aA
Kartais pirmas žingsnis problemos sprendimui – jos suvokimas. Tikimės, kad priežasčių, trukdančių moterims kopti karjeros laiptais, supratimas padės išvengti daugumos klaidų ir nusivylimų.
Moteris
Moteris
© Shutterstock nuotr.

Priežastis Nr. 1. Objektyvi

Karjerą galima prilyginti kalno viršūnei – vyrus ji traukia, meta jiems iššūkį. Tuo tarpu moterys viršūne grožisi, vaikšto aplink ją ir jos pakalnėse renka gėles. Kartais jos užkopia pakankamai aukštai, tačiau... tikrų alpinistų visgi daugiau tarp vyriškos lyties atstovų.

Pabandykime atlikti eksperimentą. Paklauskite savęs, kiek galėtumėte išvardinti vyriškos lyties žinomų kompozitorių, rašytojų, dailininkų, poetų, mokslininkų, sportininkų, politikų, verslininkų? O kiek moteriškos lyties? Matote skirtumą? Manyčiau, jog taip. Ir tai natūralu. Svarbu atminti, kad už kiekvieno vyro pasiekimo stovi moteris – ji vyrą įkvėpė, padėjo jam, kartais net priversdavo...

Pavyzdys: pasakorius I. Krylovas buvo pakankamai tingus ir neorganizuotas, tačiau labai mėgo pavalgyti. Sakoma, kad jo žmona užrakindavo jį kabinete ir neleisdavo prie pietų stalo, kol jis neparašydavo ir po durimis nepakišdavo lapo su nauja pasakėčia. Ar taip buvo iš tiesų – niekas negali pasakyti, tačiau tai, kad vyro sėkmę visada lydi moteris – istorinis faktas.

Patarimas: reikia nusistatyti prioritetus: ar tikrai karjera jums svarbi, o gal jums pakanka karjeros aukštumas pasiekusio vyro? Mes juk žinome, kad be jūsų jam nieko nepavyktų.

Priežastis Nr. 2. Subjektyvi

Ne visos „karjeristės“ širdies gilumoje nori siekti karjeros. Jeigu esate viena tokių moterų, galbūt ir neverta to daryti? Aiškus savo norų suvokimas padės sutaupyti daug laiko ir jėgų bei išvengti daugybės bėdų ir nusivylimų.

Pavyzdys: Veronikai keturiasdešimt. Puikus profesinių pasiekimų sąrašas. Puiki išvaizda, puiki sveikata, daug ryšių, talentų ir dominančių gyvenimo sričių. Duktė užaugusi, mokosi universitete. Ji dabar turi daug laiko ir jėgų. Dabartinė darbo vieta jau nebetenkina. Kyla klausimas, kokioje srityje kokios karjeros siekti: politikoje, versle, o gal mene? Ką pasirinkti?

Apsilankiusi tam tikruose mokymuose, Veronika netikėtai suprato, kad jos geriausias gyvenimo scenarijus – pagimdyti ir išauginti dar du vaikus. Tačiau tai daryti sąmoningai ir, kaip sakant, „profesionaliai“. Vyras ją palaikė. Rezultatas: Veronika laiminga, gyvenimas įgavo prasmę, ji jaučiasi savo vietoje.

Patarimas: dar kartą pagalvokite: kokius gyvenimo variantus, be karjeros siekimo, turite ir aukojate? Ir ar tikrai jūs renkatės – galbūt tai tik jums primestas stereotipas?

Priežastis Nr. 3. Biologinė

Iš biologinių pusės, moteris pirmiausia – motina ir „lizdo“ sergėtoja. Moterims, neišsprendusioms vaikų ir šeimos klausimo (bent jau planų lygmenyje), šis faktas nuolatos neduos ramybės. Net jeigu moteris iš tiesų nori siekti karjeros, dalis energijos „nutekės“ į abejones ir pergyvenimus, o ne į karjeros siekimą. Be to, moteris, sukūrusi šeimą, pagimdžiusi vaiką ir jį auginusi bent iki trejų metų, daug geriau supranta save ir jaučia savo galimybes ir poreikius. Ji daug geriau pažįsta žmones, ji gudresnė ir kantresnė. Atsižvelgiant į tai, karjerą daryti „naudingiau“ jau sukūrus šeimą. Beje, anot kelių tyrimų, pati kūrybingiausia socialinė grupė – moterys, turinčios du ir daugiau vaikų.

Priežastis Nr. 4. Socialinė

„Moterys rimtai nevertinamos“. Čia galima būtų išskirti tris aspektus. Pirmasis susijęs su tuo, kad moteris, ypač jauna, graži ir netekėjusi, vyrų vadovų traktuojama kaip potenciali meilužė, o moterims vadovėms ji – varžovė. Tai nepadeda sėkmingam karjeros siekimui. Antrasis susijęs su moterų galimu ištekėjimu ir/arba motinystės atostogomis. Trečiasis aspektas – išplitusi nuomonė apie moteriškąjį organizuotumo, punktualumo, pastovumo trūkumą. Tiesą sakant, tame yra dalis tiesos (apie tai vėliau). Galbūt jūs priklausote tokiam moterų tipui, kuriam šios išankstinės nuostatos tėra išankstinės nuostatos. Nepaisant to, norint tą įrodyti, reikės didelių pastangų.

Patarimas: turėkite omenyje, kad suaugusi ištekėjusi moteris, kurios vaikai jau paaugo, karjeros siekia lengviau.

Priežastis Nr. 5. Organizacinė

Moterys rečiau nei vyrai gali aiškiai nusistatyti tikslus ir sukurti planus, ypatingai tolimos ateities. Juk karjera – tai plataus masto ilgalaikis projektas, reikalaujantis kruopštaus pasiruošimo ir planavimo. Svarbu ne tik tiksliai nusistatyti veiklos sritį, verslo sferą, ambicijas. Pirmiausia reikia nuspręsti, kokios karjeros norite – pareiginės (tarnybinės) ar profesinės.

Patarimas: dauguma moterų intuityviai jaučia, kad planuojant karjerą joms reikalinga specialisto pagalba, todėl jos noriai naudojasi karjeros trenerio (angl. „couching“) paslaugomis – maždaug dukart dažniau nei vyrai. Ir tai – teisingas sprendimas.

Priežastis Nr. 6. Emocinė

Daugumai moterų darbe labai svarbus šiltas psichologinis klimatas, svarbūs geri santykiai su kolegomis ir vadovybe. Kelias į karjerą eina per „pelkes“ ir „išvartas“. Ilgai kentėti nepatogią psichologinę atmosferą dėl būsimos sėkmės gali vyrai, bet ir tai ne visi. Prislopintas moteriškasis emocingumas greičiausiai kažkaip prasimuš – tai gali būti liga, depresija ar emocinis protrūkis.

Pavyzdys: Marija pasiekė puikią karjerą didelėje audito kompanijoje. Nepaisant sudėtingų psichologinių sąlygų (vyriškas kolektyvas, nepasitikėjimas, juokeliai, priekabiavimas), savo nuolatiniu darbu ji pasiekė pripažinimą ir pagarbą. Jau beveik buvo nutarta ją įtraukti į direktorių valdybą, bet ji truputį atsipalaidavo ir visos prislopintos emocijos išsiveržė lauk. Dėl paprasto nesutarimo ji užsiplieskė, apšaukė direktorių valdybos atstovą, parašė pareiškimą išeiti iš darbo iš švystelėjo jį atstovui į veidą. Štai jums ir karjeros posūkis...

Patarimas: išmokite valdyti emocijas, stresą, santykius ir laiką.

Priežastis Nr. 7. Asmeninė

Visi žmonės skirtingi. Jūs taip pat unikalios. Pagalvokite, kas trukdo ar gali sutrukdyti jums siekti karjeros pasirinktoje srityje. Galbūt nemokate reikiamos užsienio kalbos? Galbūt trukdo prasti santykiai su kompanijos vadovybe? Nepakankamas kompiuterinis raštingumas?

Pasistenkite į savo situaciją pažiūrėti įdėmiau bei neturint išankstinio nusistatymo. Ką galite nuveikti gerindami situaciją? Padirbėti su savo įvaizdžiu, praplėsti pažinčių ratą, pakelti kvalifikaciją ar skirti laiko sveikatai ir savijautai. Be to, karjerą reikėtų priskirti prie ekstremalaus sporto – puiki fizinė forma tikrai netrukdys.

Apgalvokite šiuos klausimus. Gali būti, jog reikia visai nedaug, tačiau tas nedaug yra būtina pergalės sąlyga. Jeigu imsitės šių žingsnių, jeigu karjeros siekimo problemą spręsite ne tik su entuziazmu, bet ir viską apskaičiavę, tai jūsų karjeros sėkmė viršys lūkesčius bei aplankys anksčiau, lengviau ir suteiks malonumo.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pasiruoškite, nuo pirmadienio kasdienybė Lietuvoje keičiasi – lokalūs karantinai, nuotolinis ugdymas, susibūrimų ribojimai (170)

Naujų susirgimų koronavirusu skaičiai Lietuvoje muša naujus rekordus. Vyriausybė trečiadienį...

Ekspertai apie augančias paslaugų kainas: jei kainos didėja, turėtume džiaugtis (93)

Kol Europa džiaugiasi krintančiomis kainomis, lietuviai krato kišenes. Per metus vartojimo prekės...

Dar 8 šalies savivaldybėms gali grėsti karantinas: į raudoną zoną pateko ir Vilnius patikslinta (368)

Ateinančią savaitę, nuo spalio 26 iki lapkričio 1 d. imtinai, remiantis naujuoju šviesoforo...

Nauja tvarka dėl izoliacijos: SAM paaiškino, kas tiksliai keičiasi (58)

Europoje Tarybai pateikus rekomendacijas dėl suderinto požiūrio į laisvo judėjimo apribojimą...

Jasikevičiaus sąskaitoje – pirmoji pergalė „El Clasico“ mūšyje: intriga sugrįžo pabaigoje „Barcelona“ pasivijo „Žalgirį“ turnyro lentelėje (14)

Šarūnas Jasikevičius stovėdamas prie „ Barcelonos “ (4/1) vairo pasiekė pirmąją savo...

Teismo salėje širdį gniaužianti byla: nesulaukusi pagalbos ligoto mažamečio mama priėmė kraupų sprendimą (332)

Kauno apygardos teismas pradėjo nagrinėti neeilinę bylą – pasikėsinimu nužudyti sunkiai...

Šiluma kol kas nesitrauks, bet lietaus klius beveik visai Lietuvai (2)

Šeštadienį iki pietų tankiausi lietaus debesys keliaus per pietinius šalies rajonus. Vėliau...

Mįslingas ir kraupus penkių vyrų likimas arba amerikietiškas Diatlovo perėjos variantas (44)

1978 metais Kalifornijos Čiko mieste pakeliui namo po koledžo krepšinio rungtynių mįslingai...

|Maža didelių žinių kaina