Sunkumo, tinimo pojūtis dieną ir pėdų, blauzdų dilgčiojimas ar net skausmas naktį vargina kas trečią nėščią moterį. Nėštumo metu moters organizme gaminasi tam tikrų hormonų, dėl kurių venos „atsipalaiduoja“, tampa mažiau standžios, taip pat didėja spaudimas klubų venų srityje (kraujas taip greitai neprateka ir užsistovi). Dėl tinstančių kojų ne tik nebepavyksta įsispirti į anksčiau avėtus batelius, bet ir išauga venų varikozės bei jos komplikacijų rizika.

Norėdamos kojoms palengvinti gyvenimą venkite sėdėti sukryžiavusios kojas – tai dar labiau trukdo normaliam kraujo tekėjimui kraujagyslėmis. Venkite ilgo sėdėjimo vienoje vietoje ar ilgų pasivaikščiojimų.

Jei jaučiate nemalonų pulsavimą kojų srityje, pagulėkite jas iškėlusi į viršų. Taip pat puikus pagalbininkas – kompresinė terapija. O vakare prieš miegą galima išbandyti kontrastinį dušą ar voneles kojoms. Nepamirškite ir mankštos: pasukinėkite pėdas ratukais, taip suaktyvinsite kraujotaką.

Nugaros skausmai

Augant vaikeliui natūraliai didėja kaulams, sąnariams, raumenims tenkanti apkrova, apskritai keičiasi moters laikysena. Vasarą daugiau judėdamos, keliaudamos dauguma besilaukiančių moterų skundžiasi nugaros skausmais.

Norėdamos jų išvengti ar bent sumažinti įvertinkite fizinį krūvį: jei seniau lengvai įveikdavote didesnius atstumus lipdama į kalną ar važiuodama dviračiu, šįkart tempą reikės sumažinti. Situaciją palengvins masažai (tinkantys nėščiosioms) ir šilumos terapija. Tam galite naudoti ir įvairias šildykles. Taip pat būtina patogi avalynė, kad stuburui būtų mažesnė apkrova.

Pigmentinės dėmės

Apie saulės vonias besilaukiančios moterys gali pamiršti: nėščiųjų oda itin greitai nudega, apgamai yra jautresni, o neretai atsiranda ir pigmentinių dėmių. Be to, ilgiau pabuvus saulėje gali kilti silpnumas, imti pykinti, todėl vidurdienio metu būnant lauke patariama slėptis pavėsyje.

Saugokite odą kokybiškomis kosmetikos priemonėmis, skirtomis apsaugai nuo saulės su SPF 50 filtru. Jomis kūną įtrinkite bent kas dvi valandas. Nesideginkite tiesioginiuose saulės spinduliuose, geriau gulėkite po skėčiu. Taip pat nepamirškite gerti daug vandens.

Odos jautrumas

Nemažai moterų pastebi, kad nėštumo metu odą ima dažniau berti, atsiranda visokių paraudimų ar išsausėjimų. Vasarą, kai odą veikia saulė, prakaitas, jautrumas sustiprėja. Todėl specialistai pataria stengtis naudoti tik ekologiškas, švelnias kosmetikos priemones

Taip pat nėščiosios dažnai pastebi, kad nemalonūs pojūčiai atsiranda dėl netinkamo apatinio trikotažo. Todėl vilkėti reikėtų tik kokybiškus, iš natūralios medvilnės pasiūtus apatinius drabužius. Galima pasirinkti specialias diržą-kelnaites, kurios prilaiko pilvą, saugo nuo odos išsitempimo, sumažina krūvį mažojo dubens organuose ir apatinėje nugaros dalyje bei nedirgina jautrios odos.

Apribotas judėjimas

Dėl augančio pilvo vasarą moterims judėti darosi dar sunkiau, ypač varginant karščiui. Pilvo tempimui sumažinti galima naudoti medicininius elastinius palaikomuosius diržus, apsaugančius nuo priešlaikinio pilvo nusileidimo, pašalinančius krūvį pilvo apačioje ir nugaros srityje. Jie taip pat mažina riziką, kad jūsų pilvo srities oda išsitampys ar atsiras strijų.

Maudynės vandens telkiniuose

Jei vanduo nestovintis (upė, jūra), galite maudytis, o ežerų ir baseinų vandens kokybę reikėtų patikrinti, nes galite „pasigauti“ įvairias infekcijas, kurios pavojingos tiek jums, tiek įsčiose augančiam vaikui.

Specialistės komentaras

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų vyriausioji specialistė akušerijai, gydytoja akušerė ginekologė prof. dr. Diana Ramašauskaitė:

– Daugiausiai diskomforto vasarą nėščiosioms sukelia dėl šilto oro dar labiau ištinstančios kojos. Nemalonius pojūčius gali padėti sumažinti kompresinės kojinės, tačiau, aišku, kai šilta, daugeliui moterų norisi išlaisvinti kojas iš bet kokių kojinių. Siekiant išvengti ne tik dėl šilumos, bet vien jau nėštumo padidėjančios venų trombozės rizikos, svarbu ne tik pailsinti kojas, bet ir nepamiršti vartoti pakankamai skysčių. Per parą – ne mažiau 1,5–2 litrus. Jei itin karšta, ir daugiau.

Taip pat nėščiosioms dėl padidėjusio odos jautrumo ir pigmentacijos nerekomenduojama degintis saulėje. Atidesnės būsimos mamos turėtų būti ir maudydamosi. Po maudynių reikėtų persirengti, nes drėgmė didina lytinių takų uždegimo riziką. Juolab kad nėštumo metu pagausėja išskyrų, taigi atsiranda palankios sąlygos mikroorganizmams išvešėti.

Ne tik vasarą, bet viso nėštumo metu moterims patariama mažiau keliauti į egzotines šalis, nes nuo tam tikrų ligų (maliarijos, geltonojo drugio) skiepytis nėščiosioms nerekomenduojama.
Tačiau šiaip meteorologinės sąlygos pačiai nėštumo eigai paprastai įtakos neturi ir tapti priešlaikinio gimdymo ar persileidimo priežastimi neturėtų. Nebent dėl karščio netekus skysčių stipriai pablogėtų bendra moters būklė, bet tai – pavieniai atvejai.