aA
Su melu susiduriame kasdien: ir viešoje erdvėje, ir artimoje aplinkoje. Meluojame norėdami išvengti problemų, atrodyti geresni nei esame ar tikėdamiesi nuo skaudžios tiesos apsaugoti savo artimuosius. Bet rezultatas paprastai būna priešingas.
© Shutterstock nuotr.

Universalus vaistas

„Polinkis meluoti ir būti apgautam būdingas žmogaus prigimčiai, – sako psichologė Inga Dovidaitienė. – Melas ir saviapgaulė padeda žmogui priimti pageidautinus dalykus kaip tikrus.“

Anot specialistės, iš pradžių tai veikia. Laikinai apima vidinis palengvėjimas, žmogus nurimsta, bet vėliau atsiranda problemų. Kitaip tariant, melas veikia kaip universalus vaistas nemaloniose, sudėtingose situacijose.


Psichologė Inga Dovidaitienė

Specialistė pateikia tokį pavyzdį: vyras buvo neištikimas žmonai, tačiau tiesos jai nepasako, kad neįskaudintų. Žmona gali pajusti, įtarti neištikimybę, bet mieliau pasirinks saviapgaulę, gyvens iliuzijomis, kad šeimoje viskas gerai, ramins save, kad neištikimybė yra jos „nesveikos fantazijos vaisius“.

Problemos pradedamos spręsti, kai melas tampa akivaizdus. Tada dažnai sakoma: „Nesuprantu, kodėl taip atsitiko? Viskas gi buvo gerai...“

Veikiami ir jausmai, ir kūnas

Visi meluoja, tik vieni daugiau, kiti mažiau. Psichologės teigimu, tai priklauso nuo žmogaus brandumo, situacijos, asmenybės ypatumų, amžiaus, auklėjimo. Priešingai nei kartais manoma, lytis neturi reikšmės, vyrai ir moterys meluoja panašiai.

„Psichologiniai tyrimai rodo, kad nepilnamečiai linkę meluoti dažniau nei suaugusieji. Vaikai ir paaugliai dar bręsta, formuojasi jų vertybių sistema, požiūris į pasaulį, jie jautresni, lengviau pažeidžiami, stokoja pasitikėjimo savimi. Paauglių melas labiau susijęs su noru apsiginti, išlaikyti savo poziciją, taip pat iš baimės būti nubaustam“, – aiškina I. Dovidaitienė.

Tačiau, nepriklausomai nuo amžiaus, beveik visi pamelavę žmonės (išskyrus psichopatinius asmenis, kurie išlieka emociškai šalti) jaučia sąžinės graužatį ir gėdą. Taip pat juos lydi baimė, kad melas bus išaiškintas, o tada praras kitų pasitikėjimą, pagarbą.

Dažnai kyla noras pasakyti tiesą ir palengvinti sąžinės kančias. Melas veikia ne tik jausmus, bet ir kūną. Gali prasidėti galvos skausmai, gerklės perštėjimas ir noras atsikosėti, lyg melas būtų užstrigęs. Negana to, gali pakilti kraujospūdis, parausti veidas, prakaituoti rankos.

Melas daro žalą ne tik pamelavusiajam, bet ir apgautajam. Jis jaučia nuoskaudą, nusivylimą, pyktį. Pasitikėjimo praradimas trukdo išsaugoti gerus tarpusavio santykius. „Prarasti pasitikėjimą yra paprasta, o susigrąžinti – sunku“, – įsitikinusi specialistė.

Melas dėl gerovės

Ar sąmoningai nutylėta tiesa, pavyzdžiui, kai sunkiai sergančiam ligoniui nepasakoma jo diagnozė, taip pat yra melas? „Dėl melo, kuriuo siekiama gero, kyla daug diskusijų, – sako psichologė. – Manau, kad nuslėpti nepagydomos ligos diagnozę nuo sergančio žmogaus neetiška. Jis turi žinoti tiesą.“

Bet labai svarbu, kaip ji pasakoma. Ligoniui reikia palikti viltį, kad jis turėtų galimybę rinktis, kaip nugyventi likusias dienas. Žinoma nemažai atvejų, kai ligoniai sugebėjo nugalėti ligą, net jei gydytojai to neprognozavo.

„Nuoširdus melas, melas dėl gėrio arba sąmoningai nutylėta tiesa vis tiek lieka melu. Kaip pasielgti tam tikroje situacijoje, kiekvienas turi nuspręsti pats, bet nepamiršti, kad už melo pasekmes teks prisiimti asmeninę atsakomybę“, – primena psichologė I. Dovidaitienė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Andrius Tapinas. Laisvas mokytojų laikas – pasityčiokit dar, premjere, jums gerai sekasi

Ilgai galvojau apie tai, ką vakar drėbtelėjo mano valstybės premjeras, o šiandien kaip...

„Norfa“ atsitraukia: pirkėjai privertė keisti prekybos tinklo planus (137)

Prieš metus pirmąją parduotuvę be tradicinių kasų atidaręs mažmeninės prekybos tinklas...

Pravieniškių „bachūrai“ sulaukė palaikymo iš Alytaus kalinių: zonose – maišto nuotaikos

Pravieniškių pataisos namų darbuotojų bandymas sutramdyti daugybę metų čia vadovavusius...

Vilniaus planuose – visiška Ukmergės gatvės transformacija (5)

Intensyvi ir dažnai spūsčių kaustoma Ukmergės gatvė Vilniuje keisis neatpažįstamai, ją...

Pranckietis ragina pedagogus nedramatizuoti: gauna didesnį atlyginimą nei universiteto docentas (191)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis trečiadienį paragino pernelyg nedramatizuoti trečią...

Vitos Jakutienės mylimojo žmogžudyste susidomėjo ir užsienio spauda: žiaurus nusikaltimas kelia klausimų iki šiol

Apie didžiulio visuomenės susidomėjimo sulaukusią buvusios atlikėjos Vitos Jakutienės mylimojo...

Formalumus tvarkysiančios rinktinės sąraše – du „žali“ naujokai, penki „Ryto“ atstovai (25)

Lietuva jau turi kišenėje kelialapį į kitų metų pasaulio krepšinio pirmenybes, bet rinktinės...

Atskleidė schemą, kaip laimimi viešieji pirkimai ligoninėse: nustatė įdomią tendenciją papildyta (49)

STT analitinės antikorupcinės žvalgybos pareigūnai atliko tyrimą, kuriuo nustatė atvejus, kai...

Naujausiuose reitinguose – didėjanti praraja tarp lyderių (697)

Spalį smuko visuomenės palaikymas didžiausiai valdančiajai „valstiečių“ partijai, tačiau...

Pietų pertrauka vietoje, kokios iki šiol nebuvo: nenorėjau iš čia išeiti iki paskutinės minutės (20)

Manęs labai dažnai paklausia, kokia gi ta mano mėgstamiausia pietų vieta Vilniuje. Ilgą laiką...