Didelių šeimų šalininkai tvirtina, kad vienturtis vaikas bus išlepintas, vienišas ir egoistas. Šie ir kiti socialiniai stereotipai atsirado praėjusio amžiaus devintajame dešimtmetyje ir yra visiškai be pagrindo. Paaiškėjo, kad tam, koks užaugęs bus vaikas, daug daugiau įtakos turi ne vaikų kiekis, o auklėjimo būdas, praneša www.familyresource.com.
Išlepinta mergaitė
© Corbis
Taigi, kai kas nors – tarkime, jūsų uošvienė ar draugas – jums tvirtina, kad reikia dar vieno vaiko, nepamirškite, kad faktai apie vienturčius vaikus gerokai skiriasi nuo mitų. Pastarieji yra išgalvoti, o faktai – paremti tyrimais.

Mitas: Vienturčiai vaikai būna agresyvūs ir linkę įsakinėti.

Faktas: Vienturčiai vaikai greitai suvokia, kad bandydami viską laikyti savo rankose, sėkmingi gali būti nebent namie, o ši taktika draugų būryje yra visiškai neveiksminga - polinkis nurodinėti ir agresyvus požiūris yra vienas iš greičiausių būdų tapti nebepageidaujamu tarp draugų. Net ir brolių bei seserų neturintys vienturčiai vaikai nori būti mėgstami, nori turėti draugų.

Mitas: Vienturčiai vaikai linkę į vienatvę ir užsiėmimus be konkurencijos, nes didžiąją dalį laiko jie būna vieni.

Faktas: Toks polinkis labiau priklauso nuo socialinės klasės nei nuo vaikų kiekio šeimoje. Susidomėjimas užsiėmimais priklauso nuo tėvų vertybių ir namų aplinkos vidutinėje ir aukštesnėje už vidutinę klasėse. Šioms socialinėms klasėms priklausančios šeimos dažniau turi po vieną vaiką.

Mitas: Visi vienturčiai vaikai turi įsivaizduojamų draugų, kurie kompensuoja vienatvę.

Faktas: Tam nėra jokių mokslinių įrodymų. Yale‘o universiteto psichologijos profesorius, mokslų daktaras Jerome‘as Singeris tvirtina, kad įsivaizduojamiems draugams susikurti būtina vaizduotė nėra išskirtinai vienturčiams, izoliuotiems, sergantiems vaikams ar vaikams su negalia būdinga savybė, padedanti kovoti su baime ar kompensuoti silpnumo jausmą lyginantis su suaugusiais ar kitais vaikais. Poreikį įsivaizduoti draugą gali justi bet kuris vaikas.

Mitas: Vienturčiai vaikai yra išlepinti.

Išlepinta mergaitė
© Corbis

Faktas: Lepinimas – mūsų visuomenės atspindys. Įsigaliojus vieno vaiko politikai kinai pradėjo bijoti, kad jie augina „mažųjų imperatorių“ kartą. Bet po dvidešimties metų galiausiai išsiaiškino, kad vienturčiai vaikai nėra tokie išlepinti ir nebuvo jokių skirtumų bendraujant vienturčiams vaikams ar vaikams, turintiems brolių ir seserų.

Mitas: Vienturčiai vaikai yra savanaudžiai.

Faktas: Kiekvienas vaikas kada nors galvoja, kad visas pasaulis sukasi apie jį.

„Savanaudiškumas reiškia, kad galvojate apie save, o ne apie kitus. Jaunuolis, negalintis įsivaizduoti, kaip jaučiasi kitas žmogus, gali pasirodyti savanaudžiu. Žmonių gyvenimuose būna etapų (vienas iš jų yra paauglystėje), kai juntamas energijos trūkumas. Hormoniniai pokyčiai ir fizinis augimas tuo metu gali būti itin aktyvūs, todėl nepakanka energijos skirti kitiems“, - tikina Robert Wood Johnson medicinos mokyklos (JAV) pediatrijos ir psichiatrijos profesorius Michaelas Lewisas.

Jei nebūna brolių ar seserų, tai polinkį dalintis ir užjausti kitus skatinantys tėvai yra geriausi mokytojai, nes vaikai labai jais pasitiki. Be to, visi tėvai turėtų tikėtis, kad jų vaikai paauglystėje kartais elgsis egoistiškai.

Mitas: Vienturčiai vaikai viską turi daryti savaip.

Faktas: Vaikai, turintys brolių ar seserų, dažniau susiduria su „Kas čia šeimininkas?“ tipo problemomis, nes jie nuolat priversti dalintis žaislais, laiku prie televizoriaus ir tėvų dėmesiu.

Darželio auklėtoja Deejay Schwartz pastebėjo: „Tie, kuriems tenka nuolat konkuruoti, kurie yra apstumdomi, visada bando užlįsti pirmi į eilę, šaukti garsiau už kitus, įgyti pirmumą prieš kitus. Vienturčiai visada išgirstami, todėl grupėje jie būna labai ramūs“.

Mitas: Vienturčiai vaikai yra priklausomi.

Faktas: Dėl suaugusiųjų vadovavimo ir neturėjimo brolių ar seserų, už kurių būtų galima pasislėpti, vienturčiai vaikai yra labiau nepriklausomi nei tie, kurie turi brolių ar seserų, galinčių juos užstoti.

Mitas: Vienturčiai vaikai pernelyg greitai suauga.

Faktas: Brolių ar seserų turintys vaikai mieliau bendrauja su jais nei su tėvais. Vienturčiam vaikui vienintelis pavyzdys yra tėvai. Rezultatas: vienturtis vaikas pradeda kopijuoti suaugusiųjų elgesį, kalbos manieras ir įgyja gerus mąstymo įgūdžius anksčiau, todėl būna geriau pasirengę susidoroti su augimo metu sutiktais sunkumais. O tai, be abejonės, yra gerai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Naujas požiūris ar gudrus planas: milžiniškas butas prabangiame name už nerealią kainą

Sostinės savivaldybės planai Vilniaus Gedvydžių gatvėje esančiame name pirkti prabangų butą,...

Prekybininkų atstovas apie skirtingas kainas: nereikia stebėtis (105)

Tai, kad Lietuvos „Lidl“ parduotuvėse parduodamų odinių striukių kainos yra net 10–23...

A. Užkalnis. Idėja Lietuvai – atviriausia pasaulio šalis (204)

Ir aš rašiau, ir kiti rašė apie idėjas Lietuvai , bet vieną savo sumanymą būsiu pamiršęs,...

Londono taksi pavyzdys lietuviams: juose niekada nesmirdi, o vairuotojai šio darbo mokosi 5 metus (13)

Yra keli dalykai, kuriuos privalote padaryti būdami Londone . Vienas jų yra bene svarbiausias –...

L. Rumšo mirties tyrimas veda į naują dopingo skandalą (98)

Dešimtys pakuočių amfetamino, insulino, kepenų veiklą stimuliuojančių preparatų, vėžiu...

„Eurovizijos“ nugalėtojas S. Sobralis paguldytas į ligoninę: laukia donoro širdies (3)

„Eurovizijos“ dainų konkurso nugalėtojas Salvadoras Sobralis buvo išgabentas į ligoninę...

Jūrų ir oro uostų laukia neeilinės permainos (40)

Valstybės valdomos įmonės – Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija ir Lietuvos oro...

Rusijos vandenynų tyrimų laivas gali turėti slaptą tikslą (14)

„Yantar“ - vandenynų tyrimų laivas, Rusijos kariniame jūrų laivyne pristatytas 2015 metais....

Į centrinius paštus nusitaikiusiems vystytojams turbūt teks nusivilti (3)

Susisiekimo ministras Rokas Masiulis sako, kad nei ministerija, nei valstybės valdomo „Lietuvos...

Santaros Vaikų ligoninėje tėvai nufilmavo svirduliuojantį chirurgą papildyta 11.20 val. (432)

Socialiniame tinkle plinta vaizdo įrašas ir tėvų pasipiktinimas, kad Vilniaus Santaros Vaikų...