Parketinės grindys – tai atsparumas, natūralumas, spalvingumas, atnaujinimo galimybė, šiltumo jausmas, lengva priežiūra. Parketas išpopuliarėjo viduramžiais, nors jau gilioje senovėje Egipte, Indijoje, Kinijoje bei kitose šalyse buvo klojamos tvirtos ir gražios medinės grindys. Vėliau jį imta gaminti ir gamyklose. Parketo gaminimo technologija beveik nesikeitė, tik tobulėjant technikai viskas atliekama daug greičiau. Norint gerai pakloti parketą, būtinas kruopštumas bei išmanymas.
Parketas_2
© Žurnalas "Naujas namas"
Parketo rūšys

Renkantis parketą, reikia atsižvelgti ne tik į jo kainą, bet ir į daugelį kitų faktorių, kurie lems grindų išvaizdą bei patvarumą. Svarbu atsižvelgti ir į patalpą, kurioje jis bus klojamas. Šiaurinėje pusėje esančiose patalpose geriau kloti šviesų parketą. Šviesiose patalpose drąsiai galima kloti tamsaus ąžuolo ir kitokių medienos rūšių parketą.

Taip pat reikia atkreipti dėmesį į fizines medienos savybes. Kieta mediena atspari trinčiai, dilimui, įspaudimams. Tradiciškai parketas gaminamas iš lapuočių, o ne spygliuočių medienos, kadangi ji yra kietesnė. Klojant skirtingų medienos rūšių parketą, reikia suderinti ne tik spalvas, bet ir skirtingų medienos rūšių fizines bei mechanines savybes.

Parketas_2
© Žurnalas "Naujas namas"

Profesionalai skiria daugybę parketo rūšių pagal medienos struktūrą, raštą, spalvą bei kietumą. Pagal medienos spalvą parketą galima suskirstyti į penkias grupes – šviesus, geltonas, raudonas, rudas ir tamsus parketas.

Centrinėje Europoje ąžuolas yra klasikinė, tradicinė ir pati populiariausia medienos rūšis. Ąžuolo mediena plečiasi ir traukiasi minimaliai. Ji gali būti ne tik šviesi (klasikinė), bet ir balinta, juoda. Klevo parketas yra beveik baltas, su vos pastebimu gelsvu atspalviu. Gaminant parketą dažniausiai naudojama Kanados klevo mediena – viena iš kietesnių klevo rūšių.

Uosis yra gelsvai balkšvas, šerdies spinduliai nėra labai ryškūs, tačiau pjaunant tangentiniu pjūviu gaunamas labai gražus raštas. Jis yra panašaus kietumo kaip ir bukas bei ąžuolas. Uosio ir klevo parketas yra stabilesnis nei buko. Buko ir klevo parketas dažnai klojamas sporto salėse.

Parketas_3
© Žurnalas "Naujas namas"

Skroblo medienos plaušas būna susisukęs, todėl jį sunku apdirbti. Parketas iš šios medienos yra švytintis, tirpstančio sniego spalvos, su plonyčiais smėlio spalvos siūleliais. Retai pasitaikantis bambuko parketas yra labai stiprus bei atsparus oro permainoms. Tankus, vienalytis, tarsi emaliuotas linų spalvos bambukinių lentelių paviršius, papuoštas tamsiomis strėlytėmis (kapiliarais), pagyvina bet kokią patalpą.

Geltoną gintaro spalvos parketą galima pagaminti iš kaštono, alyvmedžio medienos (ją puošia tamsiai oranžiniai zigzagai, primenantys saulės blyksnius). Atspariausias drėgmei yra auksaspalvis tikas, kurį nuo seno vertina laivų statytojai: tiko mediena iškloti visų prabangių šiuolaikinių jachtų deniai. Tiko plaušas prisotintas aliejinių medžiagų, todėl mediena nesugeria drėgmės ir išlieka nepakitusi.

Rausvas, neryškiai rievėtas parketas dažniausiai gaminamas iš kriaušės, vyšnios ar alksnio medienos, kuri atrodo švytinti net tada, kai nuo laiko patamsėja. Lietuvoje populiariausias yra raudonos spalvos raudonmedis Merbau, rudas europietiškas riešutmedis, juodas Wenge medis iš Afrikos ar tamsiai žalias braziliškas riešutmedis IPE Lapacho.

Parketas_4
© Žurnalas "Naujas namas"

Brangiausios žaliavos, iš kurių gaminamas parketas, yra Ebeno medis, tikas, Escuro (IPE). Tamsus parketas klojamas retai, tačiau jis naudojamas meniškiems raštams ir inkrustacijoms.

Įvairios parketą gaminančios ir prekiaujančios firmos turi įvairius parketo rūšiavimo kriterijus, todėl net to paties pavadinimo skirtingų firmų gaminių išvaizda gali skirtis. Parketas paprastai skirstomas į rinktinį, klasikinį ir natūralųjį. Rinktinis parketas yra vienodos spalvos, tekstūros, be šakų ir kitų defektų, klasikinis – be defektų, bet nevienodos tekstūros, o natūralus – nevienodos tekstūros ir spalvos, su pavienėmis šakelėmis (iki 10 mm).

Parketo išvaizda ir kokybė priklauso nuo lentelių (parketlenčių) matmenų bei rašto. Klojant parketą didelėse patalpose, geriau naudoti dideles parketlentes, nes bus mažiau sudūrimų. Lentelės storis gali būti įvairus – nuo 10 iki 22 mm. Storesnes parketlentes galima daugiau kartų šlifuoti. Šlifuojamasis vienetinio parketo lentelės sluoksnio storis yra 5–10 mm, o parketlenčių – 3,5–4 mm.

Parketas_5
© Žurnalas "Naujas namas"

Jei parketo lentelė ilgesnė kaip 350 mm, o storis viršija 16 mm, parketo stabilumas bus mažesnis. Daugelio vienetinio parketo lentelių plotis yra 40–70 mm, ilgis – 250–500 mm, storis – 15 mm, dėvėjimosi paviršius – 7 mm. Lentelių profilio išpjovimo tikslumas – 0,1 mm. Parketo lentelės matmenys ir kokybė lemia parketo kainą, kuri svyruoja nuo 30 iki 1000 Lt už 1 m2. Ilgesnės ir platesnės parketo lentelės yra brangesnės, o siauresnės ir trumpesnės – pigesnės.

Pagal medienos pjovimo būdą parketas skirstomas į tangentinio ir radialinio pjovimo. Pjaunant tangentiniu būdu, medienos tekstūra atrodo gyvesnė, piešinys banguotesnis, primenantis gotikinio stiliaus arkas. Rinktinis radialinio pjovimo parketas gaminamas pjaunant medį per kamieno skersmenį. Taip supjauto parketo lentelių tekstūros piešiniai panašūs.

Parketas_6
© Žurnalas "Naujas namas"

Parketas gali būti pjaunamas ne tik iš medžio masyvo (vienetinis), bet ir gaminamas suklijuojant kelis medienos sluoksnius. Statmenai vienas kito atžvilgiu suklijuoti medienos sluoksniai leidžia 70–80% sumažinti medienos deformaciją. Dvisluoksnį vienetinį parketą sudaro lako sluoksnis, kietmedžio sluoksnis (3–6 mm) ir fanera (~ 6 mm) arba spygliuočių mediena. Šios parketo lentelės yra nedidelės (7–12 cm pločio, 50–100 cm ilgio, 10–12 mm storio).

Trisluoksnes parketlentes sudaro lako sluoksnis, 3–6 mm įvairių medžio rūšių (dažniausiai tauriosios medienos) sluoksnis, pušies tašeliai (~8 mm) ir spygliuočių lukštas (~ 1 mm). Trisluoksnės parketlentės dažniausiai yra didelės plokštės (14–22 cm pločio, 210–240 cm ilgio, 13–19 mm storio). Šiuo metu klijuotas daugiasluoksnis parketas yra populiaresnis nei vienetinis. Dvisluoksnis parketas ir trisluoksnės parketlentės yra 8–10 kartų stabilesnės bei patvaresnės.

Bus tęsinys

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šiurpi vienos šeimos istorija: išžudė šeimą ir apsigyveno su seserimi (3)

Stropus ir gabus abiturientas iš darbščios ūkininkų šeimos, tačiau kartu – ir negailestingas,...

16 metų tikro košmaro: ryte kūnai būdavo ištempiami lauk (6)

Po metų, kai jos tėvas su dviem jo broliais buvo rasti nušauti, sovietų valdžia atėjo Jevgenijos...

Amžinos vasaros kurortas vilioja atostogomis ant Raudonosios jūros kranto (17)

Eilate, Izraelio pietiniame kurorte prie Raudonosios jūros, jau turbūt yra pabuvoję nemaža dalis...

Atidžiai peržvelgusi vaikų vadovėlius tiesiog nustėro: tai – realus atvejis (585)

Viešai pristatyta nepanorusi būti filologė, humanitarinių mokslų daktarė, šiuo metu auginanti...

Klaipėdoje minios žmonių susirinko į miesto aikštes ir skverus (13)

Pagrindinis šalies uostamiestis šeštadienį ūžia. Čia tęsiasi ketvirtasis „ Šviesų...

Deivydas Praspaliauskas atskleidė tobulos sriubos virimo būdą (49)

DELFI Maistas svečiavosi pas šefą Deivydą Praspaliauską restorane „Amandus“, kur virtuvės...

Lėktuvuose tarp keleivių sėdintys pilotai įsidėmi tai, ko mes nė nepastebime (25)

Keliones lėktuvu daugelis sieja su puikia proga netrikdomai pasnausti, padirbėti, paskaityti knygą...

Įsirenginėjantiems būstą – būtiniausių pirkinių sąrašas (4)

Apstatyti tuščią butą gali būti sunki užduotis, ypač jei keliatės į nuosavą būstą pirmą...

Užtvindytame Meksikos urve rasti kaulai keičia tai, ką žinojome apie žmonijos istoriją (6)

Atokiose Meksikos džiunglėse esančio užtvindyto urvo gelmėse archeologai aptiko netikėtą...

Jasikevičius neslepia: dvi „Lietuvos ryto“ pergalės iš eilės supykdė „Žalgirį“ (48)

„Tai yra kova dėl titulo, tad žaidėjams nieko aiškinti nereikėjo. Trečiadienį savo žaidėjų...