aA
Seni žmonės pasakoja, jog per Vėlines buvo paprotys kapinėse ar namuose ruošti vaišes ir kviesti į jas savo mirusiuosius. Tą dieną amžino poilsio vietose visada palikdavo maisto vėlėms, kapus palaistydavo medumi ir vynu. Ugniai ypatinga reikšmė suteikta vėliau, kai imta manyti, jog ji pritraukia vėles.
Chrizantemos
© Corbis/Scanpix
Tuomet ir pradėta ant kapų degti žvakutes, kurių liepsna nutiesia kelią Anapilin ir akimirkai sujungia gyvųjų ir mirusiųjų pasaulius.

Nuo seno susiklostė tradicija kapus sutvarkyti dar iki Vėlinių, o per jas papuošti kapus gyvomis skintomis gėlėmis arba augalų kompozicijomis, uždegti žvakutes.

Kapo viduryje arba prie akmens geriausia statyti žemas puokštes, kurios neužstoja užrašo ant paminklo. Kad vėjas neišverstų puokštės, jos pagrindas turėtų būti ne siauras, o platus. Aukštas gėlių puokštes reikėtų statyti prie paminklinio akmens taip, kad jos neužstotų užrašo. Kapams geriausiai tinka puokštės, savo plačiausia kraštine lygiagrečios žemei, ant žemės statomi vainikai arba stilizuoti kryžiai. Paprasčiausia papuošti kapą žemę užklojant paprastųjų arba sidabrinių eglių šakomis ir pabarstyti jas chrizantemų žiedais, kuriuos po Vėlinių nurinkus, eglių šakos gaubs žemę iki pavasario.

Pamėginkite pasidaryti patys:

Pastatomą Vėlinių puokštę

Reikia: nedidelio krepšelio, pintinėlės, vazonėlio ar dubenėlio, pilkos (sausoms gėlėms) arba žalios (gyvoms gėlėms) floristinės kempinės ar putų poliesterolo.

Gyvoms gėlėms skirtą žalią kempinę reikia kelioms valandoms pamerkti į vandenį. Po to į turimą indą įdėti kempinę arba putų poliesterolą ir susmaigstyti gėles ir visžalio augalo šakutes taip, kaip leidžia fantazija. Vietoje pintinės ar dubenėlio galima naudoti iš eglės šakelių suvytą pagrindą, prie kurio kempinė prisukama vielutėmis.

Stilizuotą kryželį

Reikia: dviejų storesnių sukryžiuotų šakų arba kelių smulkių beržo arba gluosnio šakelių, įvairių žiedelių ar kitokių žalumynų ir gėlių, floristinės kempinės.

Iš šakelių nesunku surišti kryželį, kurio viduryje tvirtinama kempinė su gyvomis gėlėmis arba žiedai ir šakutės rišami tiesiai prie pagrindo. Jei leidžia išmonė, žaluma ir žiedais galima aprišti visą kryžių.

Ar žinote, kad:

nėra gedulingų gėlių, o chrizantemas kapams puošti renkamasi dažniausiai dėl nedidelio gyvų gėlių asortimento, Vėlinių puokštelėms tinka visos gėlės, ypač tos, kurias mėgo mirusysis, puošiant kapus svarbiausiai neperkrauti jų skirtingų rūšių ir spalvų gėlėmis, kaspinais,

balta spalva simbolizuoja gėrį, viltį ir atgimimą, o visžaliai augalai - amžiną gyvenimą ir rimtį, kapų puošimui skirtų kaspinų galai nukerpami tiesiai,

ant kapo porinis žvakučių skaičius neprivalomas,

Vėlinių puokštėse nedera nenatūralios spalvos, egzotiniai augalai,

Vėlinių puokštė turi gyventi tiek, kiek trunka Vėlinės, o paskui ją reikia nuimti,

dirbtinės gėlės tinka tuomet, kai artimųjų kapai toli ir lankomi retai.

Jei dar nespėjote sutvarkyti artimųjų kapavietės

Naudingi patarimai

nuvalykite paminką, apvadus, tvorelę, o medinius kryžius ir suoliukus reikia impregnuoti ar perdažyti,

nurinkite nukritusius lapus ir išraukite nužydėjusias vienmetes gėles, piktžoles, iškaskite šalčiui jautresnius, nederančius prie paminklo krūmus ar kitus augalus, apkarpykite gyvatvores ar kitus formuojamus augalus, prieš žiemą paskutinį kartą nukirpkite kapavietės veją (jei nusprendėte ją palikti), o jei ne, keiskite ją kitais augalais nepamiršdami, kad saikingumas ne tik palengvina kapavietės priežiūrą, bet ir dera kapų rimčiai,

daugiametes nužydėjusias gėles nupjaukite, palikdami 5-10 cm aukščio stiebus, o jei spalį pasodinote žemaūgių chrizantemų, jos išsilaikys iki lapkričio vidurio, vietoje žvakių geriau naudoti paprastos formos stiklo žibintus - jie negęsta papūtus stipresniam vėjui,

negyvų gėlių į kapines geriau nenešti - vienas kitas chrizantemos žiedas priderintas prie tujos, pušies ar eglė šakelės atrodys daug nuoširdžiau nei rėžiančių spalvų negyvos gėlės,

spalį pasodinti visžaliai, žemaūgiai ir šalčiui atsparūs kadagiai, tujos, kukmedžiai, eglutės kapą puoš visus metus,

kad pasodintos daugiametės gėlės ir bukmedžiai nenukentėtų nuo šalčių, dirvą reikia pamulčiuoti durpėmis, prieš tai gausiai palaisčius, apželdindami kapą, neperkraukite jo augalais - išskirkite arba paminklą arba augalą, akcentui šalia paminklo pasirinkdami vieną rūšį, kapas gražiau atrodys, jei aukščiausi augalai bus pasodinti šalia paminklo ir kapavietės šonuose ir žemės į kapavietės vidurį ir priekį - kapams geriausiai tinka augalai dekoratyviais lapais (spygliais),

apželdindami kapavietę, nesirinkite kelių spalvų augalų derinio ir ryškių jų kontrastų, geriau parinkite atsparius aplinkos sąlygoms vienspalvius ar artimų atspalvių augalus, o minimalios priežiūros reikalaujančias varpinių žolių vejas geriau keiskite žemaūgiais kiliminiais augalais.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Įtarimai Venckienei: mįslingi JAV išbraukymai ir teisiniai pančiai teisėsaugai (208)

Iš už Atlanto į Lietuvą pargabentos buvusios teisėjos Neringos Venckienės įtarimų sąrašą...

Vilniuje vilkikas įstrigo po tiltu: susidarė milžiniška spūstis papildyta (103)

Pirmadienį Vilniuje , Oslo gatvėje, vilkikas įstrigo po tiltu. Pirminiais duomenimis, apgadintas...

Per šnipų mainus išlaisvinto norvego istorija sukrėtė vietinius: tai tiesiog nerealu (29)

„Dėkoju daugeliui žmonių už paramą per šiuos dvejus metus, o ypač – savo šeimai, ji buvo...

Vairuotojai nežino, kaip sukti į dešinę prie naujų šviesoforų: stovi, nors gali važiuoti (46)

Nuo lapkričio pirmosios įsigaliojo naujos Kelių eismo taisyklės ( KET ), apibrėžiančios, kaip...

Mačiulis žino, kur reiktų ieškoti pinigų pensijų didinimui (25)

Jei valstybinės įmonės būtų valdomos efektyviau, į biudžetą būtų surenkama pakankamai...

Milijonų vertės klausimas: įmonės, virš kurių pakibo prekybos tinklų mokestis sąrašas

Diskusijos dėl prekybos tinklų mokesčio vis dar verda. Naujasis mokestis jau numatytas kitų...

Lifte vien chalatu apsirengusį Gitaną Nausėdą sutikęs Stano: girdėjau, kaip žmonės stebėjosi (9)

Stanislavas Stavickis-Stano socialiniuose tinkluose pasidžiaugė su sūnumi lifte sutikęs Lietuvos...

Veryga prašo kantrybės: medikų vidutinės algos turėtų pasiekti 3250, slaugytojų – 1625 eurus (82)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad ministerija tesės įsipareigojimus kitąmet...

Elžbietos II sūnus princas Andrew pagaliau prabilo: atsivėrė apie draugystę su prievartautoju ir santykius su nepilnamete (8)

Ką tik BBC kanalu transliuotoje laidoje princas Andrew atvirai papasakojo apie bičiulystę su...

Lietuviai atsakė, kokį nekilnojamojo turto mokestį mokėtų (389)

Gyventojai sako nepritariantys, kad būtų priimtas visuotinis nekilnojamojo turto (NT) mokestis, ir...