aA
Su melu susiduriame kasdien: ir viešoje erdvėje, ir artimoje aplinkoje. Meluojame norėdami išvengti problemų, atrodyti geresni nei esame ar tikėdamiesi nuo skaudžios tiesos apsaugoti savo artimuosius. Bet rezultatas paprastai būna priešingas.
Ar melas gali būti nekaltas ir padėti išspręsti problemas?
© Shutterstock nuotr.

Universalus vaistas

„Polinkis meluoti ir būti apgautam būdingas žmogaus prigimčiai, – sako psichologė Inga Dovidaitienė. – Melas ir saviapgaulė padeda žmogui priimti pageidautinus dalykus kaip tikrus.“

Anot specialistės, iš pradžių tai veikia. Laikinai apima vidinis palengvėjimas, žmogus nurimsta, bet vėliau atsiranda problemų. Kitaip tariant, melas veikia kaip universalus vaistas nemaloniose, sudėtingose situacijose.


Psichologė Inga Dovidaitienė

Specialistė pateikia tokį pavyzdį: vyras buvo neištikimas žmonai, tačiau tiesos jai nepasako, kad neįskaudintų. Žmona gali pajusti, įtarti neištikimybę, bet mieliau pasirinks saviapgaulę, gyvens iliuzijomis, kad šeimoje viskas gerai, ramins save, kad neištikimybė yra jos „nesveikos fantazijos vaisius“.

Problemos pradedamos spręsti, kai melas tampa akivaizdus. Tada dažnai sakoma: „Nesuprantu, kodėl taip atsitiko? Viskas gi buvo gerai...“

Veikiami ir jausmai, ir kūnas

Visi meluoja, tik vieni daugiau, kiti mažiau. Psichologės teigimu, tai priklauso nuo žmogaus brandumo, situacijos, asmenybės ypatumų, amžiaus, auklėjimo. Priešingai nei kartais manoma, lytis neturi reikšmės, vyrai ir moterys meluoja panašiai.

„Psichologiniai tyrimai rodo, kad nepilnamečiai linkę meluoti dažniau nei suaugusieji. Vaikai ir paaugliai dar bręsta, formuojasi jų vertybių sistema, požiūris į pasaulį, jie jautresni, lengviau pažeidžiami, stokoja pasitikėjimo savimi. Paauglių melas labiau susijęs su noru apsiginti, išlaikyti savo poziciją, taip pat iš baimės būti nubaustam“, – aiškina I. Dovidaitienė.

Tačiau, nepriklausomai nuo amžiaus, beveik visi pamelavę žmonės (išskyrus psichopatinius asmenis, kurie išlieka emociškai šalti) jaučia sąžinės graužatį ir gėdą. Taip pat juos lydi baimė, kad melas bus išaiškintas, o tada praras kitų pasitikėjimą, pagarbą.

Dažnai kyla noras pasakyti tiesą ir palengvinti sąžinės kančias. Melas veikia ne tik jausmus, bet ir kūną. Gali prasidėti galvos skausmai, gerklės perštėjimas ir noras atsikosėti, lyg melas būtų užstrigęs. Negana to, gali pakilti kraujospūdis, parausti veidas, prakaituoti rankos.

Melas daro žalą ne tik pamelavusiajam, bet ir apgautajam. Jis jaučia nuoskaudą, nusivylimą, pyktį. Pasitikėjimo praradimas trukdo išsaugoti gerus tarpusavio santykius. „Prarasti pasitikėjimą yra paprasta, o susigrąžinti – sunku“, – įsitikinusi specialistė.

Melas dėl gerovės

Ar sąmoningai nutylėta tiesa, pavyzdžiui, kai sunkiai sergančiam ligoniui nepasakoma jo diagnozė, taip pat yra melas? „Dėl melo, kuriuo siekiama gero, kyla daug diskusijų, – sako psichologė. – Manau, kad nuslėpti nepagydomos ligos diagnozę nuo sergančio žmogaus neetiška. Jis turi žinoti tiesą.“

Bet labai svarbu, kaip ji pasakoma. Ligoniui reikia palikti viltį, kad jis turėtų galimybę rinktis, kaip nugyventi likusias dienas. Žinoma nemažai atvejų, kai ligoniai sugebėjo nugalėti ligą, net jei gydytojai to neprognozavo.

„Nuoširdus melas, melas dėl gėrio arba sąmoningai nutylėta tiesa vis tiek lieka melu. Kaip pasielgti tam tikroje situacijoje, kiekvienas turi nuspręsti pats, bet nepamiršti, kad už melo pasekmes teks prisiimti asmeninę atsakomybę“, – primena psichologė I. Dovidaitienė.

Savaitraštis
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Jurijus Smoriginas kirto iš peties: netiki #metoo istorijoms ir kritikuoja „The Roop“ (113)

Choreografas Jurijus Smoriginas tvirtina, kad jo komentarai nėra tokie jau kandūs. Esą kalti...

Po renovacijos gyventojai neranda ramybės: pigiausios medžiagos – dar ne blogiausia (3)

Panevėžio rajone, Liūdynėje esančio daugiabučio gyventojai turėtų džiaugtis po renovacijos...

Daugiabučio gyventojus kaimynės elgesys varo iš proto: policijos vizitai tapo kasdienybe (124)

114 kartų – tiek per vienerius metus viename iš Klaipėdos daugiabučių gyvenanti moteris...

Lauktų algų negavusiems vairuotojams – liūdna žinia iš teismo (91)

Laikinojo įdarbinimo įmonė „ Raisitra “ laimėjo vienoje iš bylų prieš į Skandinaviją...

„Neptūno“ ir „Lietkabelio“ atstovų nebijantys belgai didžiausia grėsme laiko Motiejūną specialiai Krepšinis.lt iš Monso (5)

Penktadienio vakarą Lietuvos rinktinę namuose priimantys Belgijos krepšininkai be kovos žada...

Ant bangos: „The Roop“ dominuoja „Spotify“ topuose – perklausų skaičius šalyje lenkia The Weeknd ir Billie Eilish (77)

Lietuvoje tikrai darosi karšta. Praėjusį savaitgalį „ Eurovizijos “ atranką „Pabandom iš...

Pasitikrinkite: žemėlapis, kur Vilniuje atsiras nauji radarai, kurie matuos ne tik greitį

Laikai, kai Vilniuje vairuotojai ranka numoja į „inkilais“ pramintus greičio matuoklius ir...

Pablo Escobaro našlė: buvau paralyžiuota iš baimės ir kaip moteris, ir kaip mama (93)

„Nesu tikra, ar Pablas mirdamas suvokė, kiek iš tikrųjų žalos padarė. Dabar paprašyčiau jo,...

„Bloomberg“: įtampa tarp JAV ir Europos pasiekė naują lygį, būgštaujama dėl pavojaus NATO (86)

Jungtinių Valstijų ir Europos nesutarimai dėl Kinijos technologijos grasinasi suardyti...

Kaime gyvenantis vyras atkreipė dėmesį į taršos mokesčio trūkumą: apie šitą valdžia nepagalvojo

Kompensacija už mažiau taršų automobilį ... Tik parodykit nors vieną įgalų pravažiuoti kaimo...

|Maža didelių žinių kaina