aA
„Jis sociopatas!“, nuskamba mintis jūsų galvoje. Bet ar tikrai? Pats žodis „sociopatija“ pirmą kartą pavartotas dar 20 amžiaus pradžioje, tačiau iki šiol yra retai naudojamas kaip diagnozė. Tačiau yra keletas bruožų, kurie gali išduoti potencialų sociopatą.
Rimtas vyras
Rimtas vyras
© Shutterstock

Šiuos potencialių sociopatų būdo bruožus išvardino žurnalas „Men's Health“.

Labai svarbu suvokti, kad sociopatija vis dar yra mokslinių diskusijų objektas. Ji retai diagnozuojama kaip vienintelis asmenybės sutrikimas. Vietoje to oficialiose diagnozėse rašoma „… su sociopatijos bruožais“ arba „antisocialus“.

Antisocialinis asmenybės sutrikimas, kaip sociopatija yra vadinama oficialiai, yra tikras, tačiau, kaip minėta, mokslininkai vis dar ginčijasi, kaip jį apibrėžti. Todėl šis sutrikimas net nėra diagnozuojamas nepilnamečiams.

Kita vertus, sociopatams priskiriami bruožai gali praversti - geriau žinosite, ko iš tokių žmonių tikėtis ateityje. Štai 7 ryškiausi sociopatų asenybės bruožai.

Egocentrizmas

Visi esame šiek tiek egocentriški. Tačiau kai kurių žmonių poreikius mes laikome svarbesniais už savus, tiesa? Skanesnį kąsnį paliksite savo vaikams, o kai draugą ištiks bėda pirmieji bėgsite jam padėti. Sociopatai savo interesus ir poreikius laiko pačiais svarbiausiais, net jei dėl menkiausio jų patogumo nukenčia jiems artimiausi žmonės.

Beširdiškumas

Vėlgi, visi mes kartais pasielgiame blogai - pasakytas žodis, nevykęs juokelis, piktas riktelėjimas - pasitaiko. Tačiau sociopatai taip elgiasi nuolat. Jie be gailesčio įžeidinėja visus žmones iš eilės, rėkia ant savo artimųjų, keikia visiškai nepažįstamus žmones. Na, nebent jiems patiems tai būtų nenaudinga.

Manipuliavimas

Kartais sociopatai elgiasi net labai gražiai, tačiau tuomet jie kažko nori mainais. Sociopatai taip pat yra linkę meluoti, kad tik išvengtų problemų, net jei tos problemos yra visai menkos, o melas - didžiulis. Kartais sociopatai meluoja tiesiog norėdami sukiršinti žmones, kad patys pasijustų turintys daugiau galios.

Empatijos trūkumas

Sociopatai dažniausiai neturi tikrų draugų, nes visi jų vengia. Jie nejaučia jokio gailesčio, jei jų artimasis patenka į bėdą, jie negali įsijausti į kito žmogaus poziciją. Jie išlieka šalti, susikoncentravę į save, nepriklausomai nuo to, kaip jaučiasi aplinkiniai. Sociopatas nesidžiaugs jūsų pergalėmis ir neliūdės, jei jūs susirgsite.

Impulsyvumas

Sociopatai gali būti labai nuoseklūs, gerai apgalvoti kiekvieną žingsnį, bet jie taip pat dažnai būna labai impulsyvūs. Jie ieško nors kokios nors ryškesnio jausmo, todėl elgiasi impuslyviai.

Kartais sociopatai vagia smulkmenas, ima lenktyniauti gatvėse su visiškai nepažįstamais žmonėmis ar staiga sugalvoja visiškai be jokios priežasties gadinti visuomeninį turtą. Tai yra keistas elgesys, kuris jiems retai išeina į naudą, tačiau tuo momentu jie elgiasi neapgalvotai.

Baimės trūkumas

Sociopatai dažnai neturi gėdos ar baimės jausmo. Jie gali jus apšaukti tiesiog gatvėje, net jei šalia vaikšto policijos pareigūnai. Jie nebijo užsipulti už save fiziškai stipresnius žmones. Dažnai sociopatams sunku palaikyti sveikus darbinius santykius, nes jie nesilaiko hierarchijos.

Kita vertus, sociopatai dažnai vaikosi pinigų ir lipdami per kitų galvas siekia karjeros. Taip jie tik dar labiau įtvirtina savo ego ir įgauna galios prieš kitus žmones.

www.technologijos.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(88 žmonės įvertino)
4.2045

Top naujienos

Raskevičius: mano bendruomenės žmonės šiuo metu jaučiasi įbauginti (21)

Artėjant šeimos gynimo maršui skirtingų politinių stovyklų politikai sutinka, kad toks renginys...

Avulis: būsto įsigijimas gali tapti tik turtingųjų privilegija (78)

Nekilnojamojo turto (NT) rinka kaista – per pirmus keturis metų mėnesius būsto kainos smarkiai...

Nausėdos ir konservatorių kova įgijo naujų aspektų: Gabrieliui Landsbergiui tai nepatiktų (89)

Lietuvoje verda politinės aistros, kas turėtų atstovauti Lietuvai Europos Vadovų taryboje (EVT)...

Vytenis Miškinis | D+

Mįslingoje baikerio dingimo istorijoje klausimų iki šiol – daugiau nei atsakymų

Iki šiol neįminta bene didžiausia pastarojo dešimtmečio mįslė - baikerio Aivaro Kilkaus...

Šeimų maršo Vilniuje lauks siurprizas – trys antimitingai (114)

Šeštadienį rengiamos trys akcijos prieš šeimų gynimo maršą, tai „Delfi“ patvirtino...

Narkotikų politiką Lietuvoje užsimojusiai keisti Danielei – tvirtas užnugaris: siūlo ties tuo nesustoti (331)

Įvairios valstybinės institucijos ragina politikus ne tik priimti sprendimus dėl mažo kiekio...

Atsakė, kam, grįžus iš užsienio, saviizoliacija privaloma, o kam ne (111)

Kelionių sezonas skatina žmones domėtis, kam reikėtų izoliuotis, grįžus iš užsienio šalių...

Dėl Izraelio ir palestiniečių – visaverčio karo grėsmė „Hamas“ skelbia paleidęs 15 raketų Izraelio branduolinio reaktoriaus link (158)

Nepaliaujamas raketų leidimas iš Gazos Ruožo ir įsiplieskę susirėmimai tarp žydų ir arabų...

Budeliai prieš mirtininkus: „Žalgiris“ – „Pieno žvaigždės“ tiesioginė transliacija (1)

Mirties nuosprendis – taip Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ treneris Gediminas Petrauskas...

Lietuvos paplūdimiai jau beveik paruošti vasaros sezonui: poilsiautojų patogumui – nauji takeliai, fontanai ir švara

Artėjant vasaros sezonui BĮ „ Klaipėdos paplūdimiai “ įnirtingai ruošiasi poilsiautojų...