Sužinokite, kodėl sakyti „taip“ naudingiau nei „ne“.
© Shutterstock nuotr.

Jeigu patikrinčiau jus funkcinio magnetinio rezonanso aparatu – dideliu spurgos pavidalo magnetu, kuris gali fiksuoti smegenyse vykstančius nervų pakitimus, – ir sekundės dalį ekrane įžiebčiau žodį „ne“, išvystumėme tuziną staiga išsiskiriančių stresą gaminančių hormonų ir neurotransmiterių. Šios cheminės medžiagos sutrikdytų įprastą smegenų veiklą, pakenktų logikai, mąstymui, kalbos suvokimui ir bendravimui.

Iš tiesų labai nervingas ar prislėgtas žmogus, vos tik kelias sekundes pamatęs neigiamų žodžių sąrašą, pasijus blogiau. Ir kuo daugiau apie juos galvosime, tuo bus didesnė tikimybė pažeisti pagrindines smegenų struktūras, reguliuojančias atmintį, jausmus ir emocijas. Jūs sutrikdysite savo miegą, neteksite apetito ir gebėjimo jausti ilgalaikę laimę ir pasitenkinimą.

Jeigu garsiai išsakysite negatyvius žodžius arba vos surauksite kaktą, daugiau stresą keliančių cheminių medžiagų pateks ne tik į jūsų, bet ir į klausančio asmens smegenis. Pašnekovas pajus nerimą ir susierzinimą, o tai turės įtakos tolimesniam bendradarbiavimui ir pasitikėjimui. Tiesą sakant, net buvimas su negatyviais žmonėmis padarys jus labiau šališką kitų atžvilgiu.

Bet kokia negatyvaus mąstymo forma – pavyzdžiui, nerimas dėl finansinės ateities ar sveikatos – paskatins destruktyvių neurocheminių medžiagų gamybą. Tas pats galioja ir vaikams: kuo daugiau neigiamų minčių jie turi, tuo didesnė tikimybė, kad jie patirs emocinį nerimą. Tačiau jeigu išmokysite juos mąstyti pozityviai, galėsite pakreipti jų gyvenimą visiškai kita linkme.

Negatyvus mąstymas skatina pats save, taigi kuo dažniau įsivelsite į negatyvius pokalbius – namuose ar darbe – tuo sunkiau jums bus liautis. Piktai pasakyti negatyvūs žodžiai pridaro dar daugiau žalos. Jie smegenims siunčia įspėjamuosius signalus, kurie trukdo kaktinėje skiltyje esantiems sprendimų priėmimo centrams ir taip padidina neracionalaus elgesio tikimybę.

Baimę keliantys žodžiai – tokie kaip „skurdas“, „liga“ ir „mirtis“ – taip pat neigiamai veikia smegenis. Net jeigu šios gąsdinančios mintys nėra tikros, kitos smegenų dalys (pvz., gumburas ir migdolas) reaguoja į negatyvias fantazijas taip, lyg jos būtų tikros aplinkos grėsmės. Įdomu tai, kad žmonės yra užprogramuoti nerimauti – galbūt tai yra senų prisiminimų iš tų laikų, kai žmogaus išlikimui grėsė įvairių pavojų, artefaktas.

Norint nuslopinti šį natūralų polinkį nerimauti, galima imtis kelių veiksmų. Visų pirma paklauskite savęs: „Ar situacija iš tiesų kelia grėsmę mano išlikimui?“. Dažniausiai taip nėra. Ir kuo greičiau užkirsite kelią migdolo reakcijai į įsivaizduojamą grėsmę, tuo greičiau galėsite pradėti spręsti problemą. Taip pat sumažinsite tikimybę, kad negatyvus prisiminimas visam laikui įsirėš į smegenis.

Identifikavęs negatyvią mintį (kuri dažnai atsiranda šiek tiek žemesniame nei kasdienė sąmonė lygmenyje), galite ją pakeisti sutelkdamas dėmesį į teigiamus žodžius ar vaizdus. Nerimas ir prislėgta nuotaika susilpnės, o drauge sumažės ir pasąmoninių negatyvių minčių.

Žodžio „taip“ galia

Išmokę negatyvias mintis pakeisti teigiamomis asmenys pasijunta atgavę savikontrolę ir pasitikėjimą savimi. Tačiau egzistuoja ir problema: smegenys tik menkai reaguoja į teigiamus žodžius ir mintis. Jos nekelia grėsmės išlikimui kaip neigiamos mintys ar žodžiai, tad smegenys į jas neturi reaguoti taip greitai.

Siekdami įveikti šią kliūtį, turime pakartotinai ir sąmoningai kurti tiek teigiamų minčių, kiek tik galime. Viena iš pozityviosios psichologijos įkūrėjų Barbara Fredrickson nustatė, kad kiekvienai negatyvumo apraiškai turime sukurti bent tris teigiamas mintis ar jausmus. Jeigu jų bus mažiau, asmeniniai ir verslo santykiai tikriausiai bus pasmerkti sužlugti.

Šį atradimą patvirtina ir Marcialo Losados tyrimas: jeigu norite, kad jūsų verslo ar asmeniniai santykiai klestėtų, kiekvienai neigiamai apraiškai (pavyzdžiui, minčiai „aš nusivylęs“, „tikėjausi ne to“ ar net susiraukimui) jūs privalote sukurti bent penkias teigiamas mintis.

Net jeigu teigiamos mintys yra iracionalios, jos vis tiek padidins jūsų laimės, gerovės ir pasitenkinimo gyvenimu pojūtį. Tiesą sakant, pozityvus mąstymas gali bet kuriam asmeniui padėti optimistiškiau žiūrėti į gyvenimą.

Pozityvūs žodžiai ir mintys suaktyvina motyvacinius smegenų centrus, kurie didina mūsų atsparumą gyvenimiškoms problemoms. Pasak vienos iš garsiausių laimės jausmo tyrėjų Sonjos Lyubomirsky, jei norite susikurti ilgalaikį pasitenkinimą, privalote reguliariai pozityviai galvoti apie save, dalytis laimingiausiais gyvenimo įvykiais su kitais žmonėmis ir mėgautis kiekviena teigiama gyvenimo patirtimi.

Mūsų patarimas: rinkitės žodžius protingai ir juos sakykite lėtai. Taip užkirsite kelią smegenų polinkiui į neigiamus dalykus, o kaip rodo neseniai atlikti tyrimai, vien tik kartojant tokius teigiamus žodžius, kaip „meilė“, „taika“ ir „atjauta“, įsijungia specifiniai genai, padedantys sumažinti fizinį ir emocinį stresą. Jausitės geriau, gyvensite ilgiau, sukursite artimesnius ir pasitikėjimu grįstus santykius su kitais – tiek darbe, tiek namuose.

Kaip nurodė Fredricksonas ir Losada, sukurdamas po mažiausiai penkias teigiamas mintis kiekvieną neigiamai minčiai, jūs pajausite optimalų žmogiškąjį funkcionavimą. Tai ir yra „taip“ galia.

Naujausiame žurnalo „Psichologija Tau“ numeryje skaitykite:

Jūsų jausmus lemia jūsų mintys
Pakeitę iracionalias mintis, pakeisite ir savo savijautą
4 didžiausios intymaus gyvenimo abejonės
Miegamajame kylantys klausimai ir atsakymai
Intrigos darbe - klastingas būdas pakirpti sparnus
Kaip kovoti su psichologiniu smurtu darbe?
Ar galime pasitikėti protu?
Mąstymo klaidos, su kuriomis susiduriame kiekvienas
Tėvų nulipdyti
Vaikystės patirtis didžia dalimi lemia jūsų asmenybę
Atsargiai, galite užsikrėsti nuotaika!
Kaip kitų emocijos persiduoda mums
Psichologija lėkštėje: 17 maisto eksperimentų
Įdomūs aspektai, veikiantys žmonių mitybą

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: artėja nauja šilumos banga (6)

Ketvirtadienį Lietuvos orus lems stiprėjantis aukšto atmosferos slėgio sūkurys. Kaip naktį, taip...

Gydytoja papasakojo, kaip geriausia gydyti pūslelinę: tepalai ir pleistrai – praeityje (90)

Tikriausiai ir jūs esate vienas iš tų, kuris asmeniškai jau susipažino su pūsleline ( herpės...

Taline puikiais įvarčiais pažymėtame Supertaurės finale triumfavo „Atletico“ (27)

Istorinis futbolo vakaras Estijoje neprisvilo: trečiadienį vakare Taline UEFA Supertaurės finale...

Šiaudiniškius siaubiančio vyro bijo visas kaimas: jis lyg tiksinti bomba (217)

Dar prieš kelis metus Šiaudiniškiuose gyvenantis Julius Švedas buvo pavyzdingas šeimos žmogus,...

Pakvietė į vakarienę restorane – išėjo su pirkiniu už 2 tūkst. eurų (233)

Kaip manote, kiek gali kainuoti pagalvė? O dvi pagalvės ir antklodė? Žurnalistų pagalbos...

Neringos Venckienės tėvas ėmėsi veiksmų: šį kartą dėl anūkės (471)

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) kalėjime kalinčios Neringos Venckienės tėvas kreipėsi į...

Sostinėje pareigūnai per Žolinių reidą ne tik baudė, bet ir teikė pirmąją pagalbą (7)

Trečiadienį, Žolinių dieną, pareigūnai Vilniuje vos spėjo suktis – baudė neblaivius,...

Į restoraną Vilniaus senamiestyje užsukusią moterį išgąsdino ne tik kvapas, bet ir vaizdas (27)

Restorane „Forto dvaras“, esančiame pačioje Vilniaus širdyje – Pilies gatvėje, su šeima...

Įsigijo naują telefono kortelę ir prasidėjo keisti skambučiai (74)

Įsivaizduokite, kad nusiperkate naują telefono SIM kortelę, dar net nespėjate naujuoju numeriu...

Per Žolinę gimęs Natalijos Bunkės sūnus atšventė 7-ąjį gimtadienį: šventėje dalyvavo ir Danielius Bunkus (138)

Šiandien dainininkės Natalijos Bunkės ir verslininko Danieliaus Bunkaus sūnus Kristupas atšventė...