aA
Kartais pirmas žingsnis problemos sprendimui – jos suvokimas. Tikimės, kad priežasčių, trukdančių moterims kopti karjeros laiptais, supratimas padės išvengti daugumos klaidų ir nusivylimų.
Moteris
Moteris
© Shutterstock nuotr.

Priežastis Nr. 1. Objektyvi

Karjerą galima prilyginti kalno viršūnei – vyrus ji traukia, meta jiems iššūkį. Tuo tarpu moterys viršūne grožisi, vaikšto aplink ją ir jos pakalnėse renka gėles. Kartais jos užkopia pakankamai aukštai, tačiau... tikrų alpinistų visgi daugiau tarp vyriškos lyties atstovų.

Pabandykime atlikti eksperimentą. Paklauskite savęs, kiek galėtumėte išvardinti vyriškos lyties žinomų kompozitorių, rašytojų, dailininkų, poetų, mokslininkų, sportininkų, politikų, verslininkų? O kiek moteriškos lyties? Matote skirtumą? Manyčiau, jog taip. Ir tai natūralu. Svarbu atminti, kad už kiekvieno vyro pasiekimo stovi moteris – ji vyrą įkvėpė, padėjo jam, kartais net priversdavo...

Pavyzdys: pasakorius I. Krylovas buvo pakankamai tingus ir neorganizuotas, tačiau labai mėgo pavalgyti. Sakoma, kad jo žmona užrakindavo jį kabinete ir neleisdavo prie pietų stalo, kol jis neparašydavo ir po durimis nepakišdavo lapo su nauja pasakėčia. Ar taip buvo iš tiesų – niekas negali pasakyti, tačiau tai, kad vyro sėkmę visada lydi moteris – istorinis faktas.

Patarimas: reikia nusistatyti prioritetus: ar tikrai karjera jums svarbi, o gal jums pakanka karjeros aukštumas pasiekusio vyro? Mes juk žinome, kad be jūsų jam nieko nepavyktų.

Priežastis Nr. 2. Subjektyvi

Ne visos „karjeristės“ širdies gilumoje nori siekti karjeros. Jeigu esate viena tokių moterų, galbūt ir neverta to daryti? Aiškus savo norų suvokimas padės sutaupyti daug laiko ir jėgų bei išvengti daugybės bėdų ir nusivylimų.

Pavyzdys: Veronikai keturiasdešimt. Puikus profesinių pasiekimų sąrašas. Puiki išvaizda, puiki sveikata, daug ryšių, talentų ir dominančių gyvenimo sričių. Duktė užaugusi, mokosi universitete. Ji dabar turi daug laiko ir jėgų. Dabartinė darbo vieta jau nebetenkina. Kyla klausimas, kokioje srityje kokios karjeros siekti: politikoje, versle, o gal mene? Ką pasirinkti?

Apsilankiusi tam tikruose mokymuose, Veronika netikėtai suprato, kad jos geriausias gyvenimo scenarijus – pagimdyti ir išauginti dar du vaikus. Tačiau tai daryti sąmoningai ir, kaip sakant, „profesionaliai“. Vyras ją palaikė. Rezultatas: Veronika laiminga, gyvenimas įgavo prasmę, ji jaučiasi savo vietoje.

Patarimas: dar kartą pagalvokite: kokius gyvenimo variantus, be karjeros siekimo, turite ir aukojate? Ir ar tikrai jūs renkatės – galbūt tai tik jums primestas stereotipas?

Priežastis Nr. 3. Biologinė

Iš biologinių pusės, moteris pirmiausia – motina ir „lizdo“ sergėtoja. Moterims, neišsprendusioms vaikų ir šeimos klausimo (bent jau planų lygmenyje), šis faktas nuolatos neduos ramybės. Net jeigu moteris iš tiesų nori siekti karjeros, dalis energijos „nutekės“ į abejones ir pergyvenimus, o ne į karjeros siekimą. Be to, moteris, sukūrusi šeimą, pagimdžiusi vaiką ir jį auginusi bent iki trejų metų, daug geriau supranta save ir jaučia savo galimybes ir poreikius. Ji daug geriau pažįsta žmones, ji gudresnė ir kantresnė. Atsižvelgiant į tai, karjerą daryti „naudingiau“ jau sukūrus šeimą. Beje, anot kelių tyrimų, pati kūrybingiausia socialinė grupė – moterys, turinčios du ir daugiau vaikų.

Priežastis Nr. 4. Socialinė

„Moterys rimtai nevertinamos“. Čia galima būtų išskirti tris aspektus. Pirmasis susijęs su tuo, kad moteris, ypač jauna, graži ir netekėjusi, vyrų vadovų traktuojama kaip potenciali meilužė, o moterims vadovėms ji – varžovė. Tai nepadeda sėkmingam karjeros siekimui. Antrasis susijęs su moterų galimu ištekėjimu ir/arba motinystės atostogomis. Trečiasis aspektas – išplitusi nuomonė apie moteriškąjį organizuotumo, punktualumo, pastovumo trūkumą. Tiesą sakant, tame yra dalis tiesos (apie tai vėliau). Galbūt jūs priklausote tokiam moterų tipui, kuriam šios išankstinės nuostatos tėra išankstinės nuostatos. Nepaisant to, norint tą įrodyti, reikės didelių pastangų.

Patarimas: turėkite omenyje, kad suaugusi ištekėjusi moteris, kurios vaikai jau paaugo, karjeros siekia lengviau.

Priežastis Nr. 5. Organizacinė

Moterys rečiau nei vyrai gali aiškiai nusistatyti tikslus ir sukurti planus, ypatingai tolimos ateities. Juk karjera – tai plataus masto ilgalaikis projektas, reikalaujantis kruopštaus pasiruošimo ir planavimo. Svarbu ne tik tiksliai nusistatyti veiklos sritį, verslo sferą, ambicijas. Pirmiausia reikia nuspręsti, kokios karjeros norite – pareiginės (tarnybinės) ar profesinės.

Patarimas: dauguma moterų intuityviai jaučia, kad planuojant karjerą joms reikalinga specialisto pagalba, todėl jos noriai naudojasi karjeros trenerio (angl. „couching“) paslaugomis – maždaug dukart dažniau nei vyrai. Ir tai – teisingas sprendimas.

Priežastis Nr. 6. Emocinė

Daugumai moterų darbe labai svarbus šiltas psichologinis klimatas, svarbūs geri santykiai su kolegomis ir vadovybe. Kelias į karjerą eina per „pelkes“ ir „išvartas“. Ilgai kentėti nepatogią psichologinę atmosferą dėl būsimos sėkmės gali vyrai, bet ir tai ne visi. Prislopintas moteriškasis emocingumas greičiausiai kažkaip prasimuš – tai gali būti liga, depresija ar emocinis protrūkis.

Pavyzdys: Marija pasiekė puikią karjerą didelėje audito kompanijoje. Nepaisant sudėtingų psichologinių sąlygų (vyriškas kolektyvas, nepasitikėjimas, juokeliai, priekabiavimas), savo nuolatiniu darbu ji pasiekė pripažinimą ir pagarbą. Jau beveik buvo nutarta ją įtraukti į direktorių valdybą, bet ji truputį atsipalaidavo ir visos prislopintos emocijos išsiveržė lauk. Dėl paprasto nesutarimo ji užsiplieskė, apšaukė direktorių valdybos atstovą, parašė pareiškimą išeiti iš darbo iš švystelėjo jį atstovui į veidą. Štai jums ir karjeros posūkis...

Patarimas: išmokite valdyti emocijas, stresą, santykius ir laiką.

Priežastis Nr. 7. Asmeninė

Visi žmonės skirtingi. Jūs taip pat unikalios. Pagalvokite, kas trukdo ar gali sutrukdyti jums siekti karjeros pasirinktoje srityje. Galbūt nemokate reikiamos užsienio kalbos? Galbūt trukdo prasti santykiai su kompanijos vadovybe? Nepakankamas kompiuterinis raštingumas?

Pasistenkite į savo situaciją pažiūrėti įdėmiau bei neturint išankstinio nusistatymo. Ką galite nuveikti gerindami situaciją? Padirbėti su savo įvaizdžiu, praplėsti pažinčių ratą, pakelti kvalifikaciją ar skirti laiko sveikatai ir savijautai. Be to, karjerą reikėtų priskirti prie ekstremalaus sporto – puiki fizinė forma tikrai netrukdys.

Apgalvokite šiuos klausimus. Gali būti, jog reikia visai nedaug, tačiau tas nedaug yra būtina pergalės sąlyga. Jeigu imsitės šių žingsnių, jeigu karjeros siekimo problemą spręsite ne tik su entuziazmu, bet ir viską apskaičiavę, tai jūsų karjeros sėkmė viršys lūkesčius bei aplankys anksčiau, lengviau ir suteiks malonumo.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Visai netoli Lietuvos – pirmieji omikron atvejai: prognozė, kas gali laukti pas mus

Naujoji omikron atmaina sparčiai plinta daugelyje pasaulio šalių. Estijoje nustatyti jau šeši...

Nuo trečiadienio įsigalioja sankcijos Baltarusijai: ar Lietuvos verslas jas taikys – vis dar neaišku (30)

Nuo trečiadienio, gruodžio 8 d., Baltarusijos trąšų gamintojai „ Belaruskalij “ įsigalioja...

Įtampai dėl Ukrainos augant prasideda Bideno ir Putino pokalbis likus kelioms valandoms – Kremliaus perspėjimas (16)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir JAV prezidentas Joe Bidenas antradienį pradėjo derybas...

Svarsto kruvino konflikto Ukrainoje tikimybę: KGBistas Vova turi labai aiškiai matyti, kas jam bus, jei užsiraus (114)

Pasaulyje jaučiama itin išaugusi įtampa dėl Rusijos karinės technikos sutelkimo Ukrainos...

Kiek kainuos padegtos Kauno Kalėdų eglės atstatymas? (30)

Vandalo padegta ir nemenkai nukentėjusi pagrindinė Kauno eglė vėl spindi it nieko nebūtų...

Romano apie klimato kaitą autorius Marijus Gailius: net jei įvyks katastrofa, mes jos nebūsime pastebėję

Naujausioje laidos „Išpakuota“ serijoje susitinkame pasikalbėti su rašytoju, žurnalistu ir...

Pavilionis: buvo sąmoningai kuriamos situacijos, kad prezidento ir užsienio reikalų ministro pozicijos išsiskirtų

Seimo Užsienio reikalų komiteto vadovas konservatorius Žygimantas Pavilionis teigia, kad...

Kaukę užsidėti atsisakęs vyras Maskvoje nušovė du žmones, dar 4 sužeidė papildyta (89)

Viename Maskvos valstybinių paslaugų centre ginkluotas vyras antradienį nušovė du žmones ir dar...

Landsbergis: sankcijos „Belaruskalij“ – įmonių rankose (124)

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako, kad Jungtinių Valstijų sankcijų vienai...

M360 PremiumJūratė Žuolytė

Ramūnas Matonis atskleidė, kokių taisyklių policija laikosi feisbuke: iš pradžių mus laikė išsišokėliais

Jei ir jūs esate tarp beveik 300 tūkstančių Lietuvos policijos profilio sekėjų feisbuke,...