© Corbis/Scanpix
Greičiausiai tada, kai tu buvai dar vaikas ir staiga supratai, kad tėvai iš tavęs daug tikisi. Galbūt tu tiesiog turėjai tapti motinos gynėju nuo tėvo. Kam? Kad tėvas mamos nemuštų. O galbūt tu gelbėjai tėvelį nuo mamos isterijos priepuolių. Kartais tau tekdavo slaugyti vieną iš sergančių šeimos narių. O kartais – blaivinti.

Gali būti, kad tu tiesiog jutai, jog vienam iš tėvų labai liūdna ir baisu. Ir jie žodžiais ar be jų prašydavo, kad tu pabūtum stipresnis už juos - kad juos išklausytum, paguostum. Ir žinoma - kad tu kažkuo taptum. Kažkuo, už kieno nugaros tėvai galėtų pasislėpti. Galbūt šeimos gydytoju. Galbūt guodėju. Nenuostabu, jei tėvų buhalteriu ir verslo patarėju. O gal - asmens sargybiniu.

Bet kokiu atveju šis vaidmuo apibendrintai vadinasi „BŪTI TĖVU SAVO TĖVAMS“. O kiek tau tada buvo metų? Jokio skirtumo - nuo metų iki begalybės.

Kas įdomiausia - šis vaidmuo kažkokiu paslaptingu būdu atsispindėjo tavo kūne. Taip, nuo tam tikro amžiaus tu pradėjai sparčiai augti - galbūt, į viršų, o galbūt - į šonus. Gynėjo vaidmuo suteikė tavo kūnui savotišką skydo formą. Veido išraiška tapo rimta, nuolat susirūpinusio ir atsakingo žmogaus. Tačiau tuo pat metu joje dabar galima įžvelgti kažką vaikiška - tarsi paslapčia tu palikai slaptą galimybę ne visiškai suaugti. Ir tarsi leidai kam nors kada nors pažvelgti į tave įdėmiau ir sušukti: taigi tu - visiškas vaikas!

Tačiau, kad niekam nekiltų abejonių, tarp kaklo ir pečių dabar tu turi įtemptus raumeninius „antpečius“, o tarp jų yra išsikišęs septinto kaklo slankstelio gumbelis - savotiškas „kablys“. Už jo tave „pakabina“ visokie vargšai, kuriems iš tavęs nuolat kažko reikia. Ir ant „antpečių“ tau užmeta savo kryžius. Kurie gulasi šalia tavo kryžiaus.

Ne, išklausyti ir padėti - tikrai ne pats blogiausias vaidmuo. Jis padeda tau jaustis svarbiu, reikšmingu ir nuima nuo tavęs vieną iš žmogiškos naštos dalį - ieškoti savo pašaukimo. Tu žinai savo pašaukimą nuo ankstyvos vaikystės. Tu skirtas kitiems padėti.

Tiesa, kada tu sparčiai augai ir stengeisi išpildyti šią misiją, tavo bendraamžiai vystėsi kitaip. Kai tu jau visu rimtumu atsidavei mokslams, jie nuo tavęs nusirašinėdavo ir eidavo žaisti slėpynių. Kai tu tapai paaugliu, pradėjai daug sportuoti ir ruoštis kur nors mokytis. O jie vaikščiodavo į „tūsus“, gerdavo ir bučiuodavosi laiptinėse.

Paskui tu susituokei su žmogumi, kuriam (kaip tu jautei) reikalinga pagalba ir šioks toks „gelbėjimas“. O tavo draugai tuo metu tiesiog keisdavo partnerius ir bandydavo suprasti, su kuo gi jiems smagiausia.

Smagiausia! Tu nekentei to žodžio, nes už jo slypi dalykai, kurie nesiderina su tavo vaidmeniu. Tai:

Neatsakingumas;
Tuščiažodžiavimas;
Tinginystė;
Neturėjimas aiškių tikslų;
Seksualinis pasileidimas ir girtuoklystė;
Pomėgis permesti savo problemas kitiems.

Stop. Bet juk tu ir skirtas tam, kad kažkas perduotų tau tavo problemas. Tad išeina, kad tu paslapčia nekenti tų savo „klientų“ už jų savybę naudotis tokiais, kaip tu? Tai ką, tu nekenti tų, kuriems padedi?

Žinai, manęs tai nestebina.

Taip pat manęs nestebina ir kai kurios tavo ligos, jei tau virš trisdešimties. Greičiausiai tau kažkas netvarkoje su skrandžiu. Kažkas panašaus į gastritą ar opaligę. Taip pat tau turėtų dažnokai skaudėti galvą. Abu šie sutrikimai būdingi žmonėms su įtemptas pečiais ir per didele atsakomybe. Žinoma, prie kurių pridėsime nenorą būti silpnu ir nemokėjimą atsiduoti kitų žmonių meilei bei pagalbai.

O galbūt tavo sąmonė pagaliau nušvito? Ir tu pajutai, kad tavo viduje slepiasi Mažas Vaikas, kuris nespėjo pabūti vaiku?

Aš žinau, kaip tu apie jį sužinojai. Tu netikėtai pravirkai. Ir tau pagaliau pasidarė savęs gaila. Tu staiga suvokei, kaip tau norisi prisiglausti prie ko nors didelio ir stipraus, atsipalaiduoti ir pamiršti viską, ką tu rytoj privalai padaryti.

O juk tu privalai dar daugiau, nei anksčiau - yra vaikų, yra sutuoktinis. Ir kaip priklauso, tu pasiruošęs priimti ir jų bėdas, ir atsakomybę už jų gyvenimus. Tarsi susitarę, jie kartais suteikia tau tokią progą - tai pageria, tai suserga, tai nemoka sutvarkyti savo gyvenimo. Tu žinojai, kokį žmogų rinktis į sutuoktinius, ir kokius vaikus auginti! O jie žino, kad tu tai žinai.

Tačiau kadangi tu jau kai ką supranti, tu imi sau padėti. Tu nutarei atgaivinti savo Vidinį Vaiką. Išmokti būti linksmu ir neatsakingu. Tie keli vizitai pas psichoterapeutą, žinoma, nebuvo lengvi. Tu netgi bandei juokauti ir padėti pačiam psichoterapeutui pasijusti geriau - kažkiek suimitavai „stebuklingą pagijimą“. Kad psichoterapeutas patikėtų savo galia.

Tik nemanyk, kad psichoterapeutas patikėjo. Juk tu žinai, iš kokių vaikų atsiranda visi psichoterapeutai? Taip, iš panašių į tokius, koks buvai tu pats. Beje, būtent dėl to jie tau simpatizuoja.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Už lauko tualetus gresia nejuokingos baudos, bet vietoje pagalbos - ciniški patarimai (104)

Lietuvoje susiklostė paradoksali situacija: kol nenorintys jungtis prie nuotekų tinklų gąsdinami...

Nauja tvarka gyventojus varo į neviltį: neturi adreso – negausi nieko (73)

Gyvenamosios vietos deklaravimas kelia vis didesnį galvos skausmą – kai kurie gyventojai teigia...

S. Skvernelis: verslininkai MMA siūlo didinti labiau (35)

Premjeras Saulius Skvernelis laikosi pozicijos, kad nuo kitų metų MMA reikėtų didinti iki 400...

Prorusiški separatistai rado naują taikinį: pasakoja kraupią istoriją apie Lietuvos karius (925)

Lietuvių kariai Ukrainoje išprievartavo mažametes mergaites, o vietos pareigūnams atsisakius...

Banko akibrokštas: liepia algą pervesti į jo sąskaitą, kitaip pakels palūkanas (197)

Bankų klientai turėtų labai atidžiai skaityti pasirašomų sutarčių sąlygas ir ne visada...

Justiniškėse nebeliks daugiabučio vaiduoklio

Naujas statybų projektas sieks atgaivinti kažkada Vilniaus Justiniškių rajono ašimi turėjusį...

Gynybos finansavimas: ar laidojami planai pasiekti 2,5 proc. BVP? (161)

Per artimiausius penkerius metus gynybai reikėtų skirti 2,5 proc. BVP, kitaip bus sudėtinga...

Šokiruojantys pasakojimai iš Šiaurės Korėjos: egzekucijos, sekso vergovė ir kiti siaubai (104)

Pabėgėlė iš Šiaurės Korėjos – 26 metų Hee Yeon Lim – sutiko papasakoti apie gimtojoje...

Erzinantis įspėjimas „telefono atmintis pilna“: kaip to išvengti (5)

Ne vienas išmanaus telefono savininkas yra susidūręs su situacija, kuomet išmanusis atsisako...

Po dainos „Rusai vėl puola“ D. Zvonkus ir Stano sulaukė skambučio iš valdininkų: mes nesam du asilai, kurie nežino, ką daro (129)

Netrukus po to, kai du Lietuvos atlikėjai Deivydas Zvonkus ir Stano viešoje erdvėje pristatė...