Kai kurie ekspertai teigia, kad 85% mūsų finansinės sėkmės priklauso ne nuo mūsų įgūdžių ar įgytų žinių, o nuo gebos rasti bendrą kalbą su kitais žmonėmis bei įgyti jų pasitikėjimą ir pagarbą. Kiekvienas mūsų sutiktas žmogus vos per keletą sekundžių susidaro pirmąjį įspūdį, nuo kurio priklauso, ar jie mumis pasitikės, mus mėgs bei gerbs. Tad tiek renkant lėšas savo kompanijai, tiek vadovaujant komandai ar verslui, rasti bendrą kalbą su žmonėmis ir palikti teigiamą įspūdį yra labai svarbu.
© Shutterstock nuotr.

Štai keletas patarimų, padėsiančių užkariauti žmonių protus ir širdis per 30 sekundžių.

1. Neutralizuok „kovos ar bėgimo“ atsaką*

Pirmosios susitikimo sekundės yra instinktyvios. Žmonės iškart pasąmoningai įvertina pašnekovą priklausomai nuo to, kaip (ne)jaukiai jie jaučiasi jo kompanijoje. Atkreipk dėmesį į savo pirminius signalus ir pasirūpink, kad jų nebūtų galima interpretuoti kaip keliančių grėsmę.

2. Gerbk kitų ribas

Būk atidūs pašnekovų asmeninei erdvei ir gerbki jų nusistatytas ribas. Jeigu dvejoji, stebėk užuominas: jiems palinkus į priekį, palink ir tu, jei jie atsitraukia, atkartok jų judesį. Nepamiršk, kad asmeninės erdvės sąvoka skiriasi įvairiose kultūrose.

3. Išpildyk lūkesčius

Pirmasis įspūdis – neretai sąlygojamas iš anksto iškeltų lūkesčių. Tikimės, kad žmonės atitiks tam tikrą, mūsų apie juos susikurtą, paveikslą, kurį „nutapome“ iš jų reputacijos, telefoninių skambučių, elektroninių laiškų ar tekstinių žinučių. Tikėdamiesi atitikimo su šiuo bendriniu paveikslu, mes kiek nusiviliame ir sutrinkame, jei jo visgi nėra. Taigi, dabar – ne pats puikiausias metas nustebinti visus savo nauja asmenybės puse.

4. Atkreipk dėmesį į kūno kalbą

Nuo to priklauso didelė dalis pradinės pašnekovų reakcijos, taigi tai, tiesiogine to žodžio prasme, – iškalbingiau už tūkstantį žodžių. Pasistenk, kas iš stovėsenos atrodytum dėmesingas ir atviraširdiškas, o iš veido išraiškos ir palaikomo akių kontakto – autoritetingas, bet prieinamas.

5. Išlik pozityvus

Mūsų smegenų „kalba“ – tai vaizdiniai, garsai, jausmai ir, kiek mažiau, – kvapai bei skoniai. Neiginiai – gerokai sunkiau išverčiami į šiuos smegenų kalbos konceptus nei teiginiai. Todėl bandyk praktikuoti optimistinį, teigiamą, aiškinamąjį stilių.

6. Kontroliuok savo požiūrį

Bendra Tavo perduodama energija yra vienas pirmųjų pasąmoningų dalykų, į kuriuos reaguoja pašnekovai. Jei esi irzlus, atrodyk ramus, o jei esi išsiblaškęs ir praradęs entuziazmą, pasistenk perduoti pozityvumą. (Taip ne tik paliksi geresnį pirmąjį įspūdį, bet ir darysi teigiamą įtaką savo paties nuotaikai.)

7. Valdyk savo nuotaikas

Žmones labiau traukia šiluma, entuziazmas ir pasitikėjimas, o ne pyktis, pasipūtimas ir nekantrumas. Kad ir kas dėtųsi aplink Tave, valdyk savo reakcijas, kad gautum palankiausią atsaką iš pašnekovų.

8. „Įjunk“ suderinimą

Pasirūpink, kad Tavo žodžiai, balso tonas ir kūno kalba sakytų vieną ir tą patį. Dviprasmybės atbaido, o nuoseklumas padeda Tau atrodyti patikimu ir būti aiškiau suprantamu.

9. Vartok jutiminę kalbą

Kai tik įmanoma, paminėk ir nupasakok vaizdus, garsus, tekstūrą, judesius ir jausmus – taip Tavo žodžiai taps svaresni, o kalba – vaizdingesnė.

10. Būk smalsus, plačių pažiūrų ir susidomėjęs

Jeigu Tavo kompanijoje pašnekovai kalba – ir kalba ilgai – yra nemenka tikimybė, kad Tu jiems patiksi. Būk plataus akiračio, įsitrauk į pokalbį; užduok klausimus, kurie žadina pašnekovų vaizduotę ir užveda pokalbį.

11. Renkis sėkmei

Atrask asmeninį stilių, kuris ne tik Tau tiktų ir patiktų, bet ir neštų žinutę, kurią nori perduoti kitiems apie save. Tavo apranga ir išvaizda – tarsi prekės įpakavimas.

12. Turėk asmeninį prisistatymą

Pasiruošk ir išmok asmeninį prisistatymą, kuriuo galėtum kitiems trumpai ir išraiškingai papasakoti, ką veiki gyvenime, ką tau tai reiškia ir kodėl tai yra svarbu. Negalvok, kad tai – savęs, kaip produkto, pristatomoji kalba, o verčiau įtraukianti ir kūrybinga mini prezentacija.


13. Nenuvertink nė vieno susitikimo

Į kiekvieną užmegztą pažintį žiūrėk kaip į svarbiausią kada nors atliktą darbą. Nes, tiesą sakant, niekada nežinai, kada tai paaiškės esant tiesa.

*iškilus pavojui, žmogaus organizmo fiziologinės reakcijos pakinta, o kūnas pasiruošia arba kautis, arba bėgti („fight or flight“). Toks atsakas – normalus ir reikalingas žmogaus apsaugai, kuomet gresia pavojus.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Moters pagalbos šauksmas: kur dėtis po skyrybų su vaikais? (227)

Su vyru besiskirianti moteris atsidūrė akligatvyje – turi išsikraustyti iš namų, socialinio...

Gražulio vaikelio susilaukusi palangiškė: jis atsiprašė visos Lietuvos, tik ne manęs ir dukrelės (1057)

Skandalingojo politiko Petro Gražulio vaikelio susilaukusi palangiškė Birutė Navickaitė neslepia,...

Po ilgos tylos Adomėnas konservatoriams trenkė durimis ir išklojo nuoskaudas (1)

„Sudie visa tai. Kiekviena politinė karjera baigiasi žlugimu“, - tokiu įrašu anglų kalba po...

Kaune ant kojų sukeltos spec. tarnybos – Aleksoto aerodrome sudužo lėktuvas papildyta (50)

Šeštadienį, 13.53 val., Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

Vakarą praleidau ligoninės priimamajame: prakaito, alkoholio, šlapimo kvapai ir ilgas laukimas (343)

Niekas nenorėtų ten patekti. Nei kaip pacientas, nei kaip lydintysis. Bet kartais ne pačioje...

Mokesčių inspekcija paskaičiavo: jei 12 eurų mokate už kepsnį – turėtų atnešti du kilogramus mėsos (502)

Palangos verslininkų noras per vasarą užsidirbti visiems metams padarė meškos paslaugą visos...

Baltijos moterų futbolo lygos rungtynės: „Kauno Žalgiris“ – „Parnu“

Baltijos moterų futbolo lygos rungtynės: „Kauno Žalgiris“ – „Parnu“. Tiesiogiai iš Kauno.

Gražulio narystė partijoje sustabdyta metams Papildyta (201)

Palangoje šeštadienį posėdžiavusi partijos „Tvarka ir teisingumas“ valdyba nusprendė...

Nakvynė pajūryje už 5 eurus: poilsiautojai iškenčia vos 2-3 dienas (206)

„Šalta, žmonių nėra, vasara – š*****“, – piktai rėžia namelius poilsiautojams...

Lietuvą palikdama Eurika Masytė sunkiai tramdė ašaras: ir šiandien dar jaučiuosi nepritapusi (165)

Minint valstybines šventes vis dar skamba legendinė daina „Laisvė“ ir turbūt nėra žmogaus...