra labai skirtingi, žino visi. Evoliucija ir per tūkstantmečius...