Pranašumas ir konkurencija

Kovą dėl vietos po saule palikite už šeimos ribų. Sveikuose santykiuose konkurencijos ar vieno iš partnerių pranašumo nebūna. Jei, vis dėlto, susiduriate su tokia problema, savo energiją nukreipkite į saviugdą – taip ne tik išmoksite naujų dalykų ir patobulėsite intelektualinėje plotmėje, bet ir rasite užsiėmimą, kuris atitrauks jus nuo neigiamų minčių.

Ar jūsų partneris nuolat pabrėžia jūsų trūkumus ir silpnybes? Jam nuolat kas nors nepatinka ir dėl visko kalti liekate jūs? Ar jis kelia nepagrįstas pavydo scenas? Reikalauja, kad atitiktumėte jo lūkesčius, būtumėte paklusnūs, bet vis tiek liekati kalti?

Sveikuose porų santykiuose to tikrai nepamatysite, nes tai yra toksiškas elgesys, dėl kurio reikia imtis skubių priemonių. Kalbant konkrečiai, tai – išsiskyrimas.

Abejingumas

Abejingumas gali sugriauti daug daugiau, negu ginčai ir skandalai. Kol partneriams ne vis tiek, kol tarp jų teberusena jausmai ir trauka, santykius galima atkurti. Tačiau kai vienam iš jų pradeda niekas neberūpėti, šansų nebelieka.

Manipuliavimas autoritetu

„Aš juk noriu to, kas geriausia (tik aš žinau, kas yra geriausia), todėl turi elgtis štai taip…“, „Tu kaip vaikas, nieko nesugebi pats. Duok man…“

Kitaip tariant, šiomis frazėmis norima pasakyti: „Būk nuo manęs priklausomas, man baisu, kad nebūsiu reikalingas“. Sveikuose santykiuose šito nebūna. Tai yra bandymų įtvirtinti priklausomybę požymis.

Godumas

Laimingų porų santykiuose partneriui būna malonu skirti savo laiką, energiją ir pinigus mylimam žmogui. Jei jums gaila skirti vieną iš šių išteklių, tai nėra geras ženklas.

Seksualinio intereso stoka

Sveikuose santykiuose partneriai jaučia seksualinį susidomėjimą vienas kitu. Intymūs santykiai yra poros lakmuso popierėlis. Seksualinio potraukio stoka yra rodiklis, kad santykiuose kažkas negerai.

Sunkiausiais atvejais seksualinio susidomėjimo trūkumas virsta aversija – pasibjaurėjimu lytiniais santykiais su konkrečiu partneriu.

Tylėjimas

Laiminguose santykiuose žmogui netenka slėpti savo jausmų ir emocijų. Šiuolaikiniame gyvenime turbūt mes visi užsidedame tam tikras kaukes. Nenorime rodyti aplinkai savo baimių, rūpesčių, nenorime pasirodyti pažeidžiami ar nusiminę.

Tačiau namuose poreikio dėvėti kaukę neturėtų būti. Artimi santykiai būtent tai ir reiškia, kad galime nebijoti būti silpti, kad galime kalbėti apie savo jausmus, baimes ir emocijas, žinant, kad nebūsime atstumti. Tylėjimas problemų neišsprendžia, o tik jas dar labiau pagilina. Tylėti ir apsimesti, kad problemų nėra, yra ne kas kita, kaip uždelsto veikimo bomba.

Priekabiavimas ir autonomijos pažeidimas

Laiminguose santykiuose abu partneriai išsaugo autonomiją. Kiekvienas iš jų gali pats spręsti, kokioje srityje ir kiek jis nori tobulėti, dirbti, realizuoti save ar sportuoti. Autonomija taip pat reiškia, kad partneris gali tam tikrą laiką pabūti vienas (teisė į privatumą).

Tačiau priklausomybe grįstuose santykiuose vienas partneris riboja kito partnerio teisę į autonomiją. Partneris, kuris siekia sulieti ir sustiprinti ryšį, vadinamas „persekiojančiu“. Psichoterapeutė Esther Perel aiškina, kad persekiojantis partneris jaučia, kad jis ir jo pastangos palaikyti bei plėtoti santykius nėra vertinamos. Jis ar ji išgyvena vienatvę, o tai gali sustiprinti tokias neigiamas emocijas kaip atstūmimo jausmas, gėda dėl intymumo troškimo, sumažėjusi savivertė, meilės trūkumas.

Pavojingiausia šioje situacijoje yra tai, kad kuo labiau persekiotojas persekioja, tuo labiau persekiojamas asmuo nuo jo atitolsta. Susidaro užburtas ratas, kartojasi konfliktai, kuriuose vis labiau stiprėja emocinis komponentas, o jausmas, kad viskas žlunga, vis auga. Sveikuose santykiuose kiekvieno partnerio teisė į autonomiją yra savaime suprantama.

Elgesio kontroliavimas

„Ištrink šią nuotrauką iš „Instagram“ – ji pernelyg atvira“. Laiminguose santykiuose vienas partneris nenurodinėja kitam, kaip jis turi elgtis, su kuo gali kalbėtis, kokius drabužius turėtų dėvėti ir pan. Sveiki santykiai grindžiami pasitikėjimu, o ten, kur tvyro pasitikėjimas, nėra vietos kontrolei.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės