aA
Moteris vadovaujančioje vietoje – kokios jos savybės? Kaip ji jaučiasi ir kaip jaučiasi jos pavaldiniai? Pirmiausia susitarkime dėl lygybės idėjos. Tai yra labai graži idėja, ir ją norisi karštai palaikyti. Tačiau visuomenėje niekuomet nebuvo realios lygybės.
Moteris, karjera
Tai reiškia, kad visuomenėje visuomet buvo hierarchija. Valdymo ir paklusnumo santykiai. Tik valdyti galima grubiai, o galima subtiliai.

Moteris vadovaujančioje vietoje seniai nieko nestebina. Kažkada žiloje senovėje, matriarchato laikais, ji ir turėdavo vadovaujančią vietą. Tuomet vadovauti kartu reiškė ir valdyti. Ir tai netgi buvo visiems suprantama ir natūralu. Nes moters valdymas visuomenėje buvo tiesiog jos vadovavimo šeimoje tęsinys. Juk moteris kiekvienam normaliam žmogui yra ta, kuri duoda patį svarbiausią dalyką - gyvenimą. Ir patį svarbiausią maistą - savo pieną. Todėl kiekvieno iš mūsų gyvenimą pradeda natūralus matriarchatas.

Mes meldžiamės mamytei. Ji - jėga. Vyro vaidmuo mūsų vaikiškoje sąmonėje yra apskritai labai miglotas, juk mūsų pradėjimo momentu mes esame per daug mikroskopiški. O vėliau tėvas yra vis kažkur kitur. Jo vaidmenį galime įvertinti tik vėliau. Arba iš vis neįvertinti. Niekada. „Mums jo nereikėjo ir mes jį išvijome“- pasakė vakar apie savo buvusį vyrą septyniasdešimtmetė mano pacientė, gyvenanti su savo nevedusiu sūnumi...

Moteris, karjera

Vadovauti šeimoje – vadovauti gentyje - vadovauti visuomenėje - valdyti visuomenę - natūralus kelias, tiesa? Ir pavardė, ir turtas ir kieno vaikai -visa tai pereina iš moters jos vaikams. O vyrai, kurių, beje, visuomet pas tokią moterį daug,- tai tik ne visada aiškūs giminės tęsėjai. Pagalbiniai aptarnaujantys darbininkai. Tarp kitko, panašią struktūrą išlaiko visuomenės atmaina – skruzdėlynas - skruzdėlės darbininkės aptarnauja motinėlę, o tranai yra atstumtųjų padėtyje.

Moters vadovavimas neišnyko, kai visuomenė tapo patriarchaline. Tai yra, kai šeimoje iškilo tėvas. Ir kai jis ėmė lemti, kam atiteks pavardė, turtas ir kieno skaitysis vaikai. Ir kai moterų pas jį galėjo būti daug. Ir kai tos moterys tapo patogiu aptarnaujančiu personalu. Moterys nenustojo vadovauti, tik išlaikė vadovavimą paslėptoje būsenoje.

Jos sustiprino savo manipuliacines technikas - tarkime, flirto, kosmetikos ir kvepalų srityje. Arba nebylius valdymo būdus – šeimose. Tai, ką mes vadiname „mažomis moteriškomis gudrybėmis“. Ir tai buvo aukštasis moterų pilotažas - valdyti vyrus taip, kad jie to nežinotų. Moterys tapo pranašesnėmis už vyrus būtybėmis – kad ir savo bendravimo technika, iškalbingumu, mokėjimu puoštis, ir gundyti.

Moteris, karjera

Taigi, tai, prieš ką kovojo feminizmas - su patriarchatu ir vyrų viešpatavimu visuomenėje – šeimos lygyje buvo nebūtina. Šeimose ir taip egzistavo nerašytas matriarchatas. Ir vakarais vangūs, išgėrę ir svyruojantys vyrai baugiai žiūrėdavo į savo grėsmingai jų laukiančias žmonas.

Informacija apmąstymui:

Žinduolių šeimose, tarkime, pas liūtus, patinai gali nebijoti nieko. Išskyrus savo patelių agresiją. Jos jie pakęsti negali ir visuomet tokiais atvejais pasišalina.

Todėl peršasi neįprasta išvada, kad biologiškai žiūrint bijoti žmonos - tikro vyro ženklas.

Ar vyrai reagavo į šią savo gėdingą savybę? Taip, ir dar kaip. Jie kūrė visokius būdus nurašyti moteris, paversti jas menkomis, proto neturinčiomis plepiomis būtybėmis, atimant iš jų balsavimo teisę, galimybę užsidirbti ir patekti į valdymo organus. Jie taip pat kurdavo visokias moteris menkinančias teorijas, pradedant raganavimu ir baigiant „pavydo peniui“ kompleksu.

Tik pilnaverčiai vyrai pripažindavo moterų pranašumą. Oriai ir su pagarba, neprarandant savo vyriško pasitikėjimo. Juk neprigęsta mūsų pasitikėjimas, kai mes žavimės upės tekėjimu ar kalnų viršūnės blizgesiu? Žiauriuose aktuose prieš moteris reiškėsi visai kitokie - nepilnaverčiai vyrai. Jie degindavo, mušdavo ir seksualiai išnaudodavo moteris. Jie naikindavo tai, ko negalėdavo suvaldyti - moterų jėgos. Sugebėjimo valdyti subtiliai.

Moteris, karjera

Feminizmas tik įvedė nedidelį pataisymą - moteris neturi slėpti savo vadovaujančios padėties. Moteris gali reikšti jį ir visuomenėje - per politines teises, galimybę užimti visuomenėje tokią pat padėtį, kaip ir vyrai, užsidirbti tiek, kiek uždirba vyrai, turėti seksualinę laisvę ir t.t. Tai buvo reikalinga dėl to, kad visuomenė jau kelis tūkstantmečius buvo tapusi nepilnaverčių vyrų visuomene. Nes tik nepilnaverčiai žmonės kažką žemina.

Ir štai jau prieš tris šimtmečius moterys ėmė mesti iššūkius nepilnaverčių vyrų visuomenei. XVIII amžiuje anglė Voslstounkraft parašė „Moterų teisių gynimą“. Po dviejų šimtų metų moterys daug kur jau turėjo balsavimo teises... Atsirado moterų vadovių.

Kaip jaučiasi moteris vadovė?

Ji jaučiasi normaliai. Ji tiesiog yra ten, kur ir turi būti. Problema ta, kad ją vis dar supa nepilnaverčiai vyrai. Ir šitie vyrai nebūtinai egzistuoja tikrovėje. Jie egzistuoja moters vadovės istorinėje pasąmonėje. Ji numato, kad jie gali būti. Ir ji jų drovisi.

Ji drovisi, kad kažkas pavadins ją nemoteriška;
Kad kažkas pasakys, jog ji- „vyras su sijonu“.
Kad ji per daug valdinga.
Kad ji neturi teisės būti silpna (o manipuliuoti savo silpnumu- vienas iš moteriško flirto variantų).

Karjeristė

Moteris atsakinga, vadovaujanti ir organizuojanti ir nuolat turi omenyje, kad kažkur egzistuoja potencialiai nepilnaverčiai vyrai su jų nepilnaverčių vyrų psichologija. Ir ji bijo būti nuvertinta. Numenkinta kaip moteris. Tik patikslinkime - moteris nepilnaverčių vyrų akimis. Nes tik nepilnaverčiai vyrai mano, jog moteris - tai kastruotas vyras.

Ir nereikia moteriai vadovei šitų vyrų klausyti.

Jos vertė negali semtis iš tokios visuomenės. Ji turi semtis iš jos prigimties - saugančios, gimdančios ir priimančios. Todėl geriausios moterys vadovės yra saugančios savo kolektyvą, subtiliai jį valdančios ir priimančios juose dirbančius žmones. Priimančios ta prasme, kad toleruoja. Valdančios per pastabumą. O taip pat pagal reikalą keičiančios, kontaktuojančios ir gundančios. Kokia prasme gundančios? Visokia.

Ir ką galvoja apie tokias moteris nepilnaverčiai vyrai? Visa tai jūs jau žinote. Jie negalvoja, nes iš baimės linkę jas menkinti.

O ką galvoja pilnaverčiai?

Jie irgi negalvoja. Jie tiesiog priima jų pranašumą. Pripažįsta jį. Ir eina toliau savo vyriška vaga - kūrybinga, paradoksalia, rizikuojančia. Visuomet būdami truputį vieniši kariai, vyrai stebisi moterų kovos subtilybėmis, jų silpnumo jėga, jų dažnu nenoru kariauti ir noru bendradarbiauti. Ir iš žygių pilnaverčiai vyrai grįžta į ne į vyriškas išgertuves. Jie eina į namus. Kuriuos jau seniai valdo jų mylimos moterys.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Specialistai „depresyviausią pirmadienį“ sumalė į miltus: geriau savijautą įsivertinkite pagal Burnso skalę (67)

Trečiasis sausio pirmadienis nuo 2004-ųjų metų vadinamas depresyviausia metų diena, šiemet tai...

Pirmasis pralaimėjimas: Lordų Rūmai atmetė Johnsono planą dėl ES piliečių teisių po „Brexit“ (22)

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas pirmadienį patyrė pirmą...

Ekspertai piešia optimistinį ateities scenarijų: dirbsime ilgiau ir gyvensime solidžiau (11)

Penktadienio, kaip išvadavimo nuo ilgos savaitės darbo kančių, įvaizdis puikiai suprantamas...

Jūratė Tuzinaitė

Stiprios moters stiprybė – būti silpnai (2)

Prasidėjo 2020, nauji metai, vilties kupinu žvilgsniu mes moterys tikimės, kad dabar tai jau viskas...

Tomaševkis prabilo apie teisinę atsakomybę prezidento patarėjams: grįžome 30 metų atgal (115)

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos ( LLRA-KŠS ) pirmininkas...

Jei vairuojate kažkurį iš šių automobilių, pasirūpinkite jo apsauga nuo vagių (109)

Automobilių detalių vagysčių Lietuvoje nuosekliai mažėja, tačiau vagių padaroma žala auga....

Nustebino statybų tvarka: vienas po kito „viešbučiai“ tampa daugiabučiais (49)

Po to, kai Klaipėdos miesto tarybos narys Arūnas Tuma kreipėsi į miesto savivaldybę dėl...

75-iems itin pavojingiems kaliniams leista tiesiog išeiti iš kalėjimo, gyventojai paralyžiuoti baimės (6)

Sekmadienį, sausio 19 dieną, iš Paragvajaus kalėjimo pabėgo 75 itin pavojingi nusikaltėliai,...

Gripo sergamumo piką galime pasiekti netikėčiausiu metu: šie metai gerokai skiriasi nuo praėjusių (1)

Lietuvoje praėjusią savaitę toliau daugėjo sergančiųjų gripu . Nacionalinio visuomenės...