Vienmečiais vijokliais galima apželdinti ne tik gyvenamuosius pastatus. Gana greitai ir pigiai šiais dangaus užkariautojais užmaskuosite nesimpatišką sandėliuką, paversite meniška netvarkingą pašiūrę, sušildysite atšiaurią sieną, pražydinsite medžio kamieną ar tvorą. Vijokliai nepamainomi ten, kur maža vietos. Jie puošnūs, todėl visus metus teikia estetiškumo ne tik miesto statinių aplinkai, bet ir mielai, šiltai kaimiškai sodybai.
Vienmetė liana - kobėja lipikė (Cobaea scandens)
© R.Beltienės nuotr.

A. Leskauskaitės nuotr.
Purpurinis sukutis (Ipomoea pupurea )

Auga greitai. Stiebų ilgis 2–3 m. Žydėjimo laikas – birželis–rugsėjis.

Mėlyna spalva nepaprastai mėgiama sode, nes taip žydinčių augalų yra mažai. Purpurinio sukučio žiedai iki 10 cm skersmens, nuo dangaus žydrumo iki rausvai violetinių, rožiniai, balti, margi, o žiotelės baltos. Lapai taip pat dekoratyvūs: širdiški, smailiomis viršūnėmis, dažnai triskiaučiai.

Sukučiais galima apželdinti medžių kamienus, bet geriausia – tvorelę ar sieną rytinėje arba pietinėje namo pusėje. Vertikaliai prie atramos kas 15 cm pririškite kelias virvutes. Augalai mėgsta derlingą žemę. Prie namo sienos, tvoros ar medžio kamieno ji tokia nebus, tad teks pagerinti. Sukučių sėklas prieš sėją reikėtų bent pusę dienos pamirkyti kambario temperatūros vandenyje.

A. Dzimidavičiūtės nuotr.
Kvapusis pelėžirnis (Lathyrus odoratus) ‘Cupanii’

Augimas vidutinis. Stiebo ilgis 1,5–2 m. Žydėjimo laikas – birželis–rugsėjis.

Kvapusis pelėžirnis – vienas dažniausių vienmečių augalų. Nuostabaus kvapo žiedų dydis ir spalva priklauso nuo veislės. Mėgsta saulėtas, nuo vėjų apsaugotas vietas. Sėjamas tiesiai į dirvą balandžio pabaigoje ar gegužės mėnesį. Pelėžirniai ūsais kabinasi į bet kokias atramas, randamas kelyje. Ypač gražiai jie atrodo ant vielos tinklo tvorų, vytelių obeliskų. Jei norite, kad vijokliai liptų medine tvora ar siena, ištempkite vielas.

A. Dzimidavičiūtės nuotr.
Juosvasėklis moliūgas (Cucurbita ficifolia)

Augimas vidutinis. Stiebo ilgis 3–5 m. Žydėjimo laikas – liepa–rugpjūtis.

Lotyniškas augalo rūšies vardas ficifolia reiškia ‘figos lapas’. Visą vasarą išvaizdi lapija puoš tvoras, pergoles, ūkinius pastatus, o rudeniop sunoks vaisiai. Žiedai oranžiniai su geltonu atspalviu. Juosvasėkliai moliūgai mėgsta saulėtas vietas, derlingą žemę. Vaisiai išauga apie 20 cm pločio, sveria apie 5–6 kg, valgomi. Jų spalva – nuo tamsios iki šviesios žalios, net kreminės. Sėklos irgi valgomos. Kaip ir šilumamėgės cukinijos, šie augalai sėjami į įšilusią dirvą gegužės pabaigoje.

A. Leskauskaitės nuotr.
Didžioji nasturtė (Tropaeolum majus)

Augimas greitas. Stiebai išauga iki 3 m ilgio. Žydėjimo laikas – birželis–spalis.

Nasturtės gausiai žydi, gerai auga ir saulėtoje vietoje, ir šviesioje paunksnėje. Dirvai nereiklios. Žiedai 4–5 cm skersmens, geltoni, oranžiniai, raudoni. Lauke sėjamos gegužės mėnesį arba anksčiau pavasarį į vazonus ar durpines daigyklas. Vytelių vigvamai, tinklas, tvirti siūlai, tvora, krūmų šakos – geros atramos šiems augalams. Nasturtės gali sudaryti ir puošnų kilimą darže.

Shutterstock nuotr.

Raudonžiedė pupelė (Phaseolus coccineus)

Auga greitai. Stiebų ilgis 3–4 m. Žydėjimo laikas – birželis–rugsėjis.

Žiedai smulkūs, netaisyklingi, sudaro šluoteles, patrauklios ugninės spalvos. Raudonžiedės pupelės gerai auga ir žydi šviesioje paunksnėje. Sodinamos balkonuose, prie tvorelių, namų sienų, terasų. Gražiai jos atrodo ant arkų, tvorų, medžių kamienų. Sėjamos tiesiai į dirvą gegužės mėnesį. Stambias sėklas reikėtų porą valandų pamirkyti kambario temperatūros vandenyje.

Shutterstock nuotr.

Sparnuotoji tunbergija (Thunbergia alata) ‘Susi Yellow’

Augimas vidutinis. Stiebo ilgis 2–3 m. Žydėjimo laikas – liepa–rugpjūtis.

Tunbergijos gerai auga ir žydi saulėtoje, nuo vėjų apsaugotoje vietoje. Sodinamos į vazonus, tinka vertikaliam želdinimui. Šalnoms jautrios. Sėjamos šiltnamyje kovo mėnesį. Daigai lauke sodinami 35x40 cm atstumais gegužę, praėjus šalnų pavojui.

Jei norite, kad vijokliai pražydėtų anksčiau, pasėkite juos induose ant palangės kovo mėnesį. Lauke daigus sodinkite tik praėjus šalnų pavojui. Jei augalus norite sėti į nuolatinę vietą, pirmiausia perskaitykite rekomendacijas, surašytas ant sėklų pakelių. Priežiūra priklauso nuo vijoklių rūšies.

Daugeliui lianų reikia atramų...

Jūs galite naudoti kartis, kuolus, tinklą, vielą, sintetines virves ir virveles (išskyrus džiuto, nes supus). „Alpinistai“ lengvai užsiropš ant pinučių, arkų, pergolių, kolonų, treliažų. Visai nesvarbu, kaip vijokliai vysis, – sodas vis tiek atrodys išskirtinis. Kad kaimiškoje sodyboje šių augalų kompozicijos būtų patrauklios ir meniškos, nepakanka vienos rūšies. Juk turbūt norite, kad atrodytų, lyg name jau yra gyvenusios kelios kartos (nors galbūt jūs jį įsirengėte prieš penketą metų) ir kad svečias čia jaustųsi kaip namie?!

Geriausias kaimiško stiliaus sodybos bruožas – netaisyklingumas. Galbūt dėl to jis mėgiamas ir visada madingas. Kiekvienas kurkite tokią sodybą, kurioje iš tikrųjų galėsite pailsėti nuo šiuolaikinio pasaulio. Ir, žinoma, pasisodinkite tų vijoklių, kurių lapų šnaresį ar žiedų kvapą norite pajusti vos pravėrę langą.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žiaurios nuotraukos paslaptis: budelio Dušanskio atvaizdas ir baisi brolio išdavystė perspėjimas – vaizdas gali šokiruoti (217)

Prieš jūsų akis pokario laikų žiauri nuotrauka. Joje matome NKVDistus ir nušautą į kaktą...

Visą gyvenimą kankinusi paslaptis: viskas prasidėjo nuo radinio tėvų miegamajame (3)

Robinui buvo trylika, kai sužinojo, kad yra įvaikintas. Dar vėliau išsiaiškino, kad buvo paliktas...

Kai kurie dalykai Baltarusijoje – neįtikėtinai pigūs (31)

Nemažai alkoholį vartojančių vyrų ir moterų, daug kur rūkoma, palyginti nebrangu, o skoniai...

Tėvai net neįsivaizduoja, kuo gali baigtis jų atostogos su vaikais: gresia baudos (238)

Kada noriu, tada ir atostogauju – su tokiu tėvų požiūriu susiduriantys mokytojai patenka į...

Paskutiniame Vilniuje Jazzu ir Leono Somovo koncerte – staigmena draugui, ašaros ir dovana merginos paliktam vaikinui (25)

Žvarbų šeštadienio vakarą šalia "Siemens" arenos rinkosi tūkstančiai Justės Arlauskaitės...

Neištikimybės priežastys gali būti daug sudėtingesnės, nei jums atrodo

Ne visada tai yra problemų santykiuose požymis. Visus, kurie susidūrė su neištikimybe, pirmiausia...

Karšta kova dėl „Eurovizijos“: paaiškės trys pirmieji finalo dalyviai (48)

Šeštadienio vakarą LRT prie televizorių ekranų ir vėl prikaustė „Eurovizijos“ gerbėjus....

Patekęs į avariją nusivylė draudimu: daugiau su jais reikalų neturėsiu (276)

Draudimo paslaugų kainos kyla kaip ant mielių, tačiau garantijų, kad ištikus bėdai žmogus...

Mokslininkai atskleidė mirtį sėjusių Pragaro vartų paslaptį (1)

Mokslininkai Turkijoje tyrinėja senovinę vietą, vadinamą Pragaro arba Hado vartais: senovės...

Kai kurių euro monetų gali nelikti ir Lietuvoje (28)

Estijoje pamažu kyla diskusija, ar reikėtų atsisakyti 1 ir 2 centų monetų. Anot Lietuvos banko...