aA
Dauguma dirbančiųjų Lietuvoje yra įsitikinę, kad bent jau artimiausius mėnesius grėsmės jų darbo vietai nėra. Rinkos tyrimų bendrovės „TNS LT“ atlikta tarptautinė apklausa parodė, kad ramūs dėl savo darbo vietos artimiausiais mėnesiais jaučiasi 76 proc. lietuvių. Tiesa, Europos Sąjungos (ES) vidurkis yra dar aukštesnis – 82 proc.
Karjera
© Shutterstock nuotr.

Rinkos tyrimų bendrovės „TNS LT“ vyriausioji projektų vadovė Agnė Ambrazevičienė sako, kad ši apklausa parodė, jog lietuviai darbdaviu skundžiasi ne dėl realios baimės netekti darbo vietos, bet dėl savo charakterio.

„Įdomu tai, kad lietuviai nejaučia didelės baimės dėl savo darbo vietos. Panašu, jog polinkis skųstis mažais atlyginimais ir darbdaviu, bet kartu nieko nedaryti, kad tai pasikeistų, pagrįstas ne realia baime, o labiau lietuvių charakteriu“, – DELFI komentavo ji.

Darbo ir socialinių tyrimų instituto Gyventojų užimtumo probleminės grupės vyriausias mokslo darbuotojas Arūnas Pocius tokius rezultatus vadina optimistiškais.

„Aš pasakyčiau, kad gal toks požiūris yra pakankamai optimistiškas. Reikėtų vertinti ir pagal išsilavinimą, kuris čia nepateikiamas, nes specialistų kaita visuomet yra mažesnė nei darbininkiškų profesijų atstovų. Taigi specialistai į darbą priimami gal ir rečiau, bet ilgesniam laikui, o darbininkiškų profesijų, paslaugų darbuotojai dažniau keičia darbo vietą“, – DELFI sakė jis.

Kita vertus, pasitikėjimas darbe yra teigiamas dalykas.

„Pasitikėjimas yra labai geras dalykas, nes tuomet žmogus yra užtikrintas savo galimybėmis, savo vieta, gali planuoti ateitį. Tačiau jeigu kalbame tik apie kelis artimiausius mėnesius, tai yra labai nedidelis laiko tarpas vertinant darbinėje perspektyvoje“, – teigė mokslininkas.

Dauguma visą gyvenamą dirbtų vienoje vietoje

Lietuvos gyventojai yra vieni konservatyviausių ES. Minėtos apklausos rezultatai parodė, kad 39 proc. dirbančiųjų darbą pas vieną darbdavį visą gyvenimą laiko atgyvena. Tuo metu kitose šalyse tokių žmonių yra kur kas daugiau.

Pavyzdžiui, Latvijoje 65 proc. dirbančiųjų galvoja, kad darbas pas vieną darbdavį yra atgyvena, taip mano 69 proc. estų, 90 proc. vengrų, 86 proc. slovėnų, slovakų ir švedų. ES vidurkis – 77 proc.

„Lietuvos rodiklis yra žemiausias ES, kuris parodo, kad didžioji dalis dirbančiųjų Lietuvoje laikosi to darbo, kurį turi ir net nemąsto apie jo keitimą“, – teigė A. Ambrazevičienė.

A. Pocius tvirtina, kad kur kas konservatyvesni yra vyresnio amžiaus žmonės, o jaunimas mieliau išbando atsivėrusias galimybes.

„Nemanau, kad darbuotojas labai norėtų keisti darbo vietą, jeigu jam ten būtų labai gerai. Iš kitos pusės žiūrint, matome, kad rinkos atsivėrė, yra naujų galimybių, ypač jaunimas nori save išbandyti ir pažiūrėti savo galimybes kitur“, – komentavo mokslininkas.

Žmonių mobilumą ir požiūrį keičia atsivėrusios ES sienos, kitose šalyse mokami didesni atlyginimai.

„Mus veikia ES rinka ir darbo apmokėjimo skirtumai. Jeigu norima žmogų pririšti vienoje vietoje, jam reikia sudaryti geras sąlygas, mokėti neblogą atlyginimą. Taip pat gali būti ir kitų priežasčių, nes pasikeitė gyvenimo būdas“, – sakė A. Pocius.

Tačiau jis įžvelgia teigiamų dalykų, jei žmogus visą gyvenimą išlieka lojalus vienai darbovietei.

„Darbas vienoje vietoje turi pranašumų, nes tuomet santykiai tarp darbdavio ir darbuotojo yra lojalesni, darbdavys geriau rūpinasi savo darbuotoju, galbūt jam moka didesnį atlyginimą, yra socialinės sąlygos. O ir darbuotojas dirba labiau atsidavęs, „serga“ už kolektyvą, jo interesus“, – kalbėjo pašnekovas.

Į papildomus kursus – penktadalis dirbančiųjų

Tyrimo duomenimis, 85 proc. Lietuvos gyventojų sutinka, kad darbo sutarčių lankstumas paskatintų darbo vietų kūrimą. ES vidurkis yra kiek žemesnis –72 proc.

Tuo metu 77 proc. Lietuvos gyventojų ir 87 proc. ES šalių piliečių mano, jog reguliarūs kursai gerina įsidarbinimo galimybes.

Pasak A. Ambrazevičienės, per pastaruosius dvejus metus maždaug penktadalis Lietuvos gyventojų yra lankę kokius nors su darbu susijusius mokomuosius kursus, nemaža jų dalis buvo finansuota darbdavių.

Du trečdaliai šių žmonių teigia, kad paskutiniai lankyti kursai padėtų susirasti darbą. Tuo tarpu kursus per paskutinius dvejus metus lankė 32 proc. Latvijos ir net 38 proc. Estijos gyventojų, iš kurių atitinkamai 74 proc. ir 64 proc. mano, kad jie padėtų susirasti darbą.

„Tarp Baltijos valstybių daugiausia mokymų finansuoja darbdaviai Estijoje. Taigi nors Estijoje teikiama daugiausia darbo mokymų, naudingiausiais susirasti darbui juos laiko Latvijos gyventojai“, – komentavo „TNS LT“ vyriausioji projektų vadovė.

Tyrimas atliktas 2011 m. rugsėjo-spalio mėnesiais.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

(Ne)Grįžtu. Į Airiją emigravusi Inga: kai žiūriu lietuviškas žinias apie Karbauskį – man baisu dėl Lietuvos (194)

Nuosavas namas, atostogos egzotiškuose kraštuose, daugiau nei dešimtmetį puoselėjamas savas...

Žinomi bičiuliai ir kolegos gedi netikėtai mirusio Eimunto Nekrošiaus: liko nepapasakotos istorijos ir neįgyvendinti planai (54)

Antradienį, lapkričio 20 dieną žinomas teatro režisierius Eimuntas Nekrošius iškeliavo...

Panevėžys meta iššūkį sostinei: tikisi, kad Kalėdų eglė pranoks Vilniaus (96)

Prieš kelerius metus Panevėžys neturėjo, kur dėti akių iš gėdos, kai artėjant Kalėdoms...

Opozicija surinko parašus po interpeliacija švietimo ministrei Petrauskienei (176)

Opoziciniai konservatoriai antradienį pranešė surinkę reikalingus parlamentarų parašus po...

Ligoninių neuždarinės – jos užsidarys pačios: kur dėti ligonius ir gydytojus? išeitinės siektų šimtus tūkstančių (313)

Molėtų ligoninės direktorius Vaidotas Grigas neabejoja valdžios pažadais, kad jie neuždarys nė...

Dar vienoje mokykloje pripurkšta dujų, trims mergaitėms prireikė medikų pagalbos (7)

Antradienį, 12.45 val., ugniagesiai gelbėtojai gavo pranešimą, kad Marijampolėje, „Ryto“...

Kaip pigių skrydžių bendrovės gauna pelną parduodamas nebrangius bilietus (24)

Finansų ekspertai teigia, kad pigūs lėktuvo bilietai ne visuomet yra tokie pigūs, sako LRT...

Klimatologas: blogiausiam klimato kaitos scenarijui išsipildžius pasikeis ir Lietuvos pajūris (2)

Klimato kaita gali būti laikoma viena iš priežasčių, dėl kurios kilo vienas iš daugiausiai...

Naujausias tyrimas: kada organizmas sudegina daugiausiai kalorijų net nieko nedarant (4)

Organizmo vidinis laikrodis diktuoja biologinį paros ritmą. Jis „pasako“ organizmui, kada šis...

Siaubas dangoraižyje: liftas krito net 84 aukštus (23)

Lapkričio 16 dieną Čikagos dangoraižyje liftas žemyn krito net 84 aukštus. Lifte įkalinti buvo...