aA
Jie labai stengiasi laimėti ir pralaimėjimą išgyvena kaip tragediją. Jų išgyvenimai nesuprantami aplinkiniams: juk tai viso labo tik žaidimas! Kodėl gi kai kuriems mūsų taip svarbu visuomet laimėti? Ir ar galima išmokti žaisti lengvai, su pasimėgavimu?
Šachmatai
Šachmatai
© Shutterstock nuotr.

Veidas suakmenėja, žaidimo lenta skrieja į šoną, trinkteli durys... Partija nutrūko. „Jie išgyvena savo pralaimėjimą kaip gilią žaizdą jų savimeilei“, - aiškina Jungo analitikė Marija Lomova. „Pralaimėti tokiam žmogui – vadinasi, staiga pasijusti visiškai beverčiam. O tai labai skausminga.“

Dauguma mūsų pralaimi lengva širdimi ir juokiasi, kai vėl nepavyko. Tačiau tas, kuris nemoka pralaimėti, neatleidžia sau pralaimėjimo, rašo wday.ru. Svetima pergalė tampa jam priežastimi apkaltinti save netobulumu.. „Ir jis vėl ima žaisti tam, kad pajustų savo pranašumą“, - sako psichoterapeutas Sergejus Medvedevas. „Tokiems žmonėms gyvenimas – nuolatinės varžybos.“

Tobulumo siekis

Pralaimėjimo žaidime neįmanoma nuslėpti, nes visuomet yra bent vienas liudininkas. Tam, kuris kenčia dėl pralaimėjimo, jis reiškia taip pat, kad jo nesėkmę pamatys aplinkiniai. „Jis bijo, kad jo netobulumas taps priežastimi to, kad aplinkiniai nenorės su juo bendrauti, nes jis taps nepakankamai geras ir įdomus jiems“, - tęsia Sergejus Medvedevas. Taip neretai jaučiasi tie, kuriuos vaikystėje tėvai bausdavo už menkiausias nesėkmes. Stengdamiesi laimėti bet kokia kaina, jie dabar stengiasi patenkinti savo poreikį tapti geriausiu, tobulu, visų pripažintu.

„Žaidimas (pergalės atveju) padeda jiems save įtvirtinti“, - pabrėžia Marija Lomova. „Išorinė sėkmė įrodo to žmogaus reikšmingumą, o pralaimėjimas reiškia, kad reikšmingumas vėl prarastas.“

Kontrolės siekis

Tik žaidimas? Nemokančiam pralaimėti tai kur kas daugiau. Žaidimas – tai kita realybės pusė, erdvė, kurioje galima kitaip kurti savo gyvenimą. Žaidime yra aiškios taisyklės. Tuo jis traukia tuos, kuriems baugu atsidurti gyvenimo chaoso centre. „Daugumai mūsų žaidimas – nepavojingas užsiėmimas. Galiausiai juk galima sužaisti dar kartą“, - primena Marija Lomova.

„Tačiau tie, kurie skausmingai išgyvena savo pralaimėjimus, to nesupranta. Nesėkmė jiems tolygi grėsmei jų gyvenime.“ Jie nesąmoningai priima pralaimėjimą kaip chaoso sugrįžimą, nenuspėjamumą, pavojų. „Tokio požiūrio šaltinis gali būti pernelyg ankstyvas priverstinis savarankiškumas“, - aiškina Sergejus Medvedevas. „Savarankiškumas, tapęs būtinu tada, kai vaikui dar reikia vyresniųjų palaikymo.“

„Vyrai į pralaimėjimus reaguoja skausmingiau nei moterys“, - tikslina Sergejus Medvedevas. „Galbūt taip yra todėl, kad berniukai tradiciškai auklėjami siekti pergalės, o mergaitės mokomos būti lanksčiomis ir nusileisti.“ Pralaimėjimas tampa paskutiniu lašu ir sukelia pernelyg emocingą reakciją. Tačiau ne pats žaidimas yra tokio elgesio priežastis. Tiesiog jame pasireiškia ypatybės, būdingos mūsų elgesiui, kadangi žaidimo laikas ir erdvė apribota.

Ką daryti?

Susigrąžinti pasitenkinimą

Žaiskite įvairius žaidimus. Raskite tuos, kurie jums ypač įdomūs, ir būkite sau nuolaidūs, leiskite pralaimėti... su malonumu. Užduotis: pajusti džiaugsmą žaidžiant, o ne laimint. Rinkitės partnerius, su kuriais pasitikite savimi ir žinote, kad jų požiūris į jus nepriklauso nuo to, ar laimite, ar pralaimite.

Pakeisti taisykles

Pasakykite sau, kad šiandien būtinai pakeisite savo požiūrį į pralaimėjimą (jei taip nutiktų). Jei taip vis dėlto atsitiktų, bet kokiu atveju tapsite nugalėtoju, nes pagaliau sugebėjote nugalėti save.

Tapti suaugusiu

Bręsdami vis labiau suvokiame savo atsakingumą už savo pačių gyvenimą ir gauname iš to didžiulį pasitenkinimą. Tam, kuris jau tapo suaugusiu, žaidimas vėl pasidaro tiesiog pramoga. Jei jums nepavyksta susidoroti su pralaimėjimais ir kenčiate dėl to, vadinasi, žaidimas slepia kažkokius konfliktiškus santykius su gyvenimu. Šiuo atveju reikia kreiptis pagalbos į psichoterapiją, nes kančia – tai ne žaidimas.

Tam, kas šalia

Iš anksto pagalvokite, kokiuose žaidimuose dalyvauti visomis jėgomis, o kokiuose reikia nusileisti, atsižvelgiant į tą, kuris nemoka pralaimėti. Tačiau turėkite omenyje, kad kalbame apie supratingumą, o ne pataikavimą... Neatsiprašinėkite – jūs nekalti dėl pralaimėjusio išgyvenimų; nesišaipykite – jį įskaudinsite.

Tėvams nereikia visą laiką nusileisti vaikams. Taip kuriame jiems pavojingą iliuziją, kad gyvenimas visuomet nusileis jų pageidavimams. Reikia jiems paaiškinti, kad pralaimėti ne taip jau ir baisu.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Į nekilnojamojo turto rinką grįžo ilgai nematyti spekuliantai: įspėjama dėl dirbtinai keliamų kainų LB siūlo keisti įstatymus (68)

Gyventojams šiandien būstus perkant greičiau nei juos spėjama statyti, nekilnojamo turto rinkoje...

Joninių naktį policijai pranešta apie galimą radijo laidų vedėjo iš Baltarusijos pagrobimą Vilniuje (10)

Joninių naktį didžiausią nerimą Vilniaus policijai sukėlęs pranešimas buvo gautas apie 23.30...

Įspūdingas praėjusio finalo pakartojimas sudėliojo aštuntfinalio poras skirti trys 11 m baudiniai (42)

Trečiadienį vėlai vakare baigėsi Euro 2020 grupių etapas, po kurio paaiškėjo visos...

Užkalnis. Gyvenimas jau per geras ir eina dar geryn (422)

Kartais būna taip, kad apsidairai, ir matai, kad viskas tiesiog taip puiku, kad geriau mes nesame...

Lietus su perkūnija niekur nedings: sinoptikai žada permainingus orus (11)

Šiandien per Lietuvą lėtai slinks atmosferos frontas. Dienos pradžia bus gana saulėta ir sausa,...

Audra atkeliavo į Lietuvą: stichija Kaune vartė medžius PAGD: su stichija susiję apie 50 pranešimų (188)

Kaip ir žadėta, per Lietuvą birželio 23-osios vakarą slenka audros debesys. Nors didžiųjų...

Incidentas Pabradėje: migrantai sukėlė riaušes, pasieniečiai panaudojo ašarines dujas, aidėjo šūviai papildyta (562)

Trečiadienį vakare VSAT Užsieniečių registracijos centre (URC) Pabradėje apgyvendintiems...

Į bedugnę svirusią Vokietijos rinktinę paskutinę akimirką nutvėrė atsarginis UEFA uždrausta vaivorykšte prieš vengrus mojavo protestuotojas (152)

15 metų trukęs Joachimo Lowo reichas Vokietijos nacionalinėje komandoje vos nesibaigė bent...

Po vartininko liapsuso pakrikę slovakai patyrė ispanišką egzekuciją ir praleido tolyn Ukrainą (59)

Paskutinis Europos futbolo čempionato grupių etapo vakaras virto asmenine Slovakijos rinktinės...