aA
Mūsų motyvacija - itin įdomus reiškinys. Mes net pasąmonės lygmenyje vis dėlto esame ne visai beviltiškai manipuliuojami ir lengvai nuspėjami. Tai patvirtina patys įvairiausi tyrimai. Papasakosime apie porą jų.
© Shutterstock nuotr.

Du klasikiniai motyvacijos teorijos postulatai byloja:

A) jei atlyginate, mainais gaunate daugiau geidžiamo elgesio;
B) jei baudžiate, gaunate mažiau atitinkamo elgesio.

Pažįstama, ar ne tiesa? Visiems žinomas botago ir meduolio principas. Morkos ir stimulo. Nežinantiems priminsime, kad stimulu buvo vadinama lazda su aštriu galu, skirta asilams ginti. Stimuliuoti juos, taip sakant. Kitais žodžiais, motyvuoti. Jūs, beje, tik ką tapote šiek tiek kitokiais žmonėmis: jau nebegalėsite suvokti frazės „tai suteikė man galingą stimulą“ taip, kaip anksčiau. Dabar jums prieš akis visuomet iškils paveikslas su asilu, kurį, kaip sakant... stimuliuoja. Ir gali būti, kad dings noras vengti išorinių stimulų, keičiant juos savais, vidiniais, pačių kuriamais.

Tai štai, šiuos du pateiktus teiginius galima lengvai sau vizualizuoti kaip paveikslą: asilą, prie kurio galvos pririšta lazda su morka. Na, ir stimulus ten kur nors įsivaizduokite... Asilas - tai ne toks jau ir didelis įžeidimas, asilas - gan protingas gyvūnas, tačiau tai - jau kito straipsnio tema. O tuo tarpu tiesiog žinokite, kad asilai - labai protingi gyvūnai.

Tai žinoti tiesiog būtina, net jei tai netiesa, kadangi paveiksle su morka asilo vaidmenyje labai dažnai, praktiškai kasdien, būnate jūs patys. Vidiniai organizacijos, kurioje dirbate, dėsniai, valstybės, kurioje gyvenate, įstatymai, daugeliu atvejų sukurti pagal šiuos principus.

Masačiūsetso technologijų institute atliktas eksperimentas, siekiant patikrinti šiuos du postulatus.

Grupei studentų buvo duotos pačios įvairiausios užduotys: skaičių eilės įsiminimas, kryžiažodžių sprendimas, erdviniai galvosūkiai ir kiti. Siekiant padidinti jų produktyvumą, nustatyti šie trys atlygių lygiai:

* studentai, pasiekę patenkinamų rezultatų, gavo nedidelį piniginį prizą;
* jei rezultatai buvo labai geri, prizas buvo vidutinio dydžio;
* ir galiausiai, jei produktyvumas buvo išsiskiriantis, studentas turėjo gauti didžiulį piniginį prizą.

Déjà vu, tiesa? Tai matėme jau daugybę kartų, tai tipinė atlygių sistema tipinėje organizacijoje: apdovanoti pačius produktyviausius, ignoruoti nevykėlius, o likusieji... Na, o likusieji taip pat kažką gaus...

Taigi studentai turėjo uždavinius, motyvus, stimulus... Ką išsiaiškino eksperimento organizatoriai? Iki tol, kol užduoties sprendimas reikalavo tik mechaninių gebėjimų, prizai veikė taip, kaip ir buvo sumanyta: kuo didesnis atlygis, tuo didesnis produktyvumas. Tačiau kai tik užduočiai reikėjo bent šiokių tokių kognityvinių įgūdžių, kitais žodžiais, intelekto, didesnis atlygis lėmė mažesnį produktyvumą.

Kaip tai gali būti? Tokios išvados primena socialistų sąmokslą. Juo labiau keista, turint omenyje, kad tyrimą finansavo Federalinis rezervų bankas, o tarp organizatorių buvo, kaip buvo priimta sakyti sovietiniais laikais, buržuaziniai ekonomistai.

Eksperimentą nuspręsta pakartoti Indijoje, pamanius, kad galbūt penkiasdešimt dolerių studentui - nedidelė motyvacija. Indijoje penkiasdešimt dolerių - rimta pinigų suma. Taigi buvo nustatyti dviejų savaičių dydžio algos apdovanojimai už daugiau mažiau priimtinus rezultatus, mėnesio algos - už gerus rezultatus, dviejų mėnesių - už išskirtinius.

Rezultatai pasirodė praktiškai tokie patys, išskyrus tai, kad ypatingo skirtumo tarp pirmųjų dviejų grupių produktyvumo nebuvo, o patys didžiausi piniginiai prizai lėmė didžiausias nesėkmes.

Pasirodė, kad tai ne tokia jau ir anomalija. Tokie rezultatai buvo patvirtinami vėl ir vėl - fiziologų, sociologų ir ekonomistų. Vėl ir vėl.

Paprastoms užduotims „lazdos ir morkos“ principas veikia puikiai. Užduotims, kurias atliekant reikia tiesiog laikytis taisyklių - išskirtiniai rezultatai. Tačiau kai tik užduotys tampa sudėtingesnės ir reikalauja konceptualaus, kūrybinio mąstymo, toks motyvacijos tipas pasidaro neveiksmingas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

DELFI Diena. Mikologas apie tai, ar visi grybai yra valgomi ir kaip yra rengiamasi Šventojo Tėvo vizitui

Į miškus toliau plūsta grybautojai, tačiau medikai šiemet jau neišgelbėjo kelių grybų...

Mėnesį dirbau kasininku, dabar tai sapnuoju tik košmaruose (145)

Išaušo rytas, ir pirmieji lankytojai užplūdo kuklią didelio prekybos tinklo parduotuvę netoli...

JAV gyvenanti Seulo olimpiados herojė: ryškiausias prisiminimas – krepšininkų akibrokštas sovietams (12)

Seulo olimpinei vicečempionei ir Lietuvos rekordininkei 62 metų Laimutei Baikauskaitei trys...

Vytautas Landsbergis. Šis tas nauja dėl „Generolo Vėtros“ (63)

Vokiečių žurnale „Der Spiegel“ 1984 m. Nr. 17 paskelbto straipsnio apie Plungės ir apskritai...

Žiniasklaida: Theresai May – Merkel „pažeminimas“ atsukusi nugarą nuėjo pasisveikinti su Grybauskaite (76)

Dvi galingiausios Europos Sąjungos valstybės narės – Vokietija ir Prancūzija –...

DELFI skaitytojams – išskirtinė galimybė pasižvalgyti po maldos namus, kuriuose lankysis popiežius (3)

Lietuvai besiruošiant istoriniam įvykiui – popiežiaus Pranciškaus vizitui, DELFI savo...

Įvertinkite patys, kaip Labanoro giria keitėsi nuo 1984 m. iki šių dienų: viską parodo palydovinės nuotraukos (160)

Literatūroje Labanoro giria apibūdinama kaip antras pagal plotą miškų masyvas Lietuvoje. Girios...

6 minutės, po kurių medikai niekuo negali padėti: žingsniai, galintys išgelbėti gyvybę (1)

Medikai visada akcentuoja, kokia yra svarbi pirmoji pagalba, tačiau tikrai ne kiekvienas žino,...

Vilniaus centras vairuotojams nepasiekiamas: uždaro pagrindines gatves, nepaisantiems draudimo – baudos žada nuvilkti paliktus automobilius (74)

Popiežius Pranciškus Lietuvoje lankysis savaitgalį , tačiau jau penktadienį Vilniaus...

Gydytoja pataria, ko imtis užklupus ausų uždegimui

Ūminis vidurinės ausies uždegimas yra viena dažniausių vaikus užklumpančių ligų – net...