aA
„Jis – tikras narcizas!“ – taip kartais stipriai sukritikuojami žmonės, kurie yra itin susikoncentravę į save. Tačiau retas žino, jog narcisizmas yra ne šiaip būdo bruožas – tai gali būti ir asmenybės sutrikimas. Tik kaip atpažinti jūsų aplinkoje besisukiojančius narcizus?
Narcizui reikia, kad juo žavėtųsi.
Narcizui reikia, kad juo žavėtųsi.
© Shutterstock

Austrų psichoanalitikas Robertas Waelderas narcisistinę asmenybę aprašė dar 1925 metais, o jau 1968 metais mokslininkai kalbėjo apie narcisistinį asmenybės sutrikimą. Tai yra rimtas sutrikimas, kurį sukelia aplinkos (perdėta suaugusiųjų meilė, emocinis išnaudojimas) bei genetiniai faktoriai.

Žinoma, jūs žinote, jog narcizai (žmonės, ne gėlės) yra itin susikoncentravę į save ir mano, kad yra geriausi. Tačiau kai kurie žmonės tiesiog yra pasitikintys savimi ar net pasipūtę. Skirtumas tas, kad sveiki žmonės gali būti pasipūtę kai kuriose srityse ir tas perdėtas pasitikėjimas savimi išgaruoja, kuomet žmogus pastebi, kad nėra toks geras, kokiu save laikė.

Narcisistinio asmenybės sutrikimo kamuojami žmonės visada save laiko geresniais už kitus ir šios nuomonės nekeičia net kai tam yra objektyvių priežasčių.

Štai dar 7 narcisistinės asmenybės bruožai, kuriuos išskiria Psychologytoday.com.

Jie mano, kad jiems priklauso išskirtinės teisės

Narcizai gali būti neturtingi ir nežinomi, tačiau visuomet mano, kad yra geresni už kitus. Restoranuose jie nori būti aptarnauti pirmiausia, jie nori išskirtinių paslaugų ir dėmesio. Net ir draugų tarpe jiems atrodo, kad visi juos dievina, todėl visi turi pirmiausia išklausyti jų ir klausyti jų nurodymų.

Jie naudojasi kitais

Taigi, nieko keisto, kad narcizai yra linkę išnaudoti artimus žmones. Paslauga už paslaugą? Jiems tai nepriimtina. Jie mano, kad kiti žmonės jų aplinkoje turi džiaugtis galėdami būti šalia jų.

Laiko švaistymas iliuzijoms

Narcizai mano, kad jau tuoj bus labai sėkmingi, nors nėra jokių ženklų, kad vyktų kažkoks progresas. Jie elgiasi taip, lyg jau būtų pasaulio čempionai, turtuoliai ar verslininkai. Ir mano, kad kiti turėtų į juos taip žiūrėti. Jie mano, kad yra nesuprasti.

Jiems reikia kitų susižavėjimo

Nors narcizai ir mano, kad yra nesuprasti, jie trokšta komplimentų, plojimų ir pagarbos. Jie nori išorinio patvirtinimo, kad jie tikrai yra geriausi.

Ir nors bando apsimesti, kad jiems nereikia, kad kiti jais žavėtųsi, jie to visada trokšta. Kartais jie yra linkę manipuliuoti, apsimesti itin liūdnais, kad ištrauktų vieną kitą komplimentą.

Jiems trūksta empatijos

Kaip ir sociopatams, narcizams dažnai trūksta empatijos. Jie tiesiog mano, kad yra svarbesni už kitus, todėl jūsų problemos jiems atrodo tik nežymus foninis triukšmas. Ir apskritai, jūs neturėtumėte jaudintis dėl problemų, kurios tiesiogiai neliečia narcizo.

Pavydas

Narcizai kartais pavydi kitiems turtų, moterų ir sėkmės, nes mano, kad jie viso to nusipelnė labiau. Jie taip pat mano, kad kritikos sulaukia tik dėl to, kad kiti jiems pavydi.

Narcizai nėra kvaili. Jie mato kitų žmonių veido išraiškas, girdi, kai prašote nustoti girtis. Tačiau jie mano, kad aplinkiniai jų tiesiog nesupranta. Juos suprasti gali tik lygiai tokie pat pažengę žmonės, kokie yra jie.

www.technologijos.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(37 žmonės įvertino)
4.3514

Top naujienos

Pamačiusi pervestą atlyginimą Šiaulių ligoninės medikė liko šokiruota: gydymo įstaigos versija – kitokia (237)

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbančios medikės sūnus teigia, kad jo mamai ligoninė...

Čaplinskas: panašu, kad gyvensime pagal ketvirtąjį pandemijos scenarijų (307)

Panašu, kad gyvensime pagal ketvirtąjį koronaviruso pandemijos scenarijų, tai yra – virusų...

Šiltas pavasaris kol kas traukiasi: laukia smarkūs lietūs, vietomis sugriaudės perkūnijos (4)

Krentant atmosferos slėgiui ir didėjant žemo slėgio lauko įtakai giedrių orų laikotarpis...

Lietuvoje prasidės didžiuliai pokyčiai: vieniems teks stipriai pakeisti savo įpročius, o kiti galės pasinaudoti parama (68)

Pustrečio milijardo tonų – štai tiek pačių įvairiausių atliekų kasmet susikaupia Europos...

Kasdienybės herojai. Eleonora – apie „Sel“ ir skyrybas: liūdna dėl savo gyvenimo, kad nieko nepasiekiau kita tema: stulbinanti „Misis Lietuva 2019“ Gretės Brokienės sėkmė (14)

Išskirtinis Eleonoros Sebrovos interviu - karjera grupėje „Sel“, skausmingos skyrybos ir...

Karolis Kasperas | D+

Japonų valdžia po šiai dienai neigia šį istorinį faktą: „komforto stotyse“ karius tenkino 200 tūkst. pagrobtų moterų

Lee Ok-Seon nieko neįtardama ėjo namo, kai iš pravažiuojančio automobilio iššoko grupė...

Štai kokių perliukų radau „Mamų mugėje“: vaiką galima aprengti už tiek, kiek kainuoja trys puodeliai kavos (54)

Ar brangu auginti vaikus, juk jie taip greit auga, todėl daug ir reikia – kas sezoną naujų batų,...

UEFA atsakas: grasina dar šią savaitę iš Čempionų lygos išmesti tris iš keturių pusfinalio dalyvių (117)

UEFA ketina imtis pačių griežčiausių ir beprecedenčių veiksmų prieš maištininkų...

Agnė Keizikienė | D+

Mokslininkas praskleidė šydą nuo paslaptingo sapnų pasaulio: kodėl sapnuojame, ką sapnai apie mus pasako ir kaip jiems padaryti įtaką?

Sapnai tarsi kokia astrologija: vieni į juos žiūri su šypsena, kiti – intensyviai tyrinėja. Kad...

Kūno kalbos ekspertė išanalizavo princo Philipo laidotuvių įrašus: žiūrovams nepastebimos detalės pasakė daugiau nei žodžiai (34)

Karalienė Elžbieta II stabtelėjo prieš įeidama į Šv. Jurgio koplyčią, lyg negalėtų...