aA
Esu skaitęs/matęs daug turinio, skaniai pašiepiančio nemokamai darbą atlikti prašančius klientus. Apie tai video kūrė magas Rokas, straipsnį rašė Užkalnis, Instagram video kūrė Beata. Tačiau ką daryti, jei dėl kainos susitarėte, bet apmokėjimo nesulaukiate?
© Shutterstock nuotr.

Pažįstu per daug freelancer’ių, kurie negavę atlygio užsakovui „atleido“, sakydami, kad „vis tiek nieko negaliu padaryti“, „jie turi geresnius teisininkus“, „tegu guli jiems ant sąžinės“ ir t.t.

Kodėl klientai nesumoka

Jūs nekokybiškai atlikote savo darbą. Būna ir taip. Neklysta tie, kurie nieko nedaro. Būkite atviri patys sau ir atsakykite į klausimą ar tikrai darbą atlikote gerai. Jei atliktame darbe yra trūkumų, stenkitės juos kuo greičiau pašalinti savo sąskaita, taip išlaikysite gerą vardą ir galimybę bendradarbiauti ateityje. Nebambėkite dėl papildomų darbo valandų ar išlaidų, jei srebiat savo košę. Jei trūkumų pašalinti neįmanoma, bet paslauga/produktas priimtas ir naudojamas, galima tartis dėl dalinio apmokėjimo. Jei viską padarėte teisingai ir savo kaltės niekur nematote, teks pakovoti.

Jus pasamdė pažadukas. Geriausia apie naują klientą domėtis prieš pradedant bendradarbiauti. Google, Facebook, rekvizitai.lt veikia puikiai. Jei darbą jau atlikote ir užmokesčio negaunate, o internete perskaitėte, kad turite bėdų jau ne pirmasis, ignoruokite bet kokius pažadus „sumokėti po dviejų savaičių“ ar „priminti buhalterei“ ir ieškokite teisinės pagalbos.

„Sumokėsim, kai sumokės mums“. Dažnai taikoma praktika. Ypač jeigu jus samdo agentūros, kurias samdo kitos korporacijos. Rimtos įmonės apie tai įspėja iš anksto. Jei mokėjimas užtrunka ilgiau nei du mėnesius ar tiesiog Jums nepatinka laukti, turėkite omenyje, kad klientas, samdydamas jus, prisiima pilną atsakomybę ir sumokėti privalo net ir tuo atveju, jei jo klientas neatsiskaito. Nuėję į parduotuvę pirkti maisto turbūt nesakote kasininkei išpūtę akis „atsiskaitys klientai, atsiskaitysiu už maistą! Kokia įkyri…“.

Nepasirašėte sutarties ir jumis manipuliuoja. Teisine kalba to nepagrįsiu, bet sutartis nėra būtina. Būtinas yra susitarimas. Todėl visada detales derinkite ne žodžiu, o raštu – elektroniniu paštu, per Facebook’ą, kaip norite, bet ten, kur žodžiai išsisaugo. Svarbiausia, susitarimas.

Sutarėte sąlygas žodžiu ir klientas nieko nepamena arba iškreipia žodžius. Tai ko gero sudėtingiausia situacija. Neturite nei sutarties, nei sutarimo. Dėl to geriausia sutarti sąlygas iš naujo ir pasirašyti sutartį atbuline data ar bent email’u priversti užsakovą susakyti tai, ką jis kalbėjo iš pradžių.

Nemokėti yra politika. Sakoma turtingas ne tas, kas daug uždirba, o tas, kuris mažai išleidžia. Kai kurie užsakovai laukia mėnesių mėnesius, tikėdamiesi, kad paslaugų tiekėjui atsibos laukti ir šis tiesiog atstos. Tokie piktybiniai veikėjas turi labai storą skūrą ir juos sunku pajudinti. Jūs turbūt visą naktį neužmigsite mintyse kariaudami su jais, o jie saldžiai pūs sau į ūsą ir galvos apie visai kitus dalykus.

Klientui NEPATIKO. Ouč. Tikras spjūvis į veidą, ypač kūrėjams. Jeigu klientas jus samdo, vadinasi, pasitiki, vertina Jūsų laiką, žinias ir yra pasiryžęs už tai mokėti. Jums mokama už darbą ir tinkamai įvykdytą susitarimą, o ne už tai, ar darbas patiko. Įsivaizduoju, kaip logotipų kūrėjas pareiškia odontologui: „man nepatinka plombos atspalvis, nemokėsiu už dantų gydymą“.

Ką daryti

Būkite diplomatiški. Tai svarbiausias ir sunkiausiai įgyvendinamas punktas. Kai mums delsia sumokėti, jaučiamės apgauti. Vis dėl to gyvename teisinėje valstybėje ir nėra viskas taip blogai. Įstatymai mūsų pusėje. Jau nebe 1994-ieji.

Būkite kantrūs. Jei jau esame diplomatiški, turime būti ir kantrūs bei nuoseklūs. Piktybiškai nemokus klientas tik ir laukia kol pradėsite jiems grasinti, o tada ir nepastebėsite kaip jūsų sąžiningai uždirbti pinigai lieka tik iliuzija.

Spręskite konfliktą taikiai. Žinau, skamba siaubingai. Juk norisi tiesiog duoti į snukį, išdaužyti automobilio langus ir padegti namą. Bet tegu emocijos liejasi Jūsų oponentui. Iš teisininkų žinau, kad geriausias dalykas, ką galite padaryti kilus ginčui, tai labai gerai pasiruošti teismui (ko man, tikiuosi, niekada taip ir neprireiks). Niekas nepapirks teisėjo labiau už pluoštą dokumentų įrodančių, kad ginčą stengėtės spręsti taikiai: siuntėte mandagius laiškus su priminimais, siūlėte atsiskaityti dalimis, vėl teiravotės dėl apmokėjimo, siūlėte susitarti, mandagiai užsiminėte apie teisines priemones ir t.t.

Negrasinkite. Grasinimas – didžiausia klaida, kokią gali padaryti atlygio nesulaukęs freelancer’is. Grasinantys žmonės yra labai pažeidžiami. Sakoma, šuo, kuris daug loja, nekanda. Nebūkite tas šuo. Būkite vakarietiškas verslininkas.

Kreipkitės į teisininkus. Jei draugiškai sutarti nepavyksta, nebijokite kreiptis rimtos pagalbos. Neretai pirmoji konsultacija būna nemokama, o iš paslaugų gal pakaks jų skambučio užsakovui ar vieno laiško – tikrai išsimokėsite.

Nelaikykite pykčio. Jei jau konfliktą išsprendėte, atminkite, verslas tam tikra prasme yra žaidimas. Laimėti nori visi ir kartais tenka pakovoti. Ir boksininkai po kovos vienas kitą pasveikina. Jei negavo nokauto

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nepilnametės išžaginimas mokyklos personalo nesukrėtė: visos jos čia tokios (184)

Stūmė, spyrė kojomis, kando. Prievartautojas atsitraukė, tačiau grįžo ir su visa jėga...

Praėjus 32 metams po mažamečių nužudymo trūko žudiko kantrybė teisme paskelbta siaubą keliančių nuotraukų (26)

Didžiojoje Britanijoje paskelbtas nuosprendis didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukusioje byloje:...

Žemė atakuoja Marsą: mokslininkai papasakojo, kokie pavojai tyko žmonių Raudonojoje planetoje (55)

Turbūt daugelis matėte filmų apie taikius Žemės gyventojus atakuojančius agresyvius marsiečius....

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (59)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (2282)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Kristina susirūpino, ką valgo, kai smarkiai susirgo: pakeitusi kelis dalykus, dabar jaučiasi puikiai (22)

Vilnietė Kristina Bondar sveika mityba susidomėjo stipriai sušlubavus sveikatai. Moteris buvo...

7 raudonosios arbatos privalumai (6)

Raudonoji ( rooibo s) arbata – tai raudonoji žolelių arbata, gaminama iš fermentuotų...

Štai kas sužlugdo santykius per atstumą (23)

Net trejus metus bendravome būdami toli vienas nuo kito. Dabar tie santykiai per atstumą jau...

Esate žema ir putlių formų? Pravers šie laiko patikrinti stiliaus patarimai (27)

Jeigu esate apvalaus kūno sudėjimo ir vos 163 centimetrų ūgio ar dar mažesnė, tuomet jums...

Kai skyrybos neduoda ramybės: kaip pamiršti buvusį mylimąjį? (14)

Santykių pabaiga niekuomet nėra lengva – ir tuomet, kai antra pusė nusprendžia išsiskirti su...