Nelengvas darbas iš didžiulės gausos išsirinkti plyteles, bet dar sunkiau rasti gerą meistrą, kuris jas tvarkingai ir estetiškai klijuotų. Tačiau vasarą dėl gausybės darbų meistrų atlyginimas gerokai šokteli ir klientui už atliktą darbą tenka mokėti daugiau nei, tarkime, pavasarį ar rudenį.
Vonia, plytelės
© Corbis/Scanpix
Kaina - pagal plytelių kokybę

Už plytelių klijavimą mokėsite brangiau, jei jos yra pigios arba itin brangios.

"Pirkdamas plyteles žmogus dažniausiai neturi jokios informacijos, todėl iš esmės renkasi tik pagal du kriterijus - kainą ir dizainą. Ne ką daugiau informacijos suteikia ir pardavėjas, nes jam svarbiausia - prekę parduoti, o geras pardavėjas gali įsiūlyti bet ką. Nusiperka žmogus antros arba trečios klasės plyteles - kreivas šleivas - ir reikalauja, kad siena ar grindys atrodytų nepriekaištingai lygiai, - pasakoja meistras Saulius Silevičius. - Žinoma, geras meistras net kreivomis plytelėmis gali lygiai sieną ar grindis išklijuoti, tačiau už darbą paprašys daugiau".

Meistro atlyginimas gerokai šokteli, jei tenka klijuoti brangias plyteles, mozaiką. S.Silevičiaus tikinimu, nagingas meistras už vieną kvadratinį metrą priklijuotų plytelių prašo apie 40 litų, o už mozaiką - nuo 80 iki 100 litų. Tiesa, būna ir taip, kad meistras, imantis 20 litų už vieną kvadratinį metrą, savo darbą atlieka kelis kartus geriau nei brangininkas.

Lygus paviršius

S.Silevičius tikina, kad daugiausia klaidų žmogus padaro rinkdamasis plyteles, todėl į parduotuvę siūlo važiuoti kartu su meistru.

"Dažnai nutinka, jei žmogus paskaičiuoja, kad virtuvei reikia 10 kvadratinių metrų plytelių, tiek ir nuperka. Tačiau plytelės kartais skyla net geriausio meistro rankose. Taip pat ne specialistas gali suklysti skaičiuodamas - tada darbų pabaigoje paaiškėja, kad trūksta kelių plytelių, o jų parduotuvėje nebėra. Todėl plytelių reikia pirkti šiek tiek daugiau", - pataria meistras.

Norint tvirtai ir kokybiškai priklijuoti plyteles, reikia itin gerai paruošti paviršių. Jis turi būti švarus, nedulkėtas, neriebaluotas, be aliejinių ar emulsinių dažų likučių. Kitaip plytelės blogai kibs prie pagrindo ir po kiek laiko gali nukristi. Meistras sako, kad svarbiausia, jog paviršius būtų lygus, dėl to jį reikia nugruntuoti ir išlyginti.

"Pikta darosi, kai žmonės taupydami pinigus neišlygina kreivų sienų, bet stovi plyteles klijuojančiam meistrui už nugaros ir baksnoja, kad šis kreivai jas klijuoja, - pasakoja Silevičius. - Žinoma, meistras stengsis savo darbą atlikti gerai, todėl įvairius paviršiaus nelygumus bandys ištaisyti tepdamas storesnį klijų sluoksnį, tačiau dėl to tik padidėja sąnaudos - klijai yra brangesni nei išlyginamasis mišinys. Be to, užtepus storesnį klijų sluoksnį šie ilgiau džiūsta, dėl to plytelės blogai laikysis, kris".

Geriau specialūs klijai

Kiekvienai plytelių rūšiai yra gaminami skirtingi klijai. Vieni skirti tik keraminėms sienų plytelėms, kiti - keraminėms grindų, dar kiti tinka akmens masės plytelėms, stiklo mozaikai ar klinkeriui. Renkantis klijus reikia atsižvelgti į tai, kur plytelės bus klijuojamos: lauke, vonioje, virtuvėje, ant sienų ar grindų. Yra ir universalių klijų, bet dažniausiai priemonės, kurios tinka viskam, netinka niekam.

"Žmogui nereikėtų smarkiai sukti galvos dėl klijų, tegul juos parenka plyteles klijuojantis meistras. Kiekvienas iš jų turi savo "mėgstamiausius", su jais įpratęs dirbti. Tiesa, jei plyteles klijuojate ant šildomų grindų, rinkitės specialius elastinius klijus, kurie šylant plečiasi. Paprasti klijai plėsdamiesi sutrūkinės ir plytelės atšoks. Drėgnose patalpose reikia rinktis vandeniui atsparius klijus", - pataria Silevičius.

Tas pats galioja ir glaistams. Jie skirstomi pagal norimų užglaistyti tarpelių plotį mechaninį ir cheminį atsparumą, elastingumą ir yra įvairiausių spalvų. Paprastai siauriems 1-4 mm tarpeliams skirti glaistai yra smulkesnės frakcijos ir jais užglaistytas paviršius būna glotnesnis, bet jie daugiau įgeria drėgmės, yra trapesni ir silpnesni mechaniškai. Platesniems tarpams skirtas glaistas yra rupesnės faktūros. Tokie glaistai dažniausiai būna elastingesni, stipresni ir mažiau įgeria vandens. Juos rekomenduojama naudoti lauke, šildomoms grindims, baseinams, o prieš eksploatuojant nereikia papildomai impregnuoti.

Klijuoti pačiam - neverta

Visus šiuos dalykus puikiai žino ir išmano meistrai, todėl Silevičius nesiūlo plytelių klijuoti patiems. "Žmogui tikrai neapsimoka pačiam klijuoti plytelių. Tik iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad patepliojai sieną klijais, prispaudei plytelę - ir darbas baigtas", - sako meistras.

Patiems klijuoti plyteles ne tik sunku, bet ir brangu, nes reikia įsigyti specialių įrankių: dantytą mentelę klijams tepti, glaistyklę tarpams tarp plytelių užtaisyti, kempinę glaisto likučiams nuvalyti, indus klijams bei glaistui sumaišyti, plytelių pjaustymo stakles, laužiklį arba specialius grąžtus skylėms plytelėse pragręžti, gulsčiuką ir kryžiukus, kurie skirti tarpams tarp plytelių.

Tačiau jei nusprendėte išmėginti savo jėgas, žinokite keletą pagrindinių taisyklių.

Ką reikia žinoti apie plytelių klijavimą:

• klijus maišykite tik švariame kambario temperatūros vandenyje;

• į reikalingą vandens kiekį beriamas sausas klijų mišinys, o ne atvirkščiai;

• pradėjusių kietėti klijų nebegalima skiesti vandeniu ir jų naudoti, nes plytelės ima blogai kibti;

• klijuodami didelio formato plyteles klijais ištepkite ne tik klijuojamą paviršių, bet ir plytelę;

• glaistomą paviršių valykite drėgna šiurkščia kempine, po to nubraukite švariu drėgnu skuduru. Po paros glaisto likučius reikia nuvalyti švariu skuduru. Jeigu glaistas nenusivalo, naudokite specialias plytelių valymo priemones;

• panaudoję iš karto valykite įrankius, nes plytelių klijai džiūsta labai greitai. Daugumą klijų ir glaistų galima nuplauti šiltame vandenyje;

• nuplovę mentelę, metalinę jos dalį patepkite aliejumi, kad nepradėtų rūdyti;

• klijuojant plyteles ant šildomų grindų, šildymą reikia išjungti prieš 1-3 dienas. Vėl įjungti šildymą galima tik praėjus 2 dienoms po siūlių užglaistymo;

• ant plytelėmis išklijuotų grindų galima vaikščioti praėjus 2-3 dienoms po klojimo.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Iš JAV generolų – perspėjimai apie artėjantį karą: galimybė labai reali (1288)

Čia mano nauja uniforma. Taip „Sniego susitikimo“ konferencijoje prisistatė kostiumu vilkintis...

Išlindo nesąžiningų darbdavių naudojama schema – dalis algų mažesnės (181)

Kai kurie vaikus auginantys darbuotojai gali net neįtarti, kad „ant popieriaus“ uždirba mažiau...

Skvernelis: nesmagu girdėti interpretacijas dėl žiniasklaidos laisvės ribojimo (77)

Nuomonė, kad parlamentinė tyrimų komisija dėl LRT yra kraštutinė priemonė, nesikeičia, nes...

Vilniaus oro uosto darbuotoja paaiškino, kodėl pigių skrydžių bendrovių keleiviai lėktuvo turi laukti ant laiptų (17)

Vilniaus oro uostas ne vienam tautiečiui jau tapo įprasta kelionės pradžios ar pabaigos vieta....

Eglė Mauricė. Nuo vasario 1 d. didėja alimentai (23)

Kiekvienais metais, vasario 1 d., reikia indeksuoti teismo priteistas sumas, kurios mokamos kaip...

Rusijos kaime – 62 laipsnių šaltis (2)

Čia sausį neretai atšąla iki 50 laipsnių šalčio, o vos išėjus į lauką apšerkšnija vietos...

Orai: atkeliaujančios permainos kels tikrą chaosą (48)

Artimiausiomis dienomis šaltis palaipsniui silpnės. Antradienį tik vietomis, o trečiadienį jau...

Sukritikavo gydytojų protestą: Lietuvoje vertinami tik geriausi? (16)

Praūžusi gydytojų protestų audra nudraskė paskutinius skiautų likučius, dengusius ir dar šiek...

Vanagaitės santykiai su Zuroffu išbandymų neatlaikė (576)

Išsiskyrė rašytojos, viešųjų ryšių specialistės Rūtos Vanagaitės ir pikčiausiu nacių...

Victoria Beckham sulaukė itin aštrios kritikos dėl naujos kolekcijos: skandalo sūkuryje - lietuvė Giedrė Dukauskaitė (4)

Mados dizainerė Victoria Beckham tapo aršios kritikos socialiniuose tinkluose taikiniu, nes savo...