aA
Mėgstantieji įvairiaspalvius dekoratyvinius augalus žino, kad geriausiai jų grožis išryškėja žalios vejos fone. Tačiau įrengti, prižiūrėti ir puoselėti veją moka ne kiekvienas.
© Shutterstock nuotr.

Sumaniusieji tvarkyti sodybos aplinką ir įsirengti veją netrunka sužinoti, kad vejų pasirinkimas – labai didelis.

Parterinės vejos. Įrengiamos kaip architektūrinių kompozicijų akcentai prie visuomeninių pastatų, paminklų, fontanų ir t.t. Jos pjaunamos 2–3 cm aukščio. Geriausiai atrodo tos vejos, kurias įrengiant sėjamas ne žolių mišinys, o vienos rūšies augalų sėklos. Tokioms vejoms dirvožemis paruošiamas ypač kruopščiai. Jomis negalima vaikščioti ar ant jų žaisti.

Šios vejos labai populiarios Anglijoje, todėl kai kur vadinamos angliškomis pievelėmis.

Universalios vejos. Įrengiamos parkuose, skveruose, bulvaruose, kiemuose. Šios vejos pjaunamos 4– 6 cm aukščio. Jos turi būti išvaizdžios, ilgametės, pakančios dažnam pjovimui, mindžiojimui, atsparios sausroms ir pavėsiui, todėl sėjami žolių mišiniai. Skirtingų žolių sėklų mišinių vejos skiriasi ir daugybe kitų vejos savininkams svarbių savybių: spalva, augimo greitis ir kt.

Laukinės vejos. Užima didelius plotus parkuose, kurie formuojami gerinant jau esančią velėną. Tokių vejų plotai šienaujami daug rečiau, augalams dažnai leidžiama pražysti.

Mauritaniškos (žydinčios) vejos. Ruošiami specialūs mišiniai iš vienmečių bei daugiamečių žolių ir žydinčių lauko gėlių. Gėlės parenkamos skirtingų žydėjimo periodų tam, kad veja žydėtų visą sezoną.

Šiai vejai reikia labai mažai priežiūros. Jas rekomenduojama įrengti prie vandens telkinių, galiniuose kiemuose ir vietose, netinkamose kultūriniams augalams auginti.

Sportinės vejos. Įrengiamos stadionuose, žaidimų aikštelėse, hipodromuose, masinių renginių vietose. Jos pakelia labai intensyvų mindymą ir pjovimą, atsparios plėšimui ir greitai atsistato.

Specialios paskirties vejos. Skirtos įrengti automobilių ar geležinkelio kelių, kanalų, vandens saugyklų šlaituose ar kitur, kur reikia sutvirtinti žemės paviršių.

Vejos įrengimas

Vejų įrengimo paslaugas teikiančios įmonės vadovas Ernestas Celskis sako, kad prieš pradedant vejos įrengimo darbus, reikia išsiaiškinti, ar reikės laistymo ir drenavimo sistemų. Šis sprendimas vėliau turės didelės įtakos vejos priežiūrai.

„Jeigu vejos plotas nedidelis, laistyti vėliau bus galima ir rankiniu būdu, o drenavimas – privalomas bet kuriuo atveju, – aiškino pašnekovas. – Drenuoti galima įrengiant perteklinio vandens surinkimo kanalus arba suformuojant nuolydžius, kuriais nutekės vanduo. Svarbiausia, kad kurioje nors vejos vietoje nesirinktų ir nesilaikytų vanduo, nes tose vietose veja geltonuos ir gadins bendrą vaizdą.“

Pradžia – nuo šiukšlių ir piktžolių

Suprojektavus veją, galima pradėti jos įrengimo darbus. Iš pradžių, anot E.Celskio, sklypo teritoriją būtina išvalyti. Ypatingą dėmesį reikia atkreipti į vietas, kur į dirvožemį galėjo patekti cementas arba kitokie chemikalai. Tą vietą patartina nukasti ir išvežti.

„Kitas, ne mažiau svarbus etapas – piktžolių naikinimas. Piktžolės gali būti naikinamos mechaninėmis arba cheminėmis priemonėmis. Visiškai išnaikinti piktžolių iš karto gali ir nepavykti. Kaip pasisekė tai padaryti, pasimato vėliau, pradėjus dygti pasėtai vejai. Tuomet išdygus pirmiems vejos lapeliams, atsiras ir jos. Dauguma piktžolių nepakenčia šienavimo ir nunyks pradėjus reguliariai pjauti veją. Su likusiomis reikės kovoti papildomai. Kuo daugiau piktžolių išnaikinsite iš pradžių, tuo mažiau problemų bus ateityje“, – tikino specialistas.

Sėti reikia tolygiai

Dirvožemį reikia išdirbti iki 25 cm gylio. Jeigu veją įrengti planuojama pavasarį, tai dirvožemį paruošti reikėtų iš rudens. Jeigu veją norėsite įrengti rudenį, dirvą paruošti vertėtų pavasarį, o likus 10–12 dienų prieš sėjant papildomai išdirbti iki 15 cm gylio. Kitas būdas – kai atvežamas paruoštas mišinys ir tolygiai paskleidžiamas po visą teritoriją.

„Paruošus dirvožemį galima sėti. Sėjant svarbiausia užtikrinti, kad sėk­la tolygiai būtų paskleista po visą teritoriją, neliktų plikų plotų. Tai galima padaryti labai kruopščiai barstant sėklas rankomis, arba sėti specialiomis mašinomis. Visą sėklos normą patartina padalyti į dvi dalis ir sėti per du kartus, vieną kartą išilgai, kitą – skersai užsėjamo ploto. Pasėjus sėklą, mulčiuokite visą užsėtą plotą paruoštu mišiniu iš komposto, dirvožemio ir smėlio“, – aiškino pašnekovas.

Užsėtas plotas suvoluojamas sunkiu volu ir gausiai laistomas. Laistyti reikia smulkiais lašais, stengiantis, kad dirvožemis nebūtų išplautas. Pirmųjų daigų galime laukti jau po 2–3 savaičių.

Vejos priežiūra

Laistyti veją reikia atsižvelgiant į gamtos sąlygas.

„Pirmas vandens trūkumo požymis, kai žolės stiebeliai ima vysti, veja tampa nestandi. Dažni ir trumpalaikiai laistymai nėra efektyvūs.

Laistant vanduo turi prasiskverbti į dirvožemį iki 20 cm. Per parą 1 kv. m vejos turėtų gauti, priklausomai nuo oro temperatūros, nuo 3 iki 8 litrų vandens. Laistyti reikėtų ryte arba vakare, kai vandens nugaravimas nuo dirvos paviršiaus minimalus“, – patarė E.Celskis.

Pjovimas

Reguliarus pjovimas padeda išlaikyti veją tvarkingą, naikina piktžoles, stiprina šaknų sistemą. Pjaunant žolę, nepatartina ją trumpinti daugiau nei viena trečiąja jos aukščio. Pirmą kartą pavasarį veja pjaunama, kai žolės aukštis pasiekia 8–10 cm. Aktyvios vegetacijos periodu, anot pašnekovo, veja pjaunama ne rečiau kaip kartą per savaitę. Būtina stebėti, kad žoliapjovės peiliai būtų aštrūs. Nupjautą žolę nuo vejos būtina pašalinti.

Tręšimas

„Tikslų medžiagų poreikį galima nustatyti tiktai atlikus dirvožemio tyrimus, tačiau apytikrės tręšimo normos galėtų būti tokios: pavasarį nutirpus sniegui, įterpiama azoto 5 g/kv. m, po pirmo pjovimo įterpiama 10 g/kv. m azoto, 3 g/ kv. m fosforo ir 5 g/ kv. m kalio, antroje birželio pusėje įterpiama 10 g/ kv. m azoto, 2,5 g/ kv. m fosforo ir 5 g/ kv. m kalio, rugsėjo pradžioje įterpiama 3 g/ kv. m fosforo ir 5 g/ kv. m kalio“, – aiškino E.Celskis.

Tręšiant žolė turi būti sausa, o dirva – drėgna. Tręšti geriausia prieš lietų arba laistymą. Tada gerai ištirps trąšos. Paprasčiausias būdas – išbarstyti trąšas rankomis per du kartus – skersai ir išilgai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

„Ekologistikos“ savininkas Cicėnas rėžė: nuimkite areštus nuo sąskaitų, nes atleisiu darbuotojus (198)

Alytaus įmonė „Ekologistika“, kurioje spalio 16-ąją kilo milžiniškas gaisras naudotų...

Naują automobilių mokestį Mačiulis sumalė į miltus: galės išvengti visi, kas tik norės (108)

„Klausimas, ar toks mokestis neprieštarauja Europos Sąjungos teisei, nes iš esmės tai prilygsta...

Didžiausios pasaulyje dykumos mįslės: radiniai iš kosmoso, dinozaurų kapinės ir banginių slėnis (1)

Sacharos smėlis per ilgus amžius pasiglemžė daugybę gyvūnų, žmonių ir net miestų. Tai...

Kardiologė perduoda svarbią žinią apie cholesterolio tyrimą: kam ir kada privalu nedelsiant atlikti? (2)

Visuomenės nuomonės tyrimo duomenimis, lietuviai skiria daug dėmesio cholesterolio kiekio kraujyje...

EP rezoliucija dėl Sausio 13-osios bylos teisėjų persekiojimo: pirmas žingsnis žengtas, bet finišas dar toli (17)

Pirmas rimtesnis postūmis link rezoliucijos, skirtos pasmerkti Rusijos vykdomą Sausio 13 -osios...

Paskelbė naujausią Lietuvos gyventojų sergamumo vėžiu statistiką: yra 3 pagrindinės onkologinės ligos (67)

Naujausia Nacionalinio Vėžio instituto (NVI) statistika rodo, kad sergamumas vėžiu auga – nuo...

Mokykla Biržuose neišsitenka tik su mokiniais: šviesti nusprendė ir tėvus (3)

Mokyklose vis daugiau dėmesio skiriant mokinių savijautai ir santykiams tarp mokyklos bendruomenės,...

Kalbėti apie pinigus – sveika: kaip tą daryti su savo antrąja puse?

Pinigai daugybei žmonių yra sudėtinga tema. Viena vertus, planai yra visada didesni už sumą...

Tragedija treniruotėje: nukritusi nuo lygiagrečių žuvo 20-metė gimnastė (3)

Tragiškai baigėsi gimnastikos treniruotė Pietų Konektikuto universitete (SCSU) – jos metu nuo...

Tragiškas įvykis Vilniaus pakraštyje – Minsko plente žuvo moteris

Antradienio pavakarę, apie 17.09 val., sostinės policija ir greitoji pagalba gavo pranešimą, kad...