Tuščias vejos plotelis, boluojantis priešais namą, – gal ir gražu, tačiau ar įdomu? Nors daugelis galbūt ir svajoja apie tokią žalią oazę. Tačiau kur kas labiau viliotų netikėtas kompromisas, pavyzdžiui, erdvės ir kokios nors intriguojančios detalės derinys, galbūt šiek tiek dvelkiantis mistiškumu, o gal tiesiog kviečiantis pažaisti.
Žirklės, žolė
© Corbis

Nereikia net tikėtis, kad ypatingą troškimą pajėgs išpildyti įprastos spalvingos gėlės ar vienišas dekoratyvus medelis. Vejos labirintas – erdvus, fantastiškas šedevras – galbūt kaip tik ir užpildytų tuštumą? Tai tarsi viduramžių relikvija, ramiai besiilsinti sode.

Istorijos liudininkai

Labirintai atsirado labai seniai, beveik prieš 3500 metų. Seniausias modelis rastas molinėje lentelėje Graikijoje 1200 metais prieš Kristų. Tokios lentelės buvo naudojamos kaip orakulai, ypač sprendžiant diplomatijos reikalus. Modeliai dažniausiai turėdavo 3, 7, 11 ar 15 apskritų takelių, sudarančių koncentruotą apskritimą. 7 takelių labirintas yra labiausiai paplitęs ir susijęs su 7 indų tikėjimo čakromis, 7 vaivorykštės spalvomis, 7 muzikos natomis.

Viduramžiais labirintai būdavo labai įvairūs, turėjo įvairų skaičių takelių. Seniausių šios epochos pavyzdžių galima rasti Europos bažnyčiose ir katedrose. Manoma, jei piligrimai negali nuvykti į Šventąją žemę, jie gali keliais „keliauti“ katedros labirintu. Tai tarsi šventos kelionės pakaitalas.

Šių dienų labirintai dažnai neturi jokios religinės ar mistinės prasmės. Jie tiesiog gali būti lakstymo, žaidimų vieta vaikams. Tačiau net ir dabar kai kurie žmonės kuria labirintus simboliniais sumetimais, dažnai tarsi ramybės oazes. Ėjimą takeliais jie tapatina su kelione per gyvenimą arba prisikėlimu, reinkarnacija.

Taisyklingas labirintas

*Pieštuku nupieškite labirinto eskizą popieriuje. Pažymėkite pasirinktus elementus: takelius, posūkius, apvalius kampus ar zigzagines linijas. Įsitikinkite, kad yra mažiausiai vienas teisingas takelis, kuriuo galima ir įeiti, ir išeiti.

*Apskritimą padalinkite į 4 vienodas dalis ir pažymėkite ašių susikirtimo tašką. Kiekvienoje dalyje nurodykite po 90 laipsnių kampą ir padėkite taškelį virš jo.

*Linijas brėžkite nuo centrinės iki artimiausio kampo. Tokiu pat būdu pažymėkite ir kitas.

*Linijų ratas vis didės, o jos pačios ilgės. Taip nuo vienos apskritimo pusės pereisite prie kitos ir sukursite visą labirinto šabloną – taisyklingą apskritimą, suformuotą iš lenktų linijų.

*Pasižymėkite labirinto kontūrus vejoje. Juos iškaskite ir išdėkite plytomis. Labirinto schemą „perkelsite“ iš popieriaus lapo ant vejos, barstydami kokią nors birią medžiagą, pavyzdžiui, žvyrą, plona juostele. Linijas galite žymėti ir dideliu atstumu vieną nuo kitos (ypač, jei plotas nemažas), ir gerokai mažesniu.

*Kai minėtus darbus atliksite, nuspręskite, kokiomis medžiagomis ir priemonėmis naudodamiesi toliau formuosite labirintą. Būdai yra keli. Tradicinis besisukantis labirintas, kuris dažnas seniausiuose Anglijos soduose, paprastai susideda iš nupjautų besisukančių vejos juostų ir vaikščioti skirtų žvyro, mulčio ar kitokios medžiagos takelių.

Kitas gana dažnas variantas – tarp linijų želianti žolė nupjaunama, o ant pačių linijų paliekama augti, nešienaujama. Skirtingi aukščio vejos ploteliai, besisukantys spirale, ir sukuria labirinto įspūdį.

Nešienautos vejos juostos gali būti pakankamai plačios, beveik tokios, kaip nupjauti plotai, arba jų plotis gali skirtis.

„Pobūvių“ labirintas

Kas sakė, kad labirintas turi būti toks, kaip seniausiuose Anglijos soduose?! Argi nenori paeksperimentuoti?! Ir paversti vešlios vejos sode neįprastu reginiu – dar neregėtu labirintu, kuris pačiame vakarėlio įkarštyje taps švytinčiu fejerverku.

Pažymėkite labirinto kontūrus vejoje, išbarstykite linijas žvyru ar bet kokia biria medžiaga. Tarpus tarp jų išpilkite pakankamai storu žemės sluoksniu, palikdami siaurutes vejos juosteles.

Vakarėlio dieną išdėliokite ant žaliuojančių vejos linijų specialias žvakeles, apsaugotas nuo vėjo, ir stiprus įspūdis bus garantuotas.

Labirinto puošyba

Kad ir kokio tipo labirintą kurtumėte, jums greičiausiai prisireiks pagalbinių kompozicijos detalių: šalimais derančių daugiamečių gėlių, akmenų, suolelio ar fontano. Juk šiaip ar taip juo norite ne tik gėrėtis, bet ir naudotis.

Labirinto centre labai tiks kokia nors stambesnė detalė. Ji, be abejo, bus dėmesio centras. Tad tai puiki proga pademonstruoti ypač mėgstamą dekoratyvinį medelį, o gal suolelį – tinkamą vietą pamedituoti ar tiesiog pailsėti.

Savitai atrodo labirintas su išdėstytais takeliuose akmenimis, kuriais galima vaikščioti.

Jūsų kūrinys gali būti ir ne apskritas, o stačiakampio ar kitos geometrinės figūros formos.

Susikūrę labirintą, išbandykite jį su savo svečiu – pasiūlykite pasivaikščioti ir atrasti išėjimą.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (24)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Šiaurės Korėjos piliečiai dirba Rusijoje – juos lygina su vergais (23)

Šalia dumblėto kelio viename iš Sankt Peterburgo rajonų iškilo visas palaikių gyvenamųjų...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (83)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Ginekologai apie populiarią higienos priemonę: mirtinas sindromas progresuoja labai greitai (19)

Šįkart te suklūsta moterys ir merginos, kurios naudoja tamponus . Ši moterų higienos priemonė...

Rimtas perspėjimas Europos gyventojams: jūsų naivumas – labai pavojingas (354)

Pastaraisiais metais Europoje ne sykį skambėjo krikščionybę priėmusių eksmusulmonų...

Penktąjį Dakaro ralį įveikęs Vanagas: paskutiniame greičio ruože viskas galėjo baigtis liūdnai (19)

Pakilimus ir nuosmukius 40-ajame Dakaro ralyje išgyvenęs Benedikto Vanago ir Sebastiano...

Prieš mačą su „Lietuvos rytu“ rimtų nuostolių patyręs Butautas: apie tai sužinojau paskutinę dieną (2)

Ketvirtadienį su Adu Juškevičiumi atsisveikinęs „Lietkabelio“ strategas Ramūnas Butautas...

Eurovizinė karštinė tęsiasi: ar scenos vilkai nurungs naujokus? (5)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Svajonių telefonų kopijas siūlo įsigyti atvirai ir pigiai (90)

Telefonai „ iPhone X “ ir „Samsung Galaxy S7“ už 140 eurų? Kas gi nesusiviliotų tokia...

Pirmą kartą Dakare finišavęs Žala: negaliu suprasti, kad jau baigėsi (121)

Trečias kartas nemelavo. Po dviejų nesėkmių Dakaro ralyje trečiąkart dalyvavęs Vaidoto Žalos...