Peilis – vienas pirmųjų žmogaus įrankių, kuriuo dauguma mūsų ir šiandien naudojasi bemaž kasdien dažniausiai apie tai net nesusimąstydami. Kita vertus, XX a. vyravę griežti draudimai žmonių pasąmonėje suformavo gajų įsitikinimą, kad peilis – tai pavojingas ir draudžiamas daiktas. Bet taip nėra, nes peilis, tai tik įrankis. Naudingas įrankis su kotu ir geležte, skirtas pjauti. O visa kita priklauso tik nuo įrankį naudojančio žmogaus.

Pagrindinės šiuolaikinių peilių panaudojimo sritys atsispindi peilių paskirtyje: virtuviniai, medžiokliniai, žvejybiniai, turistiniai bei įvairių specialių paskirčių. Priklausomai nuo to, kam skirtas peilis, peilių dydžiai, formos, konstrukcija ir gamybai panaudotos medžiagos būna labai skirtingos. Tačiau visada tai turi būti kokybiškas ir patogus įrankis.

Seniausi archeologų atrasti titnaginiai peiliai buvo gaminami jau prieš pusę milijono metų , tad akivaizdu, kad per tiek tūkstantmečių kardinaliai keitėsi ir peilių gamybai naudojamos medžiagos, kito ir peilių išvaizda ir paskirtis.

Primityvius kaulinius ir akmeninius peilius iš pradžių pakeitė žalvariniai, o žmonijai išmokus apdoroti geležį, negrįžtamai įsivyravo plieniniai peiliai. Šiuolaikinė metalurgija siūlo platų įvairių kokybiškų plienų pasirinkimą, o pramonė – pažangią apdirbimo įrangą bei medžiagas, todėl peilių gamybai atsivėrė naujos galimybės, o individuali peiliadirbystė tapo prieinama ne tik profesionaliems peiliadirbiams.

Lietuvoje pramoninė peilių gamyba buvo epizodiška ir, deja, neišsivystė į savarankišką sritį, kaip kitose Europos valstybėse. Tačiau, individuali peiliadirbystė Lietuvoje gyvavo nuolat. Visada buvo nagingų žmonių gaminančių medžioklinius, turistinius ar virtuvinius peilius. Tik dauguma jų niekada neviešino savo darbų, apsiribodami nedideliu giminių bei draugų ratu.

Rengiama lietuviškų autorinių peilių paroda – tai pirmasis Peilininkų asociacijos inicijuotas bandymas supažindinti visuomenę su individualiai gaminamais lietuviškais peiliais. Parodoje eksponuojami keturiolikos peiliadirbių gaminiai. Tai tarsi peiliadirbytės Lietuvoje retrospektyva: pradedant Vykinto Motūzos istorinėmis XIV-XVII a. lietuviškų peilių rekonstrukcijomis ir baigiant tarptautinį pripažinimą pelniusio Tomo Kučiausko (GIKO) profesionaliai pagamintais medžiokliniais peiliais.

Parodos dalyviai: Tomas Akinis, Aurimas Dapšys, Algirdas Juškevičius, Tomas Kučiauskas, Linas Liaukonis, Vykintas Motūza, Virginijus Narkus, Kęstutis Plyskaitis, Arentas Rukas, Mindaugas Terleckis, Andrius Tričius, Ruslan Vasilevskij, Mindaugas Vileišis.

Vilniuje paroda veiks „Aušros Vartų meno galerijoje“, įsikūrusioje Aušros Vartų g. 12, balandžio 20 – gegužės 3 dienomis (galerijos darbo laikas Pr.-Sek. 9:00-21:00), o nuo gegužės 4 dienos iki gegužės 12 dienos paroda bus eksponuojama Kaune, AJ Studijos galerijoje.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt