aA
Seniau kiekvienos lietuvaitės šventa pareiga buvo puoselėti rūtų darželį, kad atjojęs bernelis turėtų kur pririšti eiklųjį juodbėrėlį. Jei tikėsime liaudies dainomis, pagrindinis žirgo darbas buvo padaryti kuo daugiau žalos: nugriauti tvorą, išvolioti rūtas, sumindžioti lelijas...
Gėlynas
Gėlynas
© Corbis/Scanpix
Dabartiniuose soduose žirgui veikiausiai būtų nesaldu - jis kaipmat paspringtų egzotiškai vadinamais ir neįprastai atrodančiais augalais. Lietuvoje vis dažnesnė vadinamoji žalioji namo statyba, kai landšafto ir namo projektas kuriamas vienu metu.

Nuo... iki

Vladimiras Eicher-Lorka, UAB "Floralita dizainas" direktorius, sako, kad derinant namo ir landšafto projektus galima pasiekti geriausių rezultatų.

"Būna, kad žmogus prašo prie vieno ar kito namo kampo pasodinti augalą, nes jam nelabai patinka architektūrinis sprendimas. Bandau aiškinti, kad slėpti architekto klaidas - ne mano darbas, kad landšaftas turi pabrėžti ir derėti su namo architektūra", - pasakoja Vladimiras.

Pašnekovas sako, kad kartais žmonės nelinkę samdyti specialistų aplinkai sutvarkyti tik dėl to, kad landšafto architekto darbą įsivaizduoja labai siaurai - atseit jis tik parenka ir pasodina augalus.

"Specialistas sukuria harmoningą aplinkos stilių: pasodina kruopščiai atrinktus augalus, suprojektuoja ir įrengia apšvietimą bei automatinę laistymo sistemą, pakloja takelius, suformuoja tvenkinius ir baseinėlius, jeigu klientas pageidauja - nubraižo tvorų eskizą ir panašiai, -vardija Vladimiras. - Be to, sklypų būna įvairiausių - ant šlaito, nuokalnėje ar plyname lauke. Mes galime patarti architektui, kurioje vietoje geriau statyti namą, kaip augalais pabrėžti išskirtinę pastato architektūrą ir panašiai. Štai vienas architektas norėjo išryškinti griežtas, kampuotas namo formas, todėl suprojektavome minkštą, banguotą augalų liniją".

Klausimai apie vaikus

Landšafto architektai juokauja, kad jų darbas prasideda nuo kliento klausimo apie kainą. Tada specialistai sukasi it unguriai, užduoda daug, kliento nuomone, nereikalingų klausimų, bet tikslios kainos vis vien iš karto neįvardija.

"Pasakyti tikslią kainą nemačius sklypo ir nežinant šeimininkų pomėgių bei norų - neįmanoma. Pavyzdžiui, vieną arą sutvarkėme už 20 tūkst. litų, o kito 20 arų sklypo sutvarkymas kainavo 10 tūkst. litų. Viskas priklauso nuo klientų pageidavimų: ar reikės apšvietimo, specialios įrangos, takelių, kokius augalus pasirinks. Pavyzdžiui, japoniškas 30-50 metų bonsas kainuoja apie 5 tūkst. litų, o jei klientas nori keleto tokių medelių, apželdinimo kaina, be abejonės, šoktelės", - sako Vladimiras.

Landšaftininkas pasakoja, kad pirmiausia atvažiavęs pas užsakovą klausinėja apie jo pomėgius, šeimą, vaikus, prašosi į svečius, kad galėtų žvilgtelėti į būsto interjerą. "Apie šeimą teiraujuosi ne todėl, kad esu labai smalsus ir man rūpi kitų žmonių gyvenimas, - juokiasi Vladimiras. -Klausinėju todėl, kad suprasčiau kliento pomėgius ir poreikius: ar reikalinga vaikų žaidimo aikštelė, ar saugu būtų didesnis vandens telkinys, gal klientas žavisi skandinavišku ar japonišku stiliumi. Juk patiems žmonėms dažnai sunku tiksliai įvardyti, ko jie nori".

Vladimiras tikina, kad prieš darant landšafto projektą tenka net keletą kartų pabendrauti su klientu, apžiūrėti sklypą.

"Gavęs visus atsakymus, dar kartą vienas bent pusvalandį vaikštau būsimo namo sklype, kad kuo geriau pajusčiau jo ypatumus. Vėliau mintimis žengiu į būsimo pastato vidų ir bandau įsivaizduoti, ką pro virtuvės, svetainės, miegamojo langus norėtų matyti namo gyventojai, -apie darbo eigą pasakoja Vladimiras. - Po to dažniausiai sukuriami du skirtingi projektai. Pasirinkus vieną jų, projektas dar gali būti keičiamas ir tobulinamas keletą kartų".

Savavaliavimas

Žinoma, galima pamanyti, kad augalui pasodinti didelio mokslo nereikia ir, užuot leidę iš tiesų nemenkus pinigus samdytam landšafto architektui, patys bandome puošti ir puoselėti aplinką. Tačiau dažnokai mūsų triūso rezultatai būna apgailėtini. Vladimiras sako, kad mėgėjai paprastai daro tas pačias klaidas.

"Pirmiausia žmonės visą sklypą užsėja žole. Tą lietuviai tikrai moka daryti, be to, šis darbas nereikalauja ypatingų žinių, - šypsosi Vladimiras. - Vėliau prisiperka augalų, dažniausiai vadovaudamiesi vienu kriterijumi - gražu ar negražu, ir susodina ten, kur jiems atrodo geriausia. Po kiek laiko pamato dar įdomesnių augalų, senus iškasa, perkelia į kitą vietą, ir iš antro aukšto balkono stebi, ar viskas tvarkinga ir gražu".

Vladimiras pasakoja, kaip keletas žmonių skundėsi, jog augalas, per keletą metų turėjęs išaugti iki 2 metrų, paaugo vos 50 centimetrų. Paaiškėjo, kad vargšas buvo persodintas vos ne keliolika kartų.

"Negalima taip improvizuoti dešimt metų ir vis laukti, kad štai paūgėjus medžiams ar krūmams aplinka pagaliau bus graži. Dabar žmonės nori, kad landšaftas tik įsikėlus būtų nepriekaištingas", - sako Vladimiras.

Negalintiesiems nusisamdyti landšafto architekto Vladimiras siūlo pasidaryti projektą. "Projektas kainuoja nuo 600 iki 2000 litų. Jį turėdami be didelio vargo patys galite kurti savo namų landšaftą. Svarbiausia, kad tiksliai žinosite, ką ir kaip reikia daryti bei koks bus galutinis rezultatas", - pataria Vladimiras.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Karščiai lieka prisiminimuose: naktį temperatūra sieks vos 9 laipsnius, pateikta ir likusios liepos prognozė (6)

Kepinančius karščius staigiai pakeitusi vėsa, panašu, greitai atsitraukti neketina. Kaip teigia...

Vairuotojų laukia dar vienas pokytis: techninės apžiūros kainos turėtų didėti (140)

Pavasario pradžioje Susisiekimo ministerija siūlė, kad nuo birželio 1 d. techninės apžiūros...

Loreta Graužinienė paskelbė grįžtanti į politiką (428)

Buvusi „darbietė“ Loreta Graužinienė pasiryžo grįžti į politiką, ir kaip nepriklausoma...

Vairuotojus įsiutino remontuojamos gatvės ruožas: pervažiavus greičiau galima sukti tiesiai į servisą (2)

Su „ Kas vyksta Kaune “ redakcija susisiekęs kaunietis atkreipė dėmesį, jog Jonavos gatvėje,...

Latvijoje daugėjant COVID-19 atvejų, parengtas naujas taisyklių planas

Latvijos sveikatos apsaugos ministerija dėl sergamumo COVID-19 šuolio siūlo trumpinti kultūros,...

Pentagonas griežtina toną dėl Rusijos: jei tai tiesa, imsimės veiksmų (349)

Pentagono aukščiausio rango pareigūnai ketvirtadienį pažadėjo „imtis veiksmų“, jei JAV...

Rūdis bandysianti nušveisti rinktinė buriasi Palangoje (2)

Tradiciniu laiku ir tradicinėje vietoje – penktadienį Lietuvos krepšinio rinktinė kaip visuomet...

Maisto ekspertė įspėja, kiek galima suvalgyti uogų

Kaip jau įprasta kiekvieną šeštadienio rytą per „Delfi TV“ jūsų laukia „Alfas live“....

Partijų reitinguose pokyčiai: LVŽS aplenkė konservatorius (646)

Iki Seimo rinkimų likus trims mėnesiams, partijų reitingų lentelėje – lyderių rokiruotė.

Kaltė neleidžia atostogauti be vaikų? Psichologės įžvalgos pakeis jūsų nusistatymą (3)

Daugelis tėvų sutinka, kad dažnai po atostogų su vaikais, reikia dar vienų atostogų. Bet ne visi...

|Maža didelių žinių kaina